Nowy rok na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady rozpoczął się z temperaturą - 18 stopni Celsjusza. Trzymający od dłuższego czasu mróz doprowadził do częściowego zamarznięcia wodospadu Niagara, ale to może jeszcze nie być koniec. Synoptycy zapowiadają, że może być jeszcze zimniej i w styczniu Niagara zupełnie zamarznie.
Guys, not to alarm anyone, but the Canadian side of Niagara Falls is an icy, winter wonderland right now
- Muhammad Lila (@MuhammadLila) December 28, 2017
(via @punkodelish IG @Arjsun @AdamRDanni) pic.twitter.com/56GNaOikjN
Zamarznięcie dwóch 50-metrowych kaskad na rzece Niagara zdarzało się już w przeszłości. Najsłynniejsze było zimą 1912 roku. Wówczas całe rodziny spacerowały po skutej lodem rzece i robiły sobie zdjęcia na urwiskiem. Raz zdarzyło się nawet, że olbrzymia kra utworzona na rzece zatamowała przepływ wody i Niagara na 40 godzin przestała istnieć.
It's so cold in Canada and the north east of the United States, Niagara Falls is freezing over. pic.twitter.com/BwZlc4zUyM
- ITV News (@itvnews) December 31, 2017
W zeszłym roku wodospad również zamarzł, ale to dwa lata temu odnotowano rekordową temperaturę - 50 stopni Celsjusza.
Lód skuł wówczas 54-metrową część American Falls. Zamarznięta Niagara uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie zależnych od niej elektrowni wodnych. Zmrożona woda nie wprawia w ruch turbin, co w chwili roztapiania się lodu może stanowić poważne zagrożenie. Z tego powodu wydano ostrzeżenie przed możliwym wystąpieniem powodzi dla dwóch wysp, które znajdują się w pobliżu wodospadu.
Wodospad Niagara składa się z trzech wyraźnych kaskad. Po stronie amerykańskiej znajdują się najwyższe: American i Bridal Veil (welon panny młodej), rozdzielone wąską wyspą Luna Island, gdzie woda spada z postrzępionych skał w 60-metrową czeluść. Największe wrażenie wywiera jednak część kanadyjska - Horseshoe (podkowa). Wodospad Niagara jest jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki udogodnieniom pozwalającym znaleźć się w centrum tego widowiska natury. Łódki, ścieżki, wieże widokowe i helikoptery docierają jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej.
Nocą wodospad jest podświetlony, a zabarwione blaskiem reflektorów masy wody tworzą niezwykły widok. W zimowej scenerii zamarzająca woda układa się w gigantyczne sople. Warto wybrać się na wycieczkę łodziami Maid of the Mist, które wyruszają spod wieży obserwacyjnej. Z Goat Island można też zjechać windą do Cave of the Winds (Jaskini Wiatrów) położonej u podnóża wodospadu, bardzo blisko kurtyny wodnej.