Wodospad Niagara zamienił się w krainę lodu. Jeszcze w tym miesiącu może całkiem zamarznąć

Mróz, który skuł wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wciąż nie ustępuje. Wodospad Niagara, jak przed rokiem, znowu częściowo zamarzł. Częściowo zamarznięte kaskady rzeki, które liczą do 50 metrów, przyciągnęły turystów i fotografów.
Wodospad Niagara Wodospad Niagara Aaron Lynett

Prognoza na całkowite zamarznięcie

Nowy rok na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady rozpoczął się z temperaturą - 18 stopni Celsjusza. Trzymający od dłuższego czasu mróz doprowadził do częściowego zamarznięcia wodospadu Niagara, ale to może jeszcze nie być koniec. Synoptycy zapowiadają, że może być jeszcze zimniej i w styczniu Niagara zupełnie zamarznie.

Wodospad Niagara Wodospad Niagara Aaron Lynett

Spacer nad urwiskiem

Zamarznięcie dwóch 50-metrowych kaskad na rzece Niagara zdarzało się już w przeszłości. Najsłynniejsze było zimą 1912 roku. Wówczas całe rodziny spacerowały po skutej lodem rzece i robiły sobie zdjęcia na urwiskiem. Raz zdarzyło się nawet, że olbrzymia kra utworzona na rzece zatamowała przepływ wody i Niagara na 40 godzin przestała istnieć.

Wodospad Niagara Wodospad Niagara Aaron Lynett

Rekordowe mrozy

W zeszłym roku wodospad również zamarzł, ale to dwa lata temu odnotowano rekordową temperaturę - 50 stopni Celsjusza. 

Lód skuł wówczas 54-metrową część American Falls. Zamarznięta Niagara uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie zależnych od niej elektrowni wodnych. Zmrożona woda nie wprawia w ruch turbin, co w chwili roztapiania się lodu może stanowić poważne zagrożenie. Z tego powodu wydano ostrzeżenie przed możliwym wystąpieniem powodzi dla dwóch wysp, które znajdują się w pobliżu wodospadu.

Wodospad Niagara Wodospad Niagara Aaron Lynett

Kaskady wodospadu Niagara

Wodospad Niagara składa się z trzech wyraźnych kaskad. Po stronie amerykańskiej znajdują się najwyższe: American i Bridal Veil (welon panny młodej), rozdzielone wąską wyspą Luna Island, gdzie woda spada z postrzępionych skał w 60-metrową czeluść. Największe wrażenie wywiera jednak część kanadyjska - Horseshoe (podkowa). Wodospad Niagara jest jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki udogodnieniom pozwalającym znaleźć się w centrum tego widowiska natury. Łódki, ścieżki, wieże widokowe i helikoptery docierają jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej.

Wodospad Niagara Wodospad Niagara Aaron Lynett

Gigantyczne sople

Nocą wodospad jest podświetlony, a zabarwione blaskiem reflektorów masy wody tworzą niezwykły widok. W zimowej scenerii zamarzająca woda układa się w gigantyczne sople. Warto wybrać się na wycieczkę łodziami Maid of the Mist, które wyruszają spod wieży obserwacyjnej. Z Goat Island można też zjechać windą do Cave of the Winds (Jaskini Wiatrów) położonej u podnóża wodospadu, bardzo blisko kurtyny wodnej.

Więcej o: