Na ten superlotniskowiec brytyjska marynarka wydała miliardy funtów. Przecieka jak sito

Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth to najdroższy okręt w historii brytyjskiej marynarki. Kosztował 3,1 mld funtów, czyli ponad 14,5 mld zł. Problem w tym, że ledwo został zwodowany, a już przecieka. Naprawa może okazać się bardzo kosztowna.
Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth STEVE PARSONS/AP

HMS Queen Elizabeth nabiera wody

HMS Queen Elizabeth to najnowocześniejszy superlotniskowiec w służący w brytyjskiej marynarce. Został zwodowany w grudniu tego roku. Była przy tym sama królowa angielska. Jest jednak pewien problem - gigantyczna jednostka nabiera wody w tempie 200 litrów na godzinę - informuje BBC

Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Fot. Flickr/Defence Images

Najnowocześniejsza jednostka Royal Navy

HMS Queen Elizabeth to kolosalna jednostka. Mierzy 280 metrów długości i waży 65 tys. ton. Na pokładzie mieści się 700 marynarzy oraz 40 samolotów i helikopterów. Zasięg okrętu to aż 16 tys. kilometrów. W jego wnętrzu znajduje się 250 tys. kilometrów okablowania. Imponująca jest też syrena zamontowana na pokładzie - ma głośność 162 decybeli. 

Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Fot. Flickr/Number 10

Kosztowna naprawa

Okazało się, że w lotniskowcu jest przeciek. Winna ma być uszczelka w jednej ze śrub. To dość wstydliwa usterka, zważywszy na fakt, że supernowoczesna jednostka kosztowała aż 3,1 mld funtów, czyli ponad 14,5 mld złotych.

Koszt naprawy ma być proporcjonalny do ceny jednostki - usunięcie wady ma kosztować miliony funtów. Na szczęście transport do suchego doku nie będzie konieczny, co mogłoby potężnie wywindować koszty naprawy.

Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Fot. Flickr/Defence Images

Usterkę wykryto w czasie prób morskich

Usterka wyszła na jaw podczas prób morskich. - Właśnie po to mamy te próby - żeby upewnić się, że wszystko działa bez zarzutu. Trwają prace nad usunięciem usterki - powiedział BBC sekretarz obrony Gavin Williamson. Dodał, że koszty naprawy zostaną pokryte przez kontrahenta, który budował statek, czyli Aircraft Carrier Alliance. 

Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth Fot. Flickr/Des Morris

"Bardzo wstydliwa" usterka

Admirał Chris Parry przyznał w rozmowie z BBC, że usterka jest "bardzo wstydliwa", jednak w rzeczywistości "to nic takiego". - To normalne, że okręt wojskowy nabiera wody podczas działań na morzu - tłumaczył. Zaznaczył, że w tym celu montowane są pompy, które odsysają morską wodę. To właśnie one chronią teraz okręt przed zatonięciem.

Więcej o: