Szejkowie chcieli zawalczyć z suszą, więc wywołali sztuczny deszcz. Teraz walczą z powodziami

Zjednoczone Emiraty Arabskie zmagały się z suszą. Teraz są nawiedzane przez ulewne deszcze, burze i grad. Pogoda prawdopodobnie zdestabilizowała się dlatego, że władze próbowały wywołać sztuczny deszcz. Robiły to już wcześniej, jednak w tym roku nie wszystko poszło zgodnie z planem.
Dubai, Emiraty Arabskie Dubai, Emiraty Arabskie Fot. Flickr/Lars Plougmann

Deszcz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Deszcze i grad w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były tak intensywne, że niezbędna była ewakuacja w dwóch miastach, Al Ain i Fujairah - informuje "The National". Władze kraju wydały ostrzeżenia meteorologiczne, a policja w Dubaju ostrzega kierowców przed deszczem. Radzą właścicielom aut zostawiać swoje pojazdy w wysoko położonych miejscach.

. ????? ?? ?????? #????_??????? #?????????? #???????? #???????

Post udostępniony przez ???? ??????? Fujairah Police (@fujpoliceghq) Gru 16, 2017 at 11:26 PST

Dubai, Emiraty Arabskie Dubai, Emiraty Arabskie Fot. Flickr/ThoroughlyReviewed (www.thoroughlyreviewed.com)

"Zasiewanie chmur"

Destabilizacja pogody prawdopodobnie spowodowana jest wywoływaniem sztucznych opadów deszczu. Ta technika nazywana jest "zasiewaniem chmur". Polega na rozpylaniu w powietrzu substancji, które powodują skraplanie wody. Władze przeprowadzały wiele takich operacji w ostatnich dniach, informuje "The National". To jeden ze sposobów walki z suszą. 

Pustynia Pustynia Fot. Flickr/Globovisión

Zjednoczone Emiraty Arabskie w wodzie

- Spodziewamy się, że więcej deszczu spadnie się w Dubaju i Abu Zabi. Prawdopodobnie większe opady pojawią się też w innych miastach - cytował meteorologa Ahmada Al Kamaliego w sobotę "The National". Jego przepowiednia się sprawdziła i deszcze zalały głównie zachodnie regiony kraju. 

Droga w Emiratach Arabskich Droga w Emiratach Arabskich Fot. Flickr/Michael Theis

Anomalie pogodowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Ulewne deszcze i grad to zjawiska rzadko spotykane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jednak anomalie pogodowe na tym się nie skończyły. W niektórych miejscach pojawił się nawet śnieg. Mieszkańcy Emiratów robili sobie zdjęcia pośród śniegu na pustyni i chwalili się nimi na Twitterze.

Więcej o: