Chiny zbroją się po cichu. Zdjęcia satelitarne pokazują całą prawdę. Właśnie je ujawniono

Analiza zdjęć z ostatnich 12 miesięcy jasno pokazuje, że Chiny mocno uzbroiły wyspy na Morzu Południowochińskim.
Militaryzacja Chin Militaryzacja Chin United States Navy

Chiny zabudowują wysepki

Mowa dokładnie o Wyspach Paracelskich i archipelagu Spratlejów (tak zwanej "wielkiej trójce": ich nazwy można przetłumaczyć jako Ognisty Krzyż, Subi i Szelmowskie Rafy). 

Amerykańska organizacja AMTI, monitorująca aktywność na Morzu Południowochińskim w nowym raporcie podała, że powstają m.in. hangary i magazyny.

Militaryzacja Chin Militaryzacja Chin CSIS Asia Maritime Transparency Initiative/DigitalGlobe via AP

Bazy morskie i lotnicze

To widok na Ognisty Krzyż w archipelagu Spratlejów. Napięcie w tym regionie zmalało, a oczy świata skierowane są na Koreę Północną. Tymczasem Pekin w 2017 roku po cichu kontynuował budowę infrastruktury pod bazy morskie i lotnicze - podaje ośrodek AMTI. Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że w ciągu mijającego roku Chiny zabudowały blisko 30 hektarów - podaje ośrodek AMTI. 

Na Ognistym Krzyżu powstały - jak donosi AMTI - hangary wzdłuż pasa startowego, duże struktury podziemne, które prawdopodobnie mają być przeznaczone do przechowywania amunicji lub innego niezbędnego sprzętu, duża sieć łączności, urządzenia radiolokacyjne i platformy rakietowe.

Militaryzacja Chin Militaryzacja Chin CSIS Asia Maritime Transparency Initiative/DigitalGlobe via AP

"Zapowiedź kolejnych wydarzeń"

A to już Wyspa Drewniana. Na zdjęciu satelitarnym widać dwa chińskie samoloty transportowe Y-8 - podaje AMTI. I ostrzega: "Rozbudowane hangary mogą pomieścić Y-8. To może być zapowiedź kolejnych wydarzeń"

Oto więcej zdjęć: 

Wyspy na Morzu Południowochińskim Wyspy na Morzu Południowochińskim Maps Google

Sporne wyspy na Morzu Południowochińskim

Chiny aspirują do kontroli nad Morzem Południowochińskim. Do wysepek zgłaszają roszczenia Tajwan i Wietnam, a także Malezja, Filipiny i Brunei. Aktywność Chin może doprowadzić do nowego kryzysu. 

Więcej o: