Toksyczne niebo. W tym mieście już wiedzą, czym kończy się lekceważenie smogu

W Polsce coraz częściej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza. Żeby przekonać się, czym może skończyć się brak zdecydowanych działań w sprawie smogu, zajrzyjmy do Indii. Zdjęcia zrobił w ostatnich dniach fotoreporter agencji AP. Zanieczyszczenie powietrza aż 75-krotnie przekracza dopuszczalne normy.

Mieszkańcy New Delhi cierpią z powodu smogu

Regiony na północy Indii po raz kolejny zmagają się ze smogiem. Wszystko z powodu inwersji temperatury, która sprawia, że zanieczyszczenia nie mogą się unosić i która kumuluje dym z kominów, kurz, spaliny z fabryk i samochodów blisko powierzchni ziemi. Mieszkańcy stolicy Indii, New Delhi, regularnie cierpią z powodu kiepskiej jakości powietrza.

Problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy też środkowej części Pakistanu

Tegoroczny smog sprawił, że powietrze jest wyjątkowo kiepskiej jakości. Z tego powodu regularnie odwoływane są loty, szkoły są zamykane, a służby medyczne alarmują o ogólnokrajowym zagrożeniu. Fatalnej jakości powietrze jest również w Pakistanie.

Smog w New Delhi Smog w New Delhi R S IYER/AP

Rekordowe zanieczyszczenie powietrza

Kobieta na skuterze zawozi swoje dziecko do szkoły w miejscowości Greater Noida niedaleko New Dheli. Zanieczyszczenie powietrza w Indiach jest na rekordowo wysokim poziomie.

Patrząc w dół nie widać ziemi

Jeśli spojrzymy w dół z 10 piętra budynku w New Delhi, ziemia będzie kompletnie niewidoczna. Wszystko przez gęsty smog. Zanieczyszczenie 75-krotnie przekracza dopuszczalne normy ustanowione przez WHO.

Mieszkańcy korzystają z masek antysmogowych

Ojciec z córką czekają na przystanku w stolicy Indii na szkolny autobus. Z powodu zanieczyszczenia powietrza oboje mają maski antysmogowe.

Widoczność jest bardzo kiepska

Mężczyźni spacerują ulicą, na której stoi krowa. Chociaż znajdują się niedaleko od fotografa, są ledwo widoczni z powodu smogu.

Trzeba bardzo uważać

Ciężarówka próbuje ominąć stojące przy drodze krowy, które są dla kierowcy ledwo widoczne z powodu zanieczyszczenia powietrza. Kierujący muszą bardzo uważać - zwierzęta te są w Indiach traktowane ze szczególnym szacunkiem.

Na ulicach jest niebezpiecznie

Z powodu smogu na ulicach New Delhi jest bardzo niebezpiecznie. Widoczność jest mocno ograniczona - słabo widać nadjeżdżające samochody, przechodniów i innych uczestników ruchu drogowego.

Jednak nie wszystkim to przeszkadza

Mimo wielkiego smogu, życie w stolicy Indii toczy się dalej. Ludzie próbują żyć normalnie. Zanieczyszczenie powietrza nie powstrzymało lokalnego przedsiębiorcy, który zajmuje się wyrabianiem kluczy. Czeka na nowych klientów. Musi przecież zarobić na życie.

Nie stać go na maseczkę, twarz owija chustką.

Apel o stan wyjątkowy

Tak wyglądają ulice New Delhi. Organizacja Indian Medical Association zaapelowała do władz New Delhi, by z powodu smogu ogłosiła w mieście stan wyjątkowy i zabroniła zajęć na świeżym powietrzu w szkołach.

Więcej o: