Europejska prasa komentuje Brexit: za i przeciw. Najmocniejsze przekazy

Na kilka dni przed referendum w sprawie Brexitu redakcje gazet apelują do Brytyjczyków, aby pozostali w Unii Europejskiej. Niektóre dzienniki przekonują jednak, że najwyższy czas opuścić Wspólnotę.
Węgrzy apelują do Brytyjczyków o pozostanie w UE. Węgrzy apelują do Brytyjczyków o pozostanie w UE. Daily Mail

Europejska prasa komentuje Brexit: za i przeciw. Najmocniejsze przekazy

Na kilka dni przed referendum w sprawie Brexitu redakcje gazet apelują do Brytyjczyków, aby pozostali w Unii Europejskiej. Niektóre dzienniki przekonują jednak, że najwyższy czas opuścić Wspólnotę.

Węgierski premier Viktor Orban zaapelował do Brytyjczyków, aby pozostali w Unii Europejskiej. W tym celu wykupił całostronicową reklamę w dzienniku "Daily Mail".

Apel zamieszczony w poniedziałkowym wydaniu (20 czerwca) brytyjskiego dziennika przedstawia węgierską flagę oraz krótką informację: "Decyzja należy do Was, ale chciałbym, żebyście wiedzieli, że Węgry są dumne współpracując z wami jako z członkami Unii Europejskiej". Pod komunikatem widnieje podpis Orbana.

Redakcja Redakcja "The Sun" opowiada się za Brexitem The Sun

The Sun: "Musimy uwolnić się od dyktatorskiej Brukseli"

Przed tygodniem (14 czerwca) na pierwszej stronie wtorkowego wydania dziennika "The Sun" pojawił się apel do wyborców, aby zagłosowali w referendum za Brexitem. Umieszczony na okładce nagłówek jest brytyjską grą słów opartą na frazach "believe" ("wierzyć") i "leave" ("opuścić").

Hasło "BeLeave in Britain" sugeruje zatem, aby uwierzyć w Wielką Brytanię i opuścić Unię Europejską. W umieszczonym w tabloidzie artykule czytamy: "Pozostanie w Unii będzie złe dla Wielkiej Brytanii ze względu na imigrację, rynek pracy, pensje i wpływ tego wszystkiego na nasz sposób życia".

Dziennikarze "The Sun" przekonują ponadto, że "trzeba się uwolnić od dyktatorskiej Brukseli".

Der Spiegel opowiada się przeciw Brexitowi. Der Spiegel opowiada się przeciw Brexitowi. Der Spiegel

Der Spiegel: "Nie odchodźcie!"

Niemiecki dziennik "Der Spiegel" apeluje do wyborców na Wyspach, aby nie opuszczali Wspólnoty. W artykule zapowiadanym na pierwszej stronie (w wydaniu z 11 czerwca) dziennikarze gazety wyjaśniają, dlaczego Niemcy potrzebują Brytyjczyków.

"Jeśli Brytyjczycy są mądrzy, uświadomią sobie, że nie mogą tworzyć mocarstwa na własną rękę, że stracą wiele opowiadając się 23 czerwca za Brexitem, a zyskają jedynie chwilowe poczucie dumy" - czytamy w dzienniku.

Hiszpański Hiszpański "La Razon" stawia Brytyjczykom ultimatum. La Razon

La Razon: "Hiszpania zażąda Gibraltaru, jeśli dojdzie do Brexitu"

Hiszpański dziennik "La Razon" ogłosił przed referendum (16 czerwca) informację, o której mówi się już od pewnego czasu - Brexit grozi zaostrzeniem konfliktu o Gibraltar. Gazeta sugeruje, że w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Hiszpania może sobie rościć prawa do tego terenu.

Daily Record za Brexitem. Daily Record za Brexitem. Daily Record

Daily Record: "Zostańmy Razem"

Przeciwko Brexitowi opowiada się również redakcja szkockiego tabloidu "Daily Record". Na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania (20 czerwca) umieszczono apel: "Droga Anglio, serdeczna prośba od państwa, które było tu wcześniej (od Szkocji - przyp. redakcji)... Zostańmy razem".

Sunday Express również opowiada się za wyjściem z UE. Sunday Express również opowiada się za wyjściem z UE. Sunday Express

Sunday Express: "Musimy opuścić UE"

W weekendowym wydaniu (19 czerwca) konserwatywnego brytyjskiego dziennika "Daily Express" opublikowano artykuł, w którym przedstawiono argumenty za Brexitem. Tekst jest promowany nagłówkiem: "Dlaczego musimy opuścić UE".

The Daily Telegraph The Daily Telegraph The Daily Telegraph

The Daily Telegraph: Zmieńcie historię

Brytyjski "The Daily Telegraph" przedstawił w poniedziałkowym wydaniu (20 czerwca) wypowiedzi Borisa Johnsona, byłego burmistrza Londynu opowiadającego się za Brexitem. Na okładce znalazł się cytat z przemówienia polityka do wyborców: "Wybierzcie wyjście, zmieńcie historię".