Discovery - ostatni lot wahadłowca. Prosto do muzeum [ZDJĘCIA]

Prom kosmiczny Discovery po wykonaniu 39 misji w ciągu 27 lat udał się w ostatnią podróż. Tym razem już nie kosmiczną i nie o własnych siłach. Na grzbiecie potężnego Boeinga 747 prom przetransportowany został do Smithsonian National Air and Space Museum w Waszyngtonie. Zanim do tego doszło byliśmy świadkami operacji logistyczno-budowlanej o sporej skali.

Ostatni lot ''Discovery''

Ważący 75 ton wahadłowiec trzeba było umieścić na grzbiecie samolotu transportowego. W tym celu w Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy'ego wybudowano wysoką na 30 metrów konstrukcję. Dzięki niej prom umieszczono na kadłubie Boeinga 747, który zawiózł prom do miejsca przeznaczenia.

Olbrzymi Boeing ''dźwiga'' Discovery

Discovery był trzecim po Columbii i Challengerze promem kosmicznym przystosowanym do lotów orbitalnych. Jednak, by przemieścić go z miejsca na miejsce na Ziemi, potrzebny był specjalny Boeing 747.

Latał w kosmos, na Ziemi potrzebuje pomocy

Na zdjęciu 30 metrowa konstrukcja, dzięki której można było prom umieścić na grzbiecie Boeinga 747.

27 lat służby ''Discovery''

W pierwszą podróż wahadłowiec wystartował 30 sierpnia 1984 r. Ostatni raz wylądował w Kennedy Space Center na Florydzie 11 marca 2011 r.

Ikona podboju kosmosu. Discovery skończy w muzeum

W ostatnią misję Discovery udał się do Smithsonian National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Discovery - prom drugiej generacji

Discovery był nowocześniejszy niż jego słynni poprzednicy. Przy jego konstrukcji wykorzystano doświadczenia uzyskane przy tworzeniu promów Enterprise, Columbia i Challenger. Ważył 3 tony mniej niż ten ostatni.

Discovery - kosmiczny transportowiec

To właśnie Discovery wznawiał loty po katastrofach promów Columbia i Challenger w 1986 i 2003 r. Jego głównym zadaniem było transportowanie załogi i zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wyniósł też na orbitę teleskop Hubble'a.

Discovery na kadłubie Jumbo Jeta

Prom mocowany jest do kadłuba Boeinga na specjalnych wspornikach.

Ostatni lot kosmicznego wahadłowca

Prom kosmiczny Discovery po wykonaniu 39 misji w ciągu 27 lat udał się w ostatnią podróż - do muzeum.

Więcej o: