Ćwiczenia polskich komandosów w tropikalnej dżungli

Po raz pierwszy w historii Wojsk Specjalnych polscy komandosi wzięli udział w ćwiczeniu w tropikalnej dżungli. W dniach 15-28 listopada 2011 roku na terytorium Indii odbyło się połączone indyjsko-polskie ćwiczenie sił specjalnych pk. Tiger Claw 1.Operacja antyterrorytsyczna w dżungli

Celem ćwiczenia było między innymi doskonalenie zdolności do prowadzenia połączonych operacji przeciwterrorystycznych w warunkach dżungli tropikalnej. Ćwiczenie zorganizowano w Counter Insurgency and Jungle Warfare School (CIJWS) w stanie Mizoram (Indie). W ćwiczeniu udział wzięli operatorzy Wojsk Specjalnych SZ RP oraz żołnierze 21. batalionu sił specjalnych Indii.

Profesjonalizm i wysoka wartość bojowa

W ocenie hinduskich wojskowych żołnierze polskich Wojsk Specjalnych zaprezentowali wysoką wartość bojową, sprawnie i profesjonalnie wykonując otrzymane zadania w ekstremalnych warunkach środowiskowych

Cenne doświadczenia surwiwalowe

Komandosi Wojsk Specjalnych w czasie ćwiczenia nabyli cenne doświadczenia umożliwiające im m.in. przetrwanie i prowadzenie operacji specjalnych w tropikach.

Trudny test dla sprzętu

W czasie ćwiczenia zweryfikowano dotychczas wykorzystywane procedury operacyjne oraz przydatność wykorzystywanego wyposażenia.

Teraz Indie, później Brazylia

Ćwiczenie Tiger Claw 1 było doskonałym przetarciem przed rozpoczęciem szkolenia przez polskie Wojska Specjalne w Brazylii. 1 grudnia 2010 roku ministrowie obrony Polski i Brazylii podpisali Umowę Ramową o dwustronnej współpracy obronnej. W ramach współpracy wojskowej między tymi krajami polscy żołnierze jednostek specjalnych będą szkolić się w ekstremalnych warunkach w Brazylii.

Więcej o: