Polska prezydencja kulturalna. Tym pochwalimy się w 10 stolicach świata

Ponad 400 imprez w kraju i za granicą. Monograficzne i zbiorowe wystawy najzdolniejszych polskich twórców sztuki współczesnej, cykle filmów arsycznych i dokumentalnych, światowe tournee polskich muzyków klasycznych i alternatywnych. Przez pół roku Europa i świat będą miały okazję zakochać się, zasłuchać i zapatrzyć w to, co najoryginalniejsze w polskiej kulturze. Czym będziemy uwodzić?

10 stolic, 400 wydarzeń

Program wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie największą prezentacją kultury naszego kraju po 1989 roku. W samej Brukseli odbędzie się ponad 60 wydarzeń, w tym rozpoczęta już w czerwcu i entuzjastycznie oceniona wystawa sztuki współczesnej "The Power of Fantasy", w której pokazujemy 30 polskich artystów, m.in Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala i Monikę Sosnowską. Ukoronowaniem polskiego sezonu kulturalnego w stolicy Europy będzie opera "Król Roger" w operze La Monnaie 10 września. Ta sama opera zainauguruje polską prezydencję w piątek, 1 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie.


fot. bozar.be
Program kulturalny będzie się koncentrował w Warszawie i jednocześnie w 9 innych stolicach: w Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio. Daje to w sumie 400 wydarzeń kulturalnych w znanych galeriach, scenach, klubach i festiwalach. We wszystkich dziesięciu miastach polską kulturą będziemy chwalić się w ramach 6 filarów:


1. I, CULTURE


2. I CULTURE Orchestra


3. Planeta Lem


4. Czesław Miłosz


5. Karol Szymanowski


6. Przewodnik do Polaków

Ja, polska kultura

Myśl przewodnią programu I, CULTURE najlepiej obrazuje akcja artystki i projektantki mody Moniki Jakubiak. W ciągu pół roku mieszkańcy 12 stolic - Berlina, Brukseli, Kijowa, Kopenhagi, Londynu, Madrytu, Mińska, Moskwy, Paryża, Pekinu, Tokio i Warszawy - uszyją po jednej części układanki przypominającej puzzle. Efektem ich pracy będzie 12 kwadratów, które ułożą się w napis "I, CULTURE". Stolice reprezentować będzie w sumie 240 wolontariuszy.

Natomiast w ramach I CULTURE Orchestra 104 młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy stworzy jedyną w swoim rodzaju orkiestrę. Młodzi muzycy, wyłonieni podczas przesłuchań zagrają w najlepszych salach koncertowych Europy m.in. utwory Karola Szymanowskiego.

Po modzie, seksie i zabawkach nas poznacie

Dokumentalny "Przewodnik do Polaków" (Guide to the Poles) - cykl filmów zrealizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza, mający na celu pomóc cudzoziemcom  lepiej zrozumieć historię i absurdy życia Polaków w PRL-u będzie mieć 5 rozdziałów. Ma pokazać, że czas realnego socjalizmu w Polsce to nie tylko lata ucisku, biedy i zniewolenia, ale i okres zdobywania wolności w takich sferach życia jak moda, życie seksualne, muzyka rockowa, a nawet himalaizm.

W jego ramach wyświetlane będą m.in. takie filmy jak "Beats of Freedom" (o podziemnej scenie punkowej w latach 80.), "Art of Freedom" (o polskich zdobywcach ośmiotysięczników w latach 70. i 80.), czy "Toys" (o kapslach, gumie i grzebieniu, czyli polskich zabawkach z czasów Żelaznej Kurtyny).

Posłuchają Miłosza, obejrzą Lema

W dziedzinie literatury okrętami flagowymi polskiej prezydencji będą Czesław Miłosz i Stanisław Lem. Promować będziemy audiobooki z wierszami Miłosza, czytanymi w kilkunastu językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru. Londyńczycy przez całe lato będą czytać wybrane wiersze noblisty na billboardach w metrze, jego twórczość zawieziemy też na sierpniowy festiwal literacki do Edynburga.

93.01.00 KRAKOW STANISLAW LEM
Fot. WOJCIECH DRUSZCZW Wielkiej Brytanii reklamować nas będzie również zbiór opowiadań napisanych przez polskich i brytyjskich pisarzy inspirowanych twórczością Stanisława Lema zatytułowany "Lemistry". Jesienią twórczość Lema zawita do Madrytu, gdzie w Instytucie Polskim 9 września otwarta zostanie wystawa "Lem fantastyczny". Jej inspiracją będą polskie adaptacje filmowe dzieł pisarza.Polska prezydencja literacka - czytaj w Gazecie Wyborczej >>

'Króla Rogera' w reżyserii Davida Pountneya będzie można zobaczyć trzykrotnie - 1,3 i 5 lipca 'Króla Rogera' w reżyserii Davida Pountneya będzie można zobaczyć trzykrotnie - 1,3 i 5 lipca fot. materiały organizatorów

Szymanowski pojedzie do Azji

Promocja muzyki Karola Szymanowskiego jest niejako kontynuacją zapoczątkowanej Rokiem Chopina promocji polskich twórców muzyki klasycznej. Głównymi wydarzeniami będą wykonania "Króla Rogera", "Stabat Mater", dzieł symfonicznych i kameralistyki z udziałem światowej klasy wykonawców. Promocja twórczości Szymanowskiego -  pochodzącego z polskich Kresów, gdzie zderzały się wpływy katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu - ma budować wizerunek Polski otwartej, tolerancyjnej, z długą tradycją wielokulturowości. Taki muzyczny obraz zawieziemy aż do Pekinu, Tajwanu, Hong Kongu i Tokio.

Od Londynu po Tokio

Oprócz flagowych projektów IAM prezydencję będą też wspierały wydarzenia przygotowane przez polskie i zagraniczne instytucje kultury w ramach ministerialnego programu "Prezydencja 2011". W Londynie pokażemy wystawę Wilhelma Sasnala w Whitechapel Gallery, jednej z najważniejszych galerii na świecie. W Berlinie - rzadko prezentowane plakaty, gazety, książki, opakowania, znaki i działania graficzne z lat 1981 - 2011 - w ramach wystawy "Dizajn dla wolności-wolność w dizajnie". A w Tokio pokażemy najlepsze polskie komiksy i zorganizujemy warsztaty filmowe.A co będzie działo się w Polsce? - Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu i inne wydarzenia >>