Boeing 787 Dreamliner w Warszawie. Przyszły supersamolot LOT-u jutro wyląduje na lotnisku Chopina

Około godz.10 rano w piątek na warszawskie lotnisko Chopina przyleci najnowszy samolot Boeinga - 787 Dreamliner. Samolot wykona swój pierwszy rejs do Polski prosto z Paryża, gdzie uczestniczył w największych targach lotniczych na świecie - Paris Air Show. W kwietniu 2012 r. 787 ma trafić do polskich linii lotniczych LOT.

Pierwszy lot olbrzyma

Dreamliner odbył swój pierwszy oblot 15 grudnia 2009. Ale już w 2007, kiedy Boeing zaprezentował maszynę w swojej fabryce Everett, nowy model stał się jednym z najszybciej sprzedających się samolotów w historii - spłynęło 677 zamówień. Do marca 2011 r. nowego Boeinga zamówiło 56 kontrahentów.

Przez opóźnienia w produkcji pasażerowie musieli czekać

Skonstruowany i wybudowany przez Boeing Commercial Airplanes samolot na skutek wielu opóźnień w produkcji rozpocznie swoją służbę w światowych liniach lotniczych dopiero w tym roku. Dreamliner będzie przewoził od 210 do 330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących.

Superoszczędny supersamolot

797 zużywa 20 proc. mniej paliwa niż podobnych rozmiarów Boeing 767. Wariant samolotu  o największym zasięgu może pokonać za jednym razem od 8 do 8,5 tys. mil morskich (14,8 - 15,7 tys. km). To dystans od Los Angeles do Bangkoku. Na typowych wysokościach rejsowych samolot będzie latał ze średnią prędkością 0,85 macha, czyli 903 km/h.

Superlekki

787 jest pierwszym samolotem pasażerskim, w którym kadłub wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych. Kompozyty stanowią 50 proc. jego konstrukcji. 20 proc. to aluminium, 15 proc - tytan, 10 proc. - stal.

787 dla Polskich Linii Lotniczych

Samolot wykona swój pierwszy rejs do Polski prosto z podparyskiego lotniska Le Bourget. Tam był gwiazdą targów Air Show. W kwietniu 2012 r. maszyna tego typu ma trafić do PLL LOT. Dreamliner, który wyląduje w Warszawie, tuż po wylądowaniu zostanie przeholowany z płyty lotniska na płytę przed hangarami na terenie Bazy Technicznej warszawskiego lotniska. Odleci z Polski w sobotę.

Powitanie w Warszawie

Lądowanie Dreamlinera będzie można zobaczyć w na facebookowym profilu warszawskiego lotniska www.facebook.com/LotniskoChopina. Relacja rozpocznie się o 9.30. Potrwa do ok. 11.00. Ale ci, którzy chcą zobaczyć supermaszynę Boeinga z bliska, mogą po prostu przyjechać w okolice lotniska. Samolot będą witać na lotnisku wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz przedstawiciele Boeinga.

Na zdjęciu jeden z dwóch typów silników napędzających 787 - GEnx firmy General Electric.

Boeing 787 Dreamliner ląduje na Le Bourget pod Paryżem Boeing 787 Dreamliner ląduje na Le Bourget pod Paryżem AP/Francois Mori

Dostaniemy Dreamlinera jako pierwsi w Europie

Polacy otrzymają Dreamlinera jako pierwsi w Europie. Już w marcu LOT otrzymał informacje dot. nowego terminu dostawy. Pierwszy Dreamliner wejdzie do służby pod banderą LOTu już w kwietniu 2012. Kolejne cztery - do listopada 2012 r. Według planów linii, pierwszy rejs Dreamlinera może się odbyć na jednej z tras, na których nasz rzewoźnik już lata, bądź na jednym z nowych połączeń do Azji. LOT chce w 2012 r. otworzyć połączenia z Warszawy do Tokio i Pekinu.

Wielkie zamówienie z Polski

PLL LOT zamówił osiem Dreamlinerów. Przeznaczone dla LOTu maszyny mają mieć trzy klasy: biznes, komfortową ekonomiczną oraz zwykłą ekonomiczną. O ile jednak Polska pierwsza w Europie dostanie tę maszynę, to w światowej kolejce oczekujących na te samoloty polski przewoźnik jest na ósmej pozycji. Pierwsza jest japońska ANA.

Dostosowany do potrzeb klientów

Boeing chwali się, że wnętrze samolotu będzie można dostosować do zróżnicowanych wymagań pasażerów. W promocyjnym filmie przedstawicielka koncernu Boeing opisuje m.in. kilka możliwości konfiguracji siedzeń samolotu.
Zobacz wnętrze Dreamlinera:

Lądowanie w Warszawie już jutro!

Start Dreamlinera do dziewiczego lotu obserwowała grupa pasjonatów lotnictwa. Jutrzejsze lądowanie supermaszyny Boeinga również będzie efektowne. Dreamliner wyląduje 24 czerwca (to już jutro!) na warszawskim lotnisku Chopina około godz. 10.00. Jeśli tam będziecie - przysyłajcie nam zdjęcia na Alert24!Więcej o: