Wybory 2011. Wszystkie tegoroczne transfery PO

Co tydzień media donoszą o przejściach polityków różnych opcji do PO. Z poparciem tej partii łatwiej dostać się do Sejmu i Senatu. Zobacz, kto w tym roku już związał się z PO, a kto ma taki zamiar.

Transfery rozpoczęły się od Bartosza Arłukowicza

Pierwszym dużym transferem było przejście Bartosza Arłukowicza do klubu PO. Dostał się do Sejmu z listy Lewicy i Demokratów jako kandydat SdPl. Po rozpadzie LiD-u przeszedł do klubu SLD.

 

Polacy mogli go lepiej poznać oglądając obrady komisji hazardowej. Był jednym z jej najaktywniejszych członków. Miał być też jednym z filarów SLD w wyborach. Wybrał jednak PO.

 

Będzie startować w wyborach z listy PO w Szczecinie, gdzie zmierzy się z Grzegorzem Napieralskim. Obecnie zajmuje stanowisko pełnomocnika premiera ds. koordynacji współpracy organizacji pozarządowych i administracji w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

 

Jego przejście do PO było początkiem transferów na lewicy.

 


KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Grzegorz Pisalski przygląda się przemowie lidera Unii Pracy Waldemara Witkowskiego Grzegorz Pisalski przygląda się przemowie lidera Unii Pracy Waldemara Witkowskiego Fot.Grazyna Jaworska / Agencja Wyborcza.pl

Za Arłukowiczem poszedł Pisalski

Wkrótce po transferze Arłukowicza kolejny poseł SLD zasilił klub partii Donalda Tuska. Grzegorz Pisalski przeszedł podobną drogę co Arłukowicz. Został w 2007 roku posłem LiD-u. Potem przeszedł z SdPl do klubu SLD - został członkiem Unii Pracy - a następnie do PO.

 

W wyborach ma startować z list wyborczych Platformy w Sosnowcu.

 


KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

SdPl przystawką PO

W klubie SdPl pozostało jeszcze trzech posłów. Były marszałek Sejmu Marek Borowski startuje do Senatu z warszawskiej Pragi. Ma poparcie PO, ale też i SLD.

 

 

Platforma jeszcze nie podjęła decyzji, czy poprze Izabellę Sierakowską w wyborach do Senatu w Lublinie i Grażynę Ciemniak w wyborach do Sejmu. Pod znakiem zapytania pozostaje również start członków SdPl. Na razie w partii trwa walka o władzę między dwiema zwalczającymi się frakcjami.

 


KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Dariusz Rosati Dariusz Rosati Fot. Tomasz Wawer / Agencja Wyborcza.pl

Były szef MSZ na liście PO

Na konwencji PO w Gdańsku pojawił się Dariusz Rosati. Była to jedna z niespodzianek, bo wcześniej mówił, że tam go nie będzie.

 

Rosati działa w polityce od początków transformacji. Był ministrem spraw zagranicznych, członkiem Rady Polityki Pieniężnej oraz eurodeputowanym SdPl. Teraz ma startować z list PO w Warszawie bądź w okręgu podwarszawskim.

 

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Były trockista w Platformie

- Umówiliśmy się, że tymczasem nie będziemy o tym informować publicznie, ale robię dla pana wyjątek. Wszystko wskazuje na to, że będę kandydował z list PO, rozmawiamy o Senacie - mówił w rozmowie z Radiem TOK FM Józef Pinior. Wielu mógł zdziwić ten transfer. PO jest postrzegana jako partia liberalno-konserwatywna, a Pinior był... trockistą.

 

 

W latach 80. działał w Solidarności, a następnie w Polskiej Partii Socjalistycznej. Na początku lat 90. był liderem trockistowskiego Socjalistycznego Ośrodka Politycznego. Potem działał w Unii Pracy, z list SdPl został wybrany w 2004 roku eurodeputowanym.

 

W tych wyborach ma startować na Dolnym Śląsku.


KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Joanna Kluzik-Rostkowska Joanna Kluzik-Rostkowska Fot. Dominik Werner / Agencja Wyborcza.pl

''Jest mi z wami po drodze''

Po wzmocnieniu lewego skrzydła PO sięgnęła po prawicowych polityków. O transferze Joanny Kluzik-Rostkowskiej mówiło się już od kilku miesięcy, gdy okazało się, że Polska Jest Najważniejsza raczej nie odniesie sukcesu. Na początku czerwca zrezygnowała z funkcji szefa PJN. Władzę oddała Pawłowi Kowalowi. Tłumaczyła, że większość działaczy nie podzielała jej wizji rozwoju partii.

 

 

Po kilkudniowym zwodzeniu mediów pojawiła się na konwencji PO w Gdańsku. Mówiła tam, że z ludźmi Platformy jest jej po drodze. Wkrótce zrezygnowała z członkostwa w PJN. Ma startować z rybnickiej listy PO, choć lokalni działacze się przeciw temu buntują. Platforma bierze też pod uwagę umieszczenie Kluzik-Rostkowskiej na którejś z list małopolskich.

 


KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Jan Filip Libicki (z lewej) i Jacek Tomczak Jan Filip Libicki (z lewej) i Jacek Tomczak Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Następni do przejścia

Prawdopodobnie w Wielkopolsce kandydatami PO będzie dwóch byłych posłów PJN i PiS - Jan Filip Libicki i Jacek Tomczak. Z PJN-u odeszli, podobnie jak Kluzik-Rostkowska, po zmianie władz partii. Na razie nie ma jeszcze decyzji w sprawie ich startu.

 

 

Oni z kolei znaleźliby się na samym końcu prawicowego skrzydła PO. Przez wiele lat działali z Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym.

 


KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Więcej o: