Wybory 2011 w Warszawie. Pojedynek partyjnych tytanów

To nie będzie zwykły wyborczy pojedynek. Tusk, żeby umocnić swoją pozycję, musi pobić własny rekord z poprzednich wyborów. Kaczyński musi wziąć rewanż - 4 lata temu przegrał sromotnie. A jest jeszcze Ryszard Kalisz...

Donald Tusk pobije rekord?

Cztery lata temu Donald Tusk zdobył w Warszawie ponad 534 tys. głosów, czyli ponad 3 proc. wszystkich oddanych głosów w całej Polsce. W wyborach będzie starał się powtórzyć, a nawet przebić swój rekord. To prestiżowa sprawa, bo dużo mniejsza liczba głosów świadczyłaby o tym, że Polacy nie są zadowoleni z jego rządów. Inne partie miałyby doskonały powód do ataków.

 

Ponadto dobry wynik Tuska pozwoli wprowadzić dodatkowo kilku posłów. W poprzednich wyborach do Sejmu z Warszawy weszło 11 posłów PO.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Rewanż Jarosława Kaczyńskiego

Głównym rywalem Tuska będzie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS cztery lata temu zdobył o połowę mniej głosów - 274 tys. (drugi wynik w kraju), a teraz będzie się zapewne starał zrewanżować. Powoli starcie tych dwóch polityków staje się swoistym derby Warszawy.

 

Choć w poprzednich wyborach Kaczyński przegrał z Tuskiem i tak - jak lider PO - dzięki swojemu głosom pomógł politykom PiS z marnym wynikiem (np. Nelli Rokicie i Arturowi Górskiemu) dostać się do Sejmu. Zdobył grubo ponad 80 proc. wszystkich głosów oddanych na listę PiS.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Minister na zapleczu Tuska

Na liście PO oprócz Donalda Tuska będą innych popularni posłowie. Dwójką będzie Małgorzata Kidawa-Błońska - szefowa warszawskiej PO, a trójką minister finansów Jacek Rostowski. Za nimi m.in. były piłkarz Roman Kosecki, Tadeusz Ross i były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Mariusz Kamiński Mariusz Kamiński Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Mariusz Kamiński wraca do Warszawy

Dwójką na liście PiS będzie w tym roku Mariusz Kamiński, były szef CBA. To jego czwarty start wyborczy z Warszawy. Od początku roku wyrósł na jedną z głównych postaci PiS i jest jednym z asów Kaczyńskiego w tych wyborach.

 

Z trójką miała startować Nelli Rokita. Jednak niespodziewanie okazało się, że jej miejsce na liście zajmie Beata Gosiewska, żona Przemysława Gosiewskiego. Inne znane osoby na liście PiS to posłowie: Artur Górski i Karol Karski.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Ryszard Kalisz Ryszard Kalisz Fot. Sławomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl

Napieralski zostawił stolicę Kaliszowi

Niestety, w Warszawie nie będziemy świadkami walki szefów trzech największych partii. Grzegorz Napieralski wolał startować z rodzinnego Szczecina. Tam czeka go trudny pojedynek z Bartoszem Arłukowiczem.

 

Z liderami dwóch najważniejszych partii zmierzyć się musi Ryszard Kalisz. Po wewnątrzpartyjnych przepychankach to jemu, a nie Katarzynie Piekarskiej przypadnie pierwsze miejsce na liście. Wystartuje ona z drugiego miejsca, które powinno zapewnić jej mandat.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Kozakiewcz - kamikadze ludowców

Jedynym jak na razie ''hitem transferowym'' PSL jest ich warszawska ''jedynka''. Został nią Władysław Kozakiewicz, zdobywca złotego medalu w skoku wzwyż na Igrzyskach w Moskwie. Najbardziej znany jest jednak ze słynnego gestu, który pokazał nieprzychylnej mu rosyjskiej publiczności.

 

PSL od 1993 roku nie zdobyło w Warszawie mandatu. Teraz ludowcy liczą na przekroczenie progu i zdobycie co najmniej jednego - m.in. dzięki głosom Polonii.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Marek Jurek Marek Jurek Fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl

Mniejsze partie wystawiają liderów

Pierwsze miejsce na liście Prawicy Rzeczypospolitej w Warszawie zajmie Marek Jurek. Dwa lata temu w eurowyborach zdobył tu ponad 30 tys. głosów, co było uznane za sukces.

 

Kolejny raz w wyborach startuje Janusz Korwin-Mikke. Przewodniczący Kongresu Nowej Prawicy zapewne będzie ''jedynką'' w Warszawie.  Startował rok temu na prezydenta stolicy i zajął czwarte miejsce.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Paweł Poncyljusz w Sejmie Paweł Poncyljusz w Sejmie Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Będzie czwarty mandat Poncyljusza?

PJN jeszcze nie ułożyła list wyborczych. Jednak naturalnym liderem warszawskiej listy tej partii wydaje się Paweł Poncyljusz. Jest liderem PJN w stolicy.

 

Warszawianie już trzy razy wybierali Poncyljusza na swojego posła - w latach 2001, 2005 i 2007. Wszystkie mandaty zdobył z listy PiS. Uda mu się za czwartym razem? Notowania na to nie wskazują, ale do wyborów jeszcze wiele czasu.

 

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Więcej o: