Kto w "Piratach...", dlaczego i z kim? Przeczytaj zanim pójdziesz do kina

Porwania, pościgi, zdrady i filmowe przymierza. Jack Sparrow przeciwko kapitanowi Barbossie i Jack Sparrow z kapitanem Barbossą. Skomplikowana fabuła, ciągłe zwroty akcji to wizytówka "Piratów z Karaibów". I choć sporo postaci poprzednich części serii zostało już wysłanych na zasłużoną emeryturę, warto sobie przypomnieć przed premierą "czwórki" o co w tym wszystkim chodzi. Tym bardziej, że trudno odmówić scenarzystom "Piratów..." drygu do tworzenia znakomitych postaci.

Jack Sparrow (Johnny Depp)

Legendarny pirat, kapitan Czarnej Perły, zdradzony przez swojego pierwszego oficera Hektora Barbossę. Sparrow miał być według zamysłu scenarzystów - Teda Elliota i Terry'ego Rossio - postacią drugoplanową. Ostatecznie to on jest centralnym bohaterem wszystkich części, spora w tym zasługa fenomenalnej kreacji Johnny'ego Deppa. Przygotowując się do roli, Depp podobno wzorował się na gitarzyście Rolling Stonesów - Keithie Richardsie, który później sam dołączył do obsady.

 

W pierwszej części Sparrow próbuje odzyskać swój statek, który znalazł się w rękach Barbossy. Ten wzniecił bunt i porzucił Jacka na bezludnej wyspie, zostawiając mu pistolet z jedną kulą na wypadek, gdyby wybrał samobójstwo zamiast śmierci głodowej. Sprarrow zachował jednak kulę i obiecał Barbossie zemstę.

Hektor Barbossa (Geoffrey Rush)

Kiedyś pierwszy oficer Czarnej Perły, później odwieczny wróg Sparrowa, a po wskrzeszeniu (o tym dalej) z powrotem jego sprzymierzeniec. Podobnie jak postać Deppa - pojawił się we wszystkich czterech częściach serii.

 

To Barbossa stanął na czele buntu, w wyniku którego Jack Sparrow wylądował na bezludnej wyspie. Niedługo potem wraz ze swoją załogą zgarnął aztecki skarb, który kiedyś Montezuma II ofiarował Hernanowi Cortesowi i tym samym ściągnął klątwę. Barbossa i jego załoga zamienili się w żywe szkielety. Za dnia wyglądali jak ludzie, ale w świetle księżyca ujawniała się ich prawdziwa, mroczna natura.

 

Zginął zastrzelony przez Sparrowa, ale później został przywrócony do życia przez kapłankę Tia Dalmę. Dobrze na tym wyszedł - w trzeciej części stał się bohaterem pozytywnym, pomagając Sparrowowi w odzyskaniu Czarnej Perły.

Will Turner (Orlando Bloom)

Postać w najnowszej części już nieobecna. Był synem pirata Billa Turnera, który pracował jako czeladnik u kowala. Zakochany bez pamięci - ku rozpaczy fanek Blooma - w Elizabeth Swann, córce gubernatora Jamajki.

 

Turnera poznajemy w momencie, gdy Swann zostaje porwana przez piratów. Turner rusza za nimi w pościg, prosząc o pomoc Sparrowa. Zawarte między nimi przymierze wielokrotnie wystawiane później jest na próby. Okazuje się, że Turner jest jedyną osobą, która może zdjąć klątwę z Czarnej Perły i jej załogi.

 

Ostatecznie Will żeni się ze Swann, którą wcześniej podejrzewał o romans ze Sparrowem. Skomplikowane? Turner ostatecznie ginie z rąk Davy'ego Jonesa, zostaje mu wycięte serce i zostaje nowym kapitanem "Latającego Holendra" (o tym później). Od tej pory Turner na lądzie może spędzić tylko jeden dzień na dziesięć lat morskiej żeglugi. Jego obowiązkiem jest przewożenie dusz ludzi, którzy zginęli na morzu, do krainy śmierci.

Elizabeth Swan (Keira Knightley)

Ukochana Turnera. Po ślubie udzielonym im przez Barbossę przyjmuje jego nazwisko. Obecna w trzech pierwszych częściach. Podczas tworzenia tej postaci scenarzyści wzorowali się podobno na księżniczce Leii z "Gwiezdnych wojen". Wraz mianowaniem Willa Turnera na nowego kapitana "Latającego Holendra" - zostaje ogłoszona Królową Piratów.

Davy Jones (Bill Nighy)

Postać wzorowana na anglosaskich legendach. Pojawia się w drugim odcinku serii jako kapitan "Latającego Holendra", odpowiedzialny za przewożenie umarłych dusz z świata żywych do świata martwych (później jego rolę przejmie Turner).

 

Davy Jones był pół-człowiekiem, pół-krabem, z twarzą pokrytą mackami. Zamiast jednego z palców prawej ręki miał mackę, zamiast lewej dłoni - krabie szczypce. A do tego wszystkiego mówił ze szkockim akcentem.

 

Jones mógł zostać zabity jedynie przez przebicie serca ukrytego w tytułowej "Skrzyni Umarlaka". Udało się to umierającemu Willowi podczas finałowego pojedynku w trzeciej części.

Bill Turner (Stellan Skarsgard)

Ojciec Willa, który służył na Czarnej Perle w czasie gdy statkiem dowodził Jack Sparrow. Turner był jedyną osobą z załogi, która nie przyłączyła do buntu wszczętego przez Hektora Barbossę, pierwszego oficera "Czarnej Perły".

 

W ostatniej części zaciągnął się na statek Davy'ego Jonesa. Za wszelką cenę chciał, żeby jego syn uniknął losu pirata. Jak wiadomo - nieskutecznie.

Keith Richards jako kapitan Teague Sparrow Keith Richards jako kapitan Teague Sparrow Fot. mat. prasowe

Teague Sparrow (Keith Richards)

Postać legenda. Znana z dwóch ostatnich części "Piratów...". To podobno nim Depp inspirował się tworząc swoją postać. - Bez niego nie wyobrażałem sobie kolejnego filmu, od razu zaproponowałem więc producentowi powrót Teagu'a - ojca Sparrowa - mówił zaprzyjaźniony z rockmanem Depp. W wersji wydarzeń Richardsa Johny zadzwonił do niego z propozycją, a on odpowiedział: - Jasne, kochany, już wskakuję na takielunek!

 

Ponoć Richards zasnął podczas uroczystego filmu i przegapił swój gościnny występ. Tłumaczył to brakiem snu - podobno nie spał przed premierą trzy dni.

Czarnobrody (Ian McShane)

Pirat z najnowszej części "Na nieznanych wodach", wzorowany na słynnym angielskim korsarzu grasujący na początku XVIII wieku na Morzu Karaibskim. Według jednych źródeł naprawdę nazwał się Edward Teach, według innych - Edward Drummond.

 

Uważany był za jednego z najgroźniejszych piratów swoich czasów. Początkowo działał na usługach brytyjskiej korony. Jego łupem padały francuskie statki. W najlepszym okresie pod swoim dowództwem miał cztery okręty i kilkusetosobową załogę. Jego największym łupem padła suma 325 tys. funtów (obecnie ok. 6 mln funtów).

 

W czwartej części "Piratów..." werbuje do załogi swojego statku Jacka Sparrowa i razem ruszają w poszukiwaniu legendarnej Fontanny Młodości.

Angelika (Penelope Cruz)

Najnowsza filmowa piękność disneyowskiej serii. Angelika jest kobietą z przeszłości Sparrowa i córką Czarnobrodego (choć to ma się jeszcze wyjaśnić). Penelope Cruz w obcisłym stroju, pirackim kapeluszu na głowie - z całą pewnością na obecność tej postaci nie będzie narzekać męska część publiczności. Co innego Sparrow, który nie wie, czy Angelika pała do niego miłością, czy też chce go tylko wykorzystać do odnalezienia mitycznego źródełka. To też się wyjaśni.

Małpka Jack

Ulubieniec kapitana Barbossy. I dowód na to, jak hollywoodzcy spece od scenariuszy nawet wokół postaci, które nie wypowiadają w filmie ani jednej kwestii potrafią stworzyć świetny, komediowy wątek. W "Klątwie Czarnej Perły" małpka porywa aztecki amulet. W pościg za nią rzuca się Sparrow, ta jednak pierwsza dobiega Barbossy.

 

- Dzięki Jack - mówi Barbossa.
- Drobiazg - odpowiada Jack Sparrow z głupim uśmiechem na ustach.
- Nie ty. Mówiłem do małpy, Jack.

Więcej o: