Polska buduje stadiony! Gdynia, Zabrze, Puławy...[ZDJĘCIA]

Ponad 60 stadionów różnej wielkości zbudowano lub zmodernizowano w ostatnich latach w Polsce. Wiele podobnych inwestycji trwa, a kolejne  są w planach. I nie chodzi tylko o wielkie projekty na Euro 2012 w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, ale o nowoczesne obiekty w średnich i małych miastach w całej Polsce, gdzie buduje (i planuje) się na potęgę. Oto ponad 20 obiektów z całego kraju, które powstały, powstają lub za chwilę będą powstawać. O części z nich mogliście nawet nie słyszeć, a są częścią największego stadionowego boomu w historii Polski.

Gdynia

Stan: gotowy. Nowy stadion miejscki w Gdyni otwarto w lutym bieżącego roku. Na co dzień w ekstraklasie gra na nim Arka Gdynia. Oficjalna pojemność to 15139 miesc.

 

Wejście na nowy stadion w Gdyni

 

Obiekt kosztował: 85 mln zł, mieści 15139 kibiców i został zbudowany w zaledwie 12 miesięcy. Powstał na miejscu starego stadionu przy ul. Olimpijskiej.

 

Stadion miejski w Gdyni

 

Na stadionie jest sklepik klubowy, restauracja, kilka mniejszych punktów gastronomicznych.
Oświetlenie stadionu to 2 tys. luksów (cztery wieże oświetleniowe).

 

Stadion miejski w Gdyni

Puławy

Stan: gotowy. Wielofunkcyjny obiekt w Puławach będzie otwarty w czerwcu. Swoje mecze będą na nim rozgrywać piłkarze Wisły Puławy. Stadion może też służyć lekkoatletom.

 

Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Na zadaszonych trybunach zasiądzie niecałe 4,5 tysiąca widzów. Stadion ma sztuczne oświetlenie.

 

Budowę zaczęto w 2009 r. i będzie zakończona w czerwcu. Kosztowała 49 milionów złotych z czego 14 milionów Puławy uzyskały ze środków unijnych.

 

Puławy wraz z Nałęczowem i Kazimierzem Dolnym są na liście centrów pobytowych dla reprezentacji narodowych uczestniczących w EURO 2012.

Bielsko-Biała

Stan: W planach. Obiekt, którego koszt powinien wynieść około 100 milionów złotych, ma być gotowy w 2013 roku. Jego widownia pomieści 15 tysięcy kibiców.

 

Zabrze

Stan: w planach. Po pierwszym etapie budowy nowy stadion Górnika pomieści ok. 25 tys. widzów. Docelowo obiekt ma mieć 32 tys. miejsc. Ze względu na dużą liczbę zapytań spółka Stadion w Zabrzu przedłużyła termin składania ofert dla konsorcjów budowlanych do 19 maja.

 

 

Tychy

Stan: w planach. Stadion na prawie 20 tys. miejsc ma kosztować 100 milionów złotych. Prace powinny zakończyć się w 2012 r., budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

 

- Wierzę, że nowy stadion da impuls do sportowego rozwoju klubu. Władze miasta nie mogą być krótkowzroczne. Stadion będzie służył miastu przez najbliższe 40-50 lat. Nie możemy postawić kurnika, a za kilka lat usłyszeć, że zabrakło nam wyobraźni. Mijamy te same przystanki co społeczeństwa z zachodniej Europy. W niedalekiej przyszłości piłkarskie mecze w Polsce też będą gromadzić publiczność podobną do tej z Niemiec, Francji czy Anglii. Nasz stadion nie będzie przecież służył tylko piłkarzom. Myślimy o organizacji wydarzeń kulturalnych, koncertów. Obiekt na 20 tysięcy miejsc wcale nie będzie za duży - mówi Andrzej Dziuba, prezydent miasta.

Gorzów Wielkopolski

Stan: gotowy. Gorzowskie żużlowe koloseum rozbudowywano w dwóch etapach. Najpierw - po awansie żużlowców do ekstraligi w 2007 r. - ławki na całym stadionie zastąpiono plastikowymi krzesełkami i dobudowano piętrową trybunę na jednej prostej.

 

Tej zimy powstała wysoka trybuna okalająca cały tor. W międzyczasie dwukrotnie przebudowano też wieżyczkę dla sędziego i oficjeli. Powstał też parking na 322 miejsc o powierzchni 7,6 tys. m kw. Wszystko za ponad 40 mln zł, w całości z miejskich pieniędzy.

 

 

 

Radom

Stan: w budowie. Stadion przy ul. Narutowicza w Radomiu w budowie od września 2010 r. Ma być obiektem lekkoatletyczno-piłkarskim. Część lekkoatletyczna będzie spełniała wymogi PZLA do rozgrywania zawodów rangi mistrzostw Polski. Na części piłkarskiej będą mogły być natomiast rozgrywane mecze I ligi.

Trybuny pomieszczą 4 tys. widzów, jedna ma być zadaszona. Ze względów finansowych na razie zrezygnowano z budowy jednej trybuny. Jeśli będą oszczędności to będzie ona dobudowana.
Przetarg wygrało konsorcjum firm Rosabud i Romines. Koszt budowy to 22,4 mln zł. Głównym inwestorem jest miasto. 4 mln zł dostaliśmy już z budżetu Ministerstwa Sportu. Resort zapewnił, że możemy liczyć na 10 mln zł. Stadion ma być gotowy w styczniu 2012 r.
Od kilku miesięcy toczą się negocjacje z pięcioma firmami zainteresowanymi budową miejskiego stadionu z 16 tys. miejscami dla widzów i hali sportowej (5 tys. zł miejsc). Będzie to inwestycja w partnerstwie publiczno-prywatnym, której koszt szacuje się na 220 mln zł. Wkład miasta to działka ze starym stadionem. Za korzystanie z obiektów miasto ma płacić inwestorowi roczną stawkę przez kilkadziesiąt lat. Ile i przez jaki okres - tego właśnie m.in. dotyczą negocjacje.

Trybuny pomieszczą 4 tys. widzów, jedna ma być zadaszona. Ze względów finansowych na razie zrezygnowano z budowy jednej trybuny. Jeśli będą oszczędności to będzie ona dobudowana.

 

Przetarg wygrało konsorcjum firm Rosabud i Romines. Koszt budowy to 22,4 mln zł. Głównym inwestorem jest miasto. 4 mln zł dostaliśmy już z budżetu Ministerstwa Sportu. Resort zapewnił, że możemy liczyć na 10 mln zł. Stadion ma być gotowy w styczniu 2012 r.

Więcej zdjęć z budowy >>

 

Od kilku miesięcy toczą się negocjacje z pięcioma firmami zainteresowanymi budową miejskiego stadionu z 16 tys. miejscami dla widzów i hali sportowej (5 tys. miejsc) przy ul. Struga, gdzie mecze rozgrywa Radomiak. Będzie to inwestycja w partnerstwie publiczno-prywatnym, której koszt szacuje się na 220 mln zł. Wkład miasta to działka ze starym stadionem. Za korzystanie z obiektów miasto ma płacić inwestorowi roczną stawkę przez kilkadziesiąt lat. Ile i przez jaki okres - tego właśnie m.in. dotyczą negocjacje.

Kołobrzeg

Stan: gotowy. Inwestycję rozpoczęto latem 2009. Pojemność trybun - 3000 miejsc siedzących, pod trybunami krytymi. Murawa jest podgrzewana. Oświetlenie - 1400 luxów. Koszt ok. 25 milionów. Stadion nosi imię Sebastiana Karpiniuka, zachodniopomorskiego polityka PO, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Obiekt zostanie otwarty jeszcze w tym roku.

 

Ostrów Wlkp.

Stan: gotowy (1 trybuna). Modernizacja kosztująca ok. 9 mln zł objęła budowę nowej trybuny na 960 miejsc, budowę szatni i zaplecza, a także oświetlenia. Cały stadion mieści 12 tys. widzów.

 

Obiekt w Ostrowie jest stadionem wykorzystywanym głównie dla rozgrywek żużlowych, swoje mecze rozgrywa tam drugoligowa Ostrovia, w 2007 r. odbył się tam również finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, który był pretekstem do modernizacji stadionu.

 

Plany przewidywały dokończenie modernizacji i budowę trzech pozostałych trybun. Zostały one odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.

 

Ostróda

Stan: w budowie. Prace przy budowie kompleksu sportowego dla piłkarzy w Ostródzie, która chce gościć jedną z ekip podczas Euro 2012, zaczęły się w kwietniu ub. roku. Najważniejszą częścią jest stadion z podgrzewaną płytą o wymiarach 105 na 68 metrów z oświetleniem i zadaszonymi trybunami dla 5 tysięcy widzów. Obok boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 90 na 65 metrów, budynek z szatniami dla zawodników, pomieszczeniami dla trenerów i sędziów oraz gabinet odnowy biologicznej. Całość ma być gotowa w lipcu.

 

Ale kompleks to nie tylko boiska. Będą też korty tenisowe, całoroczne lodowisko, ścianka wspinaczkowa, skatepark, ścieżki zdrowia. Dojdą do tego boiska do koszykówki i siatkówki. Odnowiony zostanie sąsiedni zabytkowy park. Koszt wynosi ok. 30 mln zł.

 

Jarocin

Stan: gotowy. Piłkarski stadion Jaroty Jarocin mieści 2,5 tys. widzów, budowa jednej z trybun, zadaszonej, właśnie się zakończyła. Swoje mecze piłkarskie rozgrywa na nim drugoligowy Jarota. Atutem obiektu w Jarocinie jest pełnowymiarowe boisko ze sztuczną trawą, co sprawa, że cały kompleks świetnie nadaje się do organizowania zimowych zgrupowań. Ostatniej zimy gościła tu m.in. Cracovia.

 

Białystok

Stan: w budowie. Inwestycja od początku "łapie" poślizgi i terminu zakończenia rozpoczetej przed rokiem budowy nikt  nie jest w stanie podać. Kłopoty zaczęły sie jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty, gdy miasto, które jest inwestorem nie mogło podpisać umowy z pracownią projektową profesora Stefana Kuryłowicza, która wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji stadionowej. Następnie miesiącami przesuwało się rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę. I gdy wydawało się, że po podpisaniu umowy z firma Eiffage nic nie będzie już stało na przeszkodzie, to okazało się, że nagle posypały się wszelkie harmonogramy.

 

Stadion w Białystoku


Warto wspomnieć, że według pierwszych harmonogramów - przedstawianych w chwili ogłaszania konkursu na projekt, cały obiekt miał być gotowy w październiku 2011 r., zaś w roku 2012 miały zostać tu nawet rozegrane Mistrzostwa Europy Oldboyów oraz Mistrzostwa Europy Kibiców - czyli dwie imprezy towarzyszące Euro 2012. Dziś nikt o nich nie wspomina.

Stadion współfinansowany przez UE ma kosztować w sumie 156 mln. zł. Pomieści 22,5 tys. widzów.


Stadion w Białystoku

Siewierz

Stan: w budowie. W Siewierzu, zagłębiowskim mieście, powstaje obiekt z zadaszoną trybuną i oświetloną murawą. A wszystko to za ponad 4 miliony złotych. Gra na nim drużyna Ludowego Klubu Sportowego "Przemsza Siewierz".

 

Nowy budynek klubowy i zadaszona trybuna już stoją. Pod dachem zostanie zamontowanych ponad 400 krzesełek. Po drugiej stronie boiska powstanie trybuna otwarta.

 

W Siewierzu, który liczy niespełna sześć tysięcy mieszkańców, nigdy nie było wielkiej piłki. Miejscowi cieszą się, gdy ich zespół gra w okręgówce. - Tak jak kibice w ekstraklasie chcieliby jednak siedzieć na czystych krzesełkach, pod dachem i nie obawiać się, że złapią katar, gdy zacznie padać deszcz - podkreśla Tadeusz Korusiewicz, prezes Przemszy.

 

Okazało się, że potrzeba na to 4,3 miliona złotych. Włodarze Siewierza postarały się m.in. o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pieniędzy wystarczyło nie tylko na stadion, ale i boisko treningowe, parking oraz dwa korty tenisowe.

 

Plan zakładał, że stadion zostanie oddany do użytku na początku 2012 roku. Wykonawca zadeklarował jednak, że obiekt będzie służył piłkarzom już pod koniec tego roku.

Swarzędz

Stan: gotowy. Obiekt w Swarzędzu został gruntownie zmodernizowany przed Mistrzostwami Europy do lat 19, które zostały rozegrane w Wielkopolsce w 2006 r. Ich główną areną był wówczas Stadion Miejski w Poznaniu - wówczas jeszcze nie przebudowany. Obiekt w Swarzędzu mieści 1500 widzów, jedna trybuna jest zadaszona, wokół boiska piłkarskiego jest na nim bieżnia lekkoatletyczna. W 2008 r. odbył się na nim koncert Gorana Bregovicia z zespołem.

 

Toruń

Stan: gotowy. Jedna z najnowocześniejszych żużlowych aren na świecie . Obiekt kosztował toruńskich podatników ok. 100 mln zł, na trybunach pomieści ok. 17 tys. widzów. Zbudowano go w ciągu roku, oddano do użytku w 2009 r.. Utrzymanie kosztuje około 800 tys. zł rocznie.

 

Wrocław

Stan: gotowy. We Wrocławiu oprócz budowy stadionu na Euro zmodernizowano też stary obiekt Śląska przy ul. Oporowskiej. Dostosowano tam do standardów UEFA trybuny, wybudowano dwie dodatkowe, zainstalowano też oświetlenie. Stadion może pomieścić 8,5 tys. widzów. Na otwarcie, we wrześniu 2008 roku reprezentacja Polski zagrała na nim ze Słowenią. Mecz zakończył się remisem 1:1. Pieniądze na modernizację obiektu, kilkadziesiąt milionów, wyłożyło miasto.

Lubin

Stan: gotowy. Za pieniądze głównie z KGHM wybudowano całkiem nowy stadion dla piłkarskiego Zagłębia Lubin. Poszło na to około 130 mln zł. To w tej chwili najnowocześniejsza arena na Dolnym Śląsku - oświetlona, zadaszona i mogąca pomieścić 16100 widzów.  Stadion powstawał w latach 2007-2009. Ma sponsora, nazywa się Dialog-Arena, nosi nazwę jednej ze spółek córek KGHM.

Kraków

Stolica Małopolski zainwestowała w dwa stadiony - Cracovii (dwa górne zdjęcia) i Wisły. Stan obiektu Cracovii: gotowy. Stadion Cracovii nosi im. Józefa Piłsudskiego, może pomieścić 15 114 widzów. Koszt budowy wyniósł 157 mln zł trwała ona ponad 14 miesięcy, od 10 lipca 2009 do 25 września 2010.

 

Stadion Cracovii

 

 

Stan obiektu Wisły: w budowie. Inwestycja trwa już siódmy rok, kolejne trybuny są oddawane sukcesywnie. Choć oficjalnej daty zakończenia budowy nie ma, to wszystko wskazuje, że nastąpi to w tym roku. Szacunki wskazują na wrzesień. Miasto wyłoży w sumie 550 mln. Na razie na trybunach może zasiąść 18281 osób, a ostatecznie Stadion Miejski im. Henryka Reymana - bo taką oficjalną nazwę nosi obiekt Wisły - będzie miał 33268 miejsc.


Stadion Wisły Kraków

Bydgoszcz

Stan: gotowy. Wbrew temu, co po zadymie podczas finału piłkarskiego Pucharu Polski mówią nieświadomi politycy - stadion Zawiszy Bydgoszcz jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. A już na pewno - najlepszym w naszym kraju stadionem lekkoatletycznym. Nosi imię lekkoatlety Zdzisława Krzyszkowiaka.

 

Po przebudowie, która pochłonęła ponad 80 mln zł, został otwarty w lipcu 2008 roku podczas mityngu Tamex Cup. Ówczesny prezydent Konstanty Dombrowicz przemianował go na Bydgoski Stadion Miejski. Zaprotestowali kibice, przywiązani do historycznej nazwy "Zawisza". Odzyskał ją jednak dopiero kilka miesięcy temu po zmianie władzy w ubiegłorocznych wyborach. W nowo wybudowanej trybunie mieści się m.in. Galeria Sportu Bydgoskiego.

Kielce

Stan: gotowy. Nowy stadion piłkarski w Kielcach oddano do użytku 1 kwietnia 2006 roku. Zbudowano go w miejscu starego obiektu, należącego przez lata do nieistniejącego już klubu Błękitni Kielce. Nowy stadion może pomieścić 15.550 widzów.

 

Pomysł budowy powstał latem 2002 roku, gdy miasto podpisało umowę z właścicielem Kolportera Krzysztofem Klickim. W zamian za inwestowanie holdingu w kielecki futbol zobowiązywało się do wybudowania stadionu piłkarskiego. Zbudowano go za śmiesznie dziś brzmiącą kwotę, jak na stadion piłkarski - 48 mln zł.

Warszawa

Stan: gotowy. Rozbudowa stadionu Legii rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku. W sierpniu 2010 roku oficjalnie otwarto trzy nowe trybuny, natomiast czwarta trybuna została oddana do użytku w maju 2011 roku. Modernizacja stadionu kosztowała ok. 460 mln złotych. Pojemność stadionu to 31 tys. miejsc. Oprócz meczów Legii Warszawa na stadionie odbywają się też koncerty i festiwale (np. Warsaw Orange Festival).

Łódź

Stan: w planach. W Łodzi o budowie nowego stadionu mówi się od dawna, ale na razie kończy się na dyskusjach i sporach. Najpierw miasto chciało postawić nowy obiekt zamiast obecnego, na którym gra ŁKS (na zdjęciu). Właściciel Widzewa Sylwester Cacek zamierzał sam pobudować 35-tysięczny stadion (przedstawił już nawet wizualizację), ale niedawno wycofał się z tego pomysłu. Wszystko wskazywało, że dojdzie do kompromisu i za miejskie pieniądze powstanie nowoczesny stadion dla dwóch klubów, ale na neutralnym terenie.
W kwietniu doszło do spotkania prezydent Hanny Zdanowskiej z właścicielem Widzewa, po którym koncepcja znów się zmieniła. Wrócono do pomysłu dwóch stadionów po 18 tys. miejsc w miejscu obecnie istniejących. Zapłaci za nie miasto (w sumie prawie 300 mln zł). To jednak nie koniec, bowiem Cacek chce większego obiektu, a różnicę ma sfinansować sam. Żadna oficjalna deklaracja jeszcze jednak nie padła.