Kolejny film Woody'ego Allena zrealizowany w Europie. Udziału w konkursie co prawda nie bierze, ale to on otworzy tegoroczną edycję festiwalu w Cannes, na którym w 2002 roku jako drugi reżyser w historii (pierwszy był Ingmar Bergman w 1997 roku, gdy festiwal obchodził swoje 50. urodziny) Woody Allen otrzymał "Palmę Palm" za specjalne osiągnięcia.
Po filmowej wycieczce do Wielkiej Brytanii (m.in. "Wszystko gra" i "Poznasz przystojnego bruneta"), gorącej Hiszpanii ("Vicky Cristina Barcelona") i krótkim powrocie do swojego ukochanego Nowego Jorku ("Co nas kręci, co nas podnieca"), amerykański reżyser tym razem zagląda nad Sekwanę. W obsadzie "Midnight in Paris" znaleźli się m.in. Rachel McAdams, Owen Wilson, Marion Cotillard i Michael Sheen. Ale główną atrakcją jest niewątpliwie udział Carli Bruni, małżonki prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, która gra rolę przewodniczki po Wersalu. Wszyscy mają pojawić się na czerwonym dywanie podczas canneńskiej inauguracji.
Jeden z najgłośniejszych tytułów, który walczy w tym roku o Złotą Palmę. "Habemus papam" Nanniego Morettiego opowiada historię fikcyjnego papieża, która popada w depresję i ucieka z Watykanu. W rolę jego rzecznika wcielił się Jerzy Stuhr.
W sumie w konkursie rywalizuje ze sobą 20 produkcji. W tym roku oceniać je będzie jury pod przewodnictwem Roberta de Niro. Festiwal w Cannes słynie z bezkompromisowych werdyktów. "Tu krytycy, bywa, płaczą ze wzruszenia, ale potrafią też wyśmiać filmową pretensjonalność, wybuczeć artystyczną hucpę. Nie znają świętych krów, ale doceniają sztukę" - pisze Tadeusz Sobolewski w "Gazecie Wyborczej".
Najnowsza produkcja Larsa von Triera, zapowiadana przez samego reżysera jako "piękny film o końcu świata". I kolejne dzieło w głównym konkursie z polskim akcentem. Nad efektami specjalnymi do obrazu pracowało polskie studio Platige Image, które odpowiadało również za efekty przy poprzedniej produkcji von Triera - "Antychryście".
Szczegóły fabuły "Melancholii" były strzeżone bardziej niż plany wojskowe amerykańskich marines. Reżyser zapowiada mieszankę kina katastroficznego i science fiction. Z doniesień prasowych wynika, że historia rozpoczyna się podczas wystawnego wesela - w pewnym momencie na niebie pojawia się czerwona gwiazda, która zagraża istnieniu Ziemi. W filmie zobaczymy Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexandra i jego ojca Stellana Skarsgårda.
Jeden z najbardziej tajemniczych reżyserów współczesnego kina i jeden "z najbardziej enigmatycznych filmów roku" - jak zapowiadają go krytycy. Kolejne dzieła Terrence'a Malicka za każdym wzbudzają sensacje i stają się wydarzeniami w świecie filmowym. Nie może być inaczej, skoro "Drzewo życia" jest dopiero piątym filmem w jego przeszło 30-letniej karierze. Filmy Malicka to niesamowity nastrój, poetyckie zdjęcia i perfekcjonizm pierwsze wody.
Wciąż niewiele wiadomo na temat fabuły "Drzewa życia", a jego opisy są bardzo enigmatyczne. Pewna jest za to gwiazdorska obsada: w filmie zobaczymy Brada Pitta, Seana Penna i Jessicę Chastain.
W tegorocznym konkursie nie mogło zabraknąć najnowszego dzieła Pedro Almodóvara, zwycięzcy nagrody głównej w 1999 roku za film "Wszystko o mojej matce".
Tym razem Almodóvar nakręcił thriller na podstawie powieści grozy Thierry'ego Jonqueta "Tarantula". Antonio Banderas gra tu chirurga plastycznego poszukującego mężczyzny, który zgwałcił jego córkę. "Skóra, w której żyję" to też pierwszy scenariusz Almodóvara zrealizowany na podstawie dzieła literackiego, o którym krytycy pisali o nim, że to Markiz de Sade i Jean-Paul Sartre w jednym.
"Konkurs canneński to spotkanie autorów, którzy w dużej mierze właśnie dzięki temu festiwalowi, renomie na nim zyskanej mogą uprawiać swoje kino" - pisze Sobolewski. Z całą pewnością należą do nich bracia Dardenne, stali bywalcy francuskiego festiwalu i zdobywcy dwóch Złotych Palm - za filmy "Rosetta" i "Dziecko".
"Chłopak z rowerem" opowiada historię nastolatka, którego porzucił ojciec. W niedoli wspiera go kobieta, która sama boryka się z własnymi problemami. W tej roli Cécile De France, wschodząca gwiazda francuskiego kina, znana m.in. z filmów "W 80 dni dookoła świata" czy "Smak życia". Cécile była podobno jedną z kandydatek do roli dziewczyny Jamesa Bonda. Skończyła jako bohaterka francuskiego dramatu. Bracia Dardenne wiedzą, jak bawić się kinem.