Najbardziej poszukiwani przestępcy na świecie

Zastrzelony w ubiegłym tygodniu Osama Bin Laden był jedną z najbardziej poszukiwanych osób na świecie. Sprawdziliśmy kogo po Saudyjczyku służby mogą wziąć w pierwszej kolejności na celownik.

Joseph Kony

Przywódca LRA, czyli Lord's Resistance Army (Armia Bożego Oporu lub Armią Oporu Pana) fanatyczna organizacja, która powstała w Ugandzie w 1987 roku. Działa głównie na terenie północnej Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga i części Sudanu. Samozwańczy "Prorok" w krwawy sposób dążył do ustanowienia w Ugandzie teokratycznego państwa opartego na Dziesięciu Przykazaniach. Kony uważany jest za jednego z największych zbrodniarzy Afryki. Jego odziały składają się  niemal z samych dzieci porywanych z Afrykańskich wiosek.

Ratko Mladic

Najbardziej poszukiwany zbrodniarz Europy. Ratko Mladic (na zdjęciu z prawej) jest powszechnie uznawany za odpowiedzialnego za masakrę 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy 11 lipca 1995 r. Mladic jest poszukiwany od 14 lat, jednak do 2000 r. był chroniony przez reżim Slobodana Milosevica. W 2009 roku ujawniono film ukazujący sielankowe życie, jakie toczy zamieszkując stolicę Serbii. Nagroda za pomoc w jego ujęciu wynosi 6 mln euro.

Joaquin Guzman Loer ps. El Chapo

Joaquin El Chapo Guzman, najprawdopodobniej kierujący kartelem narkotykowym Sinaloa - jednym z najbardziej brutalnych w regionie.  Specjalizującego się w sprowadzaniu kokainy z Kolumbii i przerzucie narkotyków do USA. Jednocześnie "El Chapo" jest jednym z najbogatszych ludzi na ziemi. W 2009 roku ze swym majątkiem szacowanym na 1 mld dolarów trafił na listę najbogatszych ludzi świata opublikowaną przez magazyn "Forbes".

Ajman al-Zawahiri

Po śmierci Bin Ladena człowiek nr 1 w dowództwie międzynarodowej sieci terrorystycznej Al-Kaida. Egipcjanin do tej pory był najbliższym współpracownikiem Bin Ladena i dziś jest wymieniany jako najbardziej prawdopodobny kandydat do zastąpienia go. Al-Zawahiri, nazwany w 2009 roku przez służby wywiadowcze w Stanach mózgiem Al-Kaidy, do tej pory odpowiedzialny był za stronę ideologiczną, strategiczną i organizacyjną ugrupowania. Al -Zawahiri najprawdopodobniej ukrywa się gdzieś na granicy afgańsko-pakistańskiej. FBI przeznaczyła 25 mln dolarów nagrody dla tych, którzy pomogą w jego schwytaniu.

Matteo Messina Denaro ps. Diabolik Matteo Messina Denaro ps. Diabolik Fot. polizia italiano

Matteo Messina Denaro ps. Diabolik

Po aresztowaniu Bernardo Provenzany, Denaro jest najprawdopodobniej szefem mafii sycylijskiej - Cosa Nostry . 51-letni Matteo Messina Denaro ukrywa się od 1993 roku. Uchodzi za playboya włoskiej mafii. Jego twarz gościła na pierwszych stronach gazet. Uwielbia sportowe samochody, zegarki o wartości małych domów, oraz markowe okulary i ubrania.W 2008 roku włoska policja w ramach walki z mafią skonfiskowała majątek o rekordowej wartości 700 mln euro. Najprawdopodobniej 12 firm, 220 willi i apartamentów, 133 działki oraz lokaty pieniężne - należało właśnie do niego.

Semion Mogilevich

Ukrainiec poszukiwany przez FBI za oszustwa finansowe. W latach 1993 -  1998 oszukał tysiące osób w Kanadzie i USA. W wyniku jego działań inwestorzy stracili ponad 150 ml dolarów. Najprawdopodobniej przebywa w okolicach Moskwy. Może posługiwać się paszportami Izraela, Ukrainy, Grecji i Rosji.

James J. Bulger

Jeden z dziesięciu najbardziej poszukiwanych przez FBI. Płatny morderca podejrzany o dokonanie 18 zabójstw. Jest poszukiwany w związku z morderstwami popełnionymi od początku lat 70-tych do połowy lat 80-tych. Bardzo często zmienia swój wygląd i dużo podróżuje po świecie. Widziano go na tereni Stanach Zjednoczonych, Europy, Kanady i Meksyku. Bulger jest zapalonym czytelnikiem i interesuje się historią. Często odwiedza biblioteki i miejsca historyczne. Szacuje się, że dorobił się na swoim przestępczym procederze ponad 50 mln dolarów.

Felicien Kabuga

Jeden z architektów zbrodni, do jakiej doszło na trenie Rwandy. Biznesmen, właściciel radia, które propagowało ekstremistyczną ideologię wśród Hutu. Najprawdopodobniej bojówki, które w 100 dni wymordowały 800 tys. ludzi zostały uzbrojone właśnie, przez Kabuga. Mężczyzna ukrywa się w Kenii, tradycyjnie niechętnej wydawaniu afrykańskich zbrodniarzy.