NASA publikuje niesamowite zdjęcia kosmosu

Astronomowie na całym świecie mogą teraz badać setki milionów nowych galaktyk, gwiazd i asteroidów. Odległe od ziemi o wiele lat świetlnych obiekty widnieją na pierwszej grupie zdjęć z teleskopu kosmicznego WISE opublikowanych właśnie przez NASA. Wspaniałych zdjęć.Abstrakcyjny obraz z kosmosu

Satelita WISE został wystrzelony w 2009 roku i umieszczony na orbicie geostacjonarnej. Jego misją było sfotografowanie w podczerwieni całego nieba. Mieszanina kolorów na zdjęciu może  wyglądać jak abstrakcyjny obraz, ale to w istocie miejsce formowania się gwiazd zwane Rho Ophiuchi.

Sierota po supernowej

Dotychczas teleskop WISE wykonał ponad 2,7 mln zdjęć różnych obiektów - od galaktyk położonych na krańcach znanego wszechświata, po bliskie Ziemi asteroidy.

Masywna gwiazda w centrum zdjęcia to Zeta Ophiuchi. Astronomowie uważają, że wcześniej tworzyła układ podwójny z jeszcze cięższą gwiazdą. Gdy jej partner eksplodował jako supernowa, Zeta Ophiuchi wolna od przyciągania podążyła własną ścieżką z szybkością 24 km na sekundę. Obłok gazu, przez który płynie jest widoczny tylko na zdjęciach w podczerwieni wykonanych przez teleskop WISE.

Kosmiczna koniczynka, czyli narodziny gwiazd

WISE wykonuje zdjęcia o wiele lepszej czułości i rozdzielczości niż wcześniej używane teleskopy. Dzięki temu naukowcy odkryli miliony nowych obiektów. Ta "kosmiczna koniczynka" to miejsce formowania się młodych gwiazd otoczone chmurą pyłu, który na zdjęciach w podczerwieni ma zielony kolor.

Mgławica wokół gwiazdy-olbrzyma

W samym Układzie Słonecznym odkryto 20 komet i ponad 33 tys. asteroid krążących na orbicie pomiędzy Marsem a Jowiszem. W odległości do 45 mln kilometrów od Ziemi odkryto 133 nowe obiekty.

Na zdjęciu mgławica BFS 29 otaczająca gigantyczną gwiazdę CE-Camelopardalis. Większość gazów i pyłów na tym zdjęciu nie jest widoczna w świetle widzialnym, ale zostały one uchwycone na fotografiach WISE.

Grupa galaktyk razem podróżuje przez Wszechświat

Astronomowie będą korzystać z danych zgromadzonych przez WISE do wyszukiwania kosmicznych osobliwości.

To jedna z najbliższych nam galaktyk - Messier 33. Razem z 30 innymi tworzy Grupę Lokalną - powiązaną grawitacją grupę galaktyk, które razem podróżują przez przestrzeń kosmiczną. Wielkością przewyższa ją jedynie nasza Droga Mleczna i Andromeda (M31).

Mozaika trzech mgławic w gwiazdozbiorze Oriona

Naukowcy mają nadzieję, że uda im się odkryć w pobliżu Układu Słonecznego tzw. brązowe karły - gwiazdopodobne obiekty o bardzo niskiej temperaturze.

Ta mozaika to trzy mgławice, które są częścią gigantycznego Obłoku Molekularnego w gwiazdozbiorze Oriona.

Światło mgławicy odbite w konstelacji Skorpiona

W "pazurze" konstelacji Skorpiona widać odbicie mgławicy DG 129 - chmury gazu i pyłu, która odbija światło pobliskich gwiazd. Mgławica jest widoczna dopiero na zdjęciach w podczerwieni wykonanych przez WISE

Więcej o: