Giertych, Wszechpolacy i mundurki - LPR kończy 10 lat

Równo dziesięć lat temu powstała Liga Polskich Rodzin - jedna z najważniejszych partii ostatnich 10 lat. Pomagał ją stworzyć o. Tadeusz Rydzyk i on , wespół z Jarosławem Kaczyńskim, ją zatopił. Wbrew pozorom Liga nadal istnieje, działa i planuje start w nadchodzących wyborach.
Zygmunt Wrzodak, Roman Giertych Zygmunt Wrzodak, Roman Giertych Fot. Jacek Marczewski / AG

2001 r. - partia o. Rydzyka

Na samym początku była garstka prawicowych minipartyjek, Młodzież Wszechpolska i Ojciec Tadeusz Rydzyk. Razem postanowili stworzyć nowe ugrupowanie na polskiej prawicy. Wcześniejszy faworyt radia - Akcja Wyborcza Solidarność - właśnie się rozpadała, więc trzeba było stworzyć nową formację, na którą słuchacze Radia Maryja mogliby oddać głos w wyborach parlamentarnych w 2001 roku.

Z list LPR startowały wtedy takie tuzy prawicy jak: Antoni Macierewicz, Jan Olszewski, Gabriel Janowski, Jan Łopuszański i oczywiście lider LPR ze znanej endeckiej rodziny Roman Giertych. Partia odniosła sukces: milion wyborców i 38 posłów.

2001 r. Na zdjęciu Antoni Macierewicz, Roman Giertych, Wojciech Wierzejski - wszyscy byli wówczas działaczami Ligi Polskich Rodzin, Macierewicz z tej listy został warszawskim posłem. 2001 r. Na zdjęciu Antoni Macierewicz, Roman Giertych, Wojciech Wierzejski - wszyscy byli wówczas działaczami Ligi Polskich Rodzin, Macierewicz z tej listy został warszawskim posłem. Fot. Slawomir Kaminski / AG

2002 r. - Giertych może być tylko jeden

Liga Polskich Rodzin, jak na prawicę przystało, słynęła z wewnętrznych konfliktów. W jednej partii było za dużo mocnych charakterów, a do tego Roman Giertych promował wiernych sobie działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w 2002 roku współpracę z LPR zakończyli Jan Olszewski i Antoni Macierewicz, a potem co roku odchodzili kolejni politycy. W konsekwencji z 38 posłów pozostało  LPR-owi... 19.

Marsz LPR Marsz LPR Fot. DAMIAN KRAMSKI / AGENCJA GAZETA

2003 r. - przegrana walka o Unię Europejską

Liga Polskich Rodzin miała być współczesną wersją przedwojennej Narodowej Demokracji. Jej działacze nie wyobrażali sobie więc, by Polska weszła do Unii Europejskiej, gdzie pierwsze skrzypce grają Niemcy, a Kościół ma dużo mniejsze wpływy na społeczeństwo niż w Polsce. Przed unijnym referendum LPR była główną partią, która sprzeciwiała się integracji.

Jak relacjonowała ''Gazeta Wyborcza'': "LPR obawia się utraty na rzecz Niemiec tzw. ziem odzyskanych. Powtarza też przekonanie, że UE zmusi nas do legalizacji aborcji, eutanazji i klonowania". Obawy były płonne, a Polacy nie posłuchali LPR-owców i walnie głosowali za akcesją.

Maciej Giertych Maciej Giertych Fot. Karolina Sikorska / AG

2004 r. - LPR-owcy w Brukseli

Sprzeciw wobec UE nie przeszkodził partii w starcie w wyborach do europarlamentu w 2004 roku. LPR odniosła wtedy największy sukces w swojej historii: zajęła 2. miejsce.

Niektóre wybory Polaków nie były zbyt szczęśliwe. Eurodeputowany Maciej Giertych zasłynął wystawą w PE, w której negował ewolucję. W wielu przemówieniach i publikacjach dowodził, że smoki - np. nasz wawelski - to wspomnienia ludzkości z czasów, kiedy żyli razem z dinozaurami.

Z kolei Witold Tomczak na forum PE oświadczył, że "homoseksualizm jest przeciwny naturze" oraz "że należy pomóc osobom, które na to cierpią".

Roman Giertych, o. Tadeusz Rydzyk Roman Giertych, o. Tadeusz Rydzyk Fot. Krzysztof Miller / Łukasz Giza / Agencja Gazeta

2005 r. - początek końca aliansu z Radiem Maryja

"Nic nie może przecież wiecznie trwać..." - ten fragment piosenki Anny Jantar doskonale pasuje do sytuacji LPR przed wyborami w 2005 roku. O. Tadeusz Rydzyk powoli przenosił swoje poparcie z LPR na PiS. Partia ta miała większe szanse na objęcie władzy. Dzięki m.in. wsparciu Radia Maryja to Lech Kaczyński wygrał wybory w 2005 roku.

Mimo tego LPR znów dostała się do Sejmu. Straciła jednak 4 mandaty oraz 100 tys. wyborców.

2006 r. - LPR wreszcie w rządzie

Po wielu perypetiach i namowach o. Rydzyka zawiązano koalicję PiS-Samoobrona-LPR. Roman Giertych został wicepremierem i ministrem edukacji narodowej. Zasłynął kontrowersyjnymi pomysłami jak wprowadzenie obowiązkowych mundurków szkolnych i abolicją maturalną. Ewa Sowińska została z kolei rzecznikiem praw dziecka. Interweniowała m.in. ws. Teletubisiów, u których dopatrzyła się wątków homoseksualnych.

2007 r. - PiS schrupało LPR

Koalicja z PiS, choć trwała tylko rok była zabójcza dla LPR. Do partii Jarosława Kaczyńskiego odeszła spora grupa polityków LPR i ogromna większość wyborców. W przyśpieszonych wyborach w 2007 roku, mimo połączenia sił z Markiem Jurkiem i UPR-em, Liga poniosła klęskę. Podobny los spotkał Samoobronę.

Chwilę przed wyborami partie te próbowały się połączyć, ale nic z tego nie wyszło. ''LiS'' był jednym z najkrótszych bytów politycznych w Polsce.

Roman Giertych Roman Giertych fot. Adam Kozak / AG

2008 r. - Liga na marginesie

Po klęsce wyborczej z LPR odszedł Roman Giertych, a struktury się posypały. Sytuację partii pogorszyło odcięcie od dotacji z budżetu państwa, a dostawała corocznie kilka milionów złotych. Poziom upadku Ligi pokazuje wynik wyborów uzupełniających do Senatu. W swoim bastionie Podkarpaciu kandydat LPR zdobył zaledwie 300 głosów i zajął przedostatnie miejsce.

Zdzisław Podkański, Wojciech Wierzejski Zdzisław Podkański, Wojciech Wierzejski Fot. Alina Gajdamowicz / AG

2009 r . - z Libertas i TVP

Pod koniec 2008 roku nieoczekiwanie prezesem TVP został związany z LPR i były wszechpolak Piotr Farfał. Liga korzystała z jego przychylności przed wyborami do europarlamentu w 2009 roku. Razem z mniejszymi prawicowymi formacjami zorganizowała komitet Libertas Polska. Jednak nie odniósł on sukcesu w wyborach. A Farfała niedługo potem odwołano.

2007 r. Krzysztof Bosak i Kamila Kajak podczas prezentacji par szóstej edycji programu ''Taniec z Gwiazdami'' w warszawskim hotelu Hilton. 2007 r. Krzysztof Bosak i Kamila Kajak podczas prezentacji par szóstej edycji programu ''Taniec z Gwiazdami'' w warszawskim hotelu Hilton. Fot. Wojciech Surdziel /AG

2010 - ''Gdzie ci chłopcy z tamtych lat?''

LPR była wielką partią z tysiącami działaczy i licznym gronem polityków niebędących formalnie w partii, ale ją wspierających. Nie mogli tak po prostu zniknąć. Część z nich związała się z PiS-em: Jan Olszewski, Antoni Macierewicz, Jacek Kurski, Bogdan Pęk, Anna Sobecka, Ryszard Bender, część z innymi prawicowymi partiami, a nawet z PO. Roman Giertych i Krzysztof Bosak wybrali życie poza polityką.

Jan Łopuszański, Gabriel Janowski, czy Janusz Dobrosz próbowali tworzyć nowe partie, ale ich projekty upadały.

W LPR ze znanych polityków ostali się tylko: Maciej Giertych, Mirosław Orzechowski i Wojciech Wierzejski.

Rada Krajowa LPR Rada Krajowa LPR Fot. Slawomir Kaminski / AG

2011 r. - LPR nie traci nadzei

Wbrew pozorom LPR nadal istnieje i działa. Co prawda nie wystawiła swojego kandydata w wyborach prezydenckich, a w samorządowych zdobyła symboliczne poparcie 0,69 proc. wyborców, ale i tak planuje start w wyborach parlamentarnych. Braku ambicji i optymizmu nie można im na pewno zarzucić.

Zobacz, co teraz dzieje się w LPR.

Więcej o:
Komentarze (57)
Giertych, Wszechpolacy i mundurki - LPR kończy 10 lat
Zaloguj się
 • agulaga2

  Oceniono 10 razy 10

  Jedyne skojarzenie to Teletubisie oraz 4 RP ktąrą budowali z Lepperem i Kłamczyńskimi.

 • piehemoth

  Oceniono 9 razy 9

  A pamiętacie Smoka Wawelskiego Macieja Giertycha?

 • cafe_justysia

  Oceniono 7 razy 7

  Przypomniała mi się akcja z Teletubisiami-epic!!!!

 • chamoobrona

  Oceniono 7 razy 7

  Nawet nie wiecie jaka to ogromna radość żyć w Polsce, w której nie ma LPR!

 • kaspera

  Oceniono 6 razy 6

  Miejsce LPR zajął PIS, więc i tak na to samo wychodzi.

 • the_rapist

  Oceniono 6 razy 6

  Az sie lezka w oku kreci. Ta Liga byla oczywiscie uosobieniem polskiego koltunstwa, zasciankowosci i religijnego fanatyzmu, ale przy obecnych wyczynach pisuarow jakos tak z nostalgia patrze na czasy buraczanej samoombony i giertychowej ligi.

  A prawdziwy skrot tej partii to
  Ludzie
  Przeciw
  Rozumowi

 • qfadrat

  Oceniono 6 razy 6

  ...jak sobie pomysle, ze tylu ludzi kiedys tam glosowalo na tych hochsztaplerow, maniakow, balwanow i gamonii to chce mi sie zmienic nazwisko tak zeby nie brzmialo po polsku

 • traianus-hadrianus-augustus

  Oceniono 10 razy 6

  Faszyści. Razem z Jarkiem urządziliby nam tutaj drugą Białoruś.

 • miikz

  Oceniono 6 razy 6

  kiedyś uważałem, że zwolennicy tej partii i jej lider utożsamiają się z nazwą pewnego szczytu w Tatrach-Ciemniak-ciesze się, że lider tej partii jak na razie zniknął z pola, natomiast choć bardzo lubię rejon Czerwonych Wierchów w tym Ciemniak, to niestety stwierdzam, że muszę nazwę-synonim, łączyć teraz z pisiorami, poza ich prezesem pajacem-takiego szczytu nie znam.
  miłośnik gór

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX