Nie odbieraj telefonu. Nie próbuj uciekać. Nie krzycz. Ale zobacz najlepsze momenty "Krzyku" [WIDEO]

Sekret sukcesu krwawego cyklu Wesa Cravena, którego kolejna odsłona trafia właśnie do kin: Większość z widzów moich filmów to młodzi mężczyźni, większość z nich oddałby życie za pięć minut z atrakcyjna dziewczyną. Ja łamię im serce, dając je zaszlachtować. A my pokazujemy te najatrakcyjniejsze i to jak potraktował je w kolejnych odsłonach "Krzyku".


Policz swoje ostatnie tchnienia

 

Jada Pinket na krótko przed tym jak wyszła za mąż za Willa Smitha i została Jadą Pinket-Smith. Jako Maureen Evans w "Krzyku 2" wybiera się na premierę filmu "Cios", o krwawej masakrze z "Krzyku 1". Aby wczuć się nastrój wszyscy w kinie noszą maski Ghostface'a, łącznie z chłopakiem Maureen, który za potrzebą wychodzi do łazienki i zostaje zabity (przez ucho!) przez prawdziwego Ghostface'a (ach, ta skomplikowana fabuła). Niczego nieświadoma Maureen przytula się do zamaskowanego osobnika, który zafunduje jej krwawy koniec w wypełnionym po brzegi kinie.

 

oKRZYK zdziwienia: "Zamordowanego przez ucho" chłopaka Maureen gra Omar Epps, dziś znany światu jako Dr. Eric Foreman z serialu "Dr. House".

Nie otwieraj drzwi

 

Sarah Michelle Gellar na progu przejścia do historii jako Buffy, postrach wampirów. Nie przeszła do historii jako aktorka najdłużej obecna na ekranie w "Krzyku 2" bo ginie na samym początku. Ale za to w jakim stylu! Oprócz sceny otwierającej pierwszą część "Krzyku" ta najczęściej wybierana jest przez fanów horroru na "ulubioną scenę śmierci".

 

oKRZYK zdziwienia: Pierwotny tytuł "Krzyku" to "Straszny film". Co z premedytacją wykorzystali twórcy pastiszu filmów grozy i horrorów pod tym tytułem w 2000 roku. Od tego czasu "Scary Movie" doczekał się trzech sequeli.

Nie próbuj uciekać

 

Rose McGowan zanim na dobre zapisała się w zbiorowej świadomości jako jedna z "Czarodziejek" ("Charmed") i gwiazda kina gore spod znaku "Maczety" i "Grindhouse" PRAWIE dokonała niemożliwego. PRAWIE udało jej się uciec przed Ghostfacem w części pierwszej "Krzyku". Gdyby nie te drzwi od garażu...

 

oKRZYK zdziwienia: Ile krwi popłynęło na planie pierwszej części? 190 litrów. Albo jak kto woli, 50 galonów.

Nie krzycz

 

Parker Posey nie zdobyła może światowej sławy i rozgłosu. Ale obecność w scenie jej śmierci ulubionej pary całego cyklu: Courtney Cox i Davida Arquette, uznaliśmy za wystarczający powód umieszczenia jej w naszym zestawieniu. Parker Posey skończyła jako królowa kina offowego (nazywana "Królową Indie"), Courtney Cox jako wieczna "Przyjaciółka", a David Arquette jako były mąż "Przyjaciółki".

 

oKRZYK zdziwienia: Bohaterka grana przez Parker Posey nazywa się Jennifer Jolie. Ciekawy zbieg okoliczności, szczególnie gdy jeden z bohaterów zwraca się do niej: "Przykro mi, że nie ułożyło się z Bradem".

Nie odbieraj telefonu

 

W przypadku Drew Barrymore wszystko jest na odwrót. Chcielibyśmy napisać, że grając pierwsze skrzypce w bezapelacyjnie najbardziej kultowej scenie z całego cyklu była przed swoimi najbardziej pamiętnymi rolami, ale przede wszystkim była już PO. PO roli w "E.T" i "Trującym bluszczu", PO okresie uzależnienia od narkotyków i PO napisaniu odkrywającej wszystko autobiografii. Ale na samym początku najbardziej kultowego cyklu horrorów przełomu wieków.

Teraz wszyscy są podejrzanymi

 

Jako optymistyczny akcent na koniec - Neve Campbell, czyli Sydney Prescott. Anioł Śmierci. Wymarzony cel Ghostface'a. Jako jedna z nielicznych przetrwała krwawą dekadę i w czwartej części znów pojawia się w Woodsboro, ściągając na miasteczko widmo rozprutych brzuchów i podrzynanych gardeł. Również jako jedna z nielicznych była  uznaną aktorką serialową już wcielając się w postać Sindey Prescott po raz pierwszy. A miała ją zagrać Drew Barrymore - ale nie mogła. Miała Reese Witherspoon - ale odmówiła. Chciały Melissa Joan Hart i Holly Marie Combs - ale odpadły w castingu. I została tylko Neve.


oKRZYK zdumienia: Do ze wszech miar kluczowej roli woźnego nie było castingu. Ani wątpliwości jak ma wyglądać i w co być ubrany. To Freddie Kruger z "Koszmaru z Ulicy Wiązów". A gra go reżyser "Koszmaru" i "Krzyku" - Wes Craven - we własnej osobie.

 

Więcej o: