Który artysta polski wart jest najwięcej? Kompas Sztuki "Rzeczpospolitej" [RANKING]

Mirosław Bałka - artysta prestiżowy i uznany na świecie. Jerzy Nowosielski - jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. I Tadeusz Kantor - wielki klasyk współczesności. To pierwsza trójka najwyżej cenionych artystów polskich 2010 roku wg rankingu dziennika "Rzeczpospolita". Aukcyjny rekord roku pobił obraz Jacka Malczewskiego.

5. Henryk Stażewski - abstrakcyjna geometria

Jego reliefy zasilają niejedną kolekcje międzynarodową. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych na świecie polskich malarzy awangardowych. Za jego najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów prace z lat 60., w nurcie geometrii abstrakcyjnej, trzeba zapłacić ponad 100 tys. zł.

 

REPRODUKCJA PRACY " RELIEF NR 43 " FOT. MICHAL LEPECKI / AGENCJA GAZETA

 

FRAGMENT PRACY " RELIEF SRBRZONY NR 15 " FOT. MICHAL LEPECKI / AGENCJA GAZETA v

4. Alina Szapocznikow - "niezgrabne przedmioty"

Rzeźbiarka i graficzka. Zaczynała od rzeźby figuratywnej, ale najbardziej znane są jej późniejsze prace: wykorzystujące tworzywa sztuczne odlewy własnego ciała, które artystka nazywała "niezgrabnymi przedmiotami". W tym roku będzie je można zobaczyć m.in. w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Bardzo trudna dostępność prac Aliny Szapocznikow w Polsce sprawia, że ich ceny dochodzą do kilkuset tysięcy złotych.

 

Autoportret I dla kultury

 

Autoportret czterokrotny

Tadeusz Kantor w 1983 r. Tadeusz Kantor w 1983 r. Fot. TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl

3. Tadeusz Kantor - teatr totalny

Twórca nowatorskiego teatru Cricot 2, przez zachodnich koneserów uznany również jako twórca happeningów, manifestów artystycznych i instalacji. Rzeczpospolita podaje, że jego praca "Człowiek z parasolami" uzyskała w tym roku cenę 295 tys.

 

1968 R WARSZAWA - HAPPENING TADEUSZA KANTORA TR 1595 CD 30 TADEUSZ KANTOR

 

RZEZBA TADEUSZ KANTOR "WRZESIEN 1939" FOT. PAWEL PIOTROWSKI / AGENCJA GAZETA

2. Jerzy Nowosielski - ikona polskiego malarstwa

Uważany za najwybitniejszego współczesnego twórcę ikon i aktów kobiecych. Zafascynowany liturgią wschodnią, tworzył też monumentalne dekoracje ścienne w kościołach i cerkwiach. Prace zmarłego w tym roku malarza od dawna biją rekordy aukcyjne. Za "Porwanie Europy" zapłacono 295 tys. zł

 

Jerzy Nowosielski " Dziewczyna w bikini z lustrem " 1958 - obraz olejny z kolekcji Wojciecha Fibaka fot. Galeria Fibak

Jerzy Nowosielski " Dziewczyna w bikini z lustrem " 1958 - obraz olejny z kolekcji Wojciecha Fibaka fot. Galeria Fibak

 

JERZY NOWOSIELSKI MALOWAL IKONOSTAS W KAPLICY GRECKOKATOLICKIEJ ( UNICKIEJ ) W WYZSZYM SEMINARIUM DUCHOWNYM . ZDJECIA ARCHIWALNE I KAPLICA . FOT. IWONA BURDZANOWSKA / AGENCJA GAZETA

1. Mirosław Bałka - sztuka dla wybranych

Po raz drugi na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Mirosław Bałka - twórca instalacji i rzeźbiarz, którego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach świata. Przez krytyków sztuki nazywany "artystą dla wybranych", od dawna tworzący w nurcie trudnym w odbiorze dla szerokiej publiczności.

Jako dziesiąty w historii artysta został w ubiegłym roku poproszony o wystawienie swojej pracy w głównej sali londyńskiej galerii Tate Modern. Jego metalowy, wysoki na 13 metrów, pozbawiony światła kontener -  interpretowany jako metafora najnowszej historii Polski i nawiązanie do Holokaustu - odniósł ogromny sukces i ugruntował jego pozycję.

 

"How it is" w galerii Tate Modern w Londynie

 

Warszawa, 14.01.2011 r. Centrum Sztuki Wspolczesnej Miroslaw Balka Artysta fot. Rafal Siderski/Dziennik/Forum

 

ART BOOM - FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH , NZ. MIROSLAW BALKA " AUSCHWITZWIELICZKA " , PLAC NIEPODLEGLOSCI NA PODGORZU , FOT. TOMASZ WIECH / AGENCJA GAZETA

Jacek Malczewski, Jacek Malczewski, "Zauroczenie. Autoportret z Marią Balową" (1906 r.) fot. agraart.pl

Aukcyjne rekordy: Malczewski i Picasso

W swoim przewodniku dla kolekcjonerów "Rzeczpospolita" podaje również tegoroczne aukcyjne rekordy na rynku sztuki. W Polsce najwięcej zapłacono za obraz Jacka Malczewskiego "Zauroczenie. Autoportret z Marią Balową" (1906 r.), a w kategorii sztuki współczesnej za "Garbuskę" Andrzeja Wróblewskiego.

Za granicą najdroższy obraz ubiegłego roku to sprzedany w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's Picasso - "Zielone liście i popiersie" ("Nude, Green Leaves and Bust"), którego cena wyniosła 106,5 mln dolarów. Najdroższą rzeźbą jest "L'Homme qui Marche I" Alberto Giacomettiego wylicytowana w londyńskim Sotheby's za 104,3 mln dolarów.

 

Na topie niezmiennie klasycy

Mirosław Bałka nie jest jedynym artystą, który zachował swoją pozycję w rankingu. Generalnie najwyższe pozycje od lat przypadają uznanym klasykom, pomiędzy którymi zauważyć można tylko niewielkie przesunięcia. W pierwsze dziesiątce od lat plasują się również Magdalena Abakanowicz (miejsce siódme) i Roman Opałka (miejsce szóste) oraz charakterystyczni malarze pokroju Jana Tarasina (miejsce ósme) i Leona Tarasewicza (miejsce dziesiąte).

Zaskoczeniem może być obecność w pierwszej dziesiątce Pawła Althamera (ex equo z Leonem Tarasewiczem i Edwardem Krasińskim) , którego nazwisko wcześniej można było odnaleźć dużo niżej w rankingu.

 

Więcej o: