Filmowe premiery tygodnia. Farrell ucieka z łagru, bracia Farrelli bez smyczy

W tym tygodniu do kin wchodzi długo oczekiwany film Petera Weira "Niepokonani", historia głośnej ucieczki grupki więźniów z sowieckiego obozu do Indii. Z polskiej półki - chwalony "Erratum" Marka Lechkiego.

"Bez smyczy"

 

Kolejna komedia braci Farrelli. Twórców głośnego "Sposobu na blondynkę" tym razem - przynajmniej zdaniem części krytyków - w słabszej formie. Głównymi bohaterami "Bez smyczy" są dwaj przyjaciele, a przy okazji panowie ze sporym stażem małżeńskim, wyraźnie już znużeni swoimi drugimi połowami. Małżonkowie w kryzysie niespodziewanie dostają wolną rękę. Ale okazuje się, że powrót do czasów kawalerskich nie jest wcale tak prosty.

"Niepokonani"

 

Najnowszy i długo oczekiwany film Petera Weira. Autor wybitnego "Pikniku pod Wiszącą Skałą" czy brawurowego "Truman Show" pochylił się nad głośnymi - później zresztą kwestionowanymi - wspomnienia polskiego oficera Sławomira Rawicza. Rzecz dotyczy grupki uciekinierów z sowieckiego gułagu, którzy przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet i Himalaje kierują się do Indii. Malownicze plenery i mocna obsada: grają m.in. Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell i Saoirse Ronan.

 

Przeczytaj recenzję Pawła Mossakowskiego >>

"Grek Zorba"

 

Powrót filmowej klasyki. Tytułowy Zorba to pokaźnej postury Grek (w jednej ze swoich najlepszych ról Anthony Quinn) i jednocześnie obiekt fascynacji angielskiego pisarza Basila (Alan Bates). Od tego momentu widzimy ewolucję postaci Anglika, który uczy się od Zorby bardziej radosnego i optymistycznego podejścia do życia. Mimo upływu lat, film wciąż ogląda się znakomicie. W 1965 roku otrzymał siedem nominacji do Oscara.

"Czarne słońce"

 

Film Krzysztofa Zanussiego z 2007 roku, dość chłodno przyjęty przez krytykę. Opowiada historię młodej kobiety, której próbuje odszukać zabójcę jej męża. Dzięki kontaktom ze środowiskiem mafijnym dociera do oprawcy. Film jest oparty na sztuce Rocco Familiariego, która była inspirowana autentycznymi wydarzeniami sprzed dwudziestu lat.

 

Przeczytaj recenzję Pawła T. Felisa >>

"Rio"

 

Najnowsza animacja twórców słynnej "Epoki lodowcowej". Zwariowane przygody papugi, która porzuca wygodne życie w małym miasteczku na amerykańskiej prowincji i wyrusza do egzotycznego Rio de Janeiro. Propozycja, przy której powinni świetnie się bawić nie tylko najmłodsi, ale też ich starsi opiekunowie.

 

Przeczytaj recenzję Pawła Mossakowskiego >>

"Erratum"

 

Kameralny film Marek Lechkiego, nagrodzony na festiwalu w Gdyni. Fabuła skupia się wokół służbowego wyjazdu Michała (Tomasz Kot) do rodzinnego miasta. Z powodu nieszczęśliwego wypadku samochodowego musi spędzić w nim więcej czasu niż planował, więc przy okazji odwiedza ojca, dawnego przyjaciela i próbuje odkryć tożsamość potrąconego przez siebie mężczyzny.

 

Przeczytaj recenzję Tadeusza Sobolewskiego >>

"Niedokończony film"

 

Dokument o odkrytych materiałach filmowych z czasów II wojny światowej. Tytuł nawiązuje do propagandowego obrazu nakręconego przez hitlerowców w warszawskim getcie. Film jest zmanipulowany i pozbawiony dźwięku. Reżyserka Yael Hersonski śladami historyków ujawnia mechanizmy działania nazistowskiej propagandy: przekłamania codzienne życie w getcie, angażowanie aktorów czy zmuszanie Żydów do odgrywania przed kamerami nieprawdziwych sytuacji.

"Miss Kicki", "Wszystko"

 

Tytułowa Kicki po długich latach spędzonych w USA postanawia wrócić do rodzinnego domu, w którym zostawiła swojego czteroletniego synka, podczas jej nieobecności wychowywanego przez babkę. Victor jest już 16-letnim młodzieńcem i z wiadomych powodów zachowuje dystans do matki. Żeby zacieśnić kontakty z synem (a faktycznie poznać biznesmena, z którym Kicki romansuje przez internet), ta postanawia zabrać go na wakacje do Tajwanu.

 

 

Wraz ze szwedzko-tajwańską produkcją wyświetlany jest sponsorowany przez internautów krótkometrażowy film Artura Wyrzykowskiego "Wszystko" z Mateuszem Banasiukiem i Martą Żmudą-Trzebiatowską w rolach głównych.

 

Przeczytaj recenzję Pawła T. Felisa >>