Smoleńskie artefakty - niemi świadkowie żałoby

Milionom Polaków, którzy odczuwali smutek i żal po katastrofie zmoleńskiej, towarzyszyły przedmioty, które stały się symbolami tamtych i dni żałoby i następujących po niej miesięcy.
Miliony Polaków odczuwało smutek i żal jeszcze wiele tygodni po katastrofie smoleńskiej.  Zapewne część z nich ujrzymy również dzisiaj - podczas obchodów pierwszej rocznicy katastrofy. 
Krzyż przed Pałacem Prezydenckim Krzyż przed Pałacem Prezydenckim Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim

Głównym miejscem, gdzie Polacy wyrażali swój smutek po katastrofie smoleńskiej był odcinek Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim. Symbolem tego miejsca stał się drewniany krzyż ustawiony przez harcerzy, który w nastepnych miesiącach stał się nie tyle symbolem żałoby, co symbolem politycznego sporu.

Zwolennicy PiS ze zdjęciami ofiar tragedii smoleńskiej Zwolennicy PiS ze zdjęciami ofiar tragedii smoleńskiej Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Zdjęcia ofiar

Po katastrofie, szczególnie na Krakowskim Przedmieściu, wszechobecne były zdjęcia 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Pojawiały się w rękach ludzi, ale taz na chodnikach i murach. Najbardziej eksponowane były fotografie tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.

Transparenty pod Pałacem Prezydenckim Transparenty pod Pałacem Prezydenckim Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta

Transparenty

Na manifestacjach po katastrofie często można było zobaczyć domowej roboty transparenty. Zazwyczaj miały one charakter patriotyczny lub polityczny. Mieli je ze soba także uczestnicy głośnej Akcji Krzyż, skierowanej przeciwko obrońcom krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Znaczek stowarzyszenia Katyń 2010 Znaczek stowarzyszenia Katyń 2010 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Znaczki i przypinki

Niektórzy czcili pamięć zmarłych w katastrofie w skromny i bardziej dyskretny sposób . Na przykład nosząc znaczki.

Zdjęcia pary prezydenckiej Zdjęcia pary prezydenckiej Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Zdjęcia pary prezydenckiej

Bardzo popularny i masowo rozdawane były czarno-białe zdjęcia pary prezydenckiej. Jednak niektórzy wykorzystali je w niewłaściwy sposób.

Żałobne billboardy Żałobne billboardy Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Żałobne billboardy

Po katastrofie przez Warszawę, Kraków i inne miasta przejeżdżały kondukty żałobne z trumnami z ofiarami tragedii smoleńskiej. Na ulicach miast pojawiły sie m.in. żałobne billboardy.

Znicze przed Pałacem Prezydenckim Znicze przed Pałacem Prezydenckim Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Znicze

Już po w pierwszych godzinach po doniesieniach o katastrofie Polacy palili znicze w wszelkich miejscach miejsca związane z ofiarami tej tragedii. Najwięcej było ich pod Pałacem Prezydenckim.

Fragment samolotu na Jasnej Górze Fragment samolotu na Jasnej Górze Fot. Piotr Deska / Agencja Gazeta

Fragment skrzydła na Jasnej Górze

Do największego sanktuarium Polaków - klasztoru na Jasnej Górze - przywieziono fragment rozbitego Tu-154M. Umieszczono go blisko Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Tort żałobny Tort żałobny Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Żałobne produkty

Jeden z cukierników w Krakowie wykonał nawet żałobny tort.

Książka ''Hołd katyński'' Książka ''Hołd katyński'' Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Książki o smoleńsku

Tuż po katastrofie pojawiło się wiele publikacji. Opisywały samą tragedię, okres żałoby, wspomnienia o ofiarach.

Plakat z Donaldem Tuskiem i Bronisławem Komorowskim Plakat z Donaldem Tuskiem i Bronisławem Komorowskim Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Świadkowie kłótni

Nastrój żałoby został zmącony przez kłótnie i oskarżenia. Część żałobników o katastrofę obwiniała PO i przyszłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Transparent antyrządowy pod Pałacem Prezydenckim Transparent antyrządowy pod Pałacem Prezydenckim Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta

Antyplatformowe transparenty

Partii rządzącej nie szczędzono inwektyw na transparentach.

Megafon obrońców krzyża Megafon obrońców krzyża Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Megafon - uliczne medium

Tzw. obrońcy krzyża przez wiele miesięcy gromadzili się przed Pałacem Prezydenckim. Ich liderzy z tłumem komunikowali się za pomocą megafonu.

Znak przeciwników krzyża przed Pałacem Prezydenckim Znak przeciwników krzyża przed Pałacem Prezydenckim Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Przeciwnicy obrońców krzyża

Każda akcja wywołuje reakcję. Część Polaków była przeciwna obrońcom krzyża. Dlatego organizowano różne happeningi przed Pałacem Prezydenckim. Mieli oni własne gadżety.