Nasze dziwne polskie partie - TOP 10

Przypominamy 10 najciekawszych, najdziwniejszych, najbardziej kuriozalnych polskich partii politycznych. Jedna z nich dokładnie dzisiaj obchodziłaby 20-lecie.

10. Partia X

Niewielu już Polaków pamięta Stanisława Tymińskiego, który był czarnym koniem wyborów prezydenckich w 1990 roku. Pokonał Tadeusza Mazowieckiego w walce o drugą turę i przez chwilę zagrażał Lechowi Wałęsie. Ten Polski emigrant z Peru, którego nieodłącznym atrybutem była tajemnicza czarna teczka, założył następnie Partię X, zarejestrowaną równo 20 lat temu.

 

W Sejmie I kadencji miała tylko 3 posłów, ale jakże barwnych. Jeden z nich - Antoni Czajka - chwalił się wynalezieniem rozrzutnika do gnoju "Czajka", a w czasie jednego z sejmowych przemówień ogłosił patetycznie: Cała moja rodzina poległa pod Lenino. Tylko kilku zostało.

9. Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

 

Edward Gierek kojarzy się dzisiaj głównie z gospodarczym rozpasaniem i wielkimi długami. Chociaż ci, którzy czują sentyment do "gierkowskich lat 70." nadal wierzą, że Gierek "wielkim przywódcą był". Największym fanem byłego pierwszego sekretarza jest obecnie prof. Paweł Bożyk, jego dawny doradca. Założył Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka.

8. Polska Partia Przyjaciół Piwa

 

W trudnych latach transformacji ustrojowej humor pozwalał zwalczyć marazm codzienności. Takie motywy przyświecały zapewne grupie artystów, m.in. Januszowi Rewińskiemu, kiedy zakładali Polską Partię Przyjaciół Piwa. Nieoczekiwanie osiągnęła sukces i wprowadziła do Sejmu grupkę posłów, m.in. Krzysztofa Ibisza. Wkrótce niestety partia podzieliła się na małe piwo i duże piwo.

Przez chwilę zastanawialiśmy się, czy Janusz Palikot nie założy: Polskiej Partii Przyjaciół Wina, ale widocznie nie wierzył w powtórzenie sukcesu poprzedników.

7. Polskie Stronnictwo Światowe Kresowian - Wierzycieli Skarbu Państwa im. J. Piłsudskiego

Dzisiejsze nazwy partii zastępują nam skróty - zgrabne i nudne: PO, SLD, PSL, PiS... Można je bez problemów wmontować w hasło wyborcze typu "PiS and love". Prawdziwe wyzwanie to długa nazwa ugrupowania. Ciekawe, czy dzisiejsi spin doktorzy - np. Michał Kamiński i Adam Bielan - poradziliby sobie z nieistniejącą już partią: PSŚK-WSPimJP.  Kto zrymuje TEN skrót?

PSŚK-WSPimJP zajmowała się interesem zabużan, którzy po 1945 roku stracili swój majątek za Bugiem. W końcu Skarb Państwa zdecydował się wypłacić im odszkodowania.

6. Konfederacja

Politycy, jednej z czołowych kiedyś partii, Konfederacji Polski Niepodległej lubili płatać kolegom dziwne figle. Zakładali partie, których nazwy były łudząco podobne do nazw konkurencyjnych ugrupowań. Stworzyli: m.in. Ligę Patriotycznych Rodzin oraz Platformę Obywatelską - nie mylić z rządzącą Platformą Obywatelska RP Donalda Tuska.

Niektórzy działacze płatali również figle wyborcom, bo chowali się pod różnymi nazwami partii i komitetów wyborczych: m.in. założoną przez Adama Słomkę Konfederacją.  Partia nie ma więc nic wspólnego z wojną secesyjną, serialem ''Północ Południe", ani z Rhettem Butlerem.

5. Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski

58-letni Edward Bezner, parapsycholog skupił wokół siebie prawie 200 osób i założył partię Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Na razie nie odniosła ona żadnych politycznych sukcesów. Może Bezner powinien wrócić do swoich poprzednich zajęć: jasnowidzenia i produkcji drucianych szczotek. To drugie zajęcie raczej nie zapewni mu sławy i pieniędzy, ale pierwsze ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Członkowie Polskiego Ruchu Monarchistycznego Członkowie Polskiego Ruchu Monarchistycznego Fot. Monarchia.org.pl

4. Polski Ruch Monarchistyczny

Prezes PiS, przewodniczący PO... to mało imponujące określenia. Przynajmniej w porównaniu z: Regent Polski i PRM Leszek Wielki Książę Wierzchowski, Wielki Kniaź Ukrainy-Rusi, Kniaź Imperium Rosji, Emir Tatarów. Wierzchowski przewodniczy Polskiemu Ruchowi Monarchistycznemu. Chcą przywrócić Polsce króla, feudalizm oraz królewszczyzny. O pańszczyźnie na razie nie mówią.

3. Partia Dzieci i Młodzieży

Jest Partia Kobiet, była Partia Inżynierów i Techników, Partia Przewoźników i Kierowców, a o robotników i chłopów dbało całe multum ugrupowań. Swoją reprezentację partyjną mieli również najmłodsi. Maria Łopatkowa, była posłanka i senator najpierw założyła Partię Dzieci, a potem Partię Dzieci i Młodzieży. Nie osiągnęła wielkich sukcesów. Cóż dzieci i ryby głosu nie mają. A propos ryb, powstaje właśnie Partia Ochrony Zwierząt.

Artykuł o studentach z Partii Czubków Polskich Artykuł o studentach z Partii Czubków Polskich Fot. Dlaczego.com.pl

2. Partia Czubków Polskich

Wyjątkowo oryginalną partią była założona w 2004 roku przez trzech Poznańskich studentów - Partia Czubków Polskich. Jedną z pierwszych jej akcji była blokada torów... po których już nie jeżdżą pociągi.

 

Chodzi o to, żeby pokazać, że blokowanie torów, po których nic nie jeździ, jest tak samo sensowne i celowe jak działania rządów przez ostatnich kilka lat tłumaczyli miesięcznikowi "Dlaczego?".

 

Liczymy na kontynuacje ich dzieła przez niektórych znanych polityków.

1. Polska Partia Erotyczna

Początek lat 90. był naprawdę szalony w polityce. Nieżyjący już Sylwester Marczak, legendarny propagator nudyzmu, założył Polską Partię Erotyczną. W latach 80. witał bywalców plaż dla ''ludzi ubranych inaczej'' słowami: "Witajcie umiłowani w naturze! Kostium na plażę wymyślili faryzeusze. Prawda jest naga, obłuda ubrana".


Niestety ogromna większość wyborców nosi ubrania, więc jego postulaty nigdy nie przebiły się do szerszego elektoratu.


Więcej o niszowych partiach politycznych