Najbardziej wpływowe kobiety świata

"Guardian" zamieścił listę najbardziej wpływowych kobiet świata. To one dzielą i rządzą, a niejedna z nich w swojej kategorii mogłaby zwyciężyć, gdyby pod uwagę brani byli także mężczyźni. I jeżeli zaskoczeniem nie jest muzyczny prymat Lady Gagi, to już triumf Caster Semeny'i w sporcie może nieco dziwić.
Lady Gaga Lady Gaga Lady GaGa, fot. AP

Lady Gaga - sztuka, film, muzyka i moda

Absolutna dominatorka sceny i pierwszych stron kolorowych pism. Zaledwie 24 lata na karku, a już nazywana drugą Madonną, nie wspominając o milionach sprzedanych płyt. Do tego 8,5 mln fanów na Twitterze, każe brytyjskiemu pismu nazwać ją właśnie bohaterką swojej e-generacji.

Madonna zresztą znalazła się wśród nominowanych, a wraz z nią m.in. Kathryn Bigelow, Zaha Hadid, Stella McCarntney, Robyn i Patti Smith

Carol Bartz - biznes

Pierwsza kobieta - dyrektor generalny potężnej firmy jaką jest Yahoo, mimo, że od jednego z kolegów na początku swej kariery usłyszała: "To nie jest praca dla kobiet"

Aung San Suu Kyi- polityka

Przywódczyni opozycji birmańskiej Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, zwolniona pod koniec ubiegłego roku po ponad siedmiu latach z aresztu domowego. Spędziła w nim 15 z ostatnich 21 lat życia i stała się symbolem pokojowego ruchu oporu

Jane Goodall - nauka i medycyna

Pięćdziesiąt lat temu jako sekretarka wybrała się do buszu, z którego wróciła dopiero jako światowej klasy ekspert badań w dziedzinie życia szympansów. Od 1960 r. w Gombie w Tanzanii zajmuje się rozszyfrowywaniem tajemnic szympansów, a tym samym zagadek ludzkości.

- Tęskni pani za szympansami? - pytał dziennikarz pisma "The Red Bulletin". - Nie znam już zbyt wielu szympansów. Wszyscy moi starzy przyjaciele odeszli - odpowiedziała

Caster Semenya - sport

Najbardziej kontrowersyjna decyzja dziennikarzy "Guardiana", którzy zauważyli, że zawodniczka potrafiła przetrwać lawinę złośliwych uwag dotyczących wątpliwości co do jej płci i wygrać mistrzostwa świata w biegu na 800 metrów.

Caster w pobitym polu zostawiła m.in. Martinę Navratilovą, Venus Williams i Cathy Freeman

<b>Oprah Winfrey</b><br>
Dziennikarka od 1986 roku żyje ze swoim partnerem Stedmanem Graham. Na pytania o dzieci odpowiada, że jej dziećmi są jej studentki ze szkoły dla dziewcząt Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls. W wywiadzie dla 'Extra TV' niedawno powiedziała: mam 152 córki, a spodziewam się kolejnych 75! 
Oprah Winfrey
Dziennikarka od 1986 roku żyje ze swoim partnerem Stedmanem Graham. Na pytania o dzieci odpowiada, że jej dziećmi są jej studentki ze szkoły dla dziewcząt Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls. W wywiadzie dla 'Extra TV' niedawno powiedziała: mam 152 córki, a spodziewam się kolejnych 75! Fot. Chris Pizzello AP

Oprah Winfrey - telewizja

Gospodyni popularnego talk-show, aktorka i filantropka. Jej nie wystarcza satysfakcja bycia numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. Interesuje ją cały świat - napisano w uzasadnieniu decyzji. Nie zatrzymało jej to, że jest czarnoskórą i do tego kobietą - dodano.

Doris Lessing - literatura

Brytyjska pisarka (ma już 89 lat) została przez jury noblowskie nazwana "epicką wyrazicielką kobiecych doświadczeń, która ze sceptycyzmem, żarem i wizjonerską siłą zgłębia podzieloną cywilizację"