Niezapomniane role Ireny Kwiatkowskiej. Tak ją zapamiętamy

Bawiła nas na scenie i ekranie nieprzerwanie przez 75 lat. Kobieta pracująca, swatka Dziurdziulińska, bufetowa Makowska. Tych ról Ireny Kwiatkowskiej nie da się zapomnieć.

Gwiazda kabaretów

Sława Ireny Kwiatkowskiej rozkwitła na deskach powojennych scen kabaretowych. Namówiona przez redaktora naczelnego "Przekroju" Mariana Eilego zaczęła występować w kabarecie Siedem Kotów, gdzie została muzą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Gałczyński powiedział później: "Lepszej aktorki nie było i nie będzie". W późniejszych latach związała się z Kabaretem Starszych Panów i Kabaretem Dudek.

 

 

"Wojna Domowa" - Zofia Jankowska, matka Pawła

Matka Pawła w popularnym serialu dla młodzieży w reżyserii Jerzego Gruzy - to jedno z najbardziej znanych wcieleń Ireny Kwiatkowskiej. Serial w humorystyczny sposób przedstawia dwie sąsiadujące ze sobą rodziny. Obie mają problemy z dziećmi. A dzieci mają problemy ze swoimi rodzicami...

 

>>> ZOBACZ TAKŻE Genialna aktorka i ikona polskiego filmu - Irena Kwiatkowska

 

 

"Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy" - bufetowa Makowska

 

Epizodem w komedii Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody Irena Kwiatkowska udowodniła, że ma najbardziej "roztańczone nogi" wśród polskich aktorek.

Irena Kwiatkowska_ CZTERDZIESTOLATEK Irena Kwiatkowska_ CZTERDZIESTOLATEK Fot. Pat

"40-latek" - Kobieta Pracująca

W kultowym serialu ''Czterdziestolatek'' pojawiła się jako ''kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi". I faktycznie, to prawdziwy tytan pracy! Raz dorabia jako roznosicielka mleka, to znów jako specjalistka od uszczelniania okien taśmą metalową, inkasentka elektrowni, ajentka PZU, sprzedająca cielęcinę, ''domokrążne szycie spodni z materiałów powierzonych'', sprzątaczka w Zakładzie Socjologii UW, listonoszka, ekspert na giełdzie samochodowej, hydraulik z administracji wymieniający uszczelki, kominiarz, sąsiadka, pomoc domowa z ogłoszenia, jednoosobowa "trójka społeczna" w sprawie obowiązku szkolnego, sprzedawca-rzeczoznawca w Desie, inspektor do walki z radio- i telepajęczarstwem, stewardessa, ochotniczka w Ochotniczym Komitecie Opieki nad Żonami Rezerwistów, operator koparki, naganiacz na polowaniu, ogrodnik w szpitalu...

 

"Zmiennicy" - Maria Piórecka, matka Kasi

W serialu Stanisława Barei została pracownicą Muzeum Narodowego z bardzo rozwiniętym zmysłem detektywistycznym. Wysoko wyspecjalizowana w staniu w kolejkach. Tylko dzięki niej nie dochodzi do międzynarodowego skandalu na linii Polska-Syjam.

"Rozmowy kontrolowane" - Lusia, ciotka Rysia

"W pracy była niezwykle precyzyjna" - wspominają koledzy aktorzy. Nawet epizodyczne role grała tak, że zapadały w pamięci. W "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego zagrała ciotkę granego przez Stanisława Tyma Ryszarda Ochódzkiego.

 

"Graczykowie" - jako wróżka

Graczykowie to przeciętna polska rodzina: Wiesław - pracownik PKP, jego żona Jadwiga - wykwalifikowana kura domowa oraz trójka ich dzieci. Drzwi ich domu nie zamykają się. Bez przerwy do nich wpada sąsiad Buła lub mama Jadzi. A czasami również wróżka... Irena Kwiatkowska.

"Jeszcze nie wieczór". Zagrała siebie

Film o miłości przemijaniu i aktorach, którzy marzą o zagraniu ostatniej, wielkiej roli. Nakręcony w Skolimowie, gdzie aktorka spędziła ostatnie dni życia. Początkowo nie zgodziła się wystąpić w filmie. Później przełamała opór. Jego ślad pozostał jednak w fabule. Kiedy Kwiatkowska wchodzi do jadalni pełnej ludzi, pyta: "Co wy tutaj robicie? - Próbujemy Fausta. - E, to nudy straszne!" - obrusza się aktorka i wychodzi.

 

Więcej o: