Sława Ireny Kwiatkowskiej rozkwitła na deskach powojennych scen kabaretowych. Namówiona przez redaktora naczelnego "Przekroju" Mariana Eilego zaczęła występować w kabarecie Siedem Kotów, gdzie została muzą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Gałczyński powiedział później: "Lepszej aktorki nie było i nie będzie". W późniejszych latach związała się z Kabaretem Starszych Panów i Kabaretem Dudek.
Matka Pawła w popularnym serialu dla młodzieży w reżyserii Jerzego Gruzy - to jedno z najbardziej znanych wcieleń Ireny Kwiatkowskiej. Serial w humorystyczny sposób przedstawia dwie sąsiadujące ze sobą rodziny. Obie mają problemy z dziećmi. A dzieci mają problemy ze swoimi rodzicami...
>>> ZOBACZ TAKŻE Genialna aktorka i ikona polskiego filmu - Irena Kwiatkowska
Epizodem w komedii Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody Irena Kwiatkowska udowodniła, że ma najbardziej "roztańczone nogi" wśród polskich aktorek.
W kultowym serialu ''Czterdziestolatek'' pojawiła się jako ''kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi". I faktycznie, to prawdziwy tytan pracy! Raz dorabia jako roznosicielka mleka, to znów jako specjalistka od uszczelniania okien taśmą metalową, inkasentka elektrowni, ajentka PZU, sprzedająca cielęcinę, ''domokrążne szycie spodni z materiałów powierzonych'', sprzątaczka w Zakładzie Socjologii UW, listonoszka, ekspert na giełdzie samochodowej, hydraulik z administracji wymieniający uszczelki, kominiarz, sąsiadka, pomoc domowa z ogłoszenia, jednoosobowa "trójka społeczna" w sprawie obowiązku szkolnego, sprzedawca-rzeczoznawca w Desie, inspektor do walki z radio- i telepajęczarstwem, stewardessa, ochotniczka w Ochotniczym Komitecie Opieki nad Żonami Rezerwistów, operator koparki, naganiacz na polowaniu, ogrodnik w szpitalu...
W serialu Stanisława Barei została pracownicą Muzeum Narodowego z bardzo rozwiniętym zmysłem detektywistycznym. Wysoko wyspecjalizowana w staniu w kolejkach. Tylko dzięki niej nie dochodzi do międzynarodowego skandalu na linii Polska-Syjam.
"W pracy była niezwykle precyzyjna" - wspominają koledzy aktorzy. Nawet epizodyczne role grała tak, że zapadały w pamięci. W "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego zagrała ciotkę granego przez Stanisława Tyma Ryszarda Ochódzkiego.
Graczykowie to przeciętna polska rodzina: Wiesław - pracownik PKP, jego żona Jadwiga - wykwalifikowana kura domowa oraz trójka ich dzieci. Drzwi ich domu nie zamykają się. Bez przerwy do nich wpada sąsiad Buła lub mama Jadzi. A czasami również wróżka... Irena Kwiatkowska.
Film o miłości przemijaniu i aktorach, którzy marzą o zagraniu ostatniej, wielkiej roli. Nakręcony w Skolimowie, gdzie aktorka spędziła ostatnie dni życia. Początkowo nie zgodziła się wystąpić w filmie. Później przełamała opór. Jego ślad pozostał jednak w fabule. Kiedy Kwiatkowska wchodzi do jadalni pełnej ludzi, pyta: "Co wy tutaj robicie? - Próbujemy Fausta. - E, to nudy straszne!" - obrusza się aktorka i wychodzi.