Karol i Diana. Mieli żyć długo i szczęśliwie

Minęło 30 lat od momentu, gdy książę Karol ogłosił swoje zaręczyny z 20-letnią wówczas Dianą Spencer.

Karol musiał się ożenić

24 lutego 1981 świat dowiedział się o tym, że żoną księcia Karola zostanie nieznana angielska arystokratka, lady Diana Spencer. Kandydatka na przyszłą królową Wlk. Brytanii - choć nieśmiała i zahukana - od razu spodobała się dziennikarzom, którzy wyczuli w niej materiał na gwiazdę, i poddanym Elżbiety II.

 

Po latach (m.in. w wywiadach i biografiach) wyszło na jaw, że Karol został do oświadczyn zmuszony przez ojca. Kandydatkę na żonę zaakceptowały też inne ważne osoby w otoczeniu księcia, m.in. sama królowa, lord Mountbatten, który od dawna przypominał Karolowi, że ten musi się ożenić, oraz kochanka Karola i jego obecna żona Camilla Parker-Bowles.

Idealny materiał na księżniczkę

Diana wydawała się idealną kandydatką na żonę następcy tronu. Była ładna, niewykształcona i nieśmiała. Wyglądało na to, że łatwo pozwoli się zdominować i podporządkuje regułom życia rodziny królewskiej.

 

Ponadto miała arystokratyczne pochodzenie, była anglikanką i dziewicą. Miała więc wszystko, czego oczekiwano od brytyjskiej księżniczki.

Ach, co to był za ślub

Zdjęcia ze ślubu Karola i Diany to stały element wszystkich materiałów o słynnych ślubach, najpiękniejszych ślubach, ślubach jak marzenie i ślubach księżniczek.

 

Książęca para pobrała się 29 lipca 1981 w katedrze św. Pawła w Londynie. Wybrano katedrę zamiast Opactwa Westminsterskiego, bo mogła pomieścić więcej gości. A przybyło ich 3,5 tysiąca. W tym niemal wszystkie koronowane głowy Europy.

 

Na ulicach Londynu młodą parę pozdrowiło 600 tysięcy poddanych królowej, a transmisję z uroczystości obejrzało w telewizji 750 mln ludzi na całym świecie - oto szczegóły uroczystości

Moja prababcia i twój prapradziadek byli kochankami

Tuż przed zaręczynami kandydaturę Diany zaakceptowali nie tylko członkowie rodziny królewskiej, ale i jej przyszła rywalka. Jak do tego doszło?

 

Jest 1970 rok, mecz polo. Do Karola podchodzi 23-letnia Camilla Shand. - Moja prababcia i twój prapradziadek byli kochankami - mówi i jest to prawda. Para nawiązuje romans, ale związek jest skazany na porażkę. Dla Karola Camilla jest jedną z wielu kochanek, rodzina królewska jej nie akceptuje. W dodatku książę ma niebawem odbyć służbę wojskową poza granicami kraju.

 

Przerwana znajomość odżywa w latach 80. A w 1992 roku wybucha skandal. Prasa publikuje fragmenty nagranych - bardzo intymnych - rozmów kochanków. Świat dowiaduje się, czego tak naprawdę pragnie Karol. Diana powie później w wywiadzie telewizyjnym: - W tym małżeństwie było nas troje. I to był tłok. - Na zdjęciu: Camilla i Karol w 2002 roku

Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii. Czyli Wombat

Pod koniec czerwca 1982 r. tłumy gromadzą się przed londyńskim St Mary's Hospital. Drzwi otwierają się. Ze szpitala wychodzi księżna Diana w luźnej, zielonej sukience z białym kołnierzem. Obok - książę Karol z małym zawiniątkiem na rękach. Zgromadzeni przed budynkiem Brytyjczycy po raz pierwszy widzą Williama Arthura Philipa Louisa - pierworodnego syna książęcej pary, drugiego po ojcu w kolejce do tronu.

 

Chłopiec przyszedł na świat 21 czerwca. Jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który urodził się w szpitalu. Cztery imiona, czterema imionami. Rodzice na słodkiego, blondwłosego bobasa mówią pieszczotliwie "Wombat".

Harry pyta: Kto jest moim tatą?

Książę Harry jest niepodobny do Karola. Książę Harry jest rudy. James Hewitt jest rudy. James Hewitt był kochankiem Diany. Czyim synem jest Harry? - brytyjskie media spekulują coraz odważniej. Takie tytuły, jak "Harry pyta: Kto jest moim tatą", pojawiają się coraz częściej.

 

W końcu, w 2002 roku, głos zabiera sam zainteresowany. Hewitt, instruktor jeździectwa, udziela wywiadu poczytnemu brukowcowi "The Sunday Mirror". Przyznaje, że przez 5 lat romansował z księżną, ale dodaje: - Kiedy zaczęła się moja znajomość z Dianą, Harry już chodził! Naprawdę nie ma żadnej szansy, bym był jego ojcem. Mogę was zapewnić, że nim nie jestem.

 

Diana, Karol i nowonarodzony Harry tuż po opuszczeniu szpitala, wrzesień 1984, fot. AP

Diana, Karol i nowonarodzony Harry tuż po opuszczeniu szpitala, wrzesień 1984, fot. AP


Plotce zaprzeczył też osobisty ochroniarz Diany: - Księżna poznała Hewitta dopiero w 1986 roku. A rude włosy to dziedzictwo Spencerów.

"Królowa ludzkich serc"

Tuż po narodzinach Harry'go w małżeństwie książęcej pary następuje kryzys, a Karol wznawia kontakty z Camillą Parker-Bowles. Media przypisują zdrady także Dianie - na liście jej potencjalnych kochanków umieszczają m.in. detektywa Barry'ego Mannakee, sprzedawcę dzieł sztuki Olivera Hoare'a, żonatego gracza rugby Willa Carlinga, kardiochirurga Hasnata Khana.

 

Para książęca nadal jednak wzorowo wypełnia oficjalne obowiązki - księżna Walii coraz bardziej angażuje się w działalność charytatywną, m.in. na rzecz chorych na AIDS. Jest ulubienicą mediów, które nazywają ją "królową ludzkich serc". Towarzyszy mężowi na oficjalnych spotkaniach, np. podczas wizyty w Rzymie i na audiencji u papieża w 1985 roku

Separacja, rozwód, Dodi

W grudniu 1992 roku premier Major oficjalnie ogłasza w parlamencie separację książęcej pary, w sierpniu 1996 jest już po rozwodzie. Diana - jako matka książąt - zachowuje tytuł księżnej Walii i pozostaje członkiem rodziny królewskiej.

 

Po rozwodzie do mediów wciąż przedostają się szczegóły z prywatnego życia Diany i Karola. Księżna coraz częściej pokazuje się też w towarzystwie egipskiego milionera Dodiego Al-Fayeda. Po ich śmierci ojciec Dodiego ogłosi w mediach, że mieli się zaręczyć, a księżna była w ciąży. Wyniki sekcji zwłok temu zaprzeczały.

"Goodbye England's Rose"

31 sierpnia 1997 Diana umiera w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku pod Paryżem. Uroczystości pogrzebowe odbywają się w Londynie 6 września, mieszkańcy miasta żegnają księżną wzdłuż trasy konduktu. Pogrzeb transmitowany jest przez główne stacje telewizyjne na całym świecie. Dianę żegna m.in. jej przyjaciel Elton John, który w Opactwie Westminsterskim wykonuje utwór "Goodbye England's Rose".

 

Księżna zostaje pochowana w rodzinnej posiadłości Spencerów w Althrop. 9 kwietnia 2005 roku - mimo niezadowolenia Brytyjczyków - książę Karol żeni się z Camillą Parker-Bowles, a społeczeństwo brytyjskie wkrótce przekonuje się do niej jako do przyszłej królowej. Camilla nie przyjmie jednak tytułu księżnej Walii - dostaje tytuł księżnej Korwalii

Więcej o: