Kto rządzi w PO? Panteon polityczny

PO ma już 10 lat! Czy wiesz, kto w partii gra pierwsze skrzypce? Od czyich decyzji zależy polityka rządu? Który polityk PO należał kiedyś do PiS, a który pierwsze kroki stawiał w partii Janusza Korwina-Mikke?

Donald Tusk

Bezsprzecznie numer jeden Platformy. Zawsze na politycznym szczycie. Od 2003 r. jest przewodniczącym partii. Od ponad trzech lat szefem rządu. Był jednym z współzałożycieli KLD. Wiceprzewodniczył Unii Wolności. W 1997 r. został senatorem UW. Był poseł na Sejm I, IV, V, VI kadencji.

Z dumą przywołuje okres studiów, kiedy współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów w Gdańsku. W młodości był dziennikarzem wydawanego przez Solidarność tygodnika "Samorządność". Przez siedem lat utrzymywał się z pracy fizycznej w spółdzielni "Świetlik". Donald Tusk jest żonaty, ma dwoje dzieci: córkę Katarzynę i syna Michała.

Grzegorz Schetyna

Po wyborze Bronisława Komorowskiego na prezydenta został marszałkiem Sejmu. Jest pierwszym wiceprzewodniczącym zarządu PO. W partii uważany za numer dwa, zaraz po premierze. Z wykształcenia jest historykiem, w czasie studiów był szefem NZS. Jest założycielem wrocławskiego Radia Eska. A przez kilka lat prezesem rady nadzorczej klubu Śląsk Wrocław. Podobnie jak wielu partyjnych kolegów politycznie wywodzi się z KLD. Na początku lat 90. był wicewojewodą wrocławskim. Posłem jest od 1997 r. (UW, PO). Od listopada 2007 r. był ministrem MSWiA oraz wicepremierem. W październiku 2009 r. podał się do dymisji.

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Warszawy. Jest w elitarnym gronie trzech wiceprzewodniczących zarządu PO. W przeszłości zakładała NSZZ "Solidarność" na Wydziale Prawa i Administracji UW.

Dobrze zapamiętana jako prezes Narodowego Banku Polskiego. Po dziewięciu latach została wiceszefową Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z siedzibą w Londynie. Firmując się londyńskim doświadczeniem, w 2006 r. roku wygrała walkę o stolicę w drugiej turze wyborów z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Jest autorką ponad 40 prac naukowych.

Ewa Kopacz

Minister zdrowia, jest lekarzem pediatrą. Wiceprzewodnicząca PO, partyjnie zawsze u boku Donalda Tuska. Zasiadała w Sejmie IV, V i VI kadencji.

Przed uprawianiem wielkiej polityki była szefową ZOZ w 12-tysięcznym Szydłowcu. Ostatnio Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że ogłoszenie w ubiegłym roku pandemii grypy A/H1N1 było nieuzasadnione. Decyzja Ewy Kopacz o tym, że Polska, jako jeden z nielicznych krajów Europy, nie kupi szczepionek przeciwko świńskiej grypie okazała się później sukcesem polskiej minister zdrowia.

Radosław Sikorski

Szef MZS jest wiceprzewodniczącym zarządu PO. Choć kilka lat temu związany był z PiS.

W latach 80. pracował jako reporter brytyjskiej prasy m.in. "The Observer". W 1987 r. otrzymał pierwszą nagrodę World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich za fotografię rodziny afgańskiej zabitej w bombardowaniu. W latach 90. w rządzie Jana Olszewskiego był wiceministrem obrony narodowej, a w rządzie Jerzego Buzka wiceministrem spraw zagranicznych. W 2005 r. roku został wybrany z PiS do Senatu. W 2007 r. podał się do dymisji. Przyczyną miał być konflikt z Antonim Macierewiczem. Zaraz potem został szefem MSZ w rządzie Donalda Tuska. W 2010 r. walczył z Bronisławem Komorowskim w partyjnych prawyborach o nominację na kandydata w wyborach prezydenckich z ramienia PO.

Tomasz Tomczykiewicz

Jeśli za miernik przyjąć obecność w mediach, ma coraz mocniejszą pozycję w partii. Jest przewodniczącym Klubu Parlamentarnego i szefem regionu śląskiego PO. Od 1990 r. był radnym i członkiem zarządu, od 1998 r. - do wyboru na posła - burmistrzem Pszczyny.

Zanim przeszedł do PO na początku lat 90. należał do UPR i SKL. W 2007 r. po raz trzeci został posłem, otrzymując w okręgu bielskim ponad 41 tys. głosów. Niedawno był zaangażowany w pracę komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Paweł Graś

Rzecznik rządu jest z wykształcenia dziennikarzem. W latach 80. zaangażowany w NZS. Od 1990 r. współtworzył i zarządzał polsko-bawarską firmą informatyczną Pro-Holding GmbH.

Politycznie zasłynął jako doradca premiera Buzka (sprawy obronności i bezpieczeństwa). W 1998 r. został posłem AWS-u. Był przewodniczącym Komisji ds. Służb Specjalnych. Wnioskował za utworzeniem komisji ws. okoliczności śmierci Barbary Blidy oraz akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Ministerstwie Rolnictwa (tzw. afera gruntowa).

Cezary Grabarczyk

Ostatnio jako minister infrastruktury miał swoje pięć minut za sprawą burzy na kolei i sporów wokół cięć drogowych. Uniknął dymisji. Niektórzy twierdzą, że dzięki silnej pozycji, jaką ma w partii.

W przeszłości Grabarczyk był wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych, do marca 2001 wicewojewodą łódzkim. Politycznie, jak kilku jego partyjnych kolegów, należał do pierwszego UPR. Przeszedł klasyczną ścieżkę - KLD, UW i w końcu PO. W młodości należał do ZHP i NZS.

Danuta Pietraszewska

Rzadko obecna w mediach, ale ma znaczący głos w partii. Z wykształcenia jest polonistką, 30 lat pracowała jako nauczycielka w szkole. Politycznie wspinała się na Wiejską najpierw zostając radną Rudy Śląskiej, potem zastępcą prezydenta miasta. Ostatnio zasiada w komisji śledczej ds. zbadania okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki Barbary Blidy.

Jadwiga Rotnicka

Senator. Jest profesorem hydrologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Zanim zasiadła w fotelu senatorskim była dyrektorem poznańskiej filii PKO BP. W stolicy Wielkopolski znana przede wszystkim jako radna miejska, która pełniła tę funkcję nieprzerwanie przez 17 lat.

Rotnicka należy do poznańskiego oddziału Rotary Club, jest honorowym członkiem Klubu Business and Professional Women Club.

Waldy Dzikowski

Kariera polityczna jak z ?amerykańskiego snu?. W 1990 r. został wójtem gminy Tarnowo Podgórne (k. Poznania), znanej później z dużych inwestycji zagranicznych m.in. fabryki MAN. Politycznie przeszedł drogę z KLD do UW, po czym współtworzył poznańską PO. W 2006 r. został rzecznikiem w gabinecie cieni odpowiedzialnym za administrację.

Miał też mniej przyjemny epizod. W 2006 r. prokurator wystąpił o uchylenie mu immunitetu w sprawie rzekomej korupcji, jakiej miał się dopuścić dziewięć lat wcześniej. Przedsiębiorca z Tarnowa w zamian za zlecenia od gminy wyremontował dom polityka. Dzikowski temu zaprzeczył, a parlament w głosowaniu nie uchylił mu immunitetu.

Jarosław Gowin

Ma mocną pozycję w partii, kojarzony z prawicową częścią PO. Gowin ukończył historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był też stypendystą w Cambridge. Jest autorem książek, głównie na temat kościoła katolickiego w Polsce. Był redaktorem naczelnym katolickiego miesięcznika "Znak". Jest współtwórcą i rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

W 2005 r. został wybrany do Senatu. Po rezygnacji Jana Rokity ze startu w wyborach parlamentarnych w 2007 r., został umieszczony na pierwszym miejscu listy PO do Sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska

Przez lata była producentką filmową. Karierę polityczną na poważnie rozpoczęła zasiadając w radzie Warszawy. Silną pozycję w partii umacniała szefując przez lata strukturami Platformy. Dwukrotnie wybrana do parlamentu.

Jest prawnuczką prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego oraz premiera Władysława Grabskiego. Żona reżysera filmowego Jana Kidawy-Błońskiego.

Sławomir Rybicki

Jest wiceprzewodniczącym klubu PO. Prawnik. Od lat 70. działał w opozycji na Wybrzeżu. W sierpniu 1980 r. jeden z organizatorów drukarni w strajkującej Stoczni Gdańskiej. Do stanu wojennego pracował w "S" w sekretariacie Wałęsy, działał w podziemiu. Działacz SKL. Jego brat Arkadiusz zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku.

Ireneusz Raś

Był radnym Krakowa, wybranym z listy PiS. W 2005 r. dostał się do Sejmu już z listy Platformy. W maju 2010 r. został przewodniczącym Regionu Małopolskiego PO. Jest członkiem katolickiej organizacji Rycerze Kolumba. Jego starszym bratem jest kapłan archidiecezji krakowskiej, ks. Dariusz Raś, osobisty sekretarz Stanisława kardynała Dziwisza.

Więcej o: