Oni nie są już członkami PO

24 stycznia 2001 roku powstało stowarzyszenie Platforma Obywatelska. 5 marca 2002 roku stowarzyszenie przekształcone zostało w partię i zarejestrowane jako Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej. Od tamtego czasu PO rosła w siłę i zdobywała nowych członków. W historii partii odnotować trzeba jednak kilka rozstań.

Zyta Gilowska

Zyta Gilowska odeszła z PO w maju 2005 roku. Decyzję o odejściu podjęła wobec oskarżeń o nepotyzm. Gilowskiej zarzucano, że w swoim biurze poselskim zatrudniła synową. Wskazywano także, że opłacała z pieniędzy biura pracującego w charakterze eksperta swojego syna Pawła Gilowskiego. Posłanka tłumaczyła, że synowa pracowała w jej biurze nim poznała syna Gilowskiej, a jego zatrudnienie gwarantowało niższe koszty ekspertyz.

Jeszcze w na początku maja 2005 roku Zyta Gilowska uczestniczyła w kampanii wyborczej Donalda Tuska ubiegającego się o fotel prezydenta. Na zdjęciu podczas wiecu na Politechnice Warszawskiej.

Na zdjęciu poniżej Paweł Gilowski w lubelskim biurze poselskim matki.

 

Paweł Gilowski

Andrzej Sośnierz

W grudniu 2005 roku z PO usunięty został Andrzej Sośnierz. Miejsce w partii stracił za krytykę stanowiska władz partii i klubu poselskiego odnośnie ewentualnej koalicji sejmowej z Prawem i Sprawiedliwością. Jako zwolennik ostatecznie niezawartej koalicji mówił o możliwym rozłamie w Platformie. Już 19 stycznia 2006 roku był członkiem klubu parlamentarnego PiS.

Maciej Płażyński (1958 - 2010) M.in. z Donaldem Tuskiem zakładał Platformę Obywatelską. W latach 1997 - 2001 był marszałkiem Sejmu Maciej Płażyński (1958 - 2010) M.in. z Donaldem Tuskiem zakładał Platformę Obywatelską. W latach 1997 - 2001 był marszałkiem Sejmu Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Maciej Płażyński

Odejście z partii Macieja Płażyńskiego było pierwszym ważnym rozstaniem z Platformą Obywatelską. Odszedł z PO już w roku 2003. Decyzję argumentował rozbieżnościami programowymi. Płażyński był jednym ze współzałożycieli PO. Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Paweł Piskorski

Paweł Piskorski został z Platformy Obywatelskiej usunięty w kwietniu 2006 roku decyzją zarządu krajowego partii. Był to efekt publikacji ''Dziennika'', według której Piskorski wraz z żoną jeszcze w 2005 roku miał kupić w Słoninie 320 hektarów ziemi z przeznaczeniem pod zalesianie. Zdaniem dziennikarzy koszt zakupu (1,25 mln zł) przekraczał wartość posiadanych środków zadeklarowanych przez Piskorskiego na rok 2005. Polityk bronił się, że pieniądze na kupno pozyskał ze sprzedaży mieszkań, kredytu i dochodów żony. Wiary temu nie dała partia i usunęła eurodeputowanego (według oficjalnego komunikatu) za szkodzenie wizerunkowi PO. Nieoficjalnie mówiło się o wewnętrznej zakulisowej walce o władzę w PO, którą Piskorski miał przegrać.

 

Lasy w okolicach Bobolic, które kupił Paweł Piskorski

Lasy w okolicach Bobolic, które kupił Paweł Piskorski.

Jan Rokita

Jeden z popularniejszych polityków Platformy. W czasie wyborów parlamentarnych w 2005 był typowany jako kandydat PO na premiera. Wprawdzie formalnie nigdy nie odszedł z Platformy, ale w 2007 roku wycofał się w polityki.

Krzysztof Zaremba

23 lipca 2010 roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie posłowie PiS Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński zakomunikowali przejście do klubu parlamentarnego PiS dawnego senatora PO Krzysztofa Zaremby (w środku). Zaremba dołączył do klubu PiS 3 sierpnia. Z PO wystąpił jednak już w kwietniu 2009 roku. Tłumaczył to sprzeciwem wobec polityki rządu, który, jego zdaniem, doprowadził do upadku polskiego przemysłu stoczniowego.

Andrzej Olechowski

Decyzję o swoim wystąpieniu z PO Andrzej Olechowski ogłosił 2 lipca 2009 roku. Już od kilku lat pozostawał poza głównym nurtem polityki prowadzonej przez partię. W 2002 roku ubiegał się o prezydenturę Warszawy. Przegrał wtedy z Lechem Kaczyńskim. W 2004 został przewodniczącym rady programowej PO, ale krytykował wyznaczoną przez Jana Rokitę linię partii w sprawie traktatu nicejskiego. 10 lipca 2009 roku (na zdjęciu) Olechowski został przewodniczącym rady programowej, kierowanego przez Pawła Piskorskiego Stronnictwa Demokratycznego. Formalnie do partii nie wstąpił.

Na zdjęciu Maciej Płażyński (ówcześnie z Akcji Wyborczej Solidarność), Andrzej Olechowski i Donald Tusk (Unia Wolności) podczas wspólnej konferencji prasowej 11 stycznia 2001 roku - jeszcze przed oficjalnym założeniem Platformy.

Bronisław Komorowski

Członkiem Platformy Obywatelskiej formalnie nie jest już Bronisław Komorowski. Swoją legitymację oddał po tym, jak został prezydentem. Na zdjęciu podczas zaprzysiężenia, które odbyło się 6 sierpnia 2010 roku.

Janusz Palikot

Janusz Palikot wystąpienie z Platformy Obywatelskiej ogłosił 2 października 2010 podczas kongresu poparcia dla swojej osoby (na zdjęciu). Oficjalnie z członkostwa w partii i klubie poselskim zrezygnował 6 października (na zdjęciu poniżej).

 

6 października 2010

 

18 października Palikot zarejestrował Stowarzyszenie "Ruch Poparcia Palikota". 9 stycznia 2011 roku złożył oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu poselskiego. Legitymację posła przekazał na licytację Wielkiej Orkiestry Świątejcznej Pomocy (Na zdjęciu poniżej Janusz Palikot w studio TVP podczas finału WOŚP). 10 stycznia Palikot ostatecznie złożył mandat poselski.

 

Janusz Palikot podczas finału WOŚP

Jacek Swakoń

18 stycznia 2011 roku z Platformą Obywatelską pożegnał się Jacek Swakoń (po lewej). Senator PO był pierwszym parlamentarzystą, który odpowiedział na zaproszenie nowego klubu Polska Jest Najważniejsza składającego się do tej pory z byłych członków PiS. O ''transferze'' podczas konferencji prasowej we Wrocławiu poinformował Paweł Poncyliusz. (Na zdjęciu od lewej: Jacek Swakoń, Paweł Poncyliusz i Wiesław Kiljan.)

Zbigniew Wojciechowski

24 stycznia kolejny parlamentarzysta PO zasilił szeregi PJN. Zbigniew Wojciechowski wszedł do Sejmu na miejsce zwolnione przez Janusza Palikota. Podczas specjalnej konferencji prasowej w towarzystwie Pawła Poncyliusza, Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak poinformował o swoim przejściu.