Kto rządzi w PiS?

Czy wiecie, kto tak naprawdę ''sprawuje nadzór nad działalnością Klubu Parlamentarnego PiS"? Jest to specjalny organ, Komitet Polityczny, do którego zostało przyjętych 15 nowych członków.  Zobaczcie, kto od dzisiaj będzie odpowiedzialny za najważniejsze decyzje w PiS
Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Jarosław Kaczyński

W tej kwestii nie ma niespodzianek. Przewodniczącym Komitetu Politycznego jest prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Założyciel partii, od 2003 roku również jej prezes. Był posłem we wszystkich kadencjach Sejmu, od 2006 roku do 2007 roku pełnił urząd prezesa Rady Ministrów.

 

Je Uniwersytecie Warszawskim. Miłośnikiem zwierząt, szczególnie kotów, w wolnym czasie lubi czytać opracowania dotyczące historii i polityki.

Adam Lipiński

Wiceprezes PiS. Jest założycielem Prawa i Sprawiedliwości na Dolnym Śląsku. Posłem I, IV, V i VI kadencji Sejmu. Pracuje również jako wydawca czasopism i książek, przez pewien czas był redaktorem naczelnym tygodnika ''Nowa Republika''. Opinia publiczna usłyszała o nim jako osobie zamieszanej w tzw. ''aferę taśmową'' -  program ''Teraz My!'' opublikował nagranie, na którym Lipiński ustalał warunki przejścia Renaty Beger do PiSu.

 

Jest ekonomistą, skończył wrocławską Akademię Ekonomiczną.

Beata Szydło w 2010 roku Beata Szydło w 2010 roku Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Beata Szydło

Jest wiceprezesem PiS. Zanim zajęła się polityką, pracowała w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, była również dyrektorem Ośrodka Kultury i burmistrzem w Brzeszczach. Posłanka V i VI kadencji Sejmu.

Z wykształcenia jest etnologiem, skończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na swojej stronie internetowej pisze, że wolny czas spędza z rodziną, uprawiając sport oraz grając w gry komputerowe i scrabble.

Zbigniew Ziobro Zbigniew Ziobro Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Zbigniew Ziobro

Jest wiceprezesem PiS. Posłem IV, V i VI kadencji Sejmu. Opinii publicznej dał się poznać jako członek Komisji Śledczej w sprawie tzw. afery Rywina. Był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Kazimiera Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W 2009 roku został wybrany na posła w Parlamencie Europejskim. Działa tam z ramienia frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów  m.in. w Komisji Prawnej.

 

Skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie zdał aplikację prokuratorską w Prokuraturze Generalnej w Katowicach.

Marek Kuchciński

Z PiS jest związany od 2001 roku, czyli od samego początku istnienia partii. Poseł IV, V i VI kadencję Sejmu. W 2010 roku został wicemarszałkiem Sejmu. Zastąpił na tym stanowisku  Krzysztofa Putrę, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

Ma wykształcenie średnie, ukończył Studium Ogrodnicze w Przemyślu.

Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Mariusz Błaszczak

Swoją karierę polityczną zaczynał jako społecznik. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej. Działał na rzecz społeczności lokalnej - od 2004 roku był burmistrzem warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał go na szefa swojej Kancelarii. Od 2007 roku jest posłem  VI kadencji Sejmu.

Skończył historię na Uniwersytecie Warszawskim, a także zarządzanie w administracji w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Koźmińskiego.

Stanisław Kostrzewski - skarbnik PiS Stanisław Kostrzewski - skarbnik PiS Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Stanisław Kostrzewski

Główny doradca gospodarczy Jarosława Kaczyńskiego, a także skarbnik Prawa i Sprawiedliwości. Jest jedną z osób, które zakładały tę partię w 2001 roku. Był w dużej mierze odpowiedzialny za kampanie wyborcze obu braci Kaczyńskich - uważa się go za głównego twórcę ''Agendy 2005'', czyli planu zwycięstwa PiSu w wyborach parlamentarnych i Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2005 roku.

 

Jest ekonomistą, wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska.

Joachim Brudziński Joachim Brudziński Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Joachim Brudziński

Z PiS jest związany od 2002 r., kiedy to został wybrany prezesem Zarządu Wojewódzkiego tej partii. Poseł V i VI kadencji Sejmu. W PiSie zajmuje stanowisko przewodniczącego Komitetu Wykonawczego.

 

Sam siebie nazywa ''sądeckim Góralem sercem i duszą oddanym Bałtykowi'' - urodził się na Sądecczyźnie, a uczęszczał do szkoły Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Ukończył również politologię na Uniwersytecie Szczecińskim.

Krzysztof Jurgiel Krzysztof Jurgiel Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

Krzysztof Jurgiel

Zanim w 2001r. związał się z PiSem, był posłem III kadencji Sejmu z ramienia AWSu. W kolejnych wyborach startował już z list PiS. W 2005r. został na rok ministrem rolnictwa.

 

Skończył geodezję na Politechnice Warszawskiej. Jego hobby to sport i prawo.

Wojciech Jasiński

Od początku był związany z PiSem - przed 2001 rokiem był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, kiedy urząd ministra sprawował Lech Kaczyński. W 2005r. sam został, na krótki czas, ministrem Skarbu Państwa.  Poseł na IV, V i VI kadencję Sejmu.

 

Jest prawnikiem, ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim.

Jarosław Zieliński

Poseł IV, V i VI kadencji Sejmu. Pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i w Ministerstwie Edukacji.

 

Skończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Zanim zajął się polityką, był nauczycielem języka polskiego w Suwałkach i Gdańsku.

Mariusz Kamiński przed komisją hazardową Mariusz Kamiński przed komisją hazardową Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Mariusz Kamiński

Swoją karierę polityczną rozpoczął jako działacz Młodzieży Wszechpolskiej i Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a także jako członek rady miejskiej Białegostoku. Poseł IV kadencji Sejmu. W 2008 roku w rankingu posłów tygodnika ''Polityka'' otrzymał tytuł ''najbardziej obiecujący debiut IV kadencji Sejmu RP''.

 

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Białymstoku. Jego pasją jest genealogia, piłka nożna i ''jeżdżenie autostopem dookoła świata''.

Karol Karski

Poseł na Sejm V i VI kadencji. W 2007 został wybrany wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W tym samym czasie pełnił funkcje sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

W 1990 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, rok później - w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW, gdzie następnie zrobił doktorat. Jest pracownikiem Instytutu Prawa Międzynarodowego UW, gdzie wykłada międzynarodowe prawo publiczne i prawo europejskie.

Beata Kempa

Posłanka V i VI kadencji Sejmu. W 2006 roku była sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Bezskutecznie ubiegała się o mandat europosła.

 

Skończyła Wydział Prawa i Administracji we Wrocławiu. Była również radną gminy Syców. W 2002 r. nie udało jej się zostać burmistrzem tego miasta.

Dawid Jackiewicz z rodziną Dawid Jackiewicz z rodziną Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Dawid Jackiewicz

Jest prezesem zarządu PiS we Wrocławiu. Poseł V i IV kadencji Sejmu. W ciągu swojej kariery politycznej, przez trzy miesiące był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W wyborach samorządowych w 2010 r. bezskutecznie kandydował na urząd prezydenta Wrocławia - uzyskał niecałe 10 proc. głosów.

 

Ukończył politologię na Uniwersytecie Wrocławskim.

Marek Suski

Z Prawem i Sprawiedliwością jest związany od samego początku. Jeszcze przed powstaniem partii był dyrektorem biura Jarosława Kaczyńskiego. Poseł IV, V i VI kadencji Sejmu. Był wiceprzewodniczącym Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, z której został usunięty w związku z związku z dyscyplinarnym ukaraniem  przez Komisję Etyki Poselskiej za jedną z wypowiedzi z trybuny sejmowej.

Ma wykształcenie średnie, skończył Pomaturalną Szkołę Technik Teatralnych w Warszawie. Przez rok pracował w zawodzie - w Teatrze Wielkim w Warszawie. Potem był zatrudniony  jako kierownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Tarczynie

Ryszard Terlecki z PiS: polityczne zamówienie PO zostało wykonane Ryszard Terlecki z PiS: polityczne zamówienie PO zostało wykonane Fot. Michał Lepecki / Agencja Wyborcza.pl

Ryszard Terlecki

Do Sejmu kandydował już w 2001 roku z ramienia Koalicji Republikańskiej - bezskutecznie. Udało mu się dostać mandat poselski dopiero w 2007 roku z listy PiS. W 2006 r. kandydował na urząd prezydenta miasta Krakowa, przegrał jednak w drugiej turze z Jackiem Majchrowskim.

 

W młodości był prekursorem subkultury hippisów w Polsce. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem zwyczajnym Instytutu Historii Państwowej Akademii Nauk. Publicysta, był redaktorem naczelnym m.in. krakowskiego "Czasu" oraz rzeszowskich "Nowin".

Kazimierz M. Ujazdowski

Poseł  I, III, IV, V i VI kadencji Sejmu. Był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był wiceprezesem PiS w latach 2002 - 2007 - zrezygnował z tej funkcji w ramach sprzeciwu wobec sposobu kierowania partią przez Jarosława Kaczyńskiego. Został za to zawieszony w prawach członka partii. Dwa miesiące później Ujazdowski odszedł z PiSu. Do partii wrócił w 2010 r.

 

Jest autorem publikacji prasowych i książek. Pisał m.in. do ''Rzeczpospolitej'', ''Gazety Wyborczej'', ''Dziennika'', ''Wprost'', ''Gościa Niedzielnego''. Jest doktorem nauk prawnych na Uniwersytecie Łódzkim, pracuje naukowo w Katedrze Studiów Politycznych w Szkole Głównej Handlowej. Jest członkiem honorowym Związku Harcerstwa Polskiego, a prywatnie lubi literaturę francuską

Krzysztof Tchórzewski

Poseł I, III, V i Vi kadencji Sejmu. W rządzie Jerzego Buzka pełnił rolę sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Wodnej.  W 2007 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był również wiceministrem gospodarki.

 

Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Zanim zajął się polityką, pracował w Oddziale Zarządzania Elektroenergetycznego PKP Siedlce. Pracował również w PKP Energetyka.

Wojciech Szarama

Do Prawa i Sprawiedliwości należy od 2001r. Poseł na IV, V i VI kadencję Sejmu.

 

Jest magistrem prawa na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Górniczej. Z zawodu jest adwokatem.

Arkadiusz Mularczyk

Z PiSem jest związany od 2005r. - z listy tej partii został wybrany na V i VI kadencję Sejmu. Był jednym z autorów z tzw. ustawy lustracyjnej.

 

Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest także absolwentem podyplomowych studiów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ''Prawa i Wolności Człowieka''.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki Europoseł PiS Ryszard Czarnecki Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Ryszard Czarnecki

Ponieważ urodził się w Londynie, jego prawdziwe imię brzmi Richard Henry Czarnecki. Był posłem I i III kadencji, startując z list wyborczych Wyborczej Akcji Katolickiej i AWSu. W 2004r. został członkiem Samoobrony i z listy tej partii dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2008 roku wstąpił do PiS i rok później, jako jej członek, po raz drugi został eurodeputowanym.

 

Skończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikuje m.in. w ''Gazecie Polskiej'', ''Nowym Państwie'' i ''Naszym Dzienniku''. Przez 3 lata przewodniczył radzie programowej Radia Polonia.

Europoseł PiS Jacek Kurski Europoseł PiS Jacek Kurski Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Jacek Kurski

Był posłem V i VI kadencji. Do PiS wstąpił w 2001r., ale kiedy nie otrzymał miejsca na listach tej partii w wyborach samorządowych w 2002r., przeniósł się do LPR. Po dwóch latach popadł konflikt z jednym z szefów regionalnych Ligi, przez co został wykluczony z partii. Z tego powodu wrócił do PiS. Z ramienia tej partii dostał się do Parlamentu Europejskiego w 2009r. W rankingu polskich europosłów za pierwszy rok, sporządzonym przez polskich dziennikarzy i ekspertów zajmujących się polityką europejską, uzyskał przedostatnią lokatę; należał też do posłów z najsłabszą frekwencją na posiedzeniach i głosowaniach z całego europarlamentu.

 

Specjalizuje się w handlu zagranicznym, skończył ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim. Był współpracownikiem DPA oraz gdańskim korespondentem BBC. Pracował również w Telewizji Polskiej. Jest też reżyserem - w 2005r. nakręcił film pt. '' III RP - kto ma rację?''.

Stanisław Karczewski

Senator V i VII kadencji. Swoją karierę polityczną rozpoczął w sejmiku powiatu grójeckiego i sejmiku mazowieckim.

 

Z wykształcenia jest chirurgiem. Studiował na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Był ordynatorem w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą.

Zbigniew Kuźmiuk

Jest członkiem sejmiku mazowieckiego z listy PiS. Był posłem IV kadencji Sejmu, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Z PiSem związał się w 2009 roku, tuż przed kolejnymi wyborami do Europarlamentu - nie uzyskał jednak reelekcji.

 

Był studentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Świętokrzyskiej. Zrobił doktorat w dziedzinie finansów i statystyki w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecne SGH).

Krzysztof Michałkiewicz

Z PiSem jest związany od 2004r. Poseł w V i VI kadencji Sejmu. Był ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

 

Jest absolwentem socjologii na katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako członek ''Solidarności'' brał udział w strajku WSK Świdnik, w czasie którego został aresztowany. 2,5 roku przebywał w więzieniu, a potem musiał wyemigrować do Australii, gdzie spędził 7 lat.

Leonard Krasulski

Poseł V i VI Kadencji Sejmu. Jest jednym z założycieli PiS. W 1989 roku organizował kampanię wyborczą do Senatu dla Jarosława Kaczyńskiego. Ma średnie wykształcenie.

Więcej o: