Sejm III RP pracuje już 19 lat

Minęło 19 lat od rozpoczęcia prac I kadencji Sejmu. Przez ten czas politycy nie pozwalali nam się nudzić. Zobaczcie na zdjęciach wszystkie zawirowania, które miały miejsce na polskiej scenie politycznej od tamtej pory. Jak wszyscy dobrze wiemy - działo się dużo.

Zwycięstwo "Solidarności"

Wybory z miażdżącą  przewagą wygrał Obywatelski Klub Parlamentarny ?Solidarność?. Partia zdobyła 161 miejsc w Sejmie oraz 99 na 100 miejsc w Senacie. Kandydaci zostali nazwani ?drużyną Lecha?, ponieważ na plakatach wyborczych wszyscy pozowali z Lechem Wałęsą. Znaleźli się wśród nich Marek Jurek, Stefan Niesiołowski, Krzysztof Putra, Jacek Kuroń, Adam Michnik, Jan Rokita oraz Lech i Jarosław Kaczyńscy. Nigdy później nasi politycy nie byli tak zjednoczeni.

Wybuch demokracji

29 partii w Sejmie. Niemożliwe? Taki był skutek braku progu wyborczego w pierwszych demokratycznych wyborach, które odbyły się w 1991 roku. 11 ugrupowań otrzymało tylko po jednym mandacie. Paradoksalnie, dwa lata po obaleniu komunizmu dużym poparciem cieszyły się partie lewicowe, drugie miejsce zajął  Sojusz Lewicy Demokratycznej. Oprócz nich do Sejmu weszły takie ?ciekawe komitety? m.in. Polska Partia Przyjaciół Piwa, Ruch Autonomii Śląska, Związek Podhalan, Komitet Wyborczy Prawosławnych czy Sojusz Kobiet przeciw Trudnościom Życia.

Sejmowe osobowości

Korwin ? Mikke, Świtoń, Ibisz, Bubel... Nazwiska, które dzisiaj kojarzone są z marginesem politycznym lub z działalnością rozrywkową, w Sejmie I kadencji często odgrywały bardzo ważne role. Z inicjatywy Janusza Korwina ?Mikke doszło do stworzenia ustawy lustracyjnej i tzw. list Macierewicza. Posłami z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa byli ?naczelny antysemita RP?, Leszek Bubel, a także gwiazdy telewizji, prezenter Krzysztof Ibisz i aktor Janusz Rewiński. Ruch Autonomii Śląska wspierał na początku lat ?90 ?obrońca krzyża?, Kazimierz Świtoń.

Sejm bez prawicy

Po rozwiązaniu sejmu Hanny Suchockiej doszło do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych w 1993 roku. Aby zapobiec niestabilności, z którą borykał się sejm złożony z 29 partii, po raz pierwszy wprowadzono próg wyborczy (5%). Do Sejmu weszło tylko 6 partii: SLD, PSL, Unia Demokratyczna, Unią Pracy, BBWR i  KPN. Po raz pierwszy w Sejmie prawie w ogóle głosu nie miała prawica ? ani Solidarność, ZChN ani Porozumienie Centrum nie przekroczyły pięcioprocentowego progu wyborczego.

Konflikty w BBWR

Jedną z sześciu partii, które weszły do Sejmu, był Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, który miał tworzyć zaplecze prezydenta Lecha Wałesy. Nazwa stowarzyszenia miała nawiązywać do propiłsudczykowskiego Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Z nieco ponad pięcioprocentowym poparciem, otrzymali jedynie 18 mandatów parlamentarnych. Wystarczyło to jednak do wszczynania konfliktów i ciągłych kłótni. Pod koniec kadencji ta 18 osobowa partia była podzielona na 5 innych, często jednoosobowych, ugrupowań.

TKM w AWSie

Prawica zreflektowała się po klęsce w 1993 roku i 37 ugrupowań utworzyło Akcję Wyborczą Solidarność, który wygrała wybory w 1997 roku. Jedną z partii, która weszła w skład AWS było Porozumienie Centrum (prototyp PiS), ale jej lider Jarosław Kaczyński wolał kandydować z list Ruchu Odbudowy Polski. O AWS-ie mówił, ze są tam ludzie, którzy wyznają zasadę TKM... skrótu raczej nie trzeba rozwijać.

Powstanie PO i PiS

Zgoda w AWS-ie nie trwała długo ? w 2001 roku z jej szeregów utworzyły się dwie partie, dominujące na dzisiejszej scenie politycznej: Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Z partii wyodrębniło się również LPR. AWS była chyba jedyną partią na świecie rządzącą, która w następnych wyborach... nie przekroczyła progu wyborczego.

LPR i Samoobrona pierwszy raz w Sejmie

?Wersal się skończył, kiedy Samoobrona weszła do Sejmu?. Tak mówił Andrzej Lepper, kiedy w 2001 roku bramy Sejmu stanęły otworem przed partiami populistycznymi: Samoobroną i LPR.

Powstanie Socjaldemokracji Polska

Myślicie że odejście z PiSu 15 posłów, z Joanną Kluzik ? Rostkowską na czele, to prawdziwe polityczne trzęsienie ziemi? Co miał zatem powiedzieć Leszek Miller, kiedy za sprawą Marka Borowskiego, jego partia straciła ponad 30 członków? W 2004 roku grupa działaczy SLD odłączyła się od partii tworząc nowe ugrupowanie: Socjaldemokrację Polska.

Koalicja PiS - LPR- Samoobrona

Miała być koalicja POPiS, a wyszło... jak zwykle. Zamiast tego w 2006 roku wyborców zaskoczyła decyzja PiS o wejściu w koalicję z LPR oraz Samoobroną. Andrzej Lepper mówił, że ten układ potrwa kilka kadencji. Koalicji udało się jednak wytrzymać tylko pół.

Więcej o: