Ona jest córką stewardessy i pilota, on jest drugi w kolejce do brytyjskiego tronu. Kate i William poznali się na studiach na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji i od ośmiu lat są razem.
O ich ślubie wiadomo na razie tyle, że będzie odbędzie się na wiosnę lub lato 2011 roku. Pewnym jest też, że w niczym nie będzie ustępować hucznym ceremoniom z przeszłości. Wszystkie śluby członków brytyjskiego dworu były na gorąco relacjonowane przez media i wzbudzały ogromne emocje...
Kim była królowa-matka zanim została królową-matką? Niezależną, wyemancypowaną dziewczyną, która obawiała się, że straci niezależność jeśli zostanie żoną księcia Alberta (późniejszego króla Jerzego VI).
Albert oświadczał jej się w sumie trzy razy. Gdy pierwszy raz Elizabeth go odrzuciła, załamany 'Bertie' oświadczył swojej matce, królowej Mary, że nie poślubi żadnej innej kobiety. Zaintrygowana królowa odwiedziła rodzinną posiadłość Elizabeth, by poznać dziewczynę, która skradła serce jej synowi. Mary szybko przekonała się, że Elizabeth jest 'tą jedną, jedyną, która może uczynić jej syna szczęśliwym', ale nie chciała ingerować w związek. W tym samym czasie do Elizabeth zalecał się także James Stuart, koniuszy Alberta.
Albert oświadczył się po raz kolejny, został jednak znów odrzucony. W końcu, w styczniu 1923 r. Elizabeth zgodziła się wyjść za niego za mąż. Wydawało się, że czeka ich spokojne i ciche życie w cieniu starszego brata Alberta - króla Edwarda VIII. Los jednak szykował kolejną niespodziankę...
Edward VIII już jako młody książę słynął z kochliwości i licznych romansów. 'Chłopak zrujnuje się w 12 miesięcy po mojej śmierci' - martwił się jego ojciec, król Jerzy V. Burzliwe życie miłosne młodego następcy tronu spędzało też sen z powiek ówczesnemu brytyjskiemu premierowi - Stanleyowi Baldwinowi.
Gdy Edward zdecydował się związać z kimś na poważnie, jego wybór padł na najmniej odpowiednią osobę. Wybranką księcia została pochodząca z Ameryki dwukrotna rozwódka - Wallis Simpson. Romans zaczął się jeszcze za życia Jerzego V, który nie chciał przyjmować w pałacu kochanki syna. Kilka miesięcy po koronacji Edward oświadczył się Wallis i wywołał konstytucyjny kryzys.
W kraju rozpętała się burza. Premier Stanley i premierzy brytyjskich kolonii z oburzeniem komentowali, że Brytyjczycy nigdy nie zaakceptują Wallis jako królowej. Nie chcieli też słyszeć o małżeństwie morganatycznym. Zakochany król miał więc tylko jedną możliwość - zrzeczenie się tronu. 'Uznałem za niemożliwe dźwiganie wielkiego ciężaru odpowiedzialności bez pomocy i wsparcia kobiety, którą kocham' - powiedział w mowie pożegnalnej do narodu. Po abdykacji Edward i Wallis osiedlili się we Francji.
Po abdykacji Edwarda tron objął jego młodszy brat - Jerzy VI. Koroną cieszył się 16 lat, u boku mając ukochaną Elizabeth. Po jego śmierci Elizabeth jako królowa-matka dożyje 101 lat.
Uwaga poddanych skupiła się na młodej następczyni tronu - księżniczce Elżbiecie...
Księżniczka Elżbieta zakochała się w Filipie, księciu Grecji i Danii, gdy miała zaledwie 13 lat. Młodzi przez kilka lat wymieniali listy miłosne. Po siedmiu latach zalotów Filip oficjalnie poprosił o rękę księżniczki. Król Jerzy VI wyraził zgodę. Królowa-matka początkowo z rezerwą podchodziła do przyszłego zięcia, ale wkrótce i ona zaakceptowała Filipa.
Małżeństwo to nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rodzina Filipa nie była majętna, a jego siostry wyszły za mąż za niemieckich arystokratów powiązanych z nazistami. Przed ślubem Filip zrzekł się greckich i duńskich tytułów i przeszedł z prawosławia na anglikanizm.
Transmisję z ceremonii ślubnej śledziło 20 listopada 1947 roku ponad 200 milionów osób. Para doczekała się czwórki dzieci: Karola, Andrzeja, Anny i Edwarda.
Mniej szczęścia w miłości miała siostra Elżbiety, księżniczka Małgorzata...
Księżniczka Małgorzata poślubiła fotografa Antony'ego Armstronga-Jonesa w maju 1960 roku. Na ślub z Antonym zgodziła się jednak tylko dlatego, że nie mogła poślubić miłości swojego życia...
W 1953 roku, załamanej po śmierci ojca Małgorzacie oświadczył się Pete Townsend, rewident pracujący w biurze jej matki - królowej Elżbiety. Townsend był starszym o 16 lat od Małgorzaty rozwodnikiem, miał też dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa. Zakochana księżniczka poprosiła matkę o zgodę na wyjście za mąż, na wieść o planowanym małżeństwie posypały się jednak gromy. Premier Winston Churchill oznajmił, że brytyjski gabinet i premierzy kolonii nie zaakceptują małżeństwa z rozwodnikiem. Duchowni anglikańscy przestrzegali ją, że po ślubie z Townsendem nie będzie mogła przystępować do komunii. W końcu, pod naciskiem wszystkich stron, Małgorzata zakończyła związek.
Przez kilka następnych lat księżniczka szukała odpowiedniej partii. Townsend tymczasem oświadczył się młodej Belgijce, bliźniaczo podobnej do Małgorzaty. Dzień po tym, jak księżniczka dowiedziała się o ich zaręczynach, przyjęła oświadczyny Antony'ego.
Jedyna córka Elżbiety II zawsze stroniła od kamer i dziennikarzy. W 1973 roku poślubiła Marka Phillipsa, wówczas pułkownika w brytyjskiej armii. Transmisję z ceremonii zaślubin w londyńskiej Westminster Abbey śledziło na żywo 100 milionów osób.
Powszechnie uważa się, że w dniu ślubu królowa Elżbieta oferowała Markowi godność hrabiowską - jest to zwyczajowe zachowanie, gdy mężczyzna z ludu poślubia członkinię rodziny królewskiej. Ten jednak odmówił.
Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci - Petera i Zary. Brytyjskie media spekulowały jednak, że związek jest wyjątkowo burzliwy, a księżniczka i jej mąż często zażarcie się kłócą.
W 1989 roku para ogłosiła separację, a wkrótce później gruchnęła wieść, że Mark ma 5-letnią nieślubną córkę Felicity. Była ona owocem krótkiego romansu z nowozelandzką nauczycielką Heather Tonkin w połowie lat 80-tych. Mark zaprzeczał wszystkiemu, ale jego ojcostwo zostało ostatecznie potwierdzone testem DNA po tym, jak Tonkin pozwała go do sądu.
Księżniczka Anna i Mark Phillips rozwiedli się w 1992 roku.
To był ślub jak z bajki i po trochu współczesna wersja bajki o Kopciuszku. Diana, młoda skromna dziewczyna, pracująca jako przedszkolanka, poznała następcę brytyjskiego tronu na meczu polo. Po kilku latach książę się oświadczył i został przyjęty. Już wtedy niektórzy zwracali uwagę, że Karol nie wydaje się być zakochany w swojej narzeczonej, a ona widzi w nim księcia z bajki, a nie człowieka z krwi i kości.
Transmisję ceremonii ślubnej w telewizji śledziło około 750 milionów osób, na ulicach Londynu zebrało się 600 tys. osób pozdrawiających młodą parę. Na ślub zaproszono 3500 gości, w tym koronowane głowy z całego świata. Panna młoda wystąpiła w szerokiej sukni przypominającej, jak mówią złośliwi, białą bezę.
Diana błyskawicznie zaskarbiła sobie sympatię Brytyjczyków. Niemal natychmiast stała się też ulubienicą mediów. Brytyjskie tabloidy skrupulatnie relacjonowały stopniowy rozpad małżeństwa Karola i Diany, ich kolejne romanse, i w końcu rozwód w 1996 roku. Cieniem na małżeństwie położył się trwający w sumie kilka dekad romans Karola z Kamilą Parker-Bowles. Zaledwie rok po rozwodzie Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu.
Rozwodem skończyło się też małżeństwo młodszego syna królowej Elżbiety - Andrzeja. W 1986 roku poślubił Sarah Ferguson. Wesoła rudowłosa Fergie początkowo spotykała się z sympatią, a media określały jej małżeństwo z księciem jako 'świeży oddech' na skostniałym brytyjskim dworze.
Małżeństwo uchodziło za szczęśliwe, ale liczne podróże księcia doprowadziły do kryzysu, który zakończył się separacją i ostatecznie rozwodem. Komentatorzy podkreślali też, że Fergie nie radziła sobie psychicznie z armią papparazzi, którzy podążali za nią krok w krok. Sympatia mediów szybko też zamieniła się w pogardę - gdy księżna kilka lat po ślubie przytyła dziennikarze ochrzcili ją ''Duchess of Pork'' (pl. "Królowa Wieprzowiny").
Andrzej i Sarah do dziś utrzymują przyjacielskie kontakty i dzielą się opieką nad córkami Beatrice i Eugenie. Fergie po rozwodzie raz po raz zalicza wpadkę medialną - ostatnie próbowała "sprzedać" byłego męża, obiecując podstawionemu przez brukowiec "News of the World" biznesmenowi spotkanie z księciem Andrzejem za 500 tys. funtów. Po ujawnieniu afery musiała publicznie się pokajać.
Bez skandali obywa się małżeństwo najmłodszego syna królowej Elżbiety - Edwarda i Sophie Rhys-Jones. Edward stanął na ślubnym kobiercu dopiero w 1999 roku, w wieku 35 lat. Zniecierpliwione oczekiwaniem na ślub księcia brytyjskie media spekulowały, że Edward jest gejem. Książę w 1990 roku publicznie zaprzeczył temu na łamach tabloidu 'Daily Mirror'.
Sophie przed ślubem pracowała w branży public relations. Media podkreślają, że cieszy się ona wyjątkową sympatią królowej Elżbiety. Teściowa i synowa często wybierają się razem na przejażdżki konne.
Edward i Sophie doczekali się dwójki dzieci - córki Louise i syna Jamesa.
Związek Karola i Kamili budził gigantyczne kontrowersje w Wielkiej Brytanii. Wielu podkreślało z niesmakiem, że królową nie może zostać rozwódka, z którą książę romansował jeszcze za czasów swojego małżeństwa z Dianą. Po śmierci Diany Kamila pojawiała się u boku księcia podczas niektórych imprez, wydawało się jednak, że poddani nie zaakceptują ich związku.
Karol uparł się jednak, że poślubi swoją ukochaną. W lutym 2005 roku Brytyjczyków zelektryzowała wieść o książęcych zaręczynach. Zgodę na ślub wyraziła Elżbieta i Filip. Karol podarował ukochanej diamentowy pierścionek należący do królowej-matki, który przypieczętował zaręczyny.
Do ostatniej chwili Karola i Kamilę prześladował pech. Ślub miał odbyć się 7 kwietnia, trzy dni wcześniej poinformowano jednak, że z powodu śmierci papieża Jana Pawła II ceremonia będzie przełożona o jeden dzień.
Na ślubie nie pojawiła się ani królowa Elżbieta ani książę Filip. Pojawiły się za to dzieci z poprzednich małżeństw Karola i Kamili - książę William i książę Harry oraz syn Kamili Tom Parker-Bowles. Ceremonię relacjonowało BBC, nie zabrakło na niej polityków, celebrytów i arystokracji z całego świata.