Zostaw Kevina samego w Nowym Jorku. Są lepsze propozycje w TV! [PROGRAM NA ŚWIĘTA]

Podczas ubiegłorocznych świąt przed telewizorem spędziliśmy średnio prawie sześć godzin. Najczęściej oglądaliśmy, jakże by inaczej - "Kevina samego w domu", więc w tym roku Polsat pokaże... "Kevina samego w Nowym Jorku" (w Wigilię o 19.35). Zresztą Kevina w domu też nie zabraknie, Polsat pokaże go (po raz czwarty!) w drugi dzień świąt o 12.45. Jeśli chcesz uciec przed samotnym Kevinem, albo niezbyt pewnie czujesz się w śpiewaniu kolęd z telewizorem, przygotowaliśmy alternatywny, świąteczny program TV. Jest w czym wybierać.
Kevin sam w domu? Kevin sam w domu? Fot. gazeta.pl

PIĄTEK - Wigilia Wigilii

Większość z nas cykl świątecznych spotkań, degustacji i odpoczynku przed telewizorem rozpocznie już w piątkowy wieczór. Kevin zaatakuje nas dopiero w sobotę, ale już 23.12 w programie mnóstwo powtarzanych co roku pozycji m.in. w TVP2 nieśmiertelne "Nie ma mocnych" (g. 21.10), a w Polsacie "Świąteczna gorączka" (g. 20.05) z Arnoldem Schwarzeneggerem. Z co roku powtarzanych klasyków najlepiej wybrać chyba Seana Connery'ego jako Bonda w "Pozdrowieniach z Moskwy" - w TVP1 o 22.15. Albo poczekać na oryginalniejsze propozycje.

Już od 18.00 można spokojnie przerzucić się na Canal+ i pod rząd obejrzeć dwa filmy z brytyjskim akcentem: o 18.05 wysmakowany i estetycznie wysublimowany film w reżyserii projektanta mody Toma Forda - "Samotny mężczyzna". O 21.00 kameralną opowieść o dojrzewaniu - "Była sobie dziewczyna", doskonale zagraną przez brytyjskie odkrycie ostatnich lat - Carey Mulligan.

 

 

 

Po północy (g. 00.40) jedynka pokaże "Przypadek Harolda Cricka" ("Stranger Than Fiction"), w którym mamy rzadką okazję zobaczyć Willa Ferrella w filmie niekoniecznie zaliczającym się do gatunku komediowego. Tytułowy Harold jest pracownikiem Urzędu Skarbowego wiodącym nudną, samotną egzystencję. Do momentu, w którym zdaje sobie sprawę, że jego życie to fabuła zmierzającej do nieuchronnego końca powieści. Ferrellowi partneruje m.in. Dustin Hoffman i Emma Thompson.

Równie późno w TVP Kultura polski dramat "Na koniec świata" Magdaleny Łazarkiewicz, o którym głośno było pod koniec lat 90. Głównie ze względu na grający główne role duet - Justynę Steczkowską i Aleksandra Domogarowa, którego Polska płeć piękna pokochała jako Bohuna w "Ogniem i mieczem".

Jeśli nie musicie rano lepić uszek, ozdabiać choinki, ani biegać po sklepach w poszukiwaniu prezentów o 2.30 wróćcie na Canal+ i do lat 80. O 2.30 "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha.

SOBOTA - Wigilia

Po śniadaniu

W wigilijny poranek ciężko będzie znaleźć chwilę na wylegiwanie się przed telewizorem, ale dobrym podkładem do domowych porządków będzie cała seria starych odcinków "Przyjaciół", w TVN7 od 12.50.

Ewentualnie przewrotny dokument na HBO2 - "Miliard szczęśliwych ludzi" - kulisy głośnej wyprawy polskiego zespołu disco-polo Bayer Full na podbój Chin. Nie dajcie się zwieść słowom "dico polo" i "Bayer Full" - zderzenie silnych osobowości lidera zespołu z chińskim biznesmenem polskiego pochodzenia zaowocowało bardzo ciekawym reportażem.

Po obiedzie

Gdy o 16.05 TVP2 podsunie Ci nieśmiertelne "Nie ma mocnych" i poczujesz, że znasz już na pamięć każdy cytat Kargula i Pawlaka, możesz przenieść się na HBO. W programie dwie hollywoodzkie propozycje: pierwsza część Sherlocka Holmesa w reżyserii Guy'a Richiego (warto sobie przypomnieć przed wchodzącą właśnie do kin częścią drugą) i "The Blind Side". Za tę ekranizację biografii Michaela Ohera, czarnoskórej gwiazdy futbolu amerykańskiego, grająca główną rolę Sandra Bullock zgarnęła Oscara w 2010 roku. Jak niektórzy twierdzą - niesłusznie. Warto przekonać się samemu.

 

 

Po (wigilijnej) kolacji

Jeśli tuż po rodzinnej wieczerzy macie w zwyczaju siadać na kanapie i włączać telewizor, są sposoby na to, by ominąć spotkanie z Kevinem (g. 19.35, Polsat), świątecznym filmem, który ze świętami ma niewiele wspólnego ("Holiday", g. 20.00, TVN) i kolejnym seansem "To właśnie miłość" (g. 22.45, TVN).

W wieczornym programie do wyboru parę ciekawych propozycji kinowych sprzed kilku lat. Najciekawiej zapowiadają się propozycje TVP Kultura. O 21.00 "3.10 do Yumy", bo rzadko dziś zdarza się dobry western i to w takiej obsadzie (Christian Bale, Russel Crowe). O 23.00 film jeszcze starszy, ale już kultowy. "Donnie Darko" to okazja do zobaczenia Jake'a Gyllenhaala w jednej z pierwszych ról i zapewnienia sobie w wigilijną noc surrealistycznych, przedziwnych snów.

Jeśli ktoś woli bardziej przystępne hity kinowe ostatnich lat polecamy "I Love You Phillip Morris" (g. 21.50, HBO), w telegraficznym skrócie - o miłości Jima Carrey'a do Ewana McGregora:)

 

 

Król polskich festiwali filmowych ubiegłego roku. "Różyczka" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego zdobyła m.in. Złote Lwy FPFF w Gdyni, a laury za role główne odbierali Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz i Andrzej Seweryn.

Inne propozycje

g. 12.45 "Gdzie Jest Nemo", HBO

g. 20.05 "Ojciec panny młodej II", TVP1

g. 20.00 "Zróbmy sobie wnuka", TVP2

g. 20.10 "Iluzjonista", Ale Kino!

g. 21.45 "Dawno temu w Ameryce", TV4

g. 23.25 "Angielski pacjent", TVN7

g. 0.20 "Dreamgirls", Polsat

g. 1.10 "Jestem miłością", Canal+

NIEDZIELA - Pierwszy dzień świąt

Pierwszy dzień świąt i na dodatek niedziela. Nic dziwnego, że będziemy bombardowani propozycjami typu: "Naga Broń" (g. 10.40, TVN) i znowu Kevinem. Ale są też inne filmowe opcje.

Po (świątecznym) śniadaniu

Można po raz "enty" obejrzeć "Grinch: Świąt nie będzie" (g. 13.45, Polsat). Można bardziej spektakularnie - przypomnieć sobie "Avatara" (g. 11.55, Canal+). Ale po co, skoro można oryginalniej - obejrzeć "Zaklinaczy rzeczywistości" na Ale!Kino, blok filmów krótkometrażowych z całego świata.

Po obiedzie

O tej porze klasyki też nie zabraknie. O 18.40 w TVP2 "Jak rozpętałem II wojnę światową". Ale na ponownej fali popularności Teatru TV - patrz "Boska" z Krystyną Jandą - warto 10 minut później włączyć TVP Kultura. Janda tym razem w mniej komediowym repertuarze: "Zazdrość" to spektakl o trzech kobietach w różnym wieku, mieszkających w jednym budynku i kochających tego samego mężczyznę. Rewelacyjna obsada - obok Krystyny Jandy Maria Seweryn, Dorota Segda i Jan Englert.

Po kolacji

Jeśli tylko masz ochotę, możesz do woli oglądać na cały regulator wachlarz superprodukcji: "Green Hornet" (g. 20.10, HBO), "Starcie Tytanów" (g. 20.15, HBO2), "Piratów z Karaibów Na krańcu świata" (g. 20.20, TVP1) i "Kung Fu Pandę" (g. 20.40, TVN). Ale nie rób tego. Możesz też spędzić cały wieczór z dobrym polskim kinem na TVP Kultura: o 22.05 "Tatarak" Andrzeja Wajdy (znów spotkanie z Krystyną Jandą), ewentualnie w lżejszej wersji o 20.00 "Kolejność uczuć" Radosława Piwowarskiego (znów spotkanie z Marią Seweryn).
A gdy zapragniesz zobaczyć jednak gwiazdy Hollywood wybierz "Wall Street: Pieniądz nie śpi" na Canal+ (g. 20.00) lub "Czarną Dalię" na Ale!Kino (g. 21.50).

 

* Dla nocnych marków
Dla wytrwałych - ambitna nagroda. W porze pasterkowej na Ale!Kino "Paranoid Park" - dziwny, niejednoznaczny eksperyment Gusa Van Santa. Jeśli za ciężki, to o 2.05 na Canal+ zobacz polskie "Skrzydlate świnie".

Inne propozycje:
g. 23.35 "Za wszelką cenę", TVP Kultura

g. 21.35 "Angielska robota", TVP2

g. 21.45 "Niezniczalni", Canal+

g. 22.10 "New york I Love You", HBO

PONIEDZIAŁEK - drugi dzień świąt

Uważaj, to dzień w którym czyhają na ciebie: "Kevin sam w domu" (g. 12.45, Polsat), "Dlaczego nie!" (g. 20.15, TVN) i "Och Karol 2" (g. 21.00, TVP1). Oto alternatywny rozkład jazdy:

Po śniadaniu

Jeśli śniadanie było bardzo wczesne, już o 7.25 na Canal+ możesz raczyć się klasyką - "Rękopisem znalezionym w Saragossie" ze Zbyszkiem Cybulskim. Jeśli jadasz o bardziej tradycyjnej porze i podobał ci się klimat "Amelii" wybierz "Bazyla, człowieka z dziurą w głowie" (g. 10.15, Canal+Film) w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta.

Po obiedzie

Lekko, dowcipnie i błyskotliwie. To może być tylko Woody Allen, na dodatek ze swoim spektakularnym powrotem z poprzedniego roku - "Co nas kręci, co nas podnieca" na Canal+Film o 16.20.

 

 

Po kolacji

Na pocieszenie przed powrotem do pracy dla każdego coś dobrego. Czytelnicy naszego portalu przeniosą się zapewne na Canal+, gdzie tego wieczoru dwie zupełnie wyjątkowe propozycje. O 20.00 "Gainsbourg" historia człowieka, który ikoną popkultury stał się już za życia - francuskiego pieśniarza i tekściarza Serge'a Gainsbourga. Smaczku filmowi dodaje obecność francuskich piękności m.in. Laeticii Casty jako Bridgitte Bardot.
A o 22.50 "Brzydkie piękno", dokument, w którym krytyk sztuki Waldemar Januszczak przemierza świat w obronie tradycyjnego piękna w sztuce. Po drodze rozmawia m.in. z Damienem Hirstem, Jamesem Turellem, Yoko Ono i Jeffem Koonsem. Jeśli coś mówią ci te nazwiska, obejrzyj koniecznie.

W Dwójce premierowe widowisko muzyczno-kabaretowe Macieja Stuhra "Smuteczek, czyli ostatni naiwni" (g. 21.30). To hołd dla twórczości Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory: piosenki, scenki i skecze Starszych Panów w wykonaniu Ani Dąbrowskiej, Dominiki Kluźniak, Agi Zaryan, Piotra Adamczyka, Tomasza Karolaka, Tomasza Kota, Zbigniewa Zamachowskiego i samego 'młodego Stuhra''. Zapowiada się pyszna odtrutka na świąteczne filmowe przejedzenie.

A dla wielbicieli bardziej tradycyjnego kina TVP Kultura pokaże ekranizację jednej z najgłośniejszych powieści ostatnich lat - "Pachnidła" Patricka Suskinda. Jeśli jednak po świętach chcesz się przede wszystkim wyluzować, włącz TVN o 22.05. W dzień polskiej premiery "Mission Impossible 4" można oglądać pierwszą część cyklu z latającym Tomem Cruisem bez wyrzutów sumienia.

Zobacz zwiastun czwartej części Mission Impossible >>


*Dla nocnych marków

Jak już kończyć to mocno. O 1.50 Canal+ pokazuje ociekającą krwią "Maczetę" Roberta Rodrigueza. A jeśli dość masz już świątecznych seansów filmowych, albo nie trafiliśmy w twój gust poprzednimi propozycjami, zawsze możesz przełączyć się na TV4 i posłuchać muzyki - od 0.50 stacja nadawać będzie rozdanie Brit Awards 2011.

Inne propozycje:

g. 20.10 "Płonący wieżowiec", Ale!Kino

g. 23.00 "Leon Zawodowiec", Ale!Kino

g. 4.00 "Głośniej od bomb", TVP Kultura

Więcej o: