Casey Anthony - dlaczego o sprawie domniemanej dzieciobójczyni chciał czytać prawie cały świat?

Casey Anthony została oskarżona o zamordowanie swojej dwuletniej córeczki, której ciało znaleziono w grudniu 2008 roku. Przekonanie, że kobieta jest winna zbrodni było powszechne, a dowody przeciwko niej wydawały się niemal stuprocentowo pewne. Mimo to przysięgli zdecydowali się uniewinnić kobietę w 2011 roku. Decyzja ta wywołała tak wielkie poruszenie, że Casey Anthony trafiła do pierwszej dziesiątki najszybciej zyskujących na popularności haseł wpisywanych w Google w 2011 roku. Według raportu Google Zeitgeist 2011. Casey Anthony uplasowała się dokładnie na czwartym miejscu i prześcignęła tym samym nawet Adele i Steva Jobsa. A dlaczego jej historia tak bardzo zainteresowała świat? Przypominamy:

Gdzie jest Cailee?

Oficjalnie mała Cailee zaginęła 16 czerwca 2008 roku. Tego dnia dziadek George widział ją po raz ostatni, kiedy odjeżdżała ze swoją matką sprzed domu Anthonych na Florydzie.

Przez kolejny miesiąc dziadkowie bezskutecznie próbowali uzyskać od Casey informacje o wnuczce. Kobieta wykręcała się i twierdziła, że zostawiła córkę z niańką Zanny albo ze swoim bogatym chłopakiem. W istocie nie istniała ani niańka, ani chłopak. Anthony tymczasem ostro imprezowała z koleżankami, zrobiła sobie nawet tatuaż ''Bella Vita'' (wł. ''piękne życie'').

 

Przełom w sprawie Madeleine McCann? Brytyjscy śledczy polecieli do Hiszpanii >>
Kliknij, by obejrzeć galerię Najokrutniejsze morderczynie [DRASTYCZNE] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Porwana przez zmyśloną niańkę

Dopiero 15 lipca Casey przyznała się rodzicom, że nie wie, gdzie jest Cailee. Cindy - matka Casey - powiadomiła o sprawie policję. Jej córka zeznała w rozmowie ze śledczymi, że od 31 dni nie widziała Cailee. O jej porwanie oskarżyła zmyśloną niańkę Zanny.

Tego samego dnia państwo Anthony odebrali na wezwanie policji odholowany samochód Casey. George stwierdził, że auto cuchnie ''rozkładającym się ciałem''. Po otwarciu bagażnika, okazało się, że w środku są tylko śmieci.
Casey została aresztowana. Śledczy postawili jej zarzut zabójstwa i składania fałszywych zeznań. Kobieta nie przyznawała się do winy i utrzymywała, że wierzy, iż jej córka żyje.

Zwłoki w lesie

Ósmego grudnia w lesie otaczającym dom George'a i Cindy odnaleziono ciało dziewczynki. Zwłoki były w plastikowym worku, włożonym do torby na pranie. Usta dziecka były zaklejone taśmą, na której widoczny był ślad po naklejce w kształcie serca. Na miejscu znaleziono też koc z Kubusiem Puchatkiem, który, jak zeznała Cindy, zaginął z łóżeczka Cailee.
W domu Casey śledczy znaleźli worki na śmieci i na pranie identyczne z tymi, w których znaleziono zwłoki Cailee, a także naklejki w kształcie serca. Eksperci ujawnili, że kobieta wyszukiwała w internecie podejrzanych słów, takich jak ''chloroform'', ''uraz szyi'', ''łopata'' i ''śmierć''. W bagażniku samochodu odkryto zaś ślady chloroformu i substancje chemiczne, jakie wydzielają się podczas rozkładu. Próbki powietrza wskazały, że kiedyś znajdowało się tam rozkładające się ciało. Specjaliści znaleźli też włos należący do Cailee. Eksperci medycyny sądowej stwierdzili, że wokół cebulki włosa jest ciemna obwódka, która tworzy się po śmierci. Dowody w sprawie ewidentnie wskazywały na winę Casey.

Na zdjęciu miejsce, w którym znaleziono zwłoki Cailee.

Nowa wersja

Proces Casey ruszył dopiero w maju 2010 roku. Do tego czasu społeczeństwo zostało już poinformowane przez media o największych brudach rodziny Anthonych, m.in. o próbie samobójczej George'a i rozwiązłości oskarżonej.

Oskarżyciele wysunęli przed sądem tezę, że kobieta uśpiła córkę chloroformem i udusiła, zaklejając usta taśmą. Potem przez jakiś czas woziła zwłoki córki w bagażniku, a następnie porzuciła w lesie. Obrońca tymczasem zaskoczył wszystkich ''tragiczną historią życia Casey''. Stwierdził, że była ona molestowana przez ojca w dzieciństwie, dlatego ma problemy z okazywaniem uczuć i ciągle udaje, że wszystko jest u niej w porządku (miałoby to tłumaczyć jej imprezowanie po śmierci Cailee). Na dodatek wyznaje, że córka jego klientki w tragiczny sposób utonęła w basenie, a jej zwłoki znalazł dziadek. George wspólnie z Casey miał zadecydować o zatuszowaniu śmierci dziewczynki. George stanowczo zaprzeczył molestowaniu i udziale w tuszowaniu sprawy.

Za słabe dowody

Podczas kolejnych rozpraw linia oskarżenia zaczęła się jednak stopniowo sypać. Ślad serduszka na taśmie klejącej nie był widoczny po pobraniu z niej odcisków palców. Nie widać go było tez na zdjęciach. Eksperci obrony stwierdzili, że nie można z całą pewnością stwierdzić, że w bagażniku samochodu Casey było rozkładające się ludzkie ciało. W domu oskarżonej zaś nie znaleziono więcej włosów z pośmiertnymi ciemnymi obwódkami, a - jeżeli dziecko zostało zamordowane w domu - powinny tam być. Na dodatek nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyny śmierci dziewczynki. Rozkład zwłok był zbyt daleko posunięty. Cindy zaś zeznała, że to ona wyszukiwała ''podejrzane słowa'' na komputerze córki. Miała to zrobić po tym, jak jej koleżanka uległa wypadkowi. Casey odmówiła składania zeznań. Cały proces obserwowała z ławy oskarżonych.

Oburzenie

Proces Casey przez cały czas był szeroko komentowany w mediach. Największe stacje telewizyjne transmitowały na żywo rozprawy. Zanim oskarżona usłyszała wyrok, media i społeczeństwo już dawno ją skazały. Tłumy ludzi domagały się śmierci dla rzekomej dzieciobójczyni.

Piątego lipca 2011 roku ława przysięgłych zaskoczyła całą Amerykę - Casey Anthony została uznana za niewinną zabójstwa córki. Skazano ją tylko za okłamywanie śledczych, a czas spędzony w areszcie zaliczono na poczet kary. Przed sądem zebrany tłum zaczął wykrzykiwać: "Morderczyni!", "Sprawiedliwość dla Cailee!".

Celebryci, m.in. Kim Kardashian, Sharon Osbourne, Ashton Kutcher czy Demi Moore, wyrazili niedowierzanie i wściekłość na Twitterze, a wielu dziennikarzy otwarcie skrytykowało decyzję przysięgłych. Nie zmieniło to jednak finału sprawy - po trzech latach spędzonych za kratkami, Casey Anthony wyszła na wolność.

Opinia publiczna nie zapomniała jednak o sprawie i nadal z zapartym tchem śledziła kolejne doniesienia w sprawie domniemanej dzieciobójczyni. Miliony ludzi chciały wiedzieć, gdzie Casey mieszka po wyjściu na wolność, z kim się spotyka, czy napisze książkę, a nawet czy... rozbierze się dla Palyboya.

Wyszukiwana częściej niż Amanda Knox

Według raportu Google Zeitgeist, liczba zapytań o Casey Anthony i podobnych (np. Casey, Anthony Case, sprawa Casey Anthony) zwiększyła się w 2011 roku o 2680% w stosunku do roku 2010. To czwarte miejsce na liście haseł najszybciej zyskujących na popularności w wyszukiwarce Google.

Liczba wyszukiwań hasła Casey Anthony osiągnęła szczyt w tygodniu po 3 lipca 2011 roku, wkrótce po tym, gdy sąd uznał 22-letnią matkę za niewinną, a opinia publiczna zaczęła śledzić jej życie po zakończeniu procesu.

Jak podaje raport, maksymalna liczba wyszukiwań dotyczących tej 22-letniej kobiety, która w ciągu swojego 6-tygodniowego procesu ani razu nie zeznawała, była 2,5 raza większa od maksymalnej liczby wyszukiwań związanych z podobnie głośnym uniewinnieniem Amandy Knox.

Przełom w sprawie Madeleine McCann? Brytyjscy śledczy polecieli do Hiszpanii >>
Kliknij, by obejrzeć galerię Najokrutniejsze morderczynie [DRASTYCZNE] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: