Najwa¿niejsi ziobry¶ci - na kogo mo¿e liczyæ Zbigniew Ziobro?

Arkadiusz Mularczyk - Ziobro Beta
Chyba najwierniejszy. Gorszy kolega Ziobry - te¿ prawnik, nieco m³odszy, z medialnym Ziobr± trzyma³ ju¿ w Sejmie V kadencji, studiowali te¿ na tym samym wydziale. Idzie jego ¶ladami: wspó³tworzy³ ustawê lustracyjn±, uznan± przez TK za niezgodn± z konstytucj±. Jak Ziobro próbowa³ zostaæ gwiazd± dziêki komisji ¶ledczej - bez powodzenia. Podobnie by³o ze startem w ostatnich wyborach do europarlamentu.
Widaæ, ¿e jest zapatrzony w starszego kolegê. W Sejmie ostatniej kadencji organizowa³ konferencje prasowe, na których broni³ b. ministra - a to ws. doktora G., a to ws. uchylenia Ziobrze immunitetu.

Jacek Kurski - Ziobry siê chwyta
Bli¿ej b. ministra sprawiedliwo¶ci znalaz³ siê po wyborach w 2007 roku, gdy prezes zacz±³ go od siebie odsuwaæ za wpadki. Skuteczny bulterier przesta³ byæ skuteczny.
Gdy razem z Ziobr± dostali siê do europarlamentu, znale¼li siê poza kontrol± prezesa. Pojawi³y siê kuluarowe doniesienia o wspólnych intrygach. Ostatnia - atak Ziobry na D. Tuska w PE - mia³a "popsuæ krew prezesowi".
Kurski to dobry koordynator medialnych posuniêæ Ziobry - od konferencji ws. nacisków na prokuratorów do kuluarowych intryg. Ziobro potrafi³ mu siê odwdziêczyæ, wspar³ m.in. akcjê Kurskiego przeciw prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu.

Beata Kempa - pierwsza po Ziobrze
Kempê zaczê³o byæ widaæ, gdy Zbigniew Ziobro - jak minister sprawiedliwo¶ci - zaprosi³ j± do pracy w ministerstwie. Jako sekretarz stanu by³a odpowiedzialna m.in. za projekty ustaw o CBA i s±dach 24- godzinnych. Po szybkim przeprowadzeniu przez komisjê ustawy o CBA zosta³a zastêpczyni± Ziobry.
Jej kariera ruszy³a z kopyta na pocz±tku 2008 roku, gdy rozpoczê³y siê obrady komisji ¶ledczej ds. wyja¶nienia okoliczno¶ci ¶mierci Barbary Blidy. Potyczki Kempy i Ryszarda Kalisza by³y komentowane w mediach po ka¿dych obradach. Od tego czasu Kempa umacnia swoj± pozycjê w partii, choæ w 2010 roku bez powodzenia startowa³a do europarlamentu. Po tragicznej ¶mierci Przemys³awa Gosiewskiego na polecenie kierownictwa PiS, spacyfikowa³a kieleckich dzia³aczy partii, a w ostatnich wyborach uzyska³a najlepszy wynik w¶ród wszystkich pos³anek (70 tys g³osów) startuj±c - jako spadochroniarka i narzucona szefowa - w³a¶nie w Kielcach.
Po wyje¼dzie Ziobry do Brukseli ich kontakt os³ab³, nie wiadomo, czy Kempa porzuci prezesa dla niepewnej pozycji przy by³ym szefie.

Andrzej Dera - ten porz±dny
Prawnik, ceniony w rodzinnym Ostrowie. Wcze¶niej samorz±dowiec, starosta, w tym roku po raz trzeci wybrany na pos³a z najlepszym wynikiem na li¶cie, choæ startowa³ dopiero z czwartego miejsca. W Sejmie bardziej lubiany i zdolny do porozumienia ni¿ inni ziobry¶ci. Ceniony za pracê w komisji hazardowej. Medialnie nie kojarzony dot±d z ziobrystami, wyra¼nie opowiedzia³ siê po ich stronie dopiero podczas ostatniego konfliktu.
- Mo¿na powiedzieæ, ¿e jestem ziobryst±. Mam szacunek dla Zbigniewa Ziobry i je¶li kto¶ chce mnie nazywaæ ziobryst±, nie obra¿ê siê - przyzna³ w ¶rodê w radiowej Trójce. Broni³ te¿ Ziobry mówi±c, ¿e nie rozumie, dlaczego ma siê nim zaj±æ rzecznik dyscyplinarny.

Beata Szyd³o - ju¿ b. ziobrystka?
Awans Szyd³o w ostatniej kadencji to typowy przyk³ad kariery "from zero to hero". Jest etnografem, wiêkszo¶æ ¿ycia pracowa³a w muzeach. Karierê polityczn± rozpoczê³a w samorz±dzie (burmistrz i radna), do Sejmu dosta³a siê w 2005 roku, w 2007 poprawi³a wynik. Od po³owy 2010 roku jest wiceszefem PiS (po katastrofie smoleñskiej potrzebne by³y nowe twarze, by zastapiæ zmar³ych czo³owych polityków partii). Dopiero wtedy zaczê³a czê¶ciej pojawiaæ siê w mediach i jej notowania posz³y w górê. Jej przyk³ad pokazuje te¿ jednak, ¿e szybki awans do czo³ówki, nie zast±pi wiedzy: przegra³a kampanijne starcia z ministrem Rostowskim, które pokaza³y, ¿e etnograf jednak nie nadaje siê na ministra finansów - nawet w gabinecie cieni. Z kampanii zapamiêtamy jej pytanie do premiera ws. rosn±cego zad³u¿enie i inflacji oraz spadaj±cego PKB. Podczas gdy tendencje by³y odwrotne.
Mimo ¿e uwa¿ana by³a za jedn± z ziobrystów, publicznie odciê³a siê od ostatnich wypowiedzi Zbigniewa Ziobry. Wygl±da na to, ¿e na sta³e przesz³a na stronê prezesa, choæ to Ziobro popar³ jej kandydaturê na wiceszefa PiS. Komentatorzy spekuluj±, ¿e gdyby nie Marek Kuchciñski, to ona mog³aby obj±æ fotel wicemarsza³ka.
Dariusz Barski - cz³owiek Ziobry
Barski to cz³owiek Ziobry. Dziêki jego wsparciu zosta³ wiceszefem Prokuratury Krajowej (2007), po likwidacji PK nie zosta³ powo³any do Prokuratury Generalnej i przeszed³ w stan spoczynku. To zapewni³o mu wysok± emeryturê ok. 14 tys z³. Jeden z dwóch m³odych emerytów w klubie PiS - obok agenta/pos³a Tomka.
Ziobro broni³ te¿ Barskiego, gdy marsza³ek Sejmu i Krajowa Rada Prokuratury og³osili, ¿e nie mo¿e on pe³niæ mandatu pos³a, je¶li nie zrzeknie siê prokuratorskiego. Ziobro równie¿ w czasie kampanii popiera³ Barskiego: kilkakrotnie przyje¿d¿a³ do £odzi, sk±d kandydowa³ Barski, a nawet postara³ siê o za¶wiadczenie pozwalaj±ce oddaæ g³os poza miejscem zamieszkania, ¿eby tylko na niego zag³osowaæ. Barskiego poparli te¿ Cymañski i Kurski.

Tadusz Cymañski - ostatnia tajna broñ Ziobry
Popieraj±cy Ziobrê europose³ wywo³a³ zamieszanie medialne swoim nawo³ywaniem do podsumowania b³êdów kampanii. Zw³aszcza - po tym, jak powiedzia³ "Wprost", ¿e w PiS ''poziom wazeliniarstwa doszed³ do stanów ekstremalnych i ju¿ siê przelewa. Wszystko ma swoje granice. Nie chcê awantury, ale chyba nie da siê tego unikn±æ''. Komentatorzy spekuluj±, ¿e ta wypowied¼ by³a zainspirowana przez Ziobrê.
W odpowiedzi stronnicy prezesa, zw³aszcza Adam Hofman i Mariusz B³aszczak, ostro zaatakowali Cymañskiego, zarzucaj±c mu, ¿e... popar³ w kampanii konkretnych kandydatów, przez co os³abi³ listy PiS. Cymañski odpar³, ¿e - owszem - wspiera³ osoby, które zna, ale dziêki temu tylko pomóg³ swojej partii. W kampanii popar³ m.in. ³ódzkiego ziobrystê Dariusza Barskiego:
W czasie kampanii Cymañski dzia³a³ wspólnie z Ziobr± i Kurskim wspieraj±c niektórych kandydatów PiS. Pos³owie ci maj± byæ baz± wiernej Ziobrze sejmowej frakcji. W 2010 roku ten wieloletni pose³, sejmowy gawêdziarz, z niepokojem przyj±³ decyzjê wyborców, którzy wys³ali go do PE. Niewykszta³cony, bez znajomo¶ci jêzyków czu³ siê najpewniej, jak wysy³any na zes³anie. Wtedy zbli¿y³ siê do frakcji ziobrystów. Teraz chyba czuje ulgê wyje¿d¿aj±c do Strasburga czy Brukseli, gdzie nie obserwuje go ani Hofman, ani B³aszczak.

Stanis³aw Piêta
Drugoligowy ziobrysta. Prawnik, w pa¼dzierniku zosta³ wybrany do Sejmu po raz trzeci, Zbigniew Ziobro wspar³ go w kampanii.
W¶ród ziobrystów wyró¿nia siê m.in. ostrymi komentarzami w internecie i gorliwo¶ci± w walce z lewic±.

Zbigniew Dolata
Dolata, który startowa³ z Gniezna (wcze¶niej - z Konina), nale¿y do grupy pos³ów popieranych przez Ziobrê w czasie kampanii, wiêc i on ma wobec Ziobry d³ug wdziêczno¶ci. Jako jeden z niewielu móg³ pochwaliæ siê na plakatach wspólnym zdjêciem z Ziobr± i jego osobist± rekomendacj±. Nie¼le, jak na m³odego pos³a, który - choæ zasi±dzie w Sejmie trzeci± kadencjê - na razie nie wyró¿nia siê. W ostatniej kadencji przewodniczy³ Komisji Rolnictwa.