Sondę macierzystą Hayabusa-2 wysłała Japońska Narodowa Agencja Kosmiczna (JAXA). Łaziki odłączyły się od niej i w piątek, 21 września, wylądowały na powierzchni asteroidy Ryugu.
Zdjęciu zostało zrobione tuż po oddzieleniu się sondy (obiekt na górze). Na dole widać asteroidę.
Łaziki Minerva II-1a i Minerva II-1b są niewielkich rozmiarów. Kształtem przypominają bębenki. Zasilane są energią słoneczną. To pierwsze roboty w historii, którym udało się wylądować na asteroidzie.
Na zdjęciu widać asteroidę Ryugu. Zdjęcie wykonane zostało przez Minerva II-1b.
Łaziki mają za zadanie fotografować asteroidę i zbierać dane na jej temat. Mają również zebrać próbki materiałów spod powierzchni obiektu. W tym celu sonda Hayabusa-2 ma strzelać w asteroidę, a następnie zabrać próbki pobrane przez łaziki na Ziemię.
Zdjęcie przedstawia powierzchnię asteroidy. Zostało wykonane przez jeden z łazików podczas skoku.
Jeśli uda się przetransportować materiał zebrany przez łaziki na Ziemię, byłby to pierwszy przypadek, kiedy do naukowców trafią próbki asteroid typu C - uformowanych tuż po powstaniu Układu Słonecznego. Pomogą one zrozumieć, jak tworzą się planety powstałe z gazu i pyłu.
Zdjęcie przedstawia cień, który sonda Hayabusa-2 rzuca na asteroidę.
W ciągu najbliższych kilku miesięcy do łazików mają dołączyć dwa lądowniki. Sonda Hayabusa-2 zostanie na asteroidzie do końca 2019 roku. Następnie zawróci w stronę Ziemi.
Zdjęcie przedstawia symulację lądowania łazików.