Ofensywa LOT-u. Pączkują nowe kierunki w ofercie przewoźnika. Mocny węgierski akcent

Jeszcze parę lat temu wszystko wskazywało na to, że LOT upadnie. Jednak patrząc na poprawiające się wyniki finansowe i ambitne plany można śmiało postawić tezę, że narodowy przewoźnik lotniczy najlepszy czas ma dopiero przed sobą. W tym roku do floty dołączą nowe samoloty, w tym Boeing 787-9 Dreamliner, mogący zabrać na pokład prawie 300 osób. Pokłosiem zamówień jest szybko rosnąca siatka połączeń. Oto najważniejsze nowości.
Flota LOT-u na Lotnisku Chopina w Warszawie Flota LOT-u na Lotnisku Chopina w Warszawie Fot. LOT

Nowy pomysł na Kraków i Budapeszt

3 lipca 2017 roku LOT zainaugurował bezpośrednie połączenie z Krakowa do Chicago. Kierunek okazał się sprzedażowym hitem, dlatego niedawno przewoźnik poinformował, że od 5 lipca tego roku zwiększy się częstotliwość rejsów do USA: do dwóch w tygodniu. Z Chicago samolot będzie startował w czwartki o godz. 17.25, a lądował o 9.25 następnego dnia. Z Krakowa w piątki pasażerowie wystartują o 12.40, a lądowanie planowane jest o 15.40 czasu miejscowego. Podróż zajmie ok. 9 godz.

Kraków otrzymał też inny prezent od LOT-u. 28 kwietnia wystartuje bezpośrednie połączenie ze stolicy Małopolski do Budapesztu. Do końca sezonu letniego, czyli do 27 października, do dyspozycji pasażerów będzie sześć rejsów: we wszystkie dni tygodnia oprócz czwartków. Samolot będzie startował z Krakowa o godz. 7.55, a lądował w stolicy Węgier o godz. 9. Z Budapesztu do Krakowa rejsy zaplanowane są na 9.35. Skąd taka decyzja?

03.07.2017 Krakow , Lotnisko Balice . Inauguracja połączenia LOT Polish Airlines na trasie Kraków - Chicago , trasa bedzie obslugiwana przez samoloty Boeing 787 Dreamliner .
Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta 


SLOWA KLUCZOWE:
dreamliner krakow airport balice lotnisko 787 boeing lot
JAKUB WŁODEK

- Pod względem liczby pasażerów Kraków jest drugim w Polsce i pierwszym w regionach portem lotniczym. Konsekwentnie wzmacniamy swoją obecność w tym miejscu - mówi Gazeta.pl Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT-u. - W założeniach strategicznych niezmiennie koncentrujemy się na budowaniu ruchu transferowego przez hub LOT-u w Warszawie - dodaje.

Mocny węgierski akcent

Decyzja LOT-u ma związek z rozwojem linii na węgierskim rynku. Od 3 maja polski przewoźnik rozpocznie regularne loty z Budapesztu do Nowego Jorku - a od 5 maja do Chicago. Na nowojorskie lotnisko JFK LOT poleci z Budapesztu cztery, natomiast do Chicago O'Hare dwa razy w tygodniu. 

Połączenie z Krakowa do stolicy Węgier ma pozwolić pasażerom z południa Polski na wygodne przesiadki w Budapeszcie na nowe rejsy dalekodystansowe LOT-u do Stanów Zjednoczonych. 

budapeszt, węgry
Fot. Shutterstock

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka podobnie, jak wszystkie lotniska, w związku z pandemią koronawirusa, zakazem lotów wprowadzonym na początku pandemii i dużymi ograniczeniami w ruchu pasażerskim w sezonie letnim liczy straty Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka podobnie, jak wszystkie lotniska, w związku z pandemią koronawirusa, zakazem lotów wprowadzonym na początku pandemii i dużymi ograniczeniami w ruchu pasażerskim w sezonie letnim liczy straty PATRYK OGORZAŁEK

Z Rzeszowa do USA i Izraela

O wyróżnieniu może też mówić port w Jasionce pod Rzeszowem. Od 9 marca polski przewoźnik poleci stamtąd do Tel Awiwu, a od 29 kwietnia połączy Rzeszów z nowojorskim lotniskiem Newark. Bezpośrednie rejsy między Rzeszowem, a Newark będą obsługiwane raz w tygodniu - Boeingami 787-8 Dreamliner. Start z lotniska w Newark planowany jest w niedziele o godz. 19.25, a lądowanie w Rzeszowie o 10.10 następnego dnia czasu miejscowego. Z Rzeszowa pasażerowie będą zaś mogli dotrzeć do Nowego Jorku bezpośrednio LOT-em w poniedziałki. Start o 14.10, żeby wylądować na lotnisku Newark o 17.40 - po uwzględnieniu różnicy czasu.

21.04.2012 RZESZOW , DNI OTWARTE NOWEGO TERMINALU NA LOTNISKU W JASIONCE , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA 
SLOWA KLUCZOWE:
LOTNISKO TERMINAL WYSLANE
SLOWA KLUCZOWE:
LOTNISKO TERMINAL
ZDJĘCIE DO WKŁADKI:
WYSLANE
PATRYK OGORZAŁEK

- Cieszymy się, że po 10 latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej. Potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął, dlatego nasze rejsy nie są już tylko doskonałą propozycją na wyjazdy rodzinne, ale też biznesowe. Łącznie pomiędzy Rzeszowem a Nowym Jorkiem podróżuje rocznie ponad 32 tys. osób. To stwarza ogromną biznesową szansę, z której nie mogliśmy nie skorzystać - mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.
Z kolei rejsy do Izraela będą realizowane od 9 marca w każdy poniedziałek nowoczesnymi Boeingami 737-800NG i Boeingami 737 MAX 8 - start o 6.05, lądowanie o 11.50. Z Tel Awiwu do Rzeszowa pasażerowie będą mogli wylecieć samolotem LOT-u w każdą niedzielę o godz. 20.50, żeby wylądować na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce o 23.35. LOT będzie obsługiwał tę trasę dwa razy dziennie od poniedziałku do niedzieli.

Singapur Singapur Fot. Shutterstock

Pączkująca siatka LOT-u

Poza uruchomieniem połączeń dalekodystansowych z Rzeszowa, Krakowa, czy Budapesztu - LOT nie zapomina o swoim głównym porcie - Lotnisku Chopina w Warszawie.

PRZECZYTAJ TEŻ:  Prezes LOT-u: CPK jest nadzieją, by pokonać słabość Polski. Modlin? Bez szans

Najważniejszym wydarzeniem ma być inauguracja bezpośrednich połączeń do Singapuru. Od 15 maja dreamlinery LOT-u będą obsługiwały połączenie między Singapurem a Warszawą trzy razy w tygodniu (do końca czerwca), a następnie cztery razy w tygodniu (od lipca do końca sezonu letniego).

- Między Europą a Singapurem podróżuje prawie 3 mln pasażerów rocznie. Kraj ten jest bramą dla dalszych podróży w głąb Azji a nawet do Australii i Oceanii. Jesteśmy pewni, że uruchomienie nowego połączenia LOT-u stwarza doskonałą okazję dla pasażerów z Europy Środkowo-Wschodniej i nie tylko, by odwiedzić Singapur i przekonać się licznych zaletach tego egzotycznego i świetnie rozwiniętego kraju - mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

Poza tym prestiżowym kierunkiem - LOT stawia też na wiele równie ciekawych. Oto one.

Samolot Embraer LOT-u Samolot Embraer LOT-u Fot. LOT

LOT-em na wakacje do Chorwacji

W sezonie letnim pasażerowie LOT-u będą mogli wybrać się w podróż aż do pięciu chorwackich miast. W sumie jest to 21 połączeń tygodniowo z Warszawy do: Dubrownika, Zagrzebia, Splitu, Puli i Zadaru. 
Nowe połączenia do Dubrownika będą realizowane samolotami typu Embraer początkowo od 3 maja trzy, od 21 maja pięć, a od 28 czerwca - sześć razy w tygodniu. W szczycie sezonu letniego samoloty wystartują z Warszawy do drugiego największego miasta w Chorwacji w każdy poniedziałek, środę, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. Rejsy do chorwackich kurortów: Splitu (od 16 maja do 14 października) i Zadaru (od 5 maja do 13 października) będą realizowane dwa razy w tygodniu. Do Puli będzie można wybrać się co tydzień od 3 czerwca do 14 października. 

Samolot Bombardier Q400 LOT-u na Lotnisku Chopina w Warszawie Samolot Bombardier Q400 LOT-u na Lotnisku Chopina w Warszawie Fot. LOT

Na Litwę - nie tylko do Wilna

21 maja odbędzie się pierwszy rejs LOT-u do Kowna. LOT proponuje pasażerom sześć połączeń tygodniowo w każdą stronę. Rejsy będą wykonywane samolotem Bombardier Q400, który posiada na pokładzie 78 foteli w trzech klasach. Podróż między Warszawą i Kownem potrwa ok. 1 godz. 10 minut. Kowno uzupełni ofertę przewoźnika, który dotychczas w ofercie miał Wilno (5 rejsów dziennie, oprócz niedziel, kiedy jest o jeden rejs dziennie mniej) i Połągę (litewski kurort nad Morzem Bałtyckim). Tutaj przewoźnik będzie latał sześć razy w tygodniu.

Brama Brandenburska w Berlinie Brama Brandenburska w Berlinie Fot. Shutterstock

Bogata oferta do Niemiec

7 maja LOT zainauguruje połączenie do Norymbergi. Będzie to już siódme niemieckie miasto w ofercie polskiego przewoźnika - obok Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu, Hamburga, Stuttgartu i Berlina. Rejsy między Warszawą a Norymbergą LOT będzie wykonywał od poniedziałku do piątku dwa razy dziennie. W weekendy, kiedy zapotrzebowanie na rejsy jest mniejsze, do  dyspozycji pasażerów będzie jeden rejs dziennie. W soboty samolot LOT-u zabierze pasażerów porannym rejsem z Warszawy, natomiast w niedzielę wystartuje do Norymbergi wieczorem.

Podróż między Warszawą i Norymbergą potrwa ok. 1 godz. 40 minut. Na tej trasie przewoźnik wykorzysta samoloty Embraer 170 i 175.

Fontanna Matek, w tle pomnik Cyryla i Metodego Fontanna Matek, w tle pomnik Cyryla i Metodego fot. 123rf

Bałkańskie nowości od LOT-u

Od 1 czerwca polski przewoźnik uruchomi pierwsze bezpośrednie rejsy do stolicy Macedonii. Tego samego dnia ruszą regularne rejsy do głównego miasta Czarnogóry. Tym samym LOT oferuje swoim pasażerom już 12 kierunków na Bałkanach. Częstotliwość obu nowych bałkańskich połączeń będzie taka sama: sześć razy w tygodniu. Rejsy do Skopje w Macedonii mają odbywać się codziennie oprócz niedziel. Z kolei do Podgoricy w Czarnogórze będzie można wybrać się samolotem LOT-u każdego dnia w tygodniu oprócz środy. W przypadku obu połączeń do dyspozycji pasażerów będą samoloty Embraer 170 i 175.

W sumie LOT obsługuje już 12 kierunków na Bałkanach. Oprócz Skopje i Podgoricy w ofercie przewoźnika na sezon letni 2018 znajdują się też rejsy do: Dubrownika (nowe połączenie od maja - sześć rejsów tygodniowo), Zagrzebia (wzrost częstotliwości z 10 do 14 połączeń tygodniowo), Splitu (dwa rejsy tygodniowo), Puli (jeden rejs tygodniowo), Zadaru (dwa rejsy tygodniowo), Belgradu (wzrost częstotliwości z 9 do 11 połączeń tygodniowo), Ljubljany (wzrost częstotliwości z sześciu do siedmiu połączeń tygodniowo), Sofii (19 rejsów tygodniowo), Bukaresztu (trzy rejsy dziennie) i Kluż-Napoki (sześć rejsów tygodniowo).

Sztokholm Sztokholm Fot. 123RF

Umacnianie pozycji w Skandynawii

2 lipca LOT rozpocznie rejsy z Warszawy do Billund. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się park rozrywki Legoland, największy tego typu obiekt na świecie. Żaden inny park tematyczny w Europie nie posiada międzynarodowego lotniska położonego tak blisko. 
Rejsy między Warszawą a Billund LOT będą się odbywały od poniedziałku do piątku dwa razy dziennie. W soboty i niedziele, kiedy zapotrzebowanie na połączenia jest mniejsze, do dyspozycji pasażerów będzie jeden rejs w ciągu dnia. Podróż między Warszawą i Billund potrwa ok. 1 godz. 40 minut. Na tę trasę przewoźnik skieruje samoloty Embraer 170 i 175. W soboty w ofercie jest tylko rejs poranny, a w niedziele popołudniowy. LOT ma w ofercie pięć własnych kierunków w Skandynawii. Oprócz Billund sa to: Kopenhaga, Sztokholm, Göteborg i Oslo.


DARIUSZ KŁOSIŃSKI / LOTNISKO CHOPINA

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT MICHAL LEPECKI

Na dwa lotniska w Moskwie

Od czerwca LOT uruchomi nowe połączenie - do portu Domodiedowo. To drugie lotnisko w stolicy Rosji obsługiwane przez polskiego przewoźnika. Pierwszy rejs z Lotniska Chopina na Domodiedowo odbędzie się 2 czerwca, a w przeciwnym kierunku dzień później. Od tej chwili do 1 lipca LOT zaoferuje swoim pasażerom rejsy na drugie lotnisko w Moskwie sześć razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele. Codzienne operacje przewoźnik rozpocznie od 2 lipca. Taki rozkład będzie obowiązywał co najmniej do 27 października, czyli do końca sezonu letniego.

ZOBACZ TEŻ:  Te nowoczesne maszyny Boeinga mają pomóc LOT-owi w podboju nieba nad m.in. Europą

Zakładany czas przelotu między Lotniskiem Chopina i Domodiedowem to ok. 2 godz. 10 minut. Samoloty będą startowały z Warszawy o godz. 20, a lądowały w Moskwie - po uwzględnieniu różnicy czasu - o 23.10. Z Domodiedowa rejs do Warszawy zaplanowany jest na godz. 8, a lądowanie na Lotnisku Chopina o 9.20. 

Do operacji na drugie moskiewskie lotnisko przewoźnik wykorzysta samoloty typu Embraer. Dotychczas LOT oferował pasażerom zainteresowanym Moskwą bilety na pokładach własnych samolotów tylko na lotnisko Szeremietiewo. Port jest zlokalizowany w północnej części rosyjskiej stolicy. LOT ma w swojej ofercie rejsy na Szermietiewo 14 razy w tygodniu z częstotliwością dwa razy dziennie.
Port lotniczy Domodiedowo znajduje się ok. 40 km na południowy wschód od centrum Moskwy. To jedno z największych lotnisk w Rosji pod względem ruchu pasażerskiego i towarowego. Jednocześnie jest to jeden z trzech portów lotniczych w Moskwie - obok Szeremietiewa i Wnukowa.

Więcej o: