W gonitwie z bykami podczas tegorocznej fiesty ku czci św. Fermina w Pampelunie rany odniosło 6 osób. Nikt, oprócz byków, nie zginął.
Środowy bieg wąskimi uliczkami miasta na dystansie 850 metrów trwał 2 minuty i 16 sekund. Wzięło w nim udział około 2 tys. osób i kilkanaście byków.
Na zdjęciu widać jeden z dziesiątków przypadków, kiedy rozjuszone zwierzę zaatakowało uczestnika gonitwy. Sytuacja wydaje się być dosyć groźna - młody człowiek jest wywracany przez byka, za chwilę może wylądować pod jego kopytami. Stojący obok mężczyzna w czerwonym berecie nie wygląda jednak na przerażonego i jak gdyby nigdy nic robi zdjęcie.
Dr. Jon Arizeta ze Szpitala Nawarra w Pampelunie powiedział, że 5 osób doznało trwałych stłuczeń, a jedna cierpi na uraz głowy.
Od początku tegorocznej fiesty byki wzięły na rogi 5 osób - 4 Amerykanów i Hiszpana. Pozostali ranni ucierpieli na skutek upadków podczas biegu i podeptania przez byki.
Uroczystości i zabawy ku czci św. Fermina trwają 9 dni. Rozsławił je amerykański pisarz Ernest Hemingway w powieści swojej "Słońce też wschodzi".
Coroczna gonitwa to największa atrakcja turystyczna Pampeluny. Poza mieszkańcami miasta biorą w niej udział też ci, którzy z całego świata przyjeżdżają specjalnie na tę okazję.
Od 1911 roku, gdy rozpoczęto prowadzenie statystyk, w biegach z bykami poniosło śmierć kilkanaście osób.
W tradycyjnym biegu biorą udział tysiące, głównie młodych ludzi. Uciekało przed bykami na kilkusetmetrowym odcinku zakończonym areną, na której później zwierzęta giną z rąk torreadorów.
W gonitwie biorą udział byki rasy miura - największe i najsilniejsze hiszpańskie byki hodowane specjalnie do walki.
W Hiszpanii od kilku lat toczy się coraz bardziej zacięta debata na temat korridy.
Jej przeciwnicy, z reguły o poglądach lewicowych, uważają korridę za relikt barbarzyński i przejaw publicznego okrucieństwa, zwolennicy - za dziedzictwo kulturalne i tysiącletnią sztukę.
Korrida została prawnie zakazana m.in. w Katalonii i na Wyspach Kanaryjskich.
Państwowa telewizja przez jakiś czas nie pokazywała relacji z korridy, ze względu na jej brutalność. Gonitwa wróciła do mediów, gdy do władzy doszła prawica.
Gonitwa byków w San Fermin, Pampeluna, Hiszpania, lipiec 2017 r.
Gonitwa byków w San Fermin, Pampeluna, Hiszpania, lipiec 2017 r.
Gonitwa byków w San Fermin, Pampeluna, Hiszpania, lipiec 2017 r.