O niektórych z nich mogliśmy już zapomnieć, tymczasem oni zdążyli zapomnieć o polityce. Niektóre ścieżki kariery nie dziwią, inne są zupełnie zaskakujące. Wykładowca akademicki to niemal naturalne zajęcie dla byłego ministra, ale czy można się spodziewać, że poseł po odejściu z Sejmu zostanie taksówkarzem?
Oto byli politycy i ich po-polityczne drogi.
John Godson był posłem w latach 2010-2015, najpierw z ramienia PO, a następnie PSL-u. Po drodze, jako poseł niezrzeszony, współtworzył ugrupowanie Polska Razem, które jednak nie osiągnęło progu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, a sam Godson został wykluczony za udzielenie poparcia rządowi Donalda Tuska. Zanim dostał się do Sejmu był łódzkim radnym i duchownym Kościoła Bożego w Chrystusie. Po zakończeniu kadencji w 2015 roku wrócił do rodzinnej Nigerii, gdzie prowadzi gospodarstwo Piligrim Ranch.
Nie było mnie w Pilgrim Ranch przez 2 tyg a 6 maciory urodzili 50 prosiąt. Kocham rolnictwa ??https://t.co/VGcbsBUBuH pic.twitter.com/kUIY8dHVs4
- John Abraham Godson (@johngodson) April 23, 2017
Na Twitterze były polityk zamieszcza obszerne relacje ze swojego rancza, gdzie hoduje świnie i kozy. Docelowo Godson zamierza w swoim gospodarstwie stworzyć agroturystykę, organizować safari, konferencje, wydobywać wodę i otworzyć restaurację. Funduszy poszukuje w ramach crowdfundingu.
Pierwsza grupa prosiaków zostały odłączone od maciory. Wyglądają jakby się cieszyli ?? pic.twitter.com/h6R25KFwaY
- John Abraham Godson (@johngodson) April 28, 2017
Zdjęcia dnia z Pilgrim Ranch. Znów Billy w roli głównej. Ma 6 miesięcy i jest pies Alfa w ranchu! pic.twitter.com/eHpl1hrqfG
- John Abraham Godson (@johngodson) May 30, 2017
Armand Ryfiński był posłem tylko jedną kadencję (2011-2015). Wszedł do sejmu z list Ruchu Palikota, a pod koniec kadencji, wraz z 10 innymi posłami partii Palikota współtworzył koło Bezpieczeństwo i Gospodarka.
Przez 4 lata w Sejmie dawał do wiwatu i był kilkakrotnie upominany i karany przez Komisję Etyki Poselskiej. Słynął z ostrego języka - twierdził, że księża są jak terroryści, ministra zdrowia nazywał "socjopatą", a obraz Matki Bożej Częstochowskiej - "bohomazem". Był też jednym z posłów, którzy weszli na drogę sądową, ponieważ uważali, że obecny na sali sejmowej krzyż narusza ich dobra osobiste.
Ryfiński po odejściu z Sejmu wybrał zupełnie niezwiązaną z polityką branżę - został taksówkarzem.
Nieznana szerzej historyk religii, której związki z polityką ograniczały się do nieeksponowanych stanowisk w MSWiA i staży w kancelariach prezydenta i premiera, została ogłoszona kandydatką SLD na prezydenta. Kampania Magdaleny Ogórek przebiegała burzliwie, a kolejni politycy Sojuszu odcinali się od swojej kandydatki, która nie współpracowała ze sztabem. Ostatecznie Ogórek zdobyła 2,38 proc. czyli niecałe 354 tys. głosów.
Niedługo później Magdalena Ogórek zmieniła front - została felietonistką prawicowego tygodnika "Do Rzeczy", w mediach przekonywała, że działania rządu PiS są zbieżne z jej postulatami, a Jarosław Kaczyński jest "wybitnym politycznym strategiem". W listopadzie 2016 roku została współprowadzącą program "W tyle wizji" na antenie TVP Info, a następnie też "Studio Polska".
Nelly Rokita była doradcą prezydenta ds. kobiet. Gdy jej mąż wycofał się z polityki, sama wystartowała w wyborach do Sejmu z list PiS i na jedną kadencję została posłanką.
Dziś jest jest wolontariuszką. Zajmuje się dziećmi, uczy ich angielskiego w specjalnej placówce. Jak relacjonował Plotek.pl, Nelly nie żałuje, że odeszła od wielkiej polityki. Uważa, że wciąż realizuje ją, ale na nieco niższych szczeblach. Gdyby jednak Jarosław Kaczyński zadzwonił do niej z propozycją pracy? Rozważyłaby ją, zwłaszcza gdyby chodziło o edukację, gdzie Nelly czuje się bardzo dobrze
Jakubowska była rzeczniczką rządu, posłanką i wiceministrem kultury. Podczas pełnienia tego ostatniego stanowiska pracowała nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, z którego zniknęły słynne słowa "lub czasopisma". W 2005 roku odeszła z polityki.
W kolejnych latach o dawnej prominentnej działaczce SLD można było usłyszeć w kontekście postępowań sądowych - była skazana za korupcję (nieprawomocnie), jazdę pod wpływem alkoholu oraz bezprawne zmiany w wyżej wspomnianym projekcie ustawy o rtv.
Zupełnie współcześnie zdobyła rozgłos wypowiedziami na temat Czarnego Protestu ("Wulgarne, epatowało straszliwym chamstwem") i aborcji ("Prawdziwa elita musi mieć tych aborcji kilka. Tak naprawdę to obrzydliwe").
Renata Beger była posłanką w latach 2001-2007 z ramienia Samoobrony. Była parlamentarzystką niezwykle barwną, jednak kluczowym momentem jej kariery politycznej była afera taśmowa. Beger ukrytą kamerą nakręciła negocjacje z politykami Prawa i Sprawiedliwości - za poparcie dla PiS miała otrzymać m.in. stanowisko w Ministerstwie Rolnictwa i spłatę weksli posłów Samoobrony.
Przez lata toczył się jej proces o posługiwanie się fałszywymi listami poparcia. Ostatecznie skazano ją na grzywnę i karę 2 lat pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 5 lat.
W 2006 roku tańczyła w programie Let's Dance
Wielki świat polityki jest tak okrutny, że wzbraniam się przed nim i uciekam od niego, aczkolwiek cały czas co poniektóre osoby mi o nim przypominają: że powinnam się zająć, bardziej się interesować, włączyć się w to wszystko. Ale ja na razie bardzo się opieram. Życie tu, gdzie jestem, jest i zdrowsze, i ciekawsze, i spokojniejsze. A każdy z nas ma tylko jedno życie i stara się je wykorzystać jak najlepiej - dla siebie, dla rodziny, dla otoczenia, w którym jest. Polityka jest bardzo wyczerpująca. Praktycznie jest chyba przeznaczona dla takich osób, które nie mają innego wyjścia w życiu albo po prostu nie widzą siebie gdzie indziej.
Anna Kalata była ministrem pracy i polityki społecznej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku na kilka lat odeszła z polityki, wyjechała do Indii, schudła prawie 40 kilogramów i zupełnie zmieniła styl. Trzy lata później wróciła, zupełnie odmieniona - zmieniła styl, schudła 40 kilogramów.
Spektakularna metamorfoza przyniosła jej chwile sławy, które wykorzystała m.in. biorąc udział w programie Taniec z Gwiazdami.
Do polityki próbowała wrócić w 2014 roku, kiedy wystartowała z list SLD-UP do Parlamentu Europejskiego. Mandatu nie zdobyła. Rok później, również bez sukcesów, próbowała się dostać do Senatu jako niezależna kandydatka.
Radosław Sikorski zaczął karierę na początku lat 90., jako wiceminister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. Był też wiceministrem spraw zagranicznyc w rządzie Jerzego Buzka, bezpartyjnym senatorem i szefem MON w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, i szefem MSZ w gabinecie Donalda Tuska. W 2014 roku został Marszałkiem Sejmu, ale już w czerwcu 2015 roku zrezygnował ze stanowiska i odszedł z polityki.
Wówczas objął stanowisko "senior fellow" w Centrum Studiów Europejskich na Harvardzie. Stanowisko to jest przeznaczone dla osób "wyróżniających się osiągnięciami, posiadających unikalną perspektywę i zrozumienie Europy i jej roli na świecie"