II wojna światowa na niezwykłych, kolorowych zdjęciach. Wielu z nich nigdy nie opublikowano

Choć kolorową fotografię wynaleziono na długo przed II wojną światową, korzystanie z tej technologii było wówczas wyjątkowo drogie i skomplikowane. Nic więc dziwnego, że wojenne obrazy kojarzą nam się dzisiaj głównie z odcieniami czerni i bieli. W latach 1939-1945 powstało jednak mnóstwo kolorowych, pełnych życia zdjęć. Część z nich, ok. 3 tysiące, zrobiono na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Informacji. Po zakończeniu konfliktu zbiory trafiły do archiwum Imperialnego Muzeum Wojny (Imperial War Museums). Dziś instytucja ta udostępnia serię kilkunastu nigdy niepublikowanych zdjęć (lub znanych dotąd w niższej rozdzielczości). Wkrótce te i wiele innych, nieznanych fotografii będzie można znaleźć w specjalnym albumie "II wojna światowa w kolorze", wydanym przez muzeum.
Żołnierze z 75. pułku Royal Artillery podczas walk we Włoszech (wrzesień 1943 roku) Żołnierze z 75. pułku Royal Artillery podczas walk we Włoszech (wrzesień 1943 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 1402)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Na zdjęciu: Żołnierze z 75. pułku Royal Artillery podczas walk we Włoszech (wrzesień 1943 roku)

Pielęgniarki oraz wracający do zdrowia żołnierze na terenie szpitala Princess Mary's Hospital w bazie RAF w Halton, niedaleko Londynu. Pielęgniarki oraz wracający do zdrowia żołnierze na terenie szpitala Princess Mary's Hospital w bazie RAF w Halton, niedaleko Londynu. Fot. Imperial War Museum (TR 1169)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Na zdjęciu: Pielęgniarki oraz wracający do zdrowia żołnierze na terenie szpitala Princess Mary's Hospital w bazie RAF w Halton, niedaleko Londynu (data nieznana)

Amerykański generał Dwight D. Eisenhower w siedzibie Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy w Londynie (luty 1944 roku) Amerykański generał Dwight D. Eisenhower w siedzibie Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy w Londynie (luty 1944 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 1541)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Amerykański generał Dwight D. Eisenhower w siedzibie Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy w Londynie (luty 1944 roku)

Brytyjska Pomocnicza Służba Terytorialna (ATS) w akcji na terenie Wielkiej Brytanii (grudzień 1942 roku) Brytyjska Pomocnicza Służba Terytorialna (ATS) w akcji na terenie Wielkiej Brytanii (grudzień 1942 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 453)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Brytyjska, żeńska pomocnicza służba terytorialna (ATS) w akcji na terenie Wielkiej Brytanii (grudzień 1942 roku)

Ciężkie czterosilnikowe brytyjskie bombowce Lancaster bliskie ukończenia w zakładzie Avro w Woodford niedaleko Manchesteru. Ciężkie czterosilnikowe brytyjskie bombowce Lancaster bliskie ukończenia w zakładzie Avro w Woodford niedaleko Manchesteru. Fot. Imperial War Museum (TR 1386)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Ciężkie czterosilnikowe brytyjskie bombowce Lancaster bliskie ukończenia w zakładzie Avro w Woodford niedaleko Manchesteru (data nieznana).

Brytyjscy żołnierze na Akropolu w Atenach. W tle Erechtejon z charakterystycznymi kariatydami (październik 1944 roku) Brytyjscy żołnierze na Akropolu w Atenach. W tle Erechtejon z charakterystycznymi kariatydami (październik 1944 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 2516)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Brytyjscy żołnierze na Akropolu w Atenach. W tle Erechtejon z charakterystycznymi kariatydami (październik 1944 roku)

Szeregowy Alfred Campin podczas ćwiczeń w Wielkiej Brytanii (1944 rok) Szeregowy Alfred Campin podczas ćwiczeń w Wielkiej Brytanii (1944 rok) Fot. Imperial War Museum (TR 1596)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Szeregowy Alfred Campin podczas ćwiczeń w Wielkiej Brytanii (1944 rok)

Kobiety z Women's Auxiliary Air Force (WAAF), żeńskiej służby pomocniczej RAF, szyją spadochrony w jednej z baz (maj 1944 roku) Kobiety z Women's Auxiliary Air Force (WAAF), żeńskiej służby pomocniczej RAF, szyją spadochrony w jednej z baz (maj 1944 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 1783)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Kobiety z Women's Auxiliary Air Force (WAAF), żeńskiej służby pomocniczej RAF, szyją spadochrony w jednej z baz (maj 1944 roku)

Wyzwolenie Eindhoven przez brytyjską armię i tłumy cieszących się Holendrów na ulicach (20 września 1944 roku) Wyzwolenie Eindhoven przez brytyjską armię i tłumy cieszących się Holendrów na ulicach (20 września 1944 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 2369)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Wyzwolenie Eindhoven przez brytyjską armię i tłumy cieszących się Holendrów na ulicach (20 września 1944 roku)

Inspektor z Air Raid Precautions (ARP) dokumentujący zniszczenia, do jakich doszło w trakcie bombardowania Londynu. Inspektor z Air Raid Precautions (ARP) dokumentujący zniszczenia, do jakich doszło w trakcie bombardowania Londynu. Fot. Imperial War Museum (TR 1928)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Inspektor z Air Raid Precautions (ARP) dokumentujący zniszczenia, do jakich doszło w trakcie bombardowania Londynu.

Brytyjscy spadochroniarze przygotowują się do szkoleniowego skoku w Down Ampney w hrabstwie Wiltshire (22 kwietnia 1944 roku) Brytyjscy spadochroniarze przygotowują się do szkoleniowego skoku w Down Ampney w hrabstwie Wiltshire (22 kwietnia 1944 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 1662)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Brytyjscy spadochroniarze przygotowują się do szkoleniowego skoku w Down Ampney w hrabstwie Wiltshire (22 kwietnia 1944 roku)

Jeden z najskuteczniejszych pilotów RAF-u, James 'Johnnie' Johnson, bawi się z labradorem Sally w Normandii, tuż obok samolotu Spitfire (31 lipca 1944 roku) Jeden z najskuteczniejszych pilotów RAF-u, James 'Johnnie' Johnson, bawi się z labradorem Sally w Normandii, tuż obok samolotu Spitfire (31 lipca 1944 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 2145)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Jeden z najskuteczniejszych pilotów RAF-u, James 'Johnnie' Johnson, bawi się z labradorem Sally w Normandii, tuż obok samolotu Spitfire (31 lipca 1944 roku)

Brytyjscy żołnierze w Afryce Północnej, w drodze do Tunisu (maj 1943 roku) Brytyjscy żołnierze w Afryce Północnej, w drodze do Tunisu (maj 1943 roku) Fot. Imperial War Museum (TR 939)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Brytyjscy żołnierze w Afryce Północnej, w drodze do Tunisu (maj 1943 roku)

Sir Bernard Law Montgomery, marszałek polny brytyjskiej armii, oraz król Jerzy VI Windsor w siedzibie dowództwa w Holandii (13 października 1944 roku). Sir Bernard Law Montgomery, marszałek polny brytyjskiej armii, oraz król Jerzy VI Windsor w siedzibie dowództwa w Holandii (13 października 1944 roku). Fot. Imperial War Museum (TR 2393)

Wojna na niezwykłych, kolorowych zdjęciach

Sir Bernard Law Montgomery, marszałek polny brytyjskiej armii, oraz król Jerzy VI Windsor w siedzibie dowództwa w Holandii (13 października 1944 roku).

Więcej o: