Ekolodzy alarmują - w Puszczy Bukowej pod Szczecinem trwa zwiększona wycinka drzew. Cała akcja budzi ogromne emocje wśród lokalnej społeczności - zwłaszcza, że pośrednio wiąże się z tzw. Lex Szyszko. Jak? O tym za chwilę.
Pierwszą kwestią sporną jest fakt, że wyrąb puszczy ma się zwiększyć o pięć procent, nie powstaną też planowane wcześniej nowe rezerwaty. Dodatkowo trwa okres lęgowy ptaków, który teoretycznie uniemożliwia wycinkę drzew z gniazdami i dziuplami - teoretycznie, bo ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przyniosła ogromne zmiany dla Lasów Państwowych. Mogą one wycinać drzewa korzystając ze zwolnienia z przestrzegania zakazów dotyczących ochrony gatunkowej - alarmuje Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie zapewnia, że w Puszczy Bukowej wszystko dzieje się zgodnie z prawem "w ramach prac związanych z gospodarką leśną". I ma rację. Nie dodaje tylko, że chodzi o nowe prawo, czyli tzw. Lex Szyszko - stare przepisy nie zezwoliłyby na taką wycinkę.
Puszcza Bukowa to kompleks leśny położony przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina, na Wzgórzach Bukowych. Wchodzi w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa", oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".
Na terenie puszczy zlokalizowanych jest wiele rozmaitych form ochrony przyrody, w tym rezerwaty oraz obszary Natura 2000. Flora puszczy obejmuje ok. 1250 gatunków roślin, w tym 63 gatunki podlegające całkowitej ochronie.
Fot. facebook.com/PuszczaBukowa
W połowie marca w internecie pojawiły się zdjęcia dokumentujące wycinkę Puszczy Bukowej wykonane przez ekologów. Fotografie pochodzą z okolic Jezierzyc.
Jak donoszą lokalne media, przyjęty wobec puszczy Planu Urządzenia Lasu na kolejne dziesięć lat zakłada zwiększenie wyrębu na tym terenie o pięć procent w porównaniu z minionym dziesięcioleciem. Nie będzie też planowanych wcześniej nowych rezerwatów.
Ekolodzy podkreślają przy tym, że wycinka trwa pomimo okresu lęgowego ptaków, który rozpoczął się 1 marca. Na zdjęciach widać jednak wyraźnie, że pod topór idą także te drzewa, w których są dziuple.
Przyrodnicy alarmują o problemie i zapowiadają na 26 marca protest. "Chcemy Puszczy - nie plantacji drewna! Nie dla tak wysokiego poziomu pozyskania drewna przez Lasy Państwowe" - czytamy na stronie wydarzenia.
Jak sprawę tłumaczy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie? To wycinka prowadzona "w ramach prac związanych z gospodarką leśną".
Przeszkodą zdaniem urzędników nie jest też okres lęgowy ptaków. RDOŚ tłumaczy, że leśnicy nie muszą występować o zezwolenie na usunięcie gniazd, gdyż istnieje od tego zakazu odstępstwo określone wyraźnie w obowiązującym prawie. Ma rację - takie zmiany przyniosła ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie przyrody.
Przyrodnicy wykazali, że Plan Urządzenia Lasu nie uwzględnia zapisów Planu Ochrony Szczecińskiego Parku Krajobrazowego, który powstał jako zarządzenie wojewody w 2006 roku i Planu Zadań Ochronnych dla tego obszaru.
Smutne jest to, że w Puszczy będą ciąć stare drzewostany coraz bliżej osiedli ludzkich. Ciężar cięć będzie się stopniowo przenosił w stronę północną, gdzie rozległe połacie lasu właśnie dojrzewają do wypełnienia swojej "funkcji produkcyjnej" - ubolewają przyrodnicy.
Tymczasem według leśników starsze drzewa to problem. Tłumaczą, że im są starsze, tym niższa "energia kiełkowania nasion" - podają lokalne media. Stąd decyzja, by obniżyć wiek ścięcia drzew do mniej niż 90 lat. Przyrodnicy postulowali, by podwyższyć go do 130-150.
Ekolodzy mają nadzieję, że wycinkę uda się powstrzymać dzięki protestowi. Zwolennicy obrony puszczy przygotowują się na kilkukilometrowy spacer po niej oraz pikiety przed siedzibami odpowiednich urzędów.
Co, jeśli protesty nie przyniosą skutku? "Dalsze działania zostaną uzgodnione w toku protestu" - stwierdzają organizatorzy.
A jest co ratować. Na terenie puszczy występują żyzne lasy liściaste, zwłaszcza buczyny. Poza tym występują tam też lasy łęgowe. W przypadku Puszczy Bukowej, dominującym elementem krajobrazu są właśnie lasy. Pokrywają one aż 74 procent powierzchni.
To także dom dla wielu zwierząt. Na terenie puszczy występują aż 152 gatunki ptaków lęgowych. Można tam spotkać rzadko występujące ptaki, takie jak bocian czarny, bielik, orlik krzykliwy czy kania ruda. Przynajmniej tak długo, jak będą miały tam odpowiednie warunki.