To zakład szewski i piekarnia przy ulicy Starowiejskiej w Gdyni. Po lewej stronie - w starej wersji, po prawej - po zmianach, z nowymi szyldami (zwróćcie uwagę na bucik!). Przyznacie, że zmiana jest niesamowita!
Stowarzyszenie Traffic Design, organizacja pozarządowa, która chce poprawiać wygląd przestrzeni publicznej. Organizuje festiwal sztuki miejskiej, podczas którego powstają murale, a fragmenty domów zostają zrewitalizowane.
Zaczęło się od oczyszczenia zabytkowego budynku gdyńskiej YMCA z krzykliwych reklam i wykonania nowego szyldu. Było to w 2014 roku. Rok później na lodziarni Kwaśniak pojawił się nowy, ręcznie malowany szyld i mniejszy szyld, zwany lodzikiem.
W następnym roku zdecydowano się promować zanikające rzemiosła. Zmieniono witryny i wykonano szyldy dla sklepu z tkaninami, zakładu kaletniczego, warsztatu maszyn do szycia, krawca oraz zakładu naprawy obuwia przy ulicy Starowiejskiej w Gdyni. Pracują w nich mistrzowie w swoim fachu. W realizacji pomysłu pomógł grant od banku BPH.
To nie ''rzemieślnicze rewolucje'', na wzór ''Kuchennych rewolucji'' Magdy Gessler, aby poprawić sytuację materialną fachowców z drobnych sklepików i warsztatów. To projekt upiększający miasto, eksponujący urokliwe miejsca, wydobywający je z nieciekawej przestrzeni miejskiej. Wszystkie projekty były konsultowane z rzemieślnikami i właścicielami ''zmienianych'' sklepów.
"Po drodze" dokonano też zmian na stacji SKM Redłowo. Pojawiły się nowe szyldy, mural i niezwykłe "witacze" podróżnych.
Kiedy efekty działania Traffic Design zobaczyli lublinianie z Punktu Kultury, postanowili zaprosić ich do współpracy. I wkrótce będą za darmo zmieniane szyldy sklepów w dwóch miejscach w Lublinie - na Bronowicach i na ulicy 1 maja. Co konkretnie? Jeszcze nie wiadomo, bo na razie przyjmowane są zgłoszenia od właścicieli sklepików i zakładów. A potem... kolej na Warszawę.
To jeden ze sklepików przy ulicy Starowiejskiej w Gdyni, który zmienił się za sprawą nowego szyldu
A tak zmienił się wygląd zakładu kaletniczego, który także zyskał nowy szyld.
Zakład krawiecki zyskał zupełnie nowe oblicze dzięki nowemu szyldowi i pomalowaniu bramy wejściowej.
Głównym założeniem przy tym projekcie było "oczyszczenie z chaosu informacyjno-reklamowego gdyńskiego budynku YMCA". Pojawił się nowy szyld YMCA, nawiązujący do stylu architektonicznego budynku.
Lodziarnia Kwaśniak w 2014 roku została przemalowana, dostała nowy szyld i semaforowy szyldzik zwany lodzikiem. Jak opowiada Monika Domańska z Traffic Design, rodzina pana Kwaśniaka nieco odsunęła się od "rodzinnego biznesu". Ale po zmianach wyglądu lodziarni, kiedy zaczęto pisać i mówić o historii rodziny, jej członkowie zaczęli częściowo wracać do "lodziarskiego interesu" i nawet otworzyli nową lodziarnię!
Trzy nowe szyldy, nawiązujące do polskich szyldów z lat 60. i 70., mural oraz interaktywne wyświetlacze pojawiły się na stacji SKM Redłowo. Ławki, śmietniki, barierki, kasowniki, tablice informacyjne, biletomat oraz kasa biletowa i sklepik z hot-dogami zostały przemalowane.
Szyld na stacji SKM Redłowo nawiązuje do stylistyki polskich szyldów lat 60. i 70.
- Chciałem przypomnieć, jak ważnym i widocznym elementem w przestrzeni są właśnie szyldy. Dobrze zaprojektowane i wykonane mogą pozytywnie wpływać na wizerunek miasta i stanowić o jego charakterze - mówi grafik Jacek Wielebski.
Witacze, uruchamiane przez podróżnych za sprawą czujnika ruchu, wyświetlają komunikaty, powitania w różnych językach, zabawne albo skłaniające do refleksji spostrzeżenia. Część komunikatów stworzyli sami podróżni-internauci. Oto niektóre z nich: "Jesteś najpiękniejsza na całym peronie", "Wodzę za Tobą wzrokiem", "Jaką książkę ostatnio przeczytałeś?", "Peron lubi, jak się go podrapie za kasą biletową". Realizacja projektu trwała około 4 miesięcy.