Zmiany w TVP nabrały tempa, gdy na prezesa powołany został Jacek Kurski. Zwolnionych zostało kilkadziesiąt osób - od twarzy stacji, przez reporterów aż po wydawców.
Jednak na pierwszej fali odejść zmiany personalne się nie skończyły. W ciągu ostatniego roku kończyli współpracę zarówno mniej znani dziennikarze, jak i twarze telewizji: Maciej Orłoś czy Robert Makłowicz.
Po tym, jak TVP rozwiązała umowę z tym ostatnim, zaktualizowaliśmy masz materiał. Możecie w nim sprawdzić, kogo nie zobaczymy już w Telewizji Polskiej.
Użycie wypowiedzi Roberta Makłowicza w spocie TVP - jego z zdaniem w oderwaniu od kontekstu - było przyczyną sporu z telewizją. W połowie marca zakończył się on wypowiedzeniem przez TVP umowy na realizację programu Makłowicza.
"Dostarczono mi przed chwilą kurierem urzędowe pismo, w którym TVP odstępuje od umowy na realizację cyklu 'Makłowicz w podróży' z chwilą odebrania epistoły. To oznacza, że po prawie dwudziestu latach me programy niebawem znikną z anteny telewizji publicznej, a niektóre nakręcone już premierowe odcinki nie zostaną przez nią kupione i wyemitowane" - napisał Robert Makłowicz na swojej stronie na Facebooku.
Krytyk kulinarny, dziennikarz i podróżnik był gospodarzem cyklu reportaży "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza". Od 2008 prowadził w TVP2 program "Makłowicz w podróży".
Pod koniec sierpnia z widzami "Teleexpressu" pożegnał się Maciej Orłoś. Był gospodarzem programu od 1991 roku.
- Dziś na zakończenie "Teleexpressu" nie mam dla państwa żadnej śmiesznostki. Muszę powiedzieć coś całkiem serio - to jest mój ostatni "Teleexpress", żegnam się z państwem. Chciałbym bardzo podziękować ze te ponad 25 lat spotkań w "Teleexpressie" i w innych programach Telewizji Polskiej. Do zobaczenia w innym miejscu - powiedział dziennikarz w ostatnim poprowadzonym przez siebie wydaniu.
Na początku sierpnia kierownikiem redakcji "Teleexpressu" został Klaudiusz Pobudzin. Dziennikarz w Telewizji Polskiej pracował od połowy stycznia 2016 jako reporter "Wiadomości" TVP1. Wcześniej był związany m.in. z Telewizją Trwam.
Pod koniec zeszłego roku z TVP odszedł dziennikarz Oswald Rodrigo Pereira. To brat Samuela Pereiry, zastępcy kierownika redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, wcześniej związanego z "Gazetą Polską".
Oswald Rodrigo Pereira pracował w TVP Info od dekady. Gdy cztery lata starszy Oswald zaczynał pracę w telewizji publicznej, bardziej znany dziś brat Pereira miał dopiero 18 lat. Zaczynał w "Wiadomościach", później przeszedł do TVP Info.
"Dzisiejsze serwisy informacyjne w TVP Info były moimi ostatnimi w roli wydawcy. Po 10 latach podjąłem decyzję o odejściu z TVP. Dziękuję ludziom, od których tak wiele się nauczyłem przez 4 lata pracy w redakcji "Wiadomości" i 6 lat w TVP Info" - poinformował dziennikarz na Facebooku.
Oswald Pereira pracował wcześniej w firmie telekomunikacyjnej, kancelarii prawnej i szkole języków obcych. Jest biegaczem, prowadzi kanał na YouTubie "Wild for the Run" z relacjami z biegów.
W maju Agata Młynarska pożegnała się z widzami "Świat się kręci", choć wcześniej dementowała informacje o odejściu z TVP. Dziennikarka przyznała, że jej kontrakt ze stacją wygasa w sierpniu 2016 r. i nie ma pojęcia, co będzie dalej. Okazało się, że nie tylko Młynarska odchodzi z TVP, ale cały program zostaje zdjęty z anteny.
Pod koniec grudnia dziennikarz Łukasz Mężyk zrezygnował z prowadzenia programu w TVP Info. Mężyk został jednym z prowadzących programu "Cztery strony" w lipcu 2016 r. Zastąpił wtedy Marcina Celińskiego, którego zwolniono po tym, jak zaprosił do rozmowy dziennikarza "Gazety Wyborczej" - autora krytycznego tekstu o Antonim Macierewiczu.
- Nie mogę udawać, że nie widzę coraz wyraźniejszego kontekstu w którym występuję i pozostać dłużej w roli jednego z prowadzących program "Cztery strony", podczas gdy hasłem anteny TVP Info staje się "jedna strona" - komentował dziennikarz.
W marcu 2016 r. dziennikarka Grażyna Torbicka odeszła z telewizji publicznej. "Po 31 latach pracy w Programie 2 TVP poczułam, że to dobry moment by spojrzeć na świat z innej perspektywy" - napisała na facebookowej stronie Kocham Kino.
"Telewizja Polska - Program 2 to miejsce, w którym rozwijała się moja droga zawodowa. Zostawiam tam znaczną część mojego dorobku twórczego i mojego życia" - napisała.
W maju 2016 r. TVP wycofała swoje wsparcie dla festiwalu "Dwa Brzegi", którego dyrektorem artystycznym jest Torbicka.
Na początku zeszłego roku Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju zrezygnował z prowadzenia programu rozrywkowego "Latający klub Dwójki" na antenie TVP2. Wtedy mówił, że nie wiąże się to ze zmianami w telewizji.
Później jednak zdradzał, że "kabaret wyniósł się stamtąd sam, choć niekoniecznie na własną prośbę". Nie podobało mu się, jak Jacek Kurski odnosił się do kabaretów i że traktował je jako "mało ambitną rozrywkę". - Zresztą gołym okiem widać, jaki bałagan panuje w TVP. Lepiej się od tego trzymać z daleka - dodał.
Piotr Kraśko pracował w TVP przez 25 lat, był szefem "Wiadomości".
Jak sam podsumował, relacjonował w programie 11 wieczorów wyborczych, 2 konklawe, kilka wojen, huraganów i trzęsień ziemi, a także "tysiące wyjątkowych i zwyczajnych ludzkich historii, tragicznych i radosnych wydarzeń, setki cudownych spotkanych ludzi". Kraśko pracował w "Wiadomościach" podczas kadencji 14 prezesów TVP. "Piętnasty będzie ostatnim" - dodał.
Obecnie Kraśko prowadzi Poranki TOK FM i - wraz z Justyną Dobrosz-Oracz - pisze książkę o kampaniach wyborczych PiS i Andrzeja Dudy.
Tomasz Lis rozpoczął karierę w jako reporter TVP w 1990 roku. Jego program był emitowany przez ostatnie osiem lat. W styczniu 2016 r. wygasła umowa dziennikarza na realizację "Tomasz Lis na żywo" i nie została przedłużona.
Dziś Lis jest redaktorem naczelnym "Newsweeka" i współwłaścicielem portalu NaTemat.pl. Krótko po odejściu z TVP zaczął prowadzić nowy program (w podobnej konwencji) w Onecie.
Hanna Lis prowadziła "Panoramę" od 2012 roku. W TVP prowadziła również m.in. "Teleexpress" i "Wiadomości".
Dziekuję moim Przyjaciołom z Panoramy.Jestem dumna,że mogłam być częścią tego zespołu.To były fantastyczne 4 lata!Trzymajcie się ciepło.??????
? Hanna Lis (@hannalisowa) January 13, 2016
Teraz, po zakończeniu pracy w TVP Lis ogłosiła, że rozpoczyna współpracę z NaTemat, gdzie miała pokierować projektem lifestylowym.
Zwolnienie Beaty Tadli z "Wiadomości" zostało uzasadnione "zmianą koncepcji programu". Dziennikarka prowadziła program od 2012 roku.
Obecnie Tadla współprowadzi serwis informacyjny Nowa TV - 24 godziny.
Diana Rudnik rozstała się z TVP po 10 latach pracy. Prowadziła serwisy informacyjne w TVP Info, a później "Wiadomości".
Po zwolnieniu z TVP dziennikarka dołączyła do zespołu TVN24. Od kwietnia prowadzi serwisy informacyjne w paśmie Dzień na żywo, Fakty w południe oraz Fakty po południu.
Karolina Lewicka prowadziła w TVP programy publicystyczne. Krótko przed zaprzysiężeniem rządu Beaty Szydło przeprowadziła rozmowę z przyszłym wicepremierem Piotrem Glińskim. Wywiad ten odbył się szerokim echem i sprawił, że - jak sama mówi - dziennikarka stała się "przedmiotem hejtu ze strony prawicowych mediów". Lewicka sama złożyła wymówienie w połowie stycznia.
Po odejściu z TVP Lewicka rozszerzyła współpracę z radiem TOK FM, w którym dotychczas prowadziła audycję "Wieczór". Teraz zajmuje się również relacjami politycznymi.
Jarosław Kulczycki ostatnie sześć lat pracował w TVP Info, wcześniej prowadził też "Panoramę" i "Wiadomości".
Tak relacjonował, jak przebiegło jego zwolnienie: - Usłyszałem, że jest nowa koncepcja i ja do niej nie pasuję, i że będą nowi ludzie. Tyle.
Dziennikarz wystąpił w reportażu Euronews o zmianach w Polsce. - Partia rządząca zmienia zasady gry, przewraca stół (...) To nie zmiana, to rewolucja - mówił.
Piotr Maślak był związany z programem od 2011 roku. Prowadził m.in. "Puls Polski" oraz serwisy informacyjne. Dawniej był także gospodarzem "Kawy czy herbaty" w TVP1.
Obecnie Maślak prowadzi "Pierwsze śniadanie w TOKu" w radio TOK FM. Jest również trenerem wystąpień publicznych i medialnych oraz doradcą ds. komunikacji.
Pożegnanie Maślaka miało miejsce na antenie TVP Info.
"Po szesnastu latach pracy usłyszałam, że muszę odejść, bo wieje wiatr zmian" - napisała Justyna Dobrosz-Oracz tuż po zwolnieniu z TVP.
Dobrosz-Oracz związana była z TVP od 2000 r. Zaczynała w "Teleekspresie", potem aż do zwolnienia była reporterką polityczną "Wiadomości", prowadziła także "Politykę przy kawie".
Dziś dziennikarka, razem z Piotrem Kraśką, pisze książkę o kampaniach wyborczych PiS i Andrzeja Dudy.
TVP rozwiązało umowę z Marcinem Kowalskim niedługo po tym jak "zdjęto" go z grafiku prowadzących poranek w TVP Info. Jak powód zwolnienia podano, że dziennikarz "nie pasuje do koncepcji zespołu".
Kowalski w TVP Info pracował od 2014 r. Był jednym z gospodarzy poranka, współprowadził ekonomiczny "Kapitalny program", później również serwisy w innych pasmach.
Po zwolnieniu dziennikarz został doradcą ds. mediów partii Nowoczesna.
Igor Sokołowski pracował w TVP Info od roku. Miał zostać zwolniony przez kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
Z widzami pożegnał się na wizji:
Mirosław Cichy był związany z Telewizją Polską od 2003 roku. Początkowo pracował w katowickim oddziale TVP, później został dziennikarzem TVP Info, gdzie był gospodarzem porannych rozmów z politykami. Od 2010 roku był reporterem "Panoramy" w TVP2.
O jego zwolnieniu poinformowała Hanna Lis:
Mirek Cichy zwolniony z Panoramy.Pracowałam z nim 4 lata,sterylne materiały polityczne,zero przechyłu w żadną stronę1/2
? Hanna Lis (@hannalisowa) January 22, 2016
Joanna Osińska pożegnała się z TVP po 23 latach. W TVP Info (i poprzedniczce stacji - TVP3) pracowała przez kilkanaście ostatnich lat. Pracowała także w TVP1, TVP2 i TVP Polonia.
Małgorzata Serafin jako wydawca odmówiła emisji na antenie TVP Info materiałów stworzonych przez reporterów "Wiadomości". Chodziło o m.in. reportaż o tym, jak źle PO traktowała protestujących za czasów swoich rządów.
Zwolnione zostały także inne wydawczynie TVP Info Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska, które odmówiły realizacji scenariusza przygotowanego przez szefostwo stacji. Scenariusz ów zakładał, że zamiast protestu KOD nadana zostanie konferencja Episkopatu, a później przedstawione zostaną materiały wyłącznie krytyczne wobec Komitetu.
Ewa Godlewska-Jeneralska była producentką i wydawcą "Panoramy". Z TVP związana od 30 lat, współtworzyła "Panoramę".
Bogusław Ulka pracował w "Wiadomościach" od 1992 roku. Był m.in. ich gospodarzem i wydawcą.
Piotr Jaźwiński był związany z redakcją "Wiadomości" przez 25 lat. Od 1997 roku był wydawcą głównego wydania programu. Jaźwiński przeszedł do redakcji Gazeta.pl, a później do Wyborcza.pl.
Ewa Godlewska-Jeneralska była producentką i wydawcą "Panoramy". Z TVP związana od 30 lat, współtworzyła "Panoramę". "Z dumą przyjmuję fakt, że 'poległam' w tak znakomitym gronie" - pisała dziennikarka.
Dziś Godlewska-Jeneralska prowadzi farmę alpak.
Pracę w TVP straciło również wielu reporterów. Ze stacją pożegnali się m.in. Kamil Dziubka (11 lat w "Wiadomościach), Jacek Tacik (w "Wiadomościach" od 2013 roku, przeszedł do TVN24), Elżbieta Byszewska (wieloletnia reporterka i wydawca), Adam Feder (13 lat w TVP) i Łukasz Kowalski (sam wpisał się na listę do zwolnienia).
Towarzystwo Dziennikarskie sporządziło listę zwolnionych dziennikarzy >>>