Ich już nie zobaczymy w TVP. Do Orłosia, Lisa, Torbickiej i wielu innych dołącza Makłowicz

Po dojściu PiS do władzy z TVP zwolnionych zostało kilkudziesięciu dziennikarzy. Większość usłyszała, że koncepcja ich programu uległa zmianie. Co dziennikarze robią po zwolnieniu z TVP?
Piotr Kraśko, Robert Makłowicz, Maciej Orłoś Piotr Kraśko, Robert Makłowicz, Maciej Orłoś Agencja Wyborcza.pl / screen TVP

Ich już nie zobaczymy w TVP. Do Orłosia, Lisa, Torbickiej i wielu innych dołącza Makłowicz

Zmiany w TVP nabrały tempa, gdy na prezesa powołany został Jacek Kurski. Zwolnionych zostało kilkadziesiąt osób - od twarzy stacji, przez reporterów aż po wydawców.

Jednak na pierwszej fali odejść zmiany personalne się nie skończyły. W ciągu ostatniego roku kończyli współpracę zarówno mniej znani dziennikarze, jak i twarze telewizji: Maciej Orłoś czy Robert Makłowicz.

Po tym, jak TVP rozwiązała umowę z tym ostatnim, zaktualizowaliśmy masz materiał. Możecie w nim sprawdzić, kogo nie zobaczymy już w Telewizji Polskiej.

Robert Makłowicz podczas swojego benefisu na Zamku w Lublinie Robert Makłowicz podczas swojego benefisu na Zamku w Lublinie Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Robert Makłowicz

Użycie wypowiedzi Roberta Makłowicza w spocie TVP - jego z zdaniem w oderwaniu od kontekstu - było przyczyną sporu z telewizją. W połowie marca zakończył się on wypowiedzeniem przez TVP umowy na realizację programu Makłowicza.

"Dostarczono mi przed chwilą kurierem urzędowe pismo, w którym TVP odstępuje od umowy na realizację cyklu 'Makłowicz w podróży' z chwilą odebrania epistoły. To oznacza, że po prawie dwudziestu latach me programy niebawem znikną z anteny telewizji publicznej, a niektóre nakręcone już premierowe odcinki nie zostaną przez nią kupione i wyemitowane" - napisał Robert Makłowicz na swojej stronie na Facebooku.

Krytyk kulinarny, dziennikarz i podróżnik był gospodarzem cyklu reportaży "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza". Od 2008 prowadził w TVP2 program "Makłowicz w podróży".

Robert Makłowicz: Co myślę o ''Wiadomościach'' i propagandzie partyjnej w TVP? To jest po prostu ''Miś''>>>

Maciej Orłoś Maciej Orłoś Screen z teleexpress.tvp.pl

Maciej Orłoś

Pod koniec sierpnia z widzami "Teleexpressu" pożegnał się Maciej Orłoś. Był gospodarzem programu od 1991 roku.

- Dziś na zakończenie "Teleexpressu" nie mam dla państwa żadnej śmiesznostki. Muszę powiedzieć coś całkiem serio - to jest mój ostatni "Teleexpress", żegnam się z państwem. Chciałbym bardzo podziękować ze te ponad 25 lat spotkań w "Teleexpressie" i w innych programach Telewizji Polskiej. Do zobaczenia w innym miejscu - powiedział dziennikarz w ostatnim poprowadzonym przez siebie wydaniu.

Na początku sierpnia kierownikiem redakcji "Teleexpressu" został Klaudiusz Pobudzin. Dziennikarz w Telewizji Polskiej pracował od połowy stycznia 2016 jako reporter "Wiadomości" TVP1. Wcześniej był związany m.in. z Telewizją Trwam.

Maciej Orłoś: To cud, że ''Teleexpress'' w ogóle powstał>>>

Oswald Rodrigo Pereira Oswald Rodrigo Pereira youtube.com/wildfortherun

Oswald Rodrigo Pereira

Pod koniec zeszłego roku z TVP odszedł dziennikarz Oswald Rodrigo Pereira. To brat Samuela Pereiry, zastępcy kierownika redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, wcześniej związanego z "Gazetą Polską".

Oswald Rodrigo Pereira pracował w TVP Info od dekady. Gdy cztery lata starszy Oswald zaczynał pracę w telewizji publicznej, bardziej znany dziś brat Pereira miał dopiero 18 lat. Zaczynał w "Wiadomościach", później przeszedł do TVP Info.

"Dzisiejsze serwisy informacyjne w TVP Info były moimi ostatnimi w roli wydawcy. Po 10 latach podjąłem decyzję o odejściu z TVP. Dziękuję ludziom, od których tak wiele się nauczyłem przez 4 lata pracy w redakcji "Wiadomości" i 6 lat w TVP Info" - poinformował dziennikarz na Facebooku.

Oswald Pereira pracował wcześniej w firmie telekomunikacyjnej, kancelarii prawnej i szkole języków obcych. Jest biegaczem, prowadzi kanał na YouTubie "Wild for the Run" z relacjami z biegów.

Agata Młynarska Agata Młynarska Fot. Julia Mafalda / Agencja Wyborcza.pl

Agata Młynarska

W maju Agata Młynarska pożegnała się z widzami "Świat się kręci", choć wcześniej dementowała informacje o odejściu z TVP. Dziennikarka przyznała, że jej kontrakt ze stacją wygasa w sierpniu 2016 r. i nie ma pojęcia, co będzie dalej. Okazało się, że nie tylko Młynarska odchodzi z TVP, ale cały program zostaje zdjęty z anteny.

Łukasz Mężyk w programie 'Cztery strony' TVP Info Łukasz Mężyk w programie 'Cztery strony' TVP Info Fot. www.tvp.info

Łukasz Mężyk

Pod koniec grudnia dziennikarz Łukasz Mężyk zrezygnował z prowadzenia programu w TVP Info. Mężyk został jednym z prowadzących programu "Cztery strony" w lipcu 2016 r. Zastąpił wtedy Marcina Celińskiego, którego zwolniono po tym, jak zaprosił do rozmowy dziennikarza "Gazety Wyborczej" - autora krytycznego tekstu o Antonim Macierewiczu.

- Nie mogę udawać, że nie widzę coraz wyraźniejszego kontekstu w którym występuję i pozostać dłużej w roli jednego z prowadzących program "Cztery strony", podczas gdy hasłem anteny TVP Info staje się "jedna strona" - komentował dziennikarz.

Grażyna Torbicka Grażyna Torbicka JAKUB ORZECHOWSKI

Grażyna Torbicka

W marcu 2016 r. dziennikarka Grażyna Torbicka odeszła z telewizji publicznej. "Po 31 latach pracy w Programie 2 TVP poczułam, że to dobry moment by spojrzeć na świat z innej perspektywy" - napisała na facebookowej stronie Kocham Kino.

"Telewizja Polska - Program 2 to miejsce, w którym rozwijała się moja droga zawodowa. Zostawiam tam znaczną część mojego dorobku twórczego i mojego życia" - napisała.

W maju 2016 r. TVP wycofała swoje wsparcie dla festiwalu "Dwa Brzegi", którego dyrektorem artystycznym jest Torbicka.

Robert Górski w 'Uchu Prezesa' Robert Górski w 'Uchu Prezesa' YouTube.com/UchoPrezesa

Robert Górski

Na początku zeszłego roku Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju zrezygnował z prowadzenia programu rozrywkowego "Latający klub Dwójki" na antenie TVP2. Wtedy mówił, że nie wiąże się to ze zmianami w telewizji.

Później jednak zdradzał, że "kabaret wyniósł się stamtąd sam, choć niekoniecznie na własną prośbę". Nie podobało mu się, jak Jacek Kurski odnosił się do kabaretów i że traktował je jako "mało ambitną rozrywkę". - Zresztą gołym okiem widać, jaki bałagan panuje w TVP. Lepiej się od tego trzymać z daleka - dodał.

Piotr Kraśko Piotr Kraśko ALBERT ZAWADA

Piotr Kraśko

Piotr Kraśko pracował w TVP przez 25 lat, był szefem "Wiadomości".

Jak sam podsumował, relacjonował w programie 11 wieczorów wyborczych, 2 konklawe, kilka wojen, huraganów i trzęsień ziemi, a także "tysiące wyjątkowych i zwyczajnych ludzkich historii, tragicznych i radosnych wydarzeń, setki cudownych spotkanych ludzi". Kraśko pracował w "Wiadomościach" podczas kadencji 14 prezesów TVP. "Piętnasty będzie ostatnim" - dodał.

Obecnie Kraśko prowadzi Poranki TOK FM i - wraz z Justyną Dobrosz-Oracz - pisze książkę o kampaniach wyborczych PiS i Andrzeja Dudy.

Tomasz Lis we Wrocławiu Tomasz Lis we Wrocławiu FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA

Tomasz Lis

Tomasz Lis rozpoczął karierę w jako reporter TVP w 1990 roku. Jego program był emitowany przez ostatnie osiem lat. W styczniu 2016 r. wygasła umowa dziennikarza na realizację "Tomasz Lis na żywo" i nie została przedłużona.

Dziś Lis jest redaktorem naczelnym "Newsweeka" i współwłaścicielem portalu NaTemat.pl. Krótko po odejściu z TVP zaczął prowadzić nowy program (w podobnej konwencji) w Onecie.

Hanna Lis Hanna Lis Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Hanna Lis

Hanna Lis prowadziła "Panoramę" od 2012 roku. W TVP prowadziła również m.in. "Teleexpress" i "Wiadomości".

Teraz, po zakończeniu pracy w TVP Lis ogłosiła, że rozpoczyna współpracę z NaTemat, gdzie miała pokierować projektem lifestylowym.

Beata Tadla Beata Tadla ADAM STĘPIEŃ / Agencja Wyborcza.pl

Beata Tadla

Zwolnienie Beaty Tadli z "Wiadomości" zostało uzasadnione "zmianą koncepcji programu". Dziennikarka prowadziła program od 2012 roku.

Do kwietnia Tadla jest związana zakazem konkurencji.

Obecnie Tadla współprowadzi serwis informacyjny Nowa TV - 24 godziny.

Diana Rudnik Diana Rudnik Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl

Diana Rudnik

Diana Rudnik rozstała się z TVP po 10 latach pracy. Prowadziła serwisy informacyjne w TVP Info, a później "Wiadomości".

Krótko po zwolnieniu dziennikarka dołączyła do zespołu TVN24. Od kwietnia ma poprowadzić weekendowe wydania "Faktów po południu".

Po zwolnieniu z TVP dziennikarka dołączyła do zespołu TVN24. Od kwietnia prowadzi serwisy informacyjne w paśmie Dzień na żywo, Fakty w południe oraz Fakty po południu.

Karolina Lewicka Karolina Lewicka Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Karolina Lewicka

Karolina Lewicka prowadziła w TVP programy publicystyczne. Krótko przed zaprzysiężeniem rządu Beaty Szydło przeprowadziła rozmowę z przyszłym wicepremierem Piotrem Glińskim. Wywiad ten odbył się szerokim echem i sprawił, że - jak sama mówi - dziennikarka stała się "przedmiotem hejtu ze strony prawicowych mediów". Lewicka sama złożyła wymówienie w połowie stycznia.

Po odejściu z TVP Lewicka rozszerzyła współpracę z radiem TOK FM, w którym dotychczas prowadziła audycję "Wieczór". Teraz zajmuje się również relacjami politycznymi.

Jarosław Kulczycki Jarosław Kulczycki Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl

Jarosław Kulczycki

Jarosław Kulczycki ostatnie sześć lat pracował w TVP Info, wcześniej prowadził też "Panoramę" i "Wiadomości".

Tak relacjonował, jak przebiegło jego zwolnienie: - Usłyszałem, że jest nowa koncepcja i ja do niej nie pasuję, i że będą nowi ludzie. Tyle.

Dziennikarz wystąpił w reportażu Euronews o zmianach w Polsce. - Partia rządząca zmienia zasady gry, przewraca stół (...) To nie zmiana, to rewolucja - mówił.

Piotr Maślak Piotr Maślak fot. Kamil Wróblewski / TOK FM

Piotr Maślak

Piotr Maślak był związany z programem od 2011 roku. Prowadził m.in. "Puls Polski" oraz serwisy informacyjne. Dawniej był także gospodarzem "Kawy czy herbaty" w TVP1.

Maślak prowadzi "Pierwsze śniadanie w Toku" w radio TOK FM. Jest równiez trenerem wystąpień publicznych i medialnych oraz doradcą ds. komunikacji

Obecnie Maślak prowadzi "Pierwsze śniadanie w TOKu" w radio TOK FM. Jest również trenerem wystąpień publicznych i medialnych oraz doradcą ds. komunikacji.

Pożegnanie Maślaka miało miejsce na antenie TVP Info.

Justyna Dobrosz-Oracz Justyna Dobrosz-Oracz YT.com/PublicystykaTVP

Justyna Dobrosz-Oracz

"Po szesnastu latach pracy usłyszałam, że muszę odejść, bo wieje wiatr zmian" - napisała Justyna Dobrosz-Oracz tuż po zwolnieniu z TVP.

Dobrosz-Oracz związana była z TVP od 2000 r. Zaczynała w "Teleekspresie", potem aż do zwolnienia była reporterką polityczną "Wiadomości", prowadziła także "Politykę przy kawie".

Dziś dziennikarka, razem z Piotrem Kraśką, pisze książkę o kampaniach wyborczych PiS i Andrzeja Dudy.

Marcin Kowalski Marcin Kowalski Facebook.com/Marcin Kowalski

Marcin Kowalski

TVP rozwiązało umowę z Marcinem Kowalskim niedługo po tym jak "zdjęto" go z grafiku prowadzących poranek w TVP Info. Jak powód zwolnienia podano, że dziennikarz "nie pasuje do koncepcji zespołu".

Kowalski w TVP Info pracował od 2014 r. Był jednym z gospodarzy poranka, współprowadził ekonomiczny "Kapitalny program", później również serwisy w innych pasmach.

Po zwolnieniu dziennikarz został doradcą ds. mediów partii Nowoczesna.

Igor Sokołowski Igor Sokołowski youtube.com/DVBShots Reborn

Igor Sokołowski

Igor Sokołowski pracował w TVP Info od roku. Miał zostać zwolniony przez kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Z widzami pożegnał się na wizji:

Mirosław Cichy Mirosław Cichy Fot. Panorama via panorama.tvp.pl

Mirosław Cichy

Mirosław Cichy był związany z Telewizją Polską od 2003 roku. Początkowo pracował w katowickim oddziale TVP, później został dziennikarzem TVP Info, gdzie był gospodarzem porannych rozmów z politykami. Od 2010 roku był reporterem "Panoramy" w TVP2.

O jego zwolnieniu poinformowała Hanna Lis:

Joanna Osińska Joanna Osińska YouTube.com/DVBShots Reborn

Joanna Osińska

Joanna Osińska pożegnała się z TVP po 23 latach. W TVP Info (i poprzedniczce stacji - TVP3) pracowała przez kilkanaście ostatnich lat. Pracowała także w TVP1, TVP2 i TVP Polonia.

Małgorzata Serafin Małgorzata Serafin YouTube.com/publicystykaTVP

Małgorzata Serafin

Małgorzata Serafin jako wydawca odmówiła emisji na antenie TVP Info materiałów stworzonych przez reporterów "Wiadomości". Chodziło o m.in. reportaż o tym, jak źle PO traktowała protestujących za czasów swoich rządów.

Zwolnione zostały także inne wydawczynie TVP Info Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska, które odmówiły realizacji scenariusza przygotowanego przez szefostwo stacji. Scenariusz ów zakładał, że zamiast protestu KOD nadana zostanie konferencja Episkopatu, a później przedstawione zostaną materiały wyłącznie krytyczne wobec Komitetu.

Bogdan Ulka, Ewa Godlewska-Jeneralska, Piotr Jaźwiński Bogdan Ulka, Ewa Godlewska-Jeneralska, Piotr Jaźwiński TVP.pl

Wydawcy TVP

Ewa Godlewska-Jeneralska była producentką i wydawcą "Panoramy". Z TVP związana od 30 lat, współtworzyła "Panoramę".

"Z dumą przyjmuję fakt, że 'poległam' w tak znakomitym gronie" - pisała dziennikarka.

Bogusław Ulka pracował w "Wiadomościach" od 1992 roku. Był m.in. ich gospodarzem i wydawcą.

Piotr Jaźwiński był związany z redakcją "Wiadomości" przez 25 lat. Od 1997 roku był wydawcą głównego wydania programu. Jaźwiński przeszedł do redakcji Gazeta.pl, a później do Wyborcza.pl.

Ewa Godlewska-Jeneralska była producentką i wydawcą "Panoramy". Z TVP związana od 30 lat, współtworzyła "Panoramę". "Z dumą przyjmuję fakt, że 'poległam' w tak znakomitym gronie" - pisała dziennikarka.

Dziś Godlewska-Jeneralska prowadzi farmę alpak.

Kamil Dziubka, Jacek Tacik, Elżbieta Byszewska, Adam Feder, Łukasz Kowalski Kamil Dziubka, Jacek Tacik, Elżbieta Byszewska, Adam Feder, Łukasz Kowalski YouTube.com/Chatka_Poranka | Twitter.com/aszkowalski | YouTube.com/Lord_info Official | YouTube.com/Darek Lee | TVP.pl

Reporterzy TVP

Pracę w TVP straciło również wielu reporterów. Ze stacją pożegnali się m.in. Kamil Dziubka (11 lat w "Wiadomościach), Jacek Tacik (w "Wiadomościach" od 2013 roku, przeszedł do TVN24), Elżbieta Byszewska (wieloletnia reporterka i wydawca), Adam Feder (13 lat w TVP) i Łukasz Kowalski (sam wpisał się na listę do zwolnienia).

Towarzystwo Dziennikarskie sporządziło listę zwolnionych dziennikarzy >>>

Towarzystwo Dziennikarskie sporządziło listę zwolnionych dziennikarzy >>>

Więcej o: