Drużyna Kaczyńskiego. Tak według tygodnika "wSieci" będzie wyglądał rząd PiS

"Rząd PiS układa w gabinecie nie przyszła premier Beata Szydło, ale Jarosław Kaczyński. Wiele decyzji wstępnie zapadło, w kilku wciąż nie ma pewności, na kogo postawi partia, która szykuje się do przejęcia władzy" - czytamy w najnowszym numerze "wSieci". Kto, zdaniem tygodnika, ma zasiadać w rządzie Beaty Szydło? Wiele wskazuje na to, że PiS postawi na sprawdzonych, zaufanych graczy.
Drużyna Kaczyńskiego Drużyna Kaczyńskiego Fot. Agencja Wyborcza.pl

Drużyna Kaczyńskiego. Tak według tygodnika wSieci będzie wyglądał rząd PiS

Do październikowych wyborów parlamentarnych zostało jeszcze 40 dni, ale obecnie wszystko wskazuje na to, że zwycięży je PiS - partia Jarosława Kaczyńskiego od kilku tygodni utrzymuje w sondażach ponad dziesięcioprocentową przewagę nad PO.

Jak w przypadku wygranej będzie wyglądał rząd PiS? Tego na razie nie wiadomo (przynajmniej oficjalnie). Z rozmów w kuluarach i politycznych symulacji wyłania się jednak wizja gabinetu, którą podsumował tygodnik "wSieci". My przedstawiamy sylwetki osób, które już od października mogą podejmować najważniejsze decyzje w Polsce.

Beata Szydło przedstawia najważniejsze punkty programu PiS Beata Szydło przedstawia najważniejsze punkty programu PiS Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl

Premier: Beata Szydło

To jeden z niewielu pewniaków w rządzie PiS - Beata Szydło jest konsekwentnie promowana jako przyszła szefowa rządu i nic nie wskazuje na to, by premierem miał zostać ostatecznie ktoś inny.

Wielu komentatorów przypuszcza jednak, że Szydło będzie przewodzić rządowi tylko przez pierwsze miesiące - później ma ją zastąpić sam Jarosław Kaczyński. Czy taki scenariusz się sprawdzi? Tego dowiemy się dopiero po wyborach.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury Prof. Piotr Gliński, minister kultury Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Wicepremier: Piotr Gliński

Prof. Gliński od 2012 roku był konsekwentnie wskazywany przez PiS jako kandydat na premiera - jego nazwisko było wymieniane przez opozycję za każdym razem, gdy PiS składało wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

W 2013 roku, gdy Gliński nie został wpuszczony na salę sejmową (regulamin głosi, że w debacie mogą brać udział tylko posłowie), Jarosław Kaczyński obszedł przepisy i przemówienie profesora transmitował przy pomocy tabletu:

 

Sam Gliński został członkiem PiS dopiero kilka miesięcy temu; przed wstąpieniem w szeregi partii stał jednak na czele nowo powołanej rady programowej. Profesor był też członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013, 2014, skupiającej naukowców badających przyczyny katastrofy metodami naukowymi.

Antoni Macierewicz Antoni Macierewicz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej: Antoni Macierewicz

Antoniego Macierewicza nie trzeba nikomu przedstawiać - to jeden z barwniejszych polityków i nazwisko kojarzone jednoznacznie z PiS.

Macierewicz był ministrem spraw wewnętrznych, podsekretarzem stanu w MON i szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego; pięciokrotnie zdobywał też mandat poselski. Od 2013 roku jest wiceprezesem ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.

Mimo zasług dla partii, na czas kampanii wyborczej Macierewicz jest regularnie odsuwany na drugi plan i wręcz chowany przed dziennikarzami. Powód? Jego poglądy na temat katastrofy smoleńskiej (wiara w tezę o zamachu), a także teorie - przez wielu nazywane spiskowymi - dotyczące likwidacji WSI.

Co ciekawe, Macierewicz nie jest typowany - tak jak wcześniej - jako szef resortu spraw wewnętrznych, ale obrony narodowej. Doniesienia "wSieci" o jego możliwej kandydaturze wywołały falę komentarzy: obecny szef MON, Tomasz Siemoniak, zaprosił Macierewicza do debaty ("Panie Antoni, pan się nie boi"), a Roman Giertych ostro skrytykował ów wybór. - Jeśli Macierewicz będzie szefem MON, to na Kremlu otworzą szampana - mówił na antenie TVN24.

Kazimierz Michał Ujazdowski Kazimierz Michał Ujazdowski Fot. Wojciech Olkunik / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Kazimierz Ujazdowski

Resort spraw zagranicznych ma objąć Kazimierz Ujazdowski - były wicemarszałek Sejmu, a także minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie jest europosłem z ramienia PiS.

Dlaczego osoba z tak bogatym doświadczeniem w dziedzinie historii i kultury miałaby zostać szefem MSZ (a nie po raz kolejny ministerstwa kultury)? Tego nie wiadomo. Wraca jednak pomysł, by w MSZ wyodrębnić oddzielną komórkę odpowiedzialną za sprawy europejskie. Jej szefem miałby zostać europoseł Konrad Szymański.

Jacek Sasin Jacek Sasin Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: Jacek Sasin

Jacek Sasin to zasłużony warszawski samorządowiec - był m.in. zastępcą burmistrza dzielnicy Śródmieście w Warszawie i wojewodą mazowieckim. W 2014 roku kandydował z ramienia PiS na urząd prezydenta stolicy, ale przegrał w II turze z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Z wykształcenia jest historykiem. Był blisko związany z prezydentem Lechem Kaczyńskim, w 2009 roku został szefem jego kancelarii. Mandat poselski z ramienia PiS uzyskał w 2011 roku. Wystąpił w filmie dokumentalnym "Mgła" o katastrofie smoleńskiej.

Ministerstwo Sprawiedliwości - Małgorzata Wassermann, Janusz Wojciechowski
Nie ma pewnego kandydata na ministra sprawiedliwości. Typowana przez media Małgorzata Wassermann - 37-letnia adwokat i córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej Zbigniewa Wassermanna - dopiero wchodzi do polityki i ma bardzo skromne doświadczenie prawnicze. Na listach znalazła się wbrew lokalnym działaczom PiS i Beacie Szydło, zdobyła jednak ponad 80 tys. głosów, co dało jej piąty wynik w kraju.
Jako kandydat wymieniany jest też europoseł Janusz Wojciechowski, który w czasie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy firmował biuro pomocy prawnej Dudapomoc. Europoseł ponoć nie pali się jednak do powrotu z Brukseli. Wśród innych kandydatów wymieniany jest m.in. były wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski Ministerstwo Sprawiedliwości - Małgorzata Wassermann, Janusz Wojciechowski Nie ma pewnego kandydata na ministra sprawiedliwości. Typowana przez media Małgorzata Wassermann - 37-letnia adwokat i córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej Zbigniewa Wassermanna - dopiero wchodzi do polityki i ma bardzo skromne doświadczenie prawnicze. Na listach znalazła się wbrew lokalnym działaczom PiS i Beacie Szydło, zdobyła jednak ponad 80 tys. głosów, co dało jej piąty wynik w kraju. Jako kandydat wymieniany jest też europoseł Janusz Wojciechowski, który w czasie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy firmował biuro pomocy prawnej Dudapomoc. Europoseł ponoć nie pali się jednak do powrotu z Brukseli. Wśród innych kandydatów wymieniany jest m.in. były wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości: Małgorzata Wassermann

Małgorzata Wassermann to córka zmarłego podczas katastrofy smoleńskiej Zbigniewa Wassermanna. Jest prawniczką, w Krakowie prowadzi kancelarię adwokacką świadczącą usługi prawne dla podmiotów gospodarczych oraz klientów indywidualnych.

Wassermann nie ma doświadczenia politycznego, opinia publiczna kojarzy ją przede wszystkim z zaangażowania w wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Komentatorzy podkreślają, że właśnie z tego powodu może liczyć na sympatię tradycyjnego elektoratu PiS.

Co więcej, młoda prawniczka może stanowić dobrą przeciwwagę dla Zbigniewa Ziobry czy Beaty Kempy - ci politycy byli wcześniej wymieniani jako kandydaci na szefów resortu sprawiedliwości.

Stanisław Karczewski Stanisław Karczewski Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Zdrowia: Stanisław Karczewski

Etatowym kandydatem na ministra zdrowia w rządzie PiS był zawsze europoseł Bolesław Piecha. Teraz na tę funkcję typuje się jednak szefa obecnej kampanii parlamentarnej ugrupowania - Stanisława Karczewskiego.

Karczewski jest lekarzem, ma specjalizację II stopnia z zakresu chirurgii ogólnej. Od 1981 roku pracuje w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą - był m.in. dyrektorem placówki, potem objął stanowisko ordynatora oddziału chirurgicznego.

W latach 2002-2005 był radnym sejmiku mazowieckiego. Od trzech kadencji nieprzerwanie sprawuje mandat senatorski z ramienia PiS (obecnie jest wicemarszałkiem Senatu).

Elżbieta Witek w Sejmie Elżbieta Witek w Sejmie Fot. Jacek Marczewski / Agencja

Ministerstwo Edukacji: Elżbieta Witek

Elżbieta Witek dołączyła do drużyny PiS na początku lipca - to wtedy Jarosław Kaczyński ogłosił jej nominację na nowego rzecznika partii i klubu.

Witek jest wieloletnią posłanką ugrupowania - w Sejmie z ramienia PiS zasiada od 2005 roku, od czterech lat wchodzi w skład komitetu politycznego ugrupowania. Z wykształcenia jest nauczycielką, do 2006 roku uczyła w szkole w Jaworze (była też dyrektorką placówki).

Kim jest Elżbieta Witek? Czytaj >>>

Czy to wystarczy, aby w rządzie zająć się resortem edukacji? "wSieci" zaznacza, że posłanka była do tej roli szykowana od wielu lat i zajmowała się m.in. reformą bloku programowego w Katowicach.

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Finansów: Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki jest synem Kornela Morawieckiego, założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej. Od 1998 roku pracuje w Banku Zachodnim WBK; od ośmiu lat jest prezesem jego zarządu. Jak podaje Wikipedia, w ciągu pierwszych trzech lat działania pod jego kierownictwem Morawieckiego WBK stał się jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce z trzecią co do wielkości siecią oddziałów.

Z wykształcenia jest historykiem, ukończył też studnia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej (m.in. na Uniwersytecie w Hamburgu i Bazylei). Był członkiem zespołu ministerialnego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, po katastrofie smoleńskiej brano go pod uwagę jako potencjalnego następcę Sławomira Skrzypka na stanowisku prezesa NBP.

W przeszłości był silnie związany z opozycją, działał m.in. w strukturach "Solidarności". Wcześniej nie angażował się w politykę.

Minister Finansów Paweł Szałamacha Minister Finansów Paweł Szałamacha Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Gospodarski i Skarbu: Paweł Szałamacha

Paweł Szałamacha to prawnik specjalizujący się w transakcjach prywatyzacyjnych. Ma uprawnienia radcy prawnego, przez kilka lat był ekspertem Centrum im. Adama Smitha. W 2003 roku założył Instytutu Sobieskiego, zajmujący się tworzeniem programów społeczno-gospodarczych dla życia publicznego w Polsce (był członkiem zarządu, później jego prezesem; ze stanowiska zrezygnował po objęciu mandatu poselskiego).

W latach 2005-2007 był podsekretarzem, a następnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Cztery lata temu dostał się do Sejmu jako bezpartyjny kandydat z ramienia PiS.

Piotr Naimski Piotr Naimski Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Energetyki: Piotr Naimski

Piotr Naimski jest doktorem nauk przyrodniczych i wieloletnim pracownikiem naukowym. Należał i założycieli Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, zasiadał w w radzie programowej Ośrodka Badań Społecznych Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność".

W latach 80. i 90. blisko współpracował z Antonim Macierewiczem - razem pracowali m.in. w MSW.  Później przez dwa lata pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa w gabinecie politycznym premiera Jerzego Buzka, był też sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki (odpowiadał za bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do Polski). Cztery lata temu dostał się do Sejmu jako bezpartyjny kandydat z ramienia PiS.

Andrzej Adamczyk Andrzej Adamczyk Fot. Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Infrastruktury: Andrzej Adamczyk

Andrzej Adamczyk jest samorządowcem - był radnym Powiatu Krakowskiego, gdzie przez dwie kadencje przewodniczył Komisji Infrastruktury.

Ukończył naukę w Zespole Szkół Budowlanych w Krzeszowicach, w 2014 roku uzyskał licencjat na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu. W Sejmie zasiada od 2005 roku (za każdym razem z ramienia PiS). Jest członkiem Komisji Infrastruktury oraz Komisji Łączności z Polakami za granicą.

Włodzimierz Bernacki Włodzimierz Bernacki Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Włodzimierz Biernacki

Włodzimierz Bernacki jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego - specjalizuje się w zakresie historii doktryn politycznych i prawnych.

Był członkiem "Solidarności", od 2008 roku przewodzi Instytutowi Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. W 2011 roku został posłem z ramienia PiS.

Jarosław Sellin Jarosław Sellin Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Kultury: Jarosław Sellin

Jarosław Sellin jest z wykształcenia historykiem. To wieloletni dziennikarz - pracował w redakcji Wiadomości TVP i gdańskiej panoramy, był związany z Polsatem, gdzie kierował programem "Informacje". W 1998 roku objął funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka, potem Sejm wybrał go na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przeszłości był także bliskim współpracownikiem Kazimierza Ujazdowskiego. 

Marek Gróbarczyk Marek Gróbarczyk Fot. Łukasz Wegrzyn/ Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Gospodarki Morskiej: Marek Gróbarczyk

Ukończył studia na Wydziale Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, pracował na statkach armatorów zachodnich jako oficer, był też wiceprezesa zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A.

W 2007 roku przez trzy miesiące pełnił funkcję ministra gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, później został europosłem z ramienia PiS (w 2014 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję).

Więcej o: