Podróż z czworonogiem tylko w samochodzie? Wcale nie! Poznaj psy, które jeździły koleją i... pływały promem

Z psem podróżować można nie tylko samochodem. Flicka, Luśka i ich opiekunowie udowadniają, że podróż pociągiem czy autokarem nie jest dużym wyzwaniem, choć należy być przygotowanym na drobne trudności. Oto poradnik, który pomoże w przygotowaniu się do wyprawa.
Podróże z psem Podróże z psem dogografia.eu

Podróże z psem

Jedziesz na wakacje i nie wiesz co zrobić z psem? Zabierz go ze sobą! Podróżowanie ze zwierzęciem wcale nie musi być trudne.

Do wyprawy należy się jednak odpowiednio przygotować i sprawdzić, jakie reguły obowiązują u wybranego przewoźnika. Wraz z Flicką i Luśką oraz ich opiekunami, którzy prowadzą blogi "Podróże z psem" i "Urlop na etacie", stworzyliśmy garść rad i informacji, które pomogą w podróży.

Podróże z psem Podróże z psem dogografia.eu

Z psem w podróży

Pociągi są najpopularniejszym środkiem transportu w Polsce. Są też - według relacji Kasi, która razem z Flicką często z nich korzysta - najwygodniejsze w przypadku podróży z czworonogiem.

Podróże z psem: - Jeśli do jakiegoś miejsca można dojechać koleją, to zawsze wybieram tę możliwość. Warunki i cena zależą oczywiście od przewoźnika. Tu największy plus dla Kolei Mazowieckich, które nie pobierają żadnej opłaty za przewóz psa.

Wielki minus dla wszystkich przewoźników za przepis, który mówi, że jeden pasażer może przewieźć jednego psa. Dziś wiele osób ma dwa psy. Aby pojechać pociągiem, muszą jednego zamknąć w transporterku (przy dużych gabarytach psa to nie zawsze jest możliwe), albo błagać innych podróżnych, aby jeden psi bilet wzięli na siebie. Jeśli tylko jest taka możliwość zawsze wybieramy wagony bezprzedziałowe. Jeśli takich nie ma - szukamy przedziału gdzie jest sześć, a nie osiem miejsc (czasami to oznacza konieczność podróżowania pierwszą klasą).

Podróże z psem Podróże z psem dogografia.eu

Z psem w podróży

Podróżowanie pociągiem z psem nie zawsze jest łatwe. Dokładnie tak jak w przypadku osób starszych, z małymi dziećmi czy niepełnosprawnych, problemem mogą okazać się niedostosowane do wysokości pociągu perony na wielu stacjach. Wychodzenie z dużym psem i bagażem z pociągu po metalowych schodkach na peron znajdujący się półtora metra niżej, nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.

Jeśli w pociągu jest duży tłok - trudno mówić o komforcie podróży. Ale to dotyczy wszystkich podróżujących, nie tylko tych z psami. Jeśli pies jest nauczony podróżowania i jest w pociągu spokojny (Flicka zawsze śpi) - to nawet tłok mu nie straszny, byle znalazł się kawałek podłogi, na którym może się położyć. W takich sytuacjach o wiele łatwiej mają właściciele małych psów.

Podróże z psem Podróże z psem dogografia.eu

Z psem w podróży

W przypadku pociągów Intercity, psi bilet kosztuje 15,20 zł, a jeśli zwierzę podróżuje w klatce, opłata nie jest pobierana. Podróżni mogą zgłosić sprzeciw wobec przebywania z psem w przedziale, a wtedy konduktor wskazuje inne miejsce dla podróżujących z psem.

Bilet w Przewozach Regionalnych kosztuje 4,50 zł, tak samo jak w pociągach Kolei Dolnośląskich i Kolei Wielkopolskich. W dwóch ostatnich i w Kolejach Mazowieckich (gdzie pies jeździ za darmo!) obowiązuje zasada, że jeden podróżny może przewieźć jednego psa.

W pociągach Kolei Śląskich bilet kosztuje tylko 2 zł, ale w przypadku braku miejsca dla psa, konduktor może wyprosić czworonoga z właścicielem na najbliższej stacji.

Wszędzie poza Kolejami Śląskimi, konduktor powinien wyznaczyć miejsce dla czworonoga, jednak to nie zawsze się znajduje. Wtedy może się okazać, że podróż spędzimy koło toalety, jak inny psi turysta - Morris.

"Pamiętajmy, że jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, podróżny powinien zająć miejsce wskazane przez konduktora."

Posted by Morris. ??????? ???? ??????. on 5 czerwca 2015
Podróże z psem Podróże z psem DogsAndUs.it / turismotorino.com / flickr / CC 2.0

Z psem w podróży

Dla Flicki jazda autobusem nie stanowi problemu, jednak planując taką podróż, trzeba dokładnie dowiedzieć się jakie są zasady podróżowania z psem. Wielu przewoźników - szczególnie prywatnych, nie zabiera psów, albo zostawia decyzję kierowcy (ot, taka loteria - kiedyś musiałam podjąć takie ryzyko, podróżując do Olsztyna). Dlatego dla mnie autobus to zwykle ostateczność.

W autobusie staramy się w miarę możliwości zająć miejsce takie, aby Flicka mogła położyć się pod siedzeniami. Jeśli się nie da - lokujemy się tam, gdzie leżący na podłodze pies, najmniej będzie przeszkadzał wsiadającym i wysiadającym z autobusu ludziom (a więc zwykle gdzieś na końcu pojazdu).

Podróże z psem Podróże z psem Richard Masoners / Flickr / CC 2.0

Z psem w podróży

Podobnie jest z mniejszymi busikami, których raczej unikamy. Flicka umie się zachować nawet w takich miejscach (kładzie się i śpi), jednak większość "busiarzy" nie zgadza się na przewóz psa (a z głośnej swego czasu historii wiemy, że nawet pies przewodnik może mieć problem).

Tu o wiele łatwiej mają właściciele malutkich, "torebkowych" piesków. Chociaż muszę dać wielki plus kierowcom busów z Warmii i Mazur - jakiś czas temu nie mając innej możliwości dostania się do celu, musiałam korzystać właśnie z prywatnych busów. Nikt mi nie odmówił, mimo że w niektórych pojazdach Flicka zajmowała cały kawałek wolnej podłogi między rzędami siedzeń.

Podróże z psem Podróże z psem Agencja Wyborcza.pl

Z psem w podróży

Podróż samolotem jest nieco bardziej skomplikowana. Większość linii lotniczych przewiduje dwa warianty - transport w kabinie dla zwierząt ważących nie więcej niż 8 kg i klimatyzowanym luku bagażowym dla większych czworonogów.

Opłata jest uzależniona od linii, wielkości zwierzęcia i kraju docelowego. W LOT za zwierze w kabinie zapłacimy 50 zł w przypadku lotu krajowego, 50 euro gdy lecimy do krajów europejskich i 100 dolarów do USA. Więcej zapłacimy za psa do 15 kg, a najwięcej za psa powyżej 15 kg, kolejno - 170 zł, 200 euro, 300 dolarów.

Podobne informacje można znaleźć na stronie Lufthansy. Ten przewoźnik udostępnia też przewodnik podróży ze zwierzętami, gdzie dowiemy się jaki kontener jest potrzebny do przewozu zwierząt i jak zapewnić zwierzakowi dobre samopoczucie w podróży.

Podróże z psem Podróże z psem Joseph Gruber / Flickr / CC 2.0

Z psem w podróży

Chęć podróży z psem należy zgłosić wcześniej (zwykle 48 godzin). Linia ma prawo odmówić przyjęcia psa, jeśli już wcześniej zarezerwowano miejsca dla maksymalnej liczby zwierząt w samolocie.

Nasze czworonogi, niestety, nie mogą latać tak, jak Zachi - pies Boeinga, który sprawdza samoloty pod kątem ładunków wybuchowych. Na zdjęciu: Zachi podczas "testowania" dreamlinera.

Zachi the dog on Boeing 787

Podróże z psem Podróże z psem urlopnaetacie.pl

Z psem w podróży

O podróży promem opowiadają Aleksandra i Michał, którzy prowadzą bloga "Urlop na etacie".

Do Szwecji płynęliśmy z Luśką promem linii Stena Line z Gdyni do Karlsrony. Rejs trwa ok. 10-12 godzin.

Płynąc z psem, musisz wykupić kajutę z opcją przewozu zwierząt. To standardowa kajuta z łóżkami, łazienką i TV (z oknem lub bez), która ma na drzwiach naklejkę informująca o zasadach przewozu zwierząt - psy muszą być na smyczy i w kagańcu, po swoim pupilu należy też oczywiście sprzątać. W każdej zwierzęcej kajucie jest posłanie dla psa/kota, na wypadek gdyby się zapomniało swojego.

Podróże z psem Podróże z psem urlopnaetacie.pl

Z psem w podróży

W trakcie rejsu pies powinien przebywać w kajucie, albo na terenie przeznaczonym do wyprowadzania zwierząt. W zależności od promu jest to niewielka, wolnostojąca piaskownica na pokładzie zewnętrznym, bądź - lepsza opcja - duża otwarta klatka (z piaskownicą), która znajduje się na ustronnym półpiętrze, obok są ławki, wokół których można się przespacerować.

Podczas boardingu razem z kartami pokładowymi (jednocześnie klucze do kajuty) dostaje się fioletową opaskę do przymocowania gdzieś na obroży. To znak, że pies/kot został zarejestrowany i ma opłacony przewóz w cenie dokładnie 14 PLN, niezależnie od wielkości.

Podróże z psem Podróże z psem Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Z psem w podróży

Przemieszczanie się komunikacją miejską nie powinno przysporzyć nam wielu problemów. W wagonach metra, tramwajach, autobusach czy tramwajach wodnych jest zwykle więcej miejsca niż w większości pociągów i autokarów.

W dużych polskich miastach nie musimy płacić za naszego czworonoga, ale należy mieć smycz i kaganiec oraz dokument poświadczający aktualność ustawowo wymaganych szczepień. Wielu podróżnych nie zakłada psu kagańca jeśli ten potrafi być spokojny w komunikacji miejskiej.

Podróże z psem Podróże z psem Hipnos / Flickr / CC 2.0

Z psem w podróży

Pamiętajcie, że podczas każdej podróży musicie zapewnić swoim czworonogom wodę do picia, a przed wyruszeniem zadbać, by "skorzystały z toalety". W dniu wyjazdu najlepiej podać psu pokarm dopiero po dotarciu na miejsce.

Więcej o: