Duda wygrał I turę... najniższym wynikiem w historii. Kukiz najlepszym, który nie wszedł do II tury [CIEKAWOSTKI WYBORCZE]

Wyniki exit poll pokazują, że obecne wybory są wyjątkowe. Zwycięzca I tury wygrał je najmniejszym wynikiem w historii. Z kolei Paweł Kukiz zdobył najwyższy wyników spośród kandydatów, którzy nie weszli do II tury od 1990 r.
Wybory prezydenckie 2015. Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy Wybory prezydenckie 2015. Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Andrzej Duda - pierwsze miejsce z najgorszym wynikiem

Według badań Ipsosu, Andrzej Duda zdobył w I turze ponad 34 proc. głosów. To najniższy, zwycięski wynik z pierwszej tury wyborów prezydenckich. W 1990 r. Lech Wałęsa otrzymał 46 proc., w 1995 r. Aleksander Kwaśniewski 35 proc., w 2000 wybory zakończyły się już w pierwszej turze. Kwaśniewski zdobył wtedy prawie 54 proc. głosów. W 2005 r. Donald Tusk uzyskał ponad 35 proc. głosów, a 5 lat temu Bronisław Komorowski 41 proc. głosów.

Bronisław Komorowski w czasie wieczoru wyborczego Bronisław Komorowski w czasie wieczoru wyborczego KUBA ATYS

Bronisław Komorowski - najgorszy wynik prezydenta

Bronisław Komorowski jest trzecim polskim prezydentem walczącym o reelekcję. Jego wynik - 32 proc. jest najgorszy. Lech Wałęsa w 1995 r. otrzymał 33 proc., a Aleksander Kwaśniewski w 2000 r. prawie 54 proc. Nie liczmy tutaj trzeciego startu Lecha Wałęsy, który w 2000 r. zanotował katastrofalny wynik w okolicy 1 punktu procentowego, gdyż startując nie był urzędującym prezydentem.

Paweł Kukiz w sztabie wyborczym w Lubinie Paweł Kukiz w sztabie wyborczym w Lubinie Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta

Paweł Kukiz - najlepszy przegrany pierwszej tury

Kukiz był czarnym koniem wyborów. Otrzymał ponad 20 proc. głosów, ale nie wystarczyło to, by wejść do II tury. Do tej pory kandydaci z 3. miejsca otrzymywali od 9 proc. (Jacek Kuroń w 1995 r.) do 18 proc. (Tadeusz Mazowiecki w 1990 r.)

Wieczor wyborczy Janusz Korwin Mikke Wieczor wyborczy Janusz Korwin Mikke &Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Janusz Korwin-Mikke - najlepszy jego wynik

To były 5. wybory Janusza Korwin-Mikkego. Gdyby zebrał podpisy w 1990 r. - byłby jedynym kandydatem, który w historii Polski kandydował we wszystkich powszechnych wyborach prezydenckich. W tym roku zdobył ponad 4 proc. głosów. To jego najlepszy wynik w historii. Dotychczas jego najlepszy rezultat wynosił: 2,46 proc. w 2010 r.

Wieczór wyborczy Magdaleny Ogórek Wieczór wyborczy Magdaleny Ogórek Fot. Jacek Marczewski/ Agencja Gazeta

Magdalena Ogórek - historyczna klęska lewicy

Kandydaci SLD lub przez nich popierani od 1990 r. otrzymywali od 9 proc. (Włodzimierz Cimoszewicz w 1990 r.) po Aleksandra Kwaśniewskim (54 proc. w 2000 r.) Ponad 2-procentowy wynik to katastrofa dla lewicy. Lepszy rezultat otrzymał nawet kandydat Unii Pracy w 1995 r. - Tadeusz Zieliński.

Wieczór wyborczy Adama Jarubasa Wieczór wyborczy Adama Jarubasa JAROSŁAW KUBALSKI

Adam Jarubas - najgorszy wynik PSL

Adam Jarubas musiał zdobyć ponad 1,75 proc. głosów, by poprawić i tak słaby wynik Waldemara Pawlaka z 2010 r. Nawet to się nie udało. Kandydat PSL w każdych wyborach od 1990 r. zyskuje coraz mniejsze poparcie. Roman Bartoszcze w 1990 r. zdobył 7 proc. głosów, a potem co 5 lat było coraz gorzej.