Na dzisiaj kończymy relację. Za chwilę na stronie głównej Gazeta.pl pojawi się podsumowanie z najważniejszymi informacjami na temat pandemii koronawirusa. Miłego wieczoru.
Na dzisiaj kończymy relację. Za chwilę na stronie głównej Gazeta.pl pojawi się podsumowanie z najważniejszymi informacjami na temat pandemii koronawirusa. Miłego wieczoru.
"Haaretz" informuje o pierwszej ofierze śmiertelnej w Izraelu. Z powodu koronawirusa zmarł 88-letni mieszkaniec domu opieki w Jerozolimie.
First Israeli coronavirus patient dies, an 88-year-old man who was hospitalized a week ago | Live updateshttps://t.co/4IU2mF3zWH
— Haaretz.com (@haaretzcom) March 20, 2020
Polskie konsulaty na Wyspach ograniczają działalność w związku z koronawirusem. Na osobistą wizytę emigrant będzie się mógł umówić tylko w wyjątkowej sytuacji. - Przechodzimy w tryb pracy alarmowej - mówi londyński konsul Mateusz Stąsiek.
Przyjmowanie wniosków wizowych i paszportowych oraz umawianie wizyt w sprawach obywatelskich i prawnych zostały zawieszone aż do odwołania. - Cały czas jesteśmy jednak na miejscu. Służymy rodakom w sprawach pilnych - podkreśla jednak konsul w rozmowie z Polskim Radiem. I dodaje, że chodzi na przykład o sytuację, w której naszemu rodakowi na Wyspach wygaśnie data ważności jedynego dowodu tożsamości. Inny przykład to program "LOT do domu".
Jak podaje CNN za New Endland Journal of Medicine, w USA przypada na tysiąc mieszkańców mniej łóżek szpitalnych niż we Włoszech. Na tysiąc Amerykanów jest 2,8 miejsca, natomiast na 1000 Włochów 3,2 miejsca. CNN cytuje słowa generała dr Jerome'a Adamsa, który ostrzefgał, że USA mogą "stać się Włochami", jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy.
"Szkoły, przedszkola i uczelnie będą zamknięte przynajmniej do 12 kwietnia. Premier ogłosił w Polsce stan epidemii. Nie czas na półśrodki, musimy działać odważnie z myślą o tych, dla których najbliższe tygodnie i miesiące będą szczególnie trudne" - komentuje ostatnie decyzje rządu Robert Biedroń.
Szkoły, przedszkola i uczelnie będą zamknięte przynajmniej do 12 kwietnia. Premier ogłosił w Polsce stan epidemii. Nie czas na półśrodki, musimy działać odważnie z myślą o tych, dla których najbliższe tygodnie i miesiące będą szczególnie trudne. #Polska2020 #koronawirus
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) March 20, 2020
Poprawiła się sytuacja w podlondyńskim szpitalu, który ogłosił stan krytyczny w związku z liczbą pacjentów zarażonych koronawirusem. Alarm w
Northwick Park Hospital, na północnych przedmieściach stolicy ogłoszono wczoraj wieczorem, a odwołano dziś po południu. Początkowo z doniesień medialnych wynikało, że do kryzysu doszło dzisiaj. Pacjenci zostali przewiezieni do okolicznych szpitali, bo w Northwick Park Hospital zabrakło łóżek. To pierwszy taki przypadek na Wyspach.
Londyn jest ogniskiem koronawirusa, eksperci obawiają się, że szczególnie w tutejszych placówkach może zabraknąć łóżek, rąk do pracy czy respiratorów.
Lekarz Dawid Ciemięga, który zasłynął z przeciwstawiania się pseudonaukowym i antyszczepionkowym teoriom zauważył, że Twitter zablokował konto Jerzego Zięby, znanego piewcy tzw. medycyny alternatywnej. Zięba w ostatnim czasie zalecał m.in. leczenie koronawirusa m.in. witaminą C. Wcześniej informowaliśmy, że sklepy wycofują ze sprzedaży pisma, w których pisał.
Z sieci Biedronka i Carrefour znika pismo "Zdrowie bez leków" - informuje "Press" na swojej stronie internetowej. Publikował w nim m.in. Jerzy Zięba, znachor, który znany jest z promowania pseudoterapii i podważania ustaleń medycyny. To efekty interwencji portalu cowzdrowiu.pl, który jako pierwszy nagłośnił, jacy "eksperci" publikują w piśmie.
"Niezależnie od tego jakie środki bezpieczeństwa i organizacyjne będą zastosowane, najbliższe posiedzenie Sejmu stanie się bezprecedensowe i historyczne. To wielka odpowiedzialność Izby i Kancelarii. Rozwiązania zostaną opracowane wspólnie, apelujemy do wszystkich o współpracę" - pisze Andrzej Grzegrzółka, szef Centrum Informacyjnego Sejmu.
Niezależnie od tego jakie środki bezpieczeństwa i organizacyjne będą zastosowane, najbliższe posiedzenie Sejmu stanie się bezprecedensowe i historyczne. To wielka odpowiedzialność Izby i Kancelarii. Rozwiązania zostaną opracowane wspólnie, apelujemy do wszystkich o współpracę. ????
— Andrzej Grzegrzółka (@AndrGrzegrzolka) March 20, 2020
Londyński szpital ogłasza "incydent krytyczny". Brakuje łóżek na oddziale intensywnej terapii
Szpital Northwick Park Hospital znajdujący się w londyńskiej dzielnicy Harrow, ogłosił "incydent krytyczny". Oddział intensywnej terapii nie może już przyjmować pacjentów, a ci napływają nadal.
Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu wiernym dotkniętym koronawirusem. Dekret w tej sprawie opublikowano dziś w Watykanie. Odpustem są objęci też pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób, także w modlitwie o nich się troszczą.
Jak mówi z Rzymu ksiądz Krzysztof Ołdakowski, były wieloletni redaktor naczelny redakcji programów katolickich Polskiego Radia, jest to pomoc duchowa Kościoła dla dotkniętych epidemią.
Wyjaśnia, że warunkiem uzyskania odpustu może być duchowa łączność z Kościołem poprzez transmisję Mszy Świętej, odmówienie Różańca Świętego czy Drogi Krzyżowej.
Portal Wirtualne Media podaje, że w przyszłym tygodniu "Wprost" i "Do Rzeczy" nie ukażą się w wersji drukowanej, a jedynie w cyfrowej. Powodem jest fakt, że z powodu koronawirusa zamknięto wiele punktów sprzedaży.
Jak informuje resort, potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. Łącznie w Polsce jest 425 osób zakażonych, 5 osób zmarło.
Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 425/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
"Mamy 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Mamy 14 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
Koronawirus. Mateusz Morawiecki: Wprowadzamy w Polsce stan epidemii
- Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale i nakłada na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej.
- Stoimy przed jednym z największych wyzwań ostatnich dziesięcioleci. Musimy ochronić nie tylko życie i zdrowie, ale też materialne podstawy bytu milionów polskich rodzin - powiedział prezydent w orędziu. - Nie czas na spory programowe między partiami, w tej chwili musimy działać sprawnie i zdecydowanie - dodał.
- Zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W poniedziałek omówimy razem szczegóły tarczy antykryzysowej. Wokół tego ważnego projektu musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych - powiadomił Duda.
Prezydent: Zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W poniedziałek omówimy razem szczegóły #TarczaAntykryzysowa. Wokół tego ważnego projektu musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 20, 2020
??? https://t.co/fJuY8jYVry#koronawirus pic.twitter.com/rOONRduPKj
Andrzej Duda dziękuje wszystkim, którzy wspierają państwo w zwalczaniu epidemii.
PILNE
- Zbliżamy się do kluczowego momentu - mówi w orędziu Andrzej Duda. - Zostańmy w domu. Szybko rosnąca liczba chorych jest zawsze wynikiem lekkomyślności - dodaje.
Belgijskie lotnisko w Charleroi pod Brukselą od wtorku do 5 kwietnia będzie zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.
Port lotniczy, z którego korzystają tanie linie lotnicze, zanotował w ostatnich dniach drastyczny spadek liczby pasażerów, bo część linii lotniczych wstrzymało loty, część krajów zamknęła granice. Co więcej, prawie wszystkie loty zawiesił Ryanair, największy przewoźnik korzystający z lotniska w Charleroi. Stąd decyzja o zamknięciu portu. Rząd w Brukseli będzie go mógł natomiast wykorzystywać do sprowadzania Belgów, którzy z powodu koronawirusa utknęli w różnych częściach świata.
Minister zdrowia Francji Jérôme Salomon stwierdził, że sytuacja w tym kraju gwałtownie się pogarsza. Na chwilę obecną jest tam 12612 osób zakażonych, liczba zgonów wynosi 450. Minister zaapelował też, by zdrowi Francuzi nie nosili maseczek, gdyż powinny one być zarezerwowane dla personelu medycznego.
W geście solidarności z Włochami Filharmonia Szczecińska została oświetlona włoską flagą.
Brytyjski rząd pokryje 80 procent pensji każdego pracownika zagrożonego zwolnieniem. Jeśli w wyniku epidemii ktoś nie pracuje, zamiast się go pozbywać, pracodawca będzie mógł przerzucić finansowanie wynagrodzenia na państwo.
Początkowo program ma działać przez trzy miesiące, ale może zostać przedłużony. Rząd wprowadza limit takiej pomocy do zarobków o wysokości 2500 funtów miesięcznie.
Spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych i ministrów do spraw europejskich w przyszłym tygodniu w Brukseli zostały odwołane - poinformowali dyplomaci w Brukseli. W poniedziałek, zamiast spotkania, ma się odbyć wideokonferencja unijnych szefów dyplomacji.
Główny temat to wpływ koronawirusa na sytuację w świecie, powroty Europejczyków do domów, a także kwestie migracyjne.
Brytyjski rząd zdecydował o zamknięciu pubów, kawiarni, klubów, teatrów, restauracji, siłowni itd.
Prime Minister Boris Johnson says the government is telling pubs, cafes, nightclubs, bars, theatres, restaurants, leisure centres and gyms to close from tonight
— Sky News Breaking (@SkyNewsBreak) March 20, 2020
Konferencja premiera Morawieckiego z ministrami Szumowskiego i Piontkowskiego dobiegła końca.
Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów. Wybory według planów mają się odbyć 10 maja - powiedział premier.
- Będziemy mieli w najbliższych dniach tysiąc - dwa tysiące. W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy, mówienie o efektach, kiedy to się skończy, jest gdybaniem - stwierdził Szumowski.
Minister @SzumowskiLukasz w #KPRM: Wspólnie z Ministrem @MSWiA_GOV_PL podpisaliśmy rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce. Stan epidemii nakłada nowe obowiązki i prerogatywy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się #koronawirus. pic.twitter.com/Ru6Ay1muUd
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
- 344 testy na milion mieszkańców w porównaniu z 17 we Francji pokazuje skalę, w jakiej działamy - powiedział.
Szumowski pytany o liczbę dokonywanych testów porównuje sytuację w Polsce m.in. do USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. - Ilość testów, jak na etap, na którym jesteśmy, jest stosunkowo dobra w porównaniu z innymi krajami. Oczywiście tych testów przybywa. W tej chwili wykonano 13100 testów, a nasze możliwości wzrosły do 4 tys. testów na dobę - powiedział.
- Rodziców prosimy o pewną wyrozumiałość. Nie zawsze wszystko udaje się najlepiej, ale przy wspólnym wysiłku doprowadzimy do tego, że nasze dzieci będą bezpieczniejsze i nie zmarnują tego czasu - powiedział Piontkowski.
Dariusz Piontkowski, minister edukacji, informuje o rozporządzeniu, które nałoży obowiązek "systematycznego przekazywania wiedzy, by nauczyciele mogli kontaktować się z uczniami, a także wystawiać im oceny".
- Ogłoszenie stanu epidemii w kraju jest trudną decyzją, ale jak popatrzymy na liczbę osób, która umiera codziennie we Francji czy Włoszech, to myślę, że te trudne decyzje, odpowiedzialne zachowania Polaków, ratują życie - powiedział.
- Wiemy, że trudno jest funkcjonować w okresie kwarantanny. To trudny i ciężki czas, z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, możemy uratować komuś życie - powiedział minister zdrowia.
Co oznacza stan epidemii? Szumowski wyjaśnia: - Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię.
- Dziś ponad 400 osób zarażonych koronawirusem, dziś ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych. To upoważnia mnie do podpisanie rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii - przekazał właśnie Szumowski.
- Jak dzisiaj widzimy, że Koreańczycy, Japończycy, Chińczycy i Tajwańczycy wracają do pracy, to dzieje się tak dlatego, że bardzo surowo traktowali reguły kwarantanny. Wprowadzamy bardziej surowe kary, z 5 tys. na 30 tys. zł (za nieprzestrzeganie kwarantanny - red.) - powiedział Morawiecki.
Jak powiedział Morawiecki, decyzja o zamknięciu granic była słuszna. Jak dodaje, służby cały czas starają się redukować powstawanie korków na graniach.
- Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny - powiedział premier. - Społeczna izolacja nie możne oznaczać samotności. Cieszę się, że staramy się pomagać osobom starszym - dodał.
Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stanu epidemii. O szczegółach ma powiedzieć minister Łukasz Szumowski.
Morawiecki poinformował, że szkoły będą zamknięte do Wielkanocy.
- Również globalna gospodarka przechodzi bardzo trudny czas. Wirus toczy też rynki finansowe i gospodarkę realna - powiedział. Jak dodał, znaczna część gospodarski jest "zamrożona".
- Mam nadzieję, że po świętach Wielkiej Nocy będzie można zmienić tryb funkcjonowania, będziemy o tym mówić w kolejnych dniach - powiedział Morawiecki.
Rozpoczęła się konferencja premiera. Morawiecki dziękuje polskim służbom medycznym, pracownikom branży handlowej i transportowej.
Za chwilę zacznie się konferencja premiera Morawieckiego.
Konferencja prasowa premiera @MorawieckiM, @MZ_GOV_PL i @MEN_GOV_PL https://t.co/EqRqTQHatj
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 20, 2020
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, zwrócił się z apelem do młodych ludzi. - Nie jesteście niezwyciężeni. Przez tego koronawirusa możecie trafić do szpitala na tygodnie, może was nawet zabić. Nawet jeśli nie zachorujecie, wasze decyzje o tym, gdzie pójdziecie, mogą dla kogoś innego oznaczać różnicę między życiem a śmiercią - powiedział.
"Today, I have a message for young people: you are not invincible. This #coronavirus could put you in hospital for weeks, or even kill you.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 20, 2020
Even if you don?t get sick, the choices you make about where you go could be the difference between life & death for someone else"-@DrTedros
Łącznie we Włoszech jest 47 tys. przypadków zakażenia. Zmarły 4032 osoby.
BREAKING: Italy reports 5,986 new cases of coronavirus and 627 new deaths, raising total to 47,021 cases and 4,032 dead https://t.co/eUoE2b20hL
— BNO Newsroom (@BNODesk) March 20, 2020
Włochy poinformowały, że liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 627 osób. To największy dotychczas wzrost z dnia na dzień.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport krajowy. 898 osób jest hospitalizowanych, 47115 jest objętych kwarantanną, 62120 osób zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju, a 53117 objęto nadzorem epidemiologicznym.
??Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/MqlcUHGuFb
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
Ciekawa analiza Ośrodka Studiów Wschodnich. Jakub Jakóbowski, ekspert OSW ocenia, że "chińskie cele polityczne związane z dostawami sprzętu medycznego skupiają się na budowaniu wizerunku Państwa Środka jako globalnego lidera, a także promowaniu chińskich doświadczeń w zakresie walki z wirusem". "W ten sposób władze ChRL starają się ograniczać straty wizerunkowe związane z ukrywaniem epidemii w Wuhan w pierwszych tygodniach, a jednocześnie politycznie skapitalizować zagraniczne zainteresowanie ich doświadczeniami w przeciwdziałaniu COVID-19" - czytamy w artykule.
- Chińskie cele polityczne związane z dostawami sprzętu medycznego skupiają się na budowaniu wizerunku Państwa Środka jako globalnego lidera, a także promowaniu chińskich doświadczeń w zakresie walki z wirusem - pisze @J_Jakobowski
— OSW ? Ośrodek Studiów Wschodnich (@OSW_pl) March 20, 2020
w nowej analizie #OSWhttps://t.co/Ew7jSxk7qm
Czeka nas gorący wieczór. O godz. 18.30 odbędzie się konferencja premiera, o 20 prezydent wygłosi orędzie.
?? ZAPOWIEDŹ: Dzisiaj (20 marca) około godz. 18.30, odbędzie się konferencja prasowa premiera @MorawieckiM.https://t.co/fDKb8Gfrgg
— Centrum Informacyjne Rządu (@KPRM_CIR) March 20, 2020
Codzienna wideokonferencja z wojewodami ministra Mariusza Kamińskiego oraz wiceministrów @WasikMaciej i @szefernaker. pic.twitter.com/3LKMXfteJ8
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) March 20, 2020
Komisja Europejska zadowolona z decyzji platform internetowych dotyczących obniżenia domyślnej jakości wyświetlanych filmów i seriali. Apel w tej sprawie wystosował komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton z powodu przeciążenia sieci w związku z pandemią koronawirusa. Najpierw Netflix a później YouTube poinformowały, że podążą za sugestią Komisji. - Bardzo doceniam duże poczucie odpowiedzialności obu serwisów streamingowych - skomentował unijny komisarz. Thierry Breton argumentował wcześniej, że sieć jest teraz bardziej niż kiedykolwiek narażona na przeciążenie, bo o wiele więcej ludzi niż zazwyczaj pracuje z domów przez internet.
Sprzęt kupiony przez uczelnie medyczne do szkolenia lekarzy zostanie wykorzystany do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podjęła taką decyzję wspólnie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.
Wyposażenie takie mają szkoły między innymi w Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Białymstoku. Chodzi o nowoczesne urządzenia, które dzięki pieniądzom unijnym kupiły centra symulacji. - Jak wynika z naszych wyliczeń to grubo ponad sto urządzeń w tym kilkanaście respiratorów - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.
"Udało nam się kupić 150 łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem" - informuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Nadal nie ma decyzji co do tego, jak będzie zorganizowane najbliższe posiedzenie. - Warianty są różne, za wcześnie, by o nich mówić. Chodzi o to, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo posłom, pracownikom, Straży Marszałkowskiej, dziennikarzom, żeby nie mnożyć zagrożenia rozszerzania się epidemii - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Terlecki wykluczył możliwość przeprowadzenia posiedzenia poza budynkiem parlamentu. We wtorek zbierze się w tej sprawie prezydium.
Są znane wyniki badania Ursuli von der Leyen na obecność koronawirusa. Test dal negatywny wynik. Szefowa Komisji Europejskiej została przebadana, gdy okazało się że koronawirusa ma Michel Barnier, unijny negocjator ds. brexitu.
Podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu robią zakupy seniorom:
Przyszli żołnierze włączyli się w walkę ze skutkami #koronawirus. Podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu pomagają osobom starszym między innymi robiąc i przynosząc im zakupy. pic.twitter.com/w0igK4jV8u
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 20, 2020
W Rosji do 253 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podały rosyjskie służby sanitarne. W ciągu doby obecność patogenu stwierdzono u 54 osób. Do tej pory wyzdrowiało 12 osób.
W całej Rosji ogłoszono stan podwyższonej gotowości. Rosyjska armia uczy się jak pomagać ludności cywilnej w walce z koronawirusem. Premier Rosji Michaił Miszustin poinformował o rozpoczęciu testów na zwierzętach sześciu szczepionek, które opracowali eksperci pracujący dla federalnej służby nadzoru sanitarnego.
Tvn24.pl podaje, że czołowy producent środków do dezynfekcji w Polsce ma zapasy takich środków jedynie na dwa dni. Firma zaopatruje setki szpitali na terenie całego kraju. Składnikiem płynu dezynfekującego jest alkohol etylowy skażony izopropanolem. Co prawda jest on zwolniony z akcyzy, ale na rynku go brakuje, jest tylko alkohol etylowy, wykorzystywany do produkcji spożywczej i objęty wysokim podatkiem. Wydane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie co prawda zwalnia z akcyzy firmy, ale tylko te, który produkują na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych i nie dotyczy przedsiębiorstw, dostarczających płyn do szpitali. Tvn24.pl nieoficjalnie podaje, że w Ministerstwie Finansów już trwają prace nad zmianą przepisów.
Jak podaje portal 300polityka.pl wieczorem Andrzej Duda wygłosi orędzie do narodu. Rozpocznie się ok. 20.
W związku z pandemią koronawirusa, także Belgia zamyka granice dla podróży i wizyt, które nie są niezbędne. Minister spraw wewnętrznych poinformował, że kontrole graniczne zostały przywrócone dziś o 15.00. Mają obowiązywać do 30 kwietnia.
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił, że podpisze zarządzenie, zgodnie z którym niemal 100 procent mieszkańców Nowego Jorku będzie musiało pozostać w domach.
#BREAKING: I will sign an Executive Order mandating that 100%25 of workforce must stay home, excluding essential services.
— Andrew Cuomo (@NYGovCuomo) March 20, 2020
This order excludes pharmacies, grocery stores, and others.
"Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego" - podaje ministerstwo zdrowia.
Mamy 33 przypadki zakażenia koronawirusem - podaje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest 411 zakażonych, w tym 5 osób zmarłych (przyczyną śmierci 27-latki, która zmarła w Łańcucie, nie był koronawirus, więc nie jest ona brana pod uwagę w statystyce resortu).
Mamy 33 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
O godzinie 16 rozpoczęło się dziś posiedzenie Prezydium Sejmu - w jego trakcie ma zapaść decyzja, jak będą wyglądały przyszłotygodniowe głosowania w Sejmie w obliczu epidemii.
W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych wykryto 4581 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.
Jest oświadczenie szpitala w Łańcucie, w którym zmarła dziś 27 letnia kobieta zakażona koronawirusem (przyczyną jej śmierci nie był jednak bezpośrednio koronawirus, a m.in. sepsa). Jak można przeczytać w dokumencie, 27-latka przebywała początkowo w szpitalu w Nisku, gdzie urodziła dziecko przez cesarskie cięcie. Po przyjeździe do szpitala w Łańcucie miała już problemu z oddychaniem i objawy wskazujące na zapalenie płuc. "Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13 dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu doszło do zatrzymania krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentkę uznano za zmarłą" - pisze szpital.
Sytuacja na granicach i wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce - o tych tematach dyskutował dziś rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Zespół zakończył obrady po południu. Jak poinformował Polskie Radio rzecznik rządu, Piotr Mueller - mowa była również o specustawie w sprawi Tarczy Antykryzysowej, która ma pomóc przedsiębiorcom notującym straty w czasie walki z koronawirusem. Projekt ten ma dziś trafić do prezydenta i Rady Dialogu Społecznego, w przyszłym tygodniu prace nad dokument ma rozpocząć rząd.
Późnym popołudniem kolejne informacje o walce z pandemią rząd ma przekazać na konferencji prasowej.
"Jeżeli tak wygląda świadomość żołnierzy formacji ministra Błaszczaka, to należy się bardziej ich obawiać niż liczyć na wsparcie" - napisał Mirosław Różański, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, zamieszczając zdjęcie żołnierzy jedzących kanapki w ochronnych rękawiczkach. W komentarzach wiele osób wskazuje, że to złamanie zasad bezpieczeństwa.
Wpis doczekał się osobliwej odpowiedzi z oficjalnego konta Ministerstwa Obrony Narodowej. "Jak Pan nie chce pomagać, to niech Pan przynajmniej nie przeszkadza..." - napisali przedstawiciele resortu.
Jak Pan nie chce pomagać, to niech Pan przynajmniej nie przeszkadza...
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) March 20, 2020
Z ponad 2,7 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z #koronawirus, blisko 1,3 tys. patroluje granice Polski. Żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej czuwają na południowym odcinku granicy państwa w województwach śląskim i małopolskim, wspierając działania Straży Granicznej. pic.twitter.com/eQkXVph0w3
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 20, 2020
Większość Polaków chce przełożenia daty wyborów prezydenckich - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Za tym, by wybory przeprowadzono w późniejszym terminie opowiedziało się 70 proc. badanych, 12 proc. uważa, że nie ma takiej potrzeby, 18 proc. nie ma zdania. Badanie zrealizowano w dniach 17-18 marca 2020 r. na próbie 1077 dorosłych Polaków.
"W mojej rodzinnej Chodzieży wykryto koronawirusa w 'sanatorium' - Centrum Pulmunologii. Personel medyczny - 7 osób - który miał kontakt z zakażonym pacjentem jest poddany kwarantannie. Czy da się zapobiegać takim sytuacjom?" - pyta Patryk Strzałkowski z Gazeta.pl.
W mojej rodzinnej Chodzieży wykryto koronawirusa w "sanatorium" - Centrum Pulmunologii. Personel medyczny - 7 osób - który miał kontakt z zakażonym pacjentem jest poddany kwarantannie. Czy da się zapobiegać takim sytuacjom? https://t.co/b15cfHnutX
— Patryk Strzałkowski (@PStrzalkowski) March 20, 2020
Olivier Lejeune, analityk Międzynarodowej Agencji Energii opracował mapę, przedstawiającą poziom wdrożonych przez państwa zabezpieczeń w celu zahamowania epidemii. Im ciemniej, tym bardziej restrykcyjne przepisy. "W ostatnich dniach Europa podjęła najbardziej rozległe działania przeciwko koronawirusowi, ale reszta świata nie jest daleko w tyle" - napisał.
Europe has taken the most sweeping measures against the coronavirus in recent days, but the rest of the world isn't far behind. pic.twitter.com/kXoNyx1q4s
— Olivier Lejeune (@O_LJ) March 19, 2020
Około 300 osób wróciło do Lwowa z Polski dwoma specjalnymi pociągami. Jak poinformował dyrektor departamentu ochrony zdrowia Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Andrij Wasko, część z nich to mieszkańcy Lwowa, niektórzy to mieszkańcy sąsiednich obwodów.
Andrij Wasko powiedział, że wszyscy pasażerowie dwukrotnie przeszli kontrolę temperatury, a także badanie lekarskie. Nie stwierdzono u nich żadnych oznak koronawirusa.
Na lwowskim dworcu kolejowym, oprócz lwowian z pociągów wysiedli także mieszkańcy obwodów tarnopolskiego, iwanofrankiwskiego, zakarpackiego, równieńskiego, wołyńskiego, czerniowieckiego i chmielnickiego.
Minęła godzina 15, więc żegnam się z Państwem na dziś i oddaję relację w troskliwe ręce moich redakcyjnych kolegów.
"Decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego wprowadzono zakaz podawania informacji o stanie epidemiologicznym dotyczącym koronawirusa na terenach powiatów" - podaje "Tygodnik Szczytno".
Przyczyną wydania takiego zarządzenia ma być chęć chronienia danych osobowych osób zakażonych i przebywających w kwarantannie. Niezadowoleni są jednak lekarze, którzy mówią, że dane publikowane przez starostwo były "jedynymi rzetelnymi informacjami, które dawały obraz zagrożenia". - Wywiad to jedno, ale twarde dane to naprawdę istotna rzecz dla bezpieczeństwa i naszego, i pacjentów - mówi jeden z lekarzy w rozmowie z tygodnikiem.
"Decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego wprowadzono zakaz podawania informacji o stanie epidemiologicznym dotyczącym koronawirusa na terenach powiatów" https://t.co/CAA3LdhvNW
— Michał Wojcieszczuk (@MWojcieszczuk) March 20, 2020
PILNE
"Pacjent zero" opuścił szpital w Zielonej Górze. Tym razem już na pewno - w ostatnich dniach takie informacje pojawiły się kilkukrotnie - bowiem rozmawia z mediami przed placówką.
- Ja w tej chwili chcę zniknąć i chcę mieć spokój - mówi mężczyzna, ale dodaje, że "jest szczęśliwy, bo wychodzi na nogach". - Jestem całkowicie zdrowym człowiekiem. Mam wzorowe wszystkie wyniki - podkreśla.
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że wstrzymanie pracy laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie nie wpłynie na liczbę wykonanych testów. Referencyjne laboratorium zamknięto po tym, jak u jednego z pracowników
wykryto zakażenie koronawirusem. Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że z dnia na dzień znacząco rośnie liczba wykonywanych badań. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 1800 testów. Andrusiewicz dodał, że obecnie testy w kierunku koronawirusa wykonywane są w prawie 30 laboratoriach w Polsce i liczba ta stale rośnie.
Parafrazując klasyka: widzisz synku, tak wygląda mądrość etapu.
Złote myśli pani minister Emilewicz zasługują na zebranie w jednego tweeta. Dla potomnych. #koronawirus pic.twitter.com/WobVzjn4dg
— Joanna Zielonopolecka (@naprawdejoanna) March 19, 2020
PILNE
Dystans społeczny ("social distancing") - mniej lub bardziej restrykcyjny - będzie konieczny przez większą część roku - podaje The Scientific Group for Emergencies, czyli grupa doradcza brytyjskiego rządu ws. epidemii koronawirusa. Większe restrykcje oznaczają m.in. zamknięcie szkół, pracę zdalną i pozostawanie w domach, a mniejsze - izolację poszczególnych osób czy domostw.
"Zgodnie z tą polityką, co najmniej przez pół roku będziemy musieli spędzić przy obowiązujących restrykcyjnych środkach dystansu społecznego" - piszą doradcy z SAGE. Cały dokument można przeczytać tutaj >>>
Państwowi przewoźnicy kolejowi i autokarowi włączyli się w akcję LOTdoDomu. Chodzi o spółki PKP Intercity oraz Polonus. Ma to umożliwić pasażerom, którzy wylądują na warszawskim lotnisku Chopina bezpieczne dojechanie do wybranych miast w całej Polsce.
Jeszcze raz wracamy do zmarłej w Łańcucie 27-latki. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział na antenie TVP Info, że została ona opisana jako szósta ofiara koronawirusa, ponieważ była nim zakażona, jednak lekarze z Łańcuta poinformowali resort, że przyczyną śmierci była sepsa, a nie COVID-19. - Stąd też tak naprawdę nie powinniśmy wliczać tej zmarłej kobiety do osób, które poniosły śmierć z uwagi na fakt zarażenia koronawirusem - ocenił.
W czwartek wieczorem jeden z pracowników Polskiego Radia 24 został zdiagnozowany pozytywnie na obecność koronawirusa. Taką informację miała przekazać pracownikom prezeska PR Agnieszka Kamińska - podaje Magazyn Press.
Jeden z pracowników @PolskieRadio24 został w czwartek wieczorem zdiagnozowany pozytywnie na obecność koronawirusa https://t.co/ycsVVEdtX2
— Magazyn Press (@PressRedakcja) March 20, 2020
Jak ustaliła Wirtualna Polska, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta był w Niemczech w ubiegły weekend, a obecnie nie jest na kwarantannie. W rozmowie z portalem Marcin Kędryna powiedział, że był "godzinę, no może półtorej godziny", a nie przez trzy dni. - Wtedy musiałbym być na kwarantannie. Wjechałem do Niemiec w piątek 23.30, wracałem o 1.00. Musiałem kogoś odwieźć do Berlina. Nie wysiadałem z samochodu w ogóle. To było 24 godziny przed zamknięciem granic - stwierdził.
We wpisie na Twitterze wyjaśnił, że był w Niemczech w nocy z piątku na sobotę. "(...) byłem przez około 15 minut w centrum Berlina. Na terenie Niemiec nie miałem z nikim kontaktu. Wróciłem do Polski prawie dobę przed zamknięciem granic, więc nie złamałem żadnego z przepisów dotyczących kwarantanny" - napisał.
Tydzień temu, w nocy z piątku na sobotę byłem przez około 15 minut w centrum Berlina. Na terenie Niemiec nie miałem z nikim kontaktu.
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) March 20, 2020
Wróciłem do Polski prawie dobę przed zamknięciem granic, więc nie złamałem żadnego z przepisów dotyczących kwarantanny.
Ukraina w najbliższym czasie ma otrzymać z Chin ponad 10 milionów testów na obecność koronawirusa. Poinformował o tym Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu do obywateli. Zełenski obiecał, że testy, ale też inne medyczne zasoby potrzebne do walki z epidemią koronawirusa mają przybyć na Ukrainę z Chin w ciągu najbliższych 48 godzin. Będzie to - oprócz testów - 10 respiratorów, milion masek, które trafia do ukraińskich aptek, 100 tysięcy masek o podwyższonej ochronie dla lekarzy i policjantów, a także 400 tysięcy testów ekspresowych.
Ukraiński prezydent zaapelował też do rodaków o pozostawanie w domach.Na Ukrainie wykryto 26 przypadków zakażenia koronawirusem. 3 osoby zmarły.
Potwierdzają się informacje na temat zmarłej 27-latki z Łańcuta. - Wszystko wskazuje na to, że koronawirus nie był bezpośrednią przyczyną śmierci, a sepsa - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, jego wypowiedź cytuje TVP Info.
W chińskim mieście Wuhan zmarła kolejna lekarka z grupy 8 osób, które na początku stycznia ostrzegały chińskie władze przed potencjalną epidemią koronawirusa. To także piąty lekarz z centralnego szpitala w tym mieście, który zmarł podczas epidemii.
Doktor Liu Li w centralnym szpitalu w Wuhan współpracowała z Li Wenliangiem, pierwszym z ośmiu lekarzy, którzy na początku stycznia ostrzegali lokalne władze przed pojawieniem się w mieście patogenu przypominającego SARS. Wówczas każdy z lekarzy był zastraszany i musiał podpisać dokument stwierdzający, że rozpowszechnia fałszywe informacje. Policja w Wuhan wczoraj oficjalnie przeprosiła rodzinę Li Wenlianga, który zmarł z powodu zakażenia koronawirusem na początku lutego.
Po tym jak chińskie władze oficjalnie przyznały, że w kraju rozprzestrzenia się epidemia koronawirusa, chińskie państwowe media zaczęły pisać o lekarzach z Wuhan jako o bohaterach starających się uratować mieszkańców. Do tej pory nie wyjaśniono jednak, na jakim szczeblu chińskich władz i od jak dawna wiedziano o potencjalnym zagrożeniu w związku z wykryciem patogenu.
Li Wenliang
Władze Iranu apelują, aby mieszkańcy pozostali w domach. Dzisiaj rozpoczyna się perski nowy rok, który zazwyczaj oznacza wzmożone podróże Irańczyków po całym kraju. Istnieje obawa, że może to doprowadzić do jeszcze większego rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie. Według podanych właśnie przez miejscowe ministerstwo zdrowia danych, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1433, a zakażonych jest niemal 20 tysięcy.
Tymczasem marszałek Karczewski jak zwykle nie baczy na słowa. - Apele o przesunięcie wyborów są po prostu żenujące, są śmieszne - powiedział na konferencji prasowej.
"Apele o przesunięcie wyborów są po prostu żenujące, są śmieszne" - wicemarszałek Stanisław Karczewski na konferencji prasowej w Nowym Mieście nad Pilicą.
— Michał Wróblewski (@wroblewski_m) March 20, 2020
- Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 44 tys. osób poddanych kwarantannie - cytuje rzecznika KGP insp. Mariusza Ciarkę Onet.pl. Przypadków kwalifikującego się do kary złamania kwarantanny było 299.
Jak informuje prezes Orlenu Daniel Obajtek, pierwsza partia litrowych opakowań płynu do dezynfekcji rąk dociera już na stacje benzynowe. "Zdajemy sobie sprawę z olbrzymiego zapotrzebowania na ten produkt. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, by po zaopatrzeniu służb medycznych, jak najszerzej trafiał on do otwartej sprzedaży" - napisał Obajtek.
Pierwsza partia 1L płynu do dezynfekcji rąk dociera już na stacje @PKN_ORLEN. Zdajemy sobie sprawę z olbrzymiego zapotrzebowania na ten produkt. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, by po zaopatrzeniu służb medycznych, jak najszerzej trafiał on do otwartej sprzedaży pic.twitter.com/5GspnVbtnB
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) March 20, 2020
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jeleniej Górze prosi o kontakt osoby, który w dniach 9-13 marca podróżowały autobusem PKS Tour Jelenia Góra na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba. Z informacji Radia ZET wynika, że zakażony koronawirusem okazał się kierowca autokaru.
PILNE
Według najnowszych informacji dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego, bezpośrednią przyczyną śmierci 27-latki z Łańcuta miała być sepsa, do której doszło po porodzie.
??Bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety była sepsa, która pojawiła się po porodzie!!! https://t.co/T2SoASyJtg
— Mariusz Piekarski (@Piekarski_M) March 20, 2020
Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski dotarł do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, do którego oddelegował go wojewoda mazowiecki. "W szpitalu, w którym teraz się znajdujemy mamy trudną sytuację. Zdecydowana większość personelu przebywa w kwarantannie" - podaje Karczewski.
"Zostaję w szpitalu do ostatniego pacjenta. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami innych placówek. Czuwamy nad stanem zdrowia wszystkich hospitalizowanych" - dodaje marszałek.
Wicemarszałek #Senat @StKarczewski w #NoweMiastoNadPilicą: W szpitalu, w którym teraz się znajdujemy mamy trudną sytuację. Zdecydowana większość personelu przebywa w kwarantannie. #koronawirus
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) March 20, 2020
Wicemarszałek #Senat @StKarczewski w #NoweMiastoNadPilicą: Zostaję w szpitalu do ostatniego pacjenta. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami innych placówek. Czuwamy nad stanem zdrowia wszystkich hospitalizowanych. #koronawirus
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) March 20, 2020
Nadchodzi weekend, wielu Polaków zapewne wybierze się na spacery do lasu. Lasy Państwowe przygotowały garść wskazówek, by taki spacer był bezpieczny, w tym m.in.: idź tylko z osobami, z którymi przebywasz na co dzień, unikaj popularnych miejsc, unikaj dotykania powierzchni stołów czy ławek, zrezygnuj ze sportów ekstremalnych, zachowaj dystans od innych spacerowiczów.
Ponieważ ostatnio w niektórych miejscach w lasach pojawiają się tłumy, przygotowaliśmy kilka porad, jak bezpiecznie korzystać z lasu w dobie epidemii: #koronawirus Więcej: https://t.co/lcKpBG8JVX pic.twitter.com/l7lTMbRsKl
— Anna Malinowska (@AnnaMalinowskLP) March 20, 2020
Jarosław Gowin prosi przedsiębiorców o kilkadziesiąt godzin cierpliwości. "Będą nowe rozwiązania, nad którymi przez cały czas pracujemy" - napisał na Twitterze.
Wszystkie działania państwa są teraz podporządkowane 2 celom: ochronie zdrowia i życia Polaków (zwłaszcza seniorów) i ochronie polskich firm. Przedsiębiorców proszę o kilkadziesiąt godzin cierpliwości. Będą nowe rozwiązania, nad którymi przez cały czas pracujemy.
— Jarosław Gowin (@Jaroslaw_Gowin) March 20, 2020
Pogarsza się sytuacja w hotelu na Cyprze Północnym, o którym pisaliśmy przed ponad tygodniem. Jak podaje Onet, łącznie wykryto tam już 30 zakażeń koronawirusem. W hotelu przebywa m.in. 51 Polaków. Wszyscy zakażeni to obywatele Niemiec.
Koronawirus na Cyprze Północnym. Około 30 Polaków objętych kwarantanną w jednym z hoteli
Grupa ok. 30 Polaków została poddana kwarantannie w hotelu Salamis Bay Conti na Cyprze Północnym. Jedna z niemieckich turystek, które zatrzymały się w tym miejscu, zakaziła się koronawirusem.
Minęła 12:00, czas na mały fact check! Europoseł Patryk Jaki, były wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za więziennictwo, poinformował, że tylko w Polsce "więźniowie szyją maseczki, których brakuje na całym świecie". Panie ministrze, to oczywiście nieprawda. Maseczki są szyte przez więźniów m.in. na Tajwanie (wyprodukowali ponad 50 tysięcy sztuk), w Indiach (dziennie produkują około 500 masek), Belgii (600 masek dziennie) czy Tajlandii (400 masek dziennie).
Tylko w Polsce:
— Patryk Jaki - MEP (@PatrykJaki) March 20, 2020
- więźniowie szyją maseczki, których brakuje na całym świecie
- konfiskowany przestępcom spirytus zostanie przekazany do szpitali
- działa specjalny zespół prokuratorów ds. nadużyć w sytuacji pandemii #COVID19 #koronawiruspolska #koronawirus #PracaDlaWięźniów pic.twitter.com/bDQH662dPk
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał Kancelarii Sejmu swoje rekomendacje dotyczące możliwości zorganizowania posiedzenia Sejmu. Zdaniem GIS posiedzenie w budynku parlamentu możliwe jest "przy zachowaniu reżimu sanitarnego".
Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, możliwe jest w trakcie trwającej epidemii nowego koronawirusa zorganizowanie posiedzenia Sejmu w gmachu parlamentu. Takie są rekomendacje @GIS_gov przekazane do Kancelarii Sejmu.
— PAP (@PAPinformacje) March 20, 2020
PILNE
Dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski podaje, że 27-letnia ofiara koronawirusa z Łańcuta nie miała innych poważnych chorób. "Kilka dni temu urodziła w szpitalu dziecko. Być może miało to wpływ na tak dramatyczny przebieg choroby" - podał dziennikarz. Kobieta zaraziła się od własnej matki, która wróciła z Włoch.
??27-latka zarażona koronawirusem, która zmarła w Łańcucie NIE MIAŁA innych poważnych chorób.
— Mariusz Piekarski (@Piekarski_M) March 20, 2020
Kilka dni temu urodziła w szpitalu dziecko. Być może to miało wpływ na tak dramatyczny przebieg choroby.
Kobieta zaraziła się od własnej matki, kt wróciła z Włoch. @RMF24pl
Poznański urząd miasta kupił aparat do testów na koronawirusa. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak poinformował, że urządzenie od wczoraj działa w miejskim szpitalu, a wojewoda wielkopolski zapewnił o finansowaniu jego pracy. Koszt jednego testu to 460 złotych. Jaśkowiak powiedział, że na razie kupionych jest ok. 100- 200 testów, ale samorząd chce kupić ich więcej - po zgodzie rady miasta. Jak relacjonował prezydent Jaśkowiak, dziś zadzwonił do niego wojewoda wielkopolski, który zobowiązał się, że przekaże na ten cel na razie 120 tysięcy złotych.
Wczoraj laboratorium do testów na koronawirusa otworzył też poznański Uniwersytet Medyczny. Może on przeprowadzać około tysiąca testów tygodniowo. Rektor uczelni przekazał prezydentowi, że może je finansować na razie przez pierwszy tydzień.
Hong Kong potwierdza 48 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To największy wzrost dzienny od początku epidemii.
JUST IN: Hong Kong confirmed 48 new cases of coronavirus Friday -- the largest single day increase there since the outbreak began https://t.co/FkZv5q6uch
— CNN International (@cnni) March 20, 2020
Hiszpania jest czwartym krajem - po Chinach, Włochach i Iranie - w którym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła tysiąc osób.
Spain becomes fourth country to register more than 1,000 coronavirus deaths, after China, Italy and Iran https://t.co/9b9fLGFVfN
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) March 20, 2020
Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu przeznacza 3 mln złotych na pomoc w walce ze skutkami koronawirusa. Blisko 2,26 mln złotych ma być przekazane czterem szpitalom - dwóm z województwa podlaskiego i po jednym z województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Poza tym, Fundacja ARP rozpoczyna zbiórkę pieniędzy w ramach grupy kapitałowej ARP S.A. Będą one przeznaczone na zakup środków ochrony sanitarnej, które zostaną przekazane m.in. do szpitali, domów dziecka, domów seniora.
Minister Michał Woś poinformował, że zakażone wirusem są również jego żona i córeczka, ale - jak dodał - są na szczęście w dobrym stanie. "Wieczorem 17/03 trafiłem do szpitala, nie obyło się bez podania tlenu. Dziś wypuszczą nas na leczenie domowe. Widziałem w akcji BOHATERÓW tych dni: WSZYSTKICH pracowników służby zdrowia. Dziękujemy" - napisał na Twitterze.
Ciężki tydzień: żona i córeczka też z wirusem, na szczęście w dobrym stanie. Wieczorem 17/03 trafiłem do szpitala, nie obyło się bez podania tlenu. Dziś wypuszczą nas na leczenie domowe.
— Michał Woś (@MWosPL) March 20, 2020
Widziałem w akcji BOHATERÓW tych dni: WSZYSTKICH pracowników służby zdrowia. Dziękujemy??
Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o 11 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z dolnośląskiego, 2 osoby z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego.
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 378/6 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
PILNE
Nie żyje szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia mieszkanka Łańcuta, która była w stanie ciężkim.
Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
PILNE
Z informacji RMF FM wynika, że zakaz wyjazdu dla cudzoziemców do Polski będzie wydłużony co najmniej do połowy kwietnia.
??Co najmniej do połowy kwietnia będzie wydłużony zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski.
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) March 20, 2020
Chodzi o utrzymanie ograniczania ruchu przed Wielkanocą. @RMF24pl https://t.co/ti93Fi7j2y
Ciąg dalszy historii koronawirusa w szpitalu na Banacha. Jak podaje Wirtualna Polska, lekarze chcą pozwać członka kadry zarządzającej, u którego potwierdzono zakażenie, oraz sam szpital. Uważają, że ich zdrowie zostało narażone, a zakażony zachował się nieodpowiedzialnie, ponieważ przychodził do pracy po powrocie z Włoch, choć jego żona źle się czuła. Mężczyzna w czasie pracy kontaktował się m.in. z ordynatorami oddziałów. Co więcej, wynik testu miał być znany w środę wieczorem, ale lekarze nie zostali o tym poinformowani. Szpital został zamknięty w czwartek po południu. Ostatecznie około 80 osób trafiło do kwarantanny, a kilkuset zalecono autoobserwację.
Koalicja Obywatelska składa dziś w Sejmie projekt ustawy o zwolnieniu z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne na czas kryzysu osób, które straciły źródło utrzymania. - To bardzo ważne, by realnie pomóc polskim przedsiębiorcom i pracodawcom, by nie musieli zwalniać pracowników, by nie doszło do wielkiego kryzysu. Nie żadne przesuwanie terminu płatności, tylko całkowite umorzenie na czas trwania kryzysu - mówił w Katowicach przewodniczący PO Borys Budka.
.@bbudka: Premiera Morawieckiego zachęcam do tego, aby wyjechał z Warszawy i spotkał się z lokalnymi przedsiębiorcami. Na przykład tutaj do Katowic, gdzie prowadzący restaurację pod jego biurem poselskim wysyłają dramatyczny apel o pomoc.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) March 20, 2020
Oddział nie przyjmuje pacjentów i został objęty kwarantanną w związku z wykryciem koronawirusa u jednej z pacjentek.
Zamknięty oddział urologiczny w szpitalu w Grodzisku Maz. Pacjentka z koronawirusem
Kobieta została już przewieziona do szpitala zakaźnego przy ul. Wołoskiej.
Polscy naukowcy pod kierunkiem profesora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej rozpracowali enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem. Badacze opracowali klucz do jednego z najważniejszych enzymów koronawirusa, który jest odpowiedzialny za jego dojrzewanie i namnażanie.
Profesor Drąg powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że prowadzone badania mogą być wykorzystane do stworzenia między innymi szybkiego testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa. - To będzie szybki test, poniżej pół godziny od pobrania próbki od pacjenta. Intensywnie pracujemy w tym kierunku - dodał.
Rząd federalny Niemiec postawił społeczeństwu ultimatum - albo zaczną stosować się do zaleceń związanych z koronawirusem, albo zostaną zaostrzone środki bezpieczeństwa w całym kraju. Niemieckie media od wczoraj tłumaczą, że dla obywateli oznacza to wprowadzenie godziny policyjnej.
Szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel" powiedział wprost, że w najbliższą sobotę zadecyduje, czy zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domów. Braun poinformował, że rząd federalny przyjrzy się zachowaniu obywateli. Jeżeli obywatele pomimo zaleceń i ostrzeżeń nie zrezygnują z tradycyjnych sobotnich spotkań, a nawet z organizowania imprez, to rząd we wszystkich krajach związkowych zaostrzy środki bezpieczeństwa. Kanclerz Angela Merkel w niedzielę wieczorem przeprowadzi telekonferencję z premierami wszystkich landów, na której będzie omawiana kwestia ewentualnego wprowadzenia w całym kraju godziny policyjnej.
Tymczasem Adam Bielan, szef sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, przekonuje, że konkurencja prezydenta jest "niezwykle aktywna w internecie". - Aktywność pani Kidawy-Błońskiej, pana Bosaka, pana Kosiniaka jest większa niż aktywność pana prezydenta Andrzeja Dudy - twierdzi. Jednocześnie warto zauważyć, że - jak podają Wirtualne Media - w lutym na antenach TVP komitetowi wyborczemu Dudy poświęcono 1 godzinę i 13,5 minuty. Dla porównania komitet Roberta Biedronia dostał 44 sekundy.
- Wyborów na dziś nie można w żaden sposób odwołać. Konstytucja nie pozwala odwołać zarządzonych wyborów. A wprowadzanie, jak namawia część opozycji, część publicystów związanych z opozycją, stanu nadzwyczajnego tylko po to, żeby te wybory nie mogły się odbyć, jest obchodzeniem konstytucji - mówił dalej Bielan w "Poranku" Siódma9. Szef sztabu Dudy zastanawiał się również, co by było, gdyby sytuacja epidemiczna się nie poprawiła. - Są przecież raporty przygotowane przez choćby instytut Imperial College, które prognozują, że z epidemią będziemy mieć do czynienia co najmniej do wiosny przyszłego roku (...). Przecież nie można odwlekać tych wyborów w nieskończoność, nie można przedłużać kadencji urzędującego prezydenta w nieskończoność - dodał Bielan.
TVP Info udało się porozmawiać z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim, który ze względu na zakażenie koronawirusem jednego z wiceministrów, przebywa na kwarantannie. - Czuję się dobrze, nie mam gorączki - poinformował Ardanowski. Wyjaśnił, że miał kontakt z wiceministrem, ale w zalecanej odległości i nie podawał mu ręki. Dodał, że wykona test na obecność wirusa, kiedy wskaże to sanepid.
Szef Kancelarii Premiera powiedział, że nie ma przesłanek do tego, żeby wprowadzić w Polsce stan nadzwyczajny. Zgodnie z polskimi przepisami uzasadniałby on przesunięcie terminu majowych wyborów prezydenckich. Michał Dworczyk mówił w TVP INFO, że wprowadzenie jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: wyjątkowego, wojskowego lub klęski żywiołowej wiązałoby się z poważnymi ograniczeniami dla obywateli.
Dworczyk powiedział, że państwo polskie funkcjonuje w normalnym trybie, "w normalnym reżimie funkcjonowania państwa". Nie ma przesłanek do tego, żeby ograniczać prawa obywatelskie i wprowadzać któryś ze stanów nadzwyczajnych, a tylko wprowadzenie takiego stanu w konsekwencji przesuwałoby datę wyborów" - mówił. Dodał, że chociaż obecna sytuacja wiąże się z dyskomfortem, to jednak państwo może funkcjonować w oparciu o istniejące ustawy, które nie ograniczają wolności obywatelskich.
PILNE
WHO: Liczba ofiar śmiertelnych koonawirusa na świecie przekroczyła 10 tysięcy osób. Na całym świecie liczba osób zakażonych przekroczyła z kolei 250 tysięcy.
Według WHO, najgorsza sytuacja panuje obecnie w Europie, w Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. Największą liczbę ofiar notuje się we Włoszech, gdzie wirus zabił 3400 osób. Od czasu wybuchu epidemii najwięcej ofiar śmiertelnych było w Chinach, w kraju w którym pojawił się patogen, jednak sytuacja zmieniła się wczoraj wraz z kolejnymi zmarłymi we Włoszech. Prawie 1300 osób zmarło w Iranie, ponad 800 w Hiszpanii a 372 we Francji. Na całym świecie jest 250 tysięcy osób zakażonych, a udało się dotąd wyleczyć 86 tysięcy.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w ostatnich godzinach obecność koronawirusa zanotowano w siedmiu nowych krajach lub regionach. WHO zwraca też uwagę na rosnące tempo z jakim wirus rozprzestrzenia się po świecie. Pierwsze 100 tysięcy zakażeń odnotowano w ciągu trzech miesięcy od pojawienia się patogenu, ale kolejnych 100 tysięcy pojawiło się w ciągu zaledwie 12 dni.
Dworczyk pytany o "tarczę antykryzysową" wyjaśnił, że nadal trwają konsultacje m.in. z Radą Dialogu Społecznego i przedsiębiorcami. - Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju pomysły i wiem, że te projekty legislacyjne są jeszcze uzupełniane. Natomiast też trzeba uczciwie powiedzieć, że nie wszystkie postulaty mogą być spełnione. Ta "tarcza", jak zawsze w takich przypadkach, to pewien kompromis między oczekiwaniami a możliwościami budżetowymi - mówił.
Szef KPRM dodał, że rząd jest otwarty na pomysły opozycji, na co dał przykład podczas prac nad poprzednią ustawą, kiedy przyjęto szereg wniosków klubów opozycyjnych. - Natomiast trzeba sobie powiedzieć, że na wszystkie dobre pomysły - stawiam słowo dobre w cudzysłów - nie odpowiemy, bo nie ma takich możliwości. Dialog tak, ale spełnienie wszystkich pomysłów, które czasem są oderwane od rzeczywistości - nie - pokreślił.
Szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej: - Mamy podstawowy zapas środków ochronnych, medycznych, jeśli chodzi o bieżące funkcjonowanie szpitali zakaźnych (...). Natomiast środków ochrony medycznej jest oczywiście za mało, jest to problem, z którym boryka się nie tylko Polska, ale i cała Europa. Poprzez różne agendy rządowe intensywnie pracujemy nad tym, żeby na bieżąco uzupełniać te braki i jeśli mówimy o szczegółach to bieżące zaopatrzenie szpitali zakaźnych dla personelu medycznego i osób potrzebujących nie jest zagrożone, natomiast, żeby uzupełnić zapotrzebowania wszystkich placówek - rzeczywiście z tym jest problem, nad którym pracujemy, aby go rozwiązać.
PILNE
O zakażeniu poinformował również Adam Jarubas, europoseł PSL, były Marszałek woj. świętokrzyskiego. "Moi drodzy, przeprowadzono u mnie test na obecność COV19. Okazał się pozytywny. Jestem w szpitalu i czuję się dobrze. Wyjdę z tego i wszyscy z tego wyjdziemy. Musimy. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom i wszystkim za wyrazy wsparcia. Pamiętajcie: zostań w domu. Bądźcie zdrowi!" - napisał na Twitterze.
Moi drodzy, przeprowadzono u mnie test na obecność COV19. Okazał się pozytywny. Jestem w szpitalu i czuję się dobrze. Wyjdę z tego i wszyscy z tego wyjdziemy. Musimy??. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom i wszystkim za wyrazy wsparcia. Pamiętajcie: #zostańwdomu. Bądźcie zdrowi!
— Adam Jarubas (@JarubasAdam) March 20, 2020
PILNE
Zakażony koronawirusem w resorcie rolnictwa jest wiceminister Ryszard Kamiński - podało ministerstwo. Więcej o sytuacji w ministerstwie rolnictwa >>>
Jak podaje dziennikarz Michał Potocki, pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem odnotowano w Angoli, na Haiti i w Republice Zielonego Przylądka. To oznacza, że oficjalnie państw wolnych od koronawirusa jest już poniżej 40.
Dzisiejsze pierwsze przypadki zakażeń w Angoli, na Haiti i w Republice Zielonego Przylądka oznaczają, że państw oficjalnie wolnych od koronawirusa jest już poniżej 40. Tradycyjnie podkreślam słowo "oficjalnie". pic.twitter.com/MYRolKVgtP
— Michał Potocki (@mwpotocki) March 20, 2020
Były rzecznik rządu i obecny poseł Rafał Bochenek wyśmiewa posunięcie UE ws. Netflixa. Bruksela zwróciła się do koncernu z prośbą o tymczasowe obniżenie jakości seriali i filmów, co Bochenek nazywa "absurdalnym działaniem". Współzałożyciel think tanku Global Lab Adam Traczyk wyjaśnia: "Cała komunikacja przenosi się do internetu, nauczanie, kontakty rodzinne i służbowe (pozdrawiam właśnie z conference call), rozrywka tak samo. Trzeba zapewnić przepustowość na łączach dla wszystkich i dla ważniejszych spraw niż serial w HD. UE to wie i Netflix to wie".
Cała komunikacja przenosi się do internetu, nauczanie, kontakty rodzinne i służbowe (pozdrawiam właśnie z conference call), rozrywka tak samo. Trzeba zapewnić przepustowość na łączach dla wszystkich i dla ważniejszych spraw niż serial w HD. UE to wie i Netflix to wie. https://t.co/buIawWHHhR
— Adam Traczyk (@A_Traczyk) March 20, 2020
Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski został skierowany przez wojewodę mazowieckiego do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie ma wesprzeć tamtejszy personel medyczny. W szpitalu tym potwierdzono 11 przypadków zakażenia koronawirusem wśród pracowników.
Karczewski poinformował, że na razie nie wie, jakie będzie miał zadania, ale jest przygotowany na to, że będzie dyżurował. Wicemarszałek jest z wykształcenia chirurgiem.
Pisałam już o Dariuszu Piątkowskim i jego zapowiedziach dotyczących wydłużenia "przerwy" szkolnej, ale w rozmowie padła jeszcze jedna ciekawa informacja. Minister edukacji poinformował, że "prawie 92 proc. szkół już prowadzi, albo jest przygotowana do zdalnego nauczania".
Piontkowski mówił, że na razie nie ma podstawy prawnej, by uczniowie na podstawie nauki zdalnej mogli otrzymywać oceny, ale resort pracuje nad takim rozporządzeniem. - Jesteśmy gotowi, żeby opublikować rozporządzenie, w którym bardziej szczegółowo mówimy o zdalnym nauczaniu - zadeklarował.
Dosyć mętne wyjaśnienia rzecznika Rządu Piotra Müllera ws. postulatu opozycji, by przełożyć termin wyborów. Mówił m.in. o tym, że po poprawie sytuacji latem, epidemia mogłaby powrócić jesienią. - Decyzje w tym zakresie, czy wybory będą się w ogóle odbywały w tym terminie, powinny być w krótkim czasie przed wyborami, dlatego że wtedy będziemy wiedzieć, jaka jest sytuacja - stwierdził rzecznik.
Decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego w Braniewie i zarządzeniu obowiązkowej kwarantanny w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 działalność Prokuratury Rejonowej w Braniewie została zawieszona od dnia 18 marca 2020 roku do dnia 31 marca 2020 roku.
Kwarantanna prokuratury w Braniewie. https://t.co/hhcHsnLFy1
— IUSTITIA Polish Judges Association (@JudgesSsp) March 20, 2020
Jak informuje francuski rząd, około 130 tysięcy Francuzów nie może wrócić do kraju ze względu na restrykcje związane z koronawirusem.
Gubernator Kalifornii Gavin Newsom wydał wszystkim mieszkańcom stanu - a więc około 40 milionom ludzi - nakaz pozostania w domach, z wyjątkiem sytuacji, kiedy to konieczne. W większości amerykańskich stanów władze nie zdecydowały się na razie na tak drastyczne posunięcia. Wczoraj zamknięto jednak wiele plaż na Florydzie na których tłoczyły się tysiące studentów, którzy spędzali tam sesją międzysemestralną.
Z różnych części kraju dochodzą informacje o bardzo powolnym tempie testów na koronawirusa. Jak informuje dziennik Wall Street Journal, dla Białego Domu priorytetem jest obecnie zwiększenie dystansu społecznego a nie testowanie. Tymczasem Kongres pracuje nad pakietem pomocy firmom oraz Amerykanom. Według najnowszej propozycji Amerykanie o dochodach poniżej 99 tysięcy dolarów rocznie otrzymają czeki w wysokości do 1200 dolarów.
Kolejny dzień w Chinach nie stwierdzono żadnego lokalnego zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarły tam 3 osoby. To najniższa liczba zgonów z powodu zakażenia patogenem w Chinach od dwóch miesięcy. Od środy w całych Chinach nie stwierdzono nowych przypadków lokalnego zakażenia koronawirusem. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała jednak, że w ostatniej dobie patogen wykryto u 39 podróżnych. Pośród zakażonych jest 3 chińskich szermierzy, którzy w poniedziałek wrócili do Chin z zawodów rozgrywanych na Węgrzech.
W Chinach rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem u podróżnych. W związku z tym osoby przybywające do Chin poddawane są dwutygodniowej kwarantannie. Ze względu na coraz większą liczbę podróżnych w miejscach odosobnienia w Pekinie, podjęto decyzję o przekierowaniu części samolotów zmierzających do chińskiej stolicy, do innych miast. Samoloty Air China z Moskwy i Paryża będą lądować w Tianjinie, gdzie podróżni najpierw przejdą badania pod kątem koronawirusa.
PILNE
Mamy 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 367/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 367/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Personel medyczny pracuje na najwyższych obrotach, tysiące osób pracujących na śmieciówkach zostało bez źródeł dochodu, a tymczasem i tak najgorzej ma Tadeusz Rydzyk. Jak informuje dziś Onet, biznesmen wydał apel z prośbą o datki na swoje media, którym - jak twierdzi - trudno było przetrwać już przed wybuchem pandemii, a teraz ich istnienie jest zagrożone.
"Przed pandemią koronawirusa ofiary składane na te media, przy bardzo oszczędnym gospodarowaniu starczały skromnie od pierwszego do pierwszego. Teraz, gdy firmy i zakłady pracy spowalniają działalność, a więc i zarobki mogą być mniejsze, boimy się o istnienie Radia Maryja, Telewizji Trwam, 'Naszego Dziennika'" - pisze redemptorysta.
Jak szacuje Onet, rząd PiS od końca 2015 roku przekazał na imperium Rydzyka ponad 200 mln zł. Część tych pieniędzy przeznaczono bezpośrednio na media, m.in. w formie reklam i programów sponsorowanych. Informacji na ten temat próżno szukać w apelu Rydzyka.
Tymczasem media donoszą o kolejnym przypadku ucieczki ze szpitala. 54-latek z podejrzeniem koronawirusa czmychnął z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu. Mężczyzna został zatrzymany przez policję w jednej z kamienic w Łodzi.
Minister edukacji Dariusz Piontkowski w Polskim Radio: - Wydaje się raczej pewne, że czas, kiedy uczniowie nie uczą się w szkołach, zostanie przedłużony. Wydaje się logiczne, że niedługo premier będzie ogłaszał, czy i na jak długo ta przerwa zostaje wydłużona.
Piontkowski wyjaśniał, że przedłużone zamknięcie szkół nie spowoduje jeszcze, że przełożone będą egzamin ósmoklasisty czy matury. Z jego wypowiedzi wynika, że jeśli przerwa w nauczaniu skończy się przed 20 kwietnia, na kiedy zaplanowany jest egzamin po podstawówce, egzamin ten się odbędzie. - Więc przerwa musi się zakończyć przed tym terminem, aby egzamin ósmoklasisty odbył się w terminie. Jeśli nie będzie to możliwe, no to wówczas będzie potrzeba przełożenia egzaminów - mówił. Dodał, że resort przygotowuje się na różne scenariusze, również na zmianę terminu testów.
Jak podaje TVN Warszawa, o północy do normalnej pracy wrócił szpital na Banacha. Problemy zaczęły się od pracownika, który zakaził się koronawirusem od żony. To oczywiście nie koniec konsekwencji - około 80 osób, które miały bezpośredni kontakt z chorym, trafi na kwarantanne i przejdzie testy. Jeszcze więcej - bo aż kilkaset - osób, które miały kontakt pośredni, będzie musiało się poddać autoobserwacji.
- Minister Ardanowski też jest objęty kwarantanną domową. Pracuje z domu i bierze udział w spotkaniach w trybie wideokonferencji - wyjaśnił dalej Michał Dworczyk.
Na razie nie ujawniane są szczegóły zakażenia, ani personalia wiceministra. - Mogę powiedzieć tyle, że wczoraj w godzinach wieczornych dowiedzieliśmy się, że mamy kolejny przypadek w rządzie osoby, która zachorowała, a w konsekwencji całe ministerstwo musiało przejść na zdalny tryb pracy, ponieważ zostało objęte kwarantanną - mówił w TVP Info.
Wiceminister rolnictwa zakażony koronawirusem#wieszwięcej #Jedziemy #koronawirus
— portal tvp.info ???? (@tvp_info) March 20, 2020
Zobacz więcej: https://t.co/gfJcqmo5Bn pic.twitter.com/Qv6F7crUPe
PILNE
Szef KRPM Michał Dworczyk: Jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem. Całe kierownictwo resortu jest poddane kwarantannie.
.@michaldworczyk: w czwartek okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem, w konsekwencji całe kierownictwo MR jest poddane kwarantannie pic.twitter.com/GFrvFWaHty
— PAP (@PAPinformacje) March 20, 2020
Wiceminister mówił też o przypadkach łamania kwarantanny, co jest ogromnym zagrożeniem dla osób starszych i z chorobami autoimmunologicznymi . - Trzeba używać rozumu (...). Jeśli złamie się zasady kwarantanny, to osoby najbardziej zagrożone umrą, nasi bliscy umrą - stwierdził.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz poinformował w TVN24, że szkoły prawdopodobnie pozostaną zamknięte do świąt wielkanocnych. - Ja bym tak rekomendował - dodał.
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna udostępnianie aplikacji Kwarantanna Domowa na smartfony. Kilka razy dziennie osoby objęte kwarantanną dostaną prośbę o wysłanie... selfie. Idea jest taka sama, jak w przypadku wizyt policji - prośby o selfie będą niespodziewane, a użytkownik będzie miał 20 minut na jego przesłanie.
Więcej informacji podamy niebawem na Next.gazeta.pl.
Donald Trump twierdzi, że lek na malarię, który może być pomocny w leczeniu koronawirusa, będzie dostępny "na dniach". Prezydent USA ma obecnie przyspieszać proces biurokratyczny, ale czy tak jest faktycznie - z Trumpem nigdy nie wiadomo.
Przyrost zachorowań na COVID-19 jest w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej niepokojący, m.in. ze względu na początkowe lekceważenie epidemii.
Przypomnijmy najważniejsze informacje z wczorajszego wieczora:
W Polsce liczba przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 355. We Włoszech w ciągu jednej doby zmarło 427 osób - liczba ofiar śmiertelnych przekroczyla tym samym 3245 i jest większa, niż w Chinach. Rząd Wielkiej Brytanii zdecydował się na zamknięcie szkół, ale wciąż nie zapadła decyzja o ograniczeniu działalności pubów, restauracji czy teatrów.
Dzień dobry! Jest piątek, 20 marca. W naszej relacji - jak co dzień - znajdziecie wszystkie najpilniejsze informacje na temat pandemii koronawirusa. Zapraszamy do jej śledzenia!