Trumna Benedykta XVI została przeniesiona z powrotem do Bazyliki św. Piotra. Teraz ma zostać złożona do grobu w grotach watykańskich - tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji.
Trumna Benedykta XVI została przeniesiona z powrotem do Bazyliki św. Piotra. Teraz ma zostać złożona do grobu w grotach watykańskich - tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji.
Wierni z całego świata uczestniczą na Placu świętego Piotra w Watykanie we mszy pogrzebowej papieża seniora Benedykta XVI. Liturgii przewodniczy papież Franciszek, co jest wydarzeniem bez precedensu w historii Kościoła.
Do Watykanu przybyło wielu pielgrzymów z Polski. Jak podkreślali, chcą pożegnać człowieka, który sam o sobie w pierwszych słowach pontyfikatu powiedział - skromny i prosty pracownik Winnicy Pańskiej. - Wielki czciciel Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Człowiek głębokiej wiary, życia tą wiarą. Świadek, świadek Jezusa Chrystusa - powiedział Polskiemu Radiu pan Zbigniew z Olsztyna.
Z kolei pochodząca z Ustki, a mieszkająca na stałe w Niemczech pani Anna przyjechała do Rzymu już kilka dni temu, miała również okazję oddać hołd Benedyktowi XVI, którego ciało było wystawione od poniedziałku w Bazylice św. Piotra. - Pożegnaliśmy papieża, on był taki bardzo ludzki, nie potrzebował rozgłosu, stał zawsze nieco z boku - mówiła.
Prezydent @AndrzejDuda bierze udział w uroczystościach pogrzebowych Papieża Seniora Benedykta XVI. pic.twitter.com/7mB3JmgcXz
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 5, 2023
W homilii papież Franciszek mówił, że jego poprzednik poświęcił swoje życie Bogu oraz drugiemu człowiekowi. Podkreślał, że pontyfikat Benedykta XVI nie był łatwy, a były papież musiał stawiać czoła wielu wyzwaniom. ?Podobnie jak Mistrz, pasterz ponosi ciężar wstawiennictwa i trud namaszczenia swojego ludu, zwłaszcza w sytuacjach, w których dobro musi walczyć o zwycięstwo, a godność naszych braci i sióstr jest zagrożona? - podkreślał. Franciszek modlił się też za duszę swojego poprzednika. - Razem mówimy: Ojcze, w Twoje ręce składamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca. Niech Twoja radość będzie pełna, gdy usłyszysz Jego głos, teraz i zawsze - mówił.
Bardzo krytyczny komentarz na temat "nadzwyczaj króciutkiej homilii" Franciszka zamieścił też ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Żadnych konkretnych odniesień do wielkich dokonań Zmarłego, żadnych osobistych refleksji, żadnej ludzkiej empatii. Byleby jak szybciej 'odfajkować', aby watykański supermarket znów mógł być otwarty".
Nadzwyczaj króciutka homilia @Pontifex_pl na pogrzebie Ojca Świętego #BenedyktXVI. Żadnych konkretnych odniesień do wielkich dokonań Zmarłego, żadnych osobistych refleksji, żadnej ludzkiej empatii. Byleby jak szybciej "odfajkować", aby watykański supermarket znów mógł być otwarty https://t.co/SNH36C06LZ
— Isakowicz-Zaleski (@IsakowiczZalesk) January 5, 2023
"Zaskakująca homilia Franciszka. Trochę taka, jakby ksiądz mówił na grobie kogoś o kim nie miał wielkiego pojęcia, więc opowiada ogólnie o roli jaką pełnił. Odniesień do bogatego życia Benedykta XVI brak, brak podkreślenia roli jaką spełniał. Tak jakby to nie miało znaczenia" - komentuje homilię papieża Tomasz Terlikowski. "O poprzedniku zaledwie kilka słów. Tak jakby była obawa, że on przesłoni obecnego papieża. Na tle homilii, którą głosił kard. Joseph Ratzinger podczas pogrzebu Jana Pawła II słabe, bardzo słaba homilia" - podkreśla publicysta. Jego zdaniem homilia Franciszka była "słaba także dlatego, że nie oddającą choćby w części tego, co znaczył Benedykt XVI dla Kościoła". "Słaba, bo nie znajdująca słów, by pokazać następstwo, szacunek, pokorę wobec poprzednika" - pisze Terlikowski.
Słaba także dlatego, że nie oddającą choćby w części tego, co znaczył Benedykt XVI dla Kościoła. Słaba, bo nie znajdująca słów, by pokazać następstwo, szacunek, pokorę wobec poprzednika. 3/3
— Tomasz Terlikowski (@tterlikowski) January 5, 2023
- Ojcze, w Twoje ręce oddajemy jego ducha - mówił papież Franciszek podczas trwającego w Watykanie pogrzebu jego poprzednika. W uroczystościach żałobnych po śmierci Benedykta XVI na placu świętego Piotra biorą udział tysiące ludzi z całego świata.
W wygłoszonej w czasie mszy homilii papież Franciszek kilkakrotnie cytował encykliki zmarłego poprzednika. Mówił też, że Benedykt w całości oddał się drugiemu człowiekowi. Franciszek modlił się też za duszę byłego papieża. Ciało Benedykta XVI zostało złożone w cyprysowej trumnie. Zgodnie z tradycją włożono do niej paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym pokrótce została opisana jego papieska posługa.
Po zakończeniu Mszy Świętej trumna zostanie złożona do grobu w grotach watykańskich.
Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych opublikowała Kancelaria Premiera. W Watykanie są dziś Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda.
Na Placu św. Piotra w Watykanie trwa Msza Pogrzebowa Benedykta XVI.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 5, 2023
W uroczystości bierze udział premier @MorawieckiM. pic.twitter.com/izQmJsHMJq
Włoskie media relacjonują, że podczas uroczystości jeden z wiernych wyjął transparent z napisem "santo subito".
Politycy na uroczystościach pogrzebowych. Na zdjęciach m.in. Olaf Scholz i Giorgia Meloni.
- Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie pełna, gdy usłyszysz jego głos teraz i na zawsze - powiedział na zakończenie homilii papież Franciszek.
?Benedict, faithful friend of the Bridegroom, may your joy be complete as you hear his voice, now and forever!?#PopeFrancis #Homily pic.twitter.com/klIkzDZ7Zx
— Vatican News (@VaticanNews) January 5, 2023
Moment przystąpienia Franciszka do mszy. Papież w ostatnich miesiącach coraz częściej porusza się na wózku inwalidzkim.
Pope Francis is brought to the altar in a wheelchair, which he has been using more commonly recently, to preside over Pope Emeritus Benedict's funeral pic.twitter.com/46jqQs7VEB
— Chai Brady (@ChaiBradyIC) January 5, 2023
Po mszy ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji. Obrzędy pogrzebowe jedynie w niewielkiej będą się różnić od obrzędów przewidzianych na pogrzeb urzędującego papieża. Nie będzie na przykład końcowych modlitw diecezji rzymskiej i Kościołów wschodnich.
Jak relacjonują media, na mszy obecnych jest kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Plac św. Piotra jest pełny.
LIVE: Pope Francis presides over funeral of former Pope Benedict https://t.co/USnPv8HlM0
— Reuters (@Reuters) January 5, 2023
Papież Franciszek przybył na Plac św. Piotra, by przewodniczyć mszy pogrzebowej.
Uroczystości na żywo można oglądać w nagraniu poniżej:
W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra na Watykanie wezmą udział polscy biskupi, duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. W ostatnim pożegnaniu papieża uczestniczył będzie również wiceprzewodniczący polskiego Episkopatu arcybiskup Marek Jędraszewski.
Jak podawał Vatican News, zgodnie z tradycją w cyprysowej trumnie znalazły się "paliusze, które nosił zmarły Papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym pokrótce została opisana jego papieska posługa".
Około godziny 9 trumna Benedykta XVI została wyniesiona na Plac św. Piotra.
Pope Benedict's coffin has been carried out of the basilica by ushers known as papal gentlemen and is being laid before the altar
— Sky News (@SkyNews) January 5, 2023
Live updates here: https://t.co/4APz2gvvdf
?? Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/saWN1LDPKh
#5deEnero #BenedictoXVI #exequias #PapaFrancisco pic.twitter.com/CdBmgbIU0X
— Vatican News (@vaticannews_es) January 5, 2023
Na prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w kościołach w Polsce celebrowane będą dziś Msze święte żałobne w intencji Benedykta XVI. Papież senior zostanie pochowany w Grotach Watykańskich.
W Sanktuarium św. Ojca Pio w Warszawie eucharystia sprawowana będzie o 7:00. Ksiądz Andrzej Kuflikowski, proboszcz tej parafii przypomina pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski w 2006 roku. - Mówił nam wtedy w prosty sposób, że ksiądz nie powinien być znawcą budowy, czy ekonomii, lecz sprawować sakramenty, wiedział bowiem, że Kościół bez kapłanów przestanie być Kościołem - mówi.
Jak dodaje ksiądz Kuflikowski, żegnamy dziś papieża, który był wielkim teologiem i skromnym człowiekiem. - Cechowała go pokora, prostota i głębia umysłu oraz poświęcenia dla Kościoła - zaznacza.
W uroczystościach pogrzebowych na Placu św. Piotra, które rozpoczną się o 9.30, udział weźmie m.in. 4000 księży i 250 biskupów.
Poranek na Placu św. Piotra w obiektywie fotoreporterów AP.
W gronie światowych przywódców uczestniczących w pogrzebie Benedykta XVI w Watykanie znajdą się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W Watykanie mają pojawić się między innymi prezydenci Węgier i Portugalii - Katalin Novak i Marcelo Rebelo de Sousa, a także król Belgów Filip oraz królowa hiszpańska Zofia. Większość państw będzie jednak reprezentowana na poziomie członków rządów lub ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej. Na uroczystości w Watykanie przybędą najważniejsi niemieccy politycy, m.in. prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.
W czwartek 5 stycznia na Placu św. Piotra odbędą się uroczystości pogrzebowe papieża Benedykta XVI. Po raz pierwszy od 200 lat panujący papież pochowa poprzedniego. Jak wskazywało Deutsche Welle, w 1802 roku papież Pius VII odprawił w Watykanie mszę żałobną za swojego poprzednika Piusa VI, który zmarł na wygnaniu w 1799 roku i dopiero później został sprowadzony do Rzymu. Pożegnanie emerytowanego papieża na Placu świętego Piotra może zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego świata, a także przedstawicieli wielu państw.