Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo.
POD TYM LINKIEM można przeczytać podsumowanie dnia.
PAP podaje, że w Kijowie funkcjonują powołane przez obronę terytorialną patrole obywatelskie, mające przeciwdziałać działalności dywersantów. Od samego początku wojny służby, obrona terytorialna zajmowały się wyłapywaniem rosyjskich dywersantów.
Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski przekazał, że o dokładnej liczbie ofiar inwazji rosyjskiej wśród cywilów w obwodzie kijowskim będzie można mówić za kilka tygodni, teraz pracują śledczy i kryminolodzy, w miejscowościach regionu trwa rozminowywanie. - Trwają prace kryminologów i śledczych, którzy rejestrują przestępstwa - powiedział.
"Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy nagłośniła przerażające fakty, mówiące o gwałtach dokonanych przez rosyjskich żołnierzy na przedmieściach Kijowa. Prawdopodobnie popełniają te same niewyobrażalne zbrodnie w okupowanych miastach, gdy ty czytasz ten tweet. Europejscy politycy mogą powstrzymać to szaleństwo, nakładając na Rosję embargo na ropę i gaz. Zróbcie to teraz!" - apeluje Dmytro Kułeba.
Ukraine?s ombudsperson reports horrific facts of rape by Russian soldiers in Kyiv suburbs. They probably commit same unspeakable crimes in the occupied towns as you read this tweet. European politicians can stop this madness by imposing oil and gas embargo on Russia. Do it now! pic.twitter.com/hNPmc65jqC
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 8, 2022
Kreml zapowiada, że embargo na rosyjski węgiel uderzy przede wszystkim w kraje Unii Europejskiej. Rosja miałaby przekierować nadwyżkę na rynek Azji i Pacyfiku - powiedział minister energetyki Nikołaj Szulginow, cytowany przez agencję RIA Nowosti.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen w wywiadzie dla CNN zapowiedziała, że jeżeli premier Węgier Viktor Orban będzie płacić Rosji w rublach za surowce energetyczne, to będzie to pogwałcenie sankcji Unii Europejskiej.
Zespół Maneskin opublikował wideo wspierające Ukrainę.
Rock band M?neskin published a video in support of #Ukraine https://t.co/bEOZKRhmdX
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Ministerstwo sprawiedliwości Rosji anulowało rejestrację 15 filii organizacji zagranicznych, które mają naruszać przepisy rosyjskie. Chodzi o międzynarodowe organizacje zajmujące się obroną praw człowieka: Amnesty International i Human Rights Watch. Ich biura zostaną zamknięte.
Pierwsza Dama odwiedziła Ośrodek Caritas Diecezji Łomżyńskiej w Ptakach k. Nowogrodu, gdzie zakwaterowano uchodźców z Ukrainy.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 8, 2022
??relacja z wizyty: https://t.co/dVkmS57Gtr pic.twitter.com/myE9sR6ewg
W sobotę z wizytą do Kijowa przybędzie kanclerz Austrii - Karl Nehammer. Rano spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotkała się dzisiaj z Anną Spiegel - niemiecką minister Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży. Głównym tematem spotkania była sytuacja kobiet i dzieci z Ukrainy oraz możliwości współpracy w tym obszarze. Minister Maląg zaznaczyła, że Polacy od początku wojny zorganizowali wsparcie dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Dodała, że wprowadzono rozwiązania, które na 18 miesięcy legalizują pobyt obywateli Ukrainy w Polsce z pełnym dostępem do pracy. Poinformowała, że numery PESEL wydano już 800 tysięcy obywatelom Ukrainy, a blisko 50 tysięcy obywateli Ukrainy podjęło w Polsce pracę.
Kobieta w Buczy płacze nad ciałami swojej córki i dwóch wnuków. Armia rosyjska rozstrzelała ich podczas próby ewakuacji. Ciała leżały na ulicy przez kilka tygodni.
Woman in Bucha cries over bodies of her daughter&2 grandkids. Russian Army shot them during evacuation attempt. Father survived but lost leg. Bodies lay in open for several weeks
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 8, 2022
The woman escaped from ????occupied Donbas in 2016. Then the Russians came again
??Marian Prysiazhniuk pic.twitter.com/oXGpCOGs9g
Atak na ukraiński dworzec kolejowy to kolejne straszliwe okrucieństwo popełnione przez Rosję, która uderza w cywilów, próbujących się ewakuować i dotrzeć w bezpieczne miejsce - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA.
The attack on a Ukrainian train station is yet another horrific atrocity committed by Russia, striking civilians who were trying to evacuate and reach safety.
— President Biden (@POTUS) April 8, 2022
Z 320 mieszkańców Buczy pod Kijowem, zabitych przez rosyjskich żołnierzy, nikt nie był wojskowym - powiedział mer tego miasta Anatolij Fedoruk w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda.
Poziom brutalności armii terrorystów i katów z Federacji Rosyjskiej nie zna granic - zgwałcone dzieci... - pisze na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.
"Bucza. 14-letnia dziewczynka została zgwałcona przez pięciu mężczyzn. Jest teraz w ciąży.
Bucza. 11-letni chłopiec został zgwałcony na oczach swojej matki - przywiązali ją do krzesła, żeby patrzyła.
Irpień. 20-letnia kobieta została zgwałcona przez trzech okupantów na wszystkie możliwe sposoby.
Nie ma miejsca na ziemi ani w piekle, gdzie rasistowscy przestępcy mogliby ukryć się przed zemstą!" - napisała
Nagranie z wizyty unijnych dyplomatów w Ukrainie.
????????? ??????? ????????? ?????????? ???????? ??????? ?? ??????????? ???????????? ??????? @vonderleyen ?? ??????? ????????????? ????????????? ????? ?? ??????????? ????? ?? ???????? ??????? @JosepBorrellF, ??? ??????? ? ??????? ?? ????? ??????. pic.twitter.com/uYuqYuIzP6
— ???? ?????????? (@APUkraine) April 8, 2022
Lwowskie władze przekazały, że do Lwowa przyjechał pierwszy pociąg z ludźmi ewakuowanymi z Kramatorska. Do miasta dotarło ok. 2,5 tys. osób. Potrzebującym udzielono pomocy medycznej. Dziś rano na dworcu w Kramatorsku doszło do ataku - zginęło co najmniej 50 osób, w tym pięcioro dzieci, a kilkadziesiąt osób zostało rannych.
Szefowa KE podkreśliła, że dziś nastąpił pierwszy krok na drodze do członkostwa Ukrainy w UE.
Prezydent Ukrainy przekazał, że relacje UE i Ukrainy nigdy nie były lepsze. - Ta wojna w pełni zjednoczyła Ukrainę, nasz naród - przyznał Zełenski. Zaznaczył także potrzebę zjednoczenia zarówno UE przeciwko Rosji jak i wewnątrz Ukrainy.
- Walczycie dla nas i o nas, o Europę. Zrobimy wszystko, aby te zasoby, które będą wam przekazane, były dopasowane do waszych potrzeb. Najmniej co my możemy zrobić, to dać wam broń - kontynuuje Borrell.
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zadeklarował, że do Kijowa wróci stałe przedstawicielstwo UE.
Polityczka zaznaczyła, że sprawa Ukrainy jest "sprawą całego świata". Zapewniła, że kraje Unii zajmą się odpowiednio wszystkimi ukraińskimi uchodźcami - Tu zaczyna się Twoja droga do Unii Europejskiej - powiedziała Ursula Von der Leyen i przekazała prezydentowi Zełenskiemu kwestionariusz dotyczący wstąpienia Ukrainy do UE.
Szefowa KE w czasie konferencji prasowej przekazała, że UE przekaże dodatkowo kolejny miliard euro na pomoc Ukrainie. Wyraziła także kondolencje dla rodzin ofiar zbrodni wojennych. Zaznaczyła, że UE zmobilizuje swoją potęgę ekonomiczną przeciwko Rosji.
Agencja Ukrinform podaje, żejednostki wojsk rosyjskich zostały całkowicie wycofane z terytorium regionu Sumy do Rosji. Najeźdźcy nie porzucili prób ofensywy w kierunku Popasny i Siewierodoniecka, ale te działania nie powiodły się. Trwa ciągła mobilizacja do ofensywy na Donbas.
????? ??????? ??????????? ?????? ?? ???? ?????????https://t.co/72Ik65jbPo pic.twitter.com/TQhtkLp0y9
— Ukrinform (@UKRINFORM) April 8, 2022
Nexta publikuje wstrząsające zdjęcie dziecięcej zabawki całej we krwi, którą znaleziono na dworcu w Kramatorsku, gdzie rosyjskie wojska zaatakowały cywilów.
A children's toy covered in blood at the train station in #Kramatorsk. pic.twitter.com/ZzHxnR4xJH
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE zostanie rozpatrzony do lata - poinformowała Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen.
#Ukraine's application for #EU membership will be considered by this summer - #European Commission President Ursula von der Leyen. pic.twitter.com/Fl5S4JTGe5
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Wielka Brytania wyśle opancerzone pojazdy "Mastiff" do Ukrainy - powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace w wywiadzie dla stacji Sky News.
Boris Johnson powiedział również, że Wielka Brytania wyśle Ukrainie broń o wartości 130 milionów dolarów, w tym przenośny system obrony przeciwlotniczej "Starstreak".
????The United Kingdom will send "Mastiff" armored vehicles to #Ukraine,#British Defense Secretary Ben Wallace said in an interview to Sky news.
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Boris Johnson also said that UK will send weapons worth $130 million to #Ukraine including man-portable air-defense system "Starstreak". pic.twitter.com/hTRervNoeK
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu.
Jak napisał na Facebooku, rozmowa dotyczyła dalszych kroków, "jakie będziemy podejmować w sprawie Ukrainy, pomocy humanitarnej i wojskowej dla tego kraju oraz koordynacji odpowiedzi społeczności międzynarodowej na zbrodnie Putina. Sojusz polsko-amerykański i nasza współpraca w ramach NATO to fundamenty europejskiego bezpieczeństwa" - podkreślił Mateusz Morawiecki.
"Uwzględniając wydarzenia, do których doszło w Kramatorsku w obwodzie donieckim, gdzie w wyniku ostrzału rakietowego dworca zginęło 50 osób i 98 zostało rannych, w Odessie istnieje 10 kwietnia zagrożenie atakiem rakietowym" - ostrzega szef obwodu odeskiego Maksym Marczenko.
W Odessie i okolicznych miejscowościach wprowadzono godzinę policyjną. Będzie trwała od soboty do poniedziałku. Administracja wojskowa uzasadnia to obawą przed rosyjskim atakiem rakietowym. Godzina policyjna będzie obowiązywać od jutra od 21.00 miejscowego czasu do poniedziałku do 6.00 rano.
Ukraiński wywiad ustalił, że jednostka rosyjskich sił specjalnych, mająca doświadczenie w działaniach wojennych w Syrii, odmówiła udziału w dalszych próbach szturmu na Mariupol. W walkach od 2 do 4 kwietnia jednostka ta straciła około 30 żołnierzy.
Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire powiedział w rozmowie z CNN, że Francja jest gotowa "pójść dalej" i podjąć decyzję o zakazie importu rosyjskiej ropy.
Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie budynku mieszkalnego w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim - poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
Już 110 tys. Ukraińców wstąpiło do oddziałów Obrony Terytorialnej - poinformował dowódca tych sił generał Jurij Hałuszkin.
Psy pomagają ratownikom znaleźć bomby w czasie rozbrajania wyzwolonych regionów Ukrainy.
Service dogs help rescue workers find enemy bombs to defuse in liberated regions of #Ukraine. pic.twitter.com/JKia9UPFDI
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Kanclerz Niemiec został zapytany o transakcje gazu, ropy i węgla z Rosją. Stwierdził, że na ten moment "nie ma takiej możliwości". - Nie będziemy mogli uzyskiwać gazu z innych miejsc w takiej ilości, jaka jest nam potrzebna i jaką sprowadzamy z Rosji - wyjaśnił Olaf Scholz.
Boris Johnson w swoim wystąpieniu przekazał, że "Putin realizuje systematyczną rzeź wokół niewinnych ludzi". - Zbrodnią wojenną jest masowe atakowanie ludności cywilnej, a zbrodnie w Ukrainie nie pozostaną niezauważone ani bezkarne - podkreślał.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się dziś z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Po rozmowie politycy wyszli do mediów. Scholz dziękował krajom, które przyjmują uchodźców. Odniósł się także do najnowszych sankcji. - Bardzo ważne jest to, aby uderzyć w ludzi z otoczenia Władimira Putina. Przyjęliśmy właśnie piąty pakiet sankcji, nie będziemy już importować z Rosji węgla - stwierdził.
W skład delegacji PE do Kijowa wchodzą też polscy europosłowie: Ryszard Czarnecki (PiS) i Kosma Złotowski (PiS). O misji poinformował europoseł, były premier Litwy Andrius Kubilius, który przekazał, że w jej skład wchodzi 35 członków parlamentów narodowych oraz europosłów z 11 krajów UE. Parlamentarzyści spotykają się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.
To przywilej być w #Kijowie w tym dramatycznym momencie naszej wspólnej historii i móc osobiście wyrazić w @verkhovna_rada wdzięczność za walkę, jaką #Ukraina toczy z rosyjską tyranią i barbarzyństwem. Dziękuję @KubiliusA za zorganizowanie tej ważnej wizyty #StandWithUkraine ???? https://t.co/mL5fQpGEDP pic.twitter.com/rm7MCX3LOQ
— Kosma Złotowski (@KosmaZlotowski) April 8, 2022
Około 700 osób zginęło w Czernihowie od początku rosyjskiej inwazji.
About 700 people have died in #Chernihiv since the beginning of the war
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
This was reported by the mayor of the city Vladislav Atroshenko. According to him, these are both military and civilians. 40 civilians are missing, the bodies of 70 people have not yet been identified. pic.twitter.com/VthncTNTug
Finlandia wydali dwóch rosyjskich dyplomatów. To kolejne sankcje na Rosję, która dokonała inwazji w Ukrainie. Decyzja zapadła na spotkaniu prezydenta Finlandii Sauliego Niinistö z komitetem do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Z tego kraju wydalonych zostanie dwóch członków personelu ambasady rosyjskiej, a trzeciemu odmówiono przedłużenia wizy.
Szef Rady Europejskiej zwołał nadzwyczajny unijny szczyt na koniec maja. Charles Michel poinformował na Twitterze, że spotkanie przywódców 27 krajów będzie się odbywać 30 i 31 maja. W programie jest dyskusja na temat obrony, energii i Ukrainy.
As discussed in Versailles and during the last European Council, a special European Council will take place on 30 and 31 May.
— Charles Michel (@eucopresident) April 8, 2022
On the agenda notably defence, energy and Ukraine. #EUCO
- Zobaczyliśmy okrucieństwo, przeraźliwe zimno. Tutaj w Buczy ludzka twarz została zniszczona. Bronimy tu Europy, ludzkości i demokracji - powiedziała w czasie wizyty w wyzwolonym mieście Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Żołnierze rosyjscy zniszczyli wieloletnie archiwum oraz laboratorium analityczne Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - przekazał w piątek w mediach społecznościowych szef rady obywatelskiej przy Państwowej Agencji ds. Strefy Wykluczenia Ołeksandr Syrota..
NEXTA publikuje pierwsze zdjęcia z wizyty Ursuli von der Leyen i szefa dyplomacji UE Josepa Borrella w Buczy.
??Josep Borrell, Ursula von der Leyen and Slovak Prime Minister Eduard Heger visited #Bucha. pic.twitter.com/wZmWGBa9iW
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, uznał działania wojsk rosyjskich na Ukrainie za celowe ludobójstwo. "W ostatnim czasie rosyjska propaganda zmieniła retorykę" - napisał Stanisław Żaryn na Twitterze. "Kampania oczerniania wymierzona wcześniej bezpośrednio we władze w Kijowie - oskarżenia o neonazizm - przeistoczyła się w kampanię wymierzoną przeciwko całemu narodowi. Widać coraz wyraźniej, że za zmianą działań propagandowych idą okrutne zbrodnie wymierzone kierunkowo w cywilów, w tym osoby uciekające przed wojną. Działania rosyjskie są jak celowe ludobójstwo prowadzone z zimną krwią" - napisał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.
W ostatnim czasie rosyjska propaganda zmieniła retorykę ? kampania oczerniania wymierzona wcześniej bezpośrednio we władze w Kijowie (oskarżenia o neonazizm) przeistoczyła się w kampanię wymierzoną przeciwko całemu narodowi. 1/2
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) April 8, 2022
Kolejne tragiczne informacje płyną z Makarowa. Rosjanie zastrzelili tam 132 cywilów - przekazał w ukraińskich mediach szef władz miasta Wadym Tokar.
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na dworzec w Kramatorsku wzrosła do 50. Zginęło pięcioro dzieci - podają służby Ukrainy.
Dostarczanie żywności, leków i walka z dezinformacją - to niektóre elementy pomocy Polskiej Fundacji Narodowej dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Do tej pory instytucja wydała na ten cel kilka milionów złotych.
- NATO ma taki potencjał, który zdecydowanie przeważa potencjał militarny i gospodarczy Rosji - mówił w TVN24 gen. Mirosław Różański b. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, obecnie doradca ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. I stwierdził: - Najlepszą obroną jest atak. Jako Sojusz powinniśmy pokazywać siłę.
Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział w piątek we włoskiej telewizji, że otrzymał informacje o tym, że w Watykanie szuka się terminu na możliwą wizytę papieża Franciszka w Ukrainie. W jego ocenie ta wizyta mogłaby "przynieść pokój". - To byłby bardzo potężny sygnał gościć go tutaj - stwierdził.
31 marca turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji zgodzili się spotkać w ciągu dwóch tygodni. Według tureckiego rządu, na przeszkodzie stanęło ujawnienie zbrodni wojennych w Buczy koło Kijowa.
Przedstawiciel tureckich władz powiedział, że Ukraina i Rosja chcą podjąć rozmowy mimo ujawnionych ostatnio zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosjan.
Rosja i Ukraina chcą prowadzić rozmowy w Turcji, ale są daleko od uzgodnienia porozumienia - powiedział pragnący zachować anonimowość polityk. Dodał, że pewne kwestie pozostają nierozstrzygnięte, w tym status Donbasu i Krymu, a także gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Na razie nie ustalono daty ewentualnych rozmów.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dotarła do Kijowa Towarzyszy jej także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, premier Słowacji Eduard Heger i grupa eurodeputowanych. Celem wizyty jest okazanie solidarności Ukrainie. Podczas pobytu w stolicy Ukrainy Von der Leyen spotka się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Wcześniej do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. Tam poinformowano go o wydaleniu polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Łukasz Jasina dodał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych traktuje decyzję Rosji jako odpowiedź na decyzję naszego kraju sprzed dwóch tygodni. Wtedy z Polski zostało wydalonych 45 dyplomatów, którzy działali niezgodnie z polskim prawem i naruszali normy konwencji wiedeńskiej. Wcześniej ABW przygotowała listę 45 osób pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym, ale prowadzących działalność wywiadowczą.
Rosja wydala 45 polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych - poinformowało Informacyjną Agencję Radiową MSZ. Dyplomaci mają opuścić Rosję do 13 kwietnia.
Sąd Najwyższy Białorusi, na wniosek prokuratora generalnego Andrieja Szweda, uznał agencję informacyjną NEXTA za organizację terrorystyczną
??The Supreme Court of #Belarus, at the request of Prosecutor General Andrei Shved, recognized NEXTA as a terrorist organization.
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Terrorists win. pic.twitter.com/WUE0l0MwyA
W rosyjskich bombardowaniach i ostrzałach Czernihowa zginęło blisko 700 osób, żołnierzy i cywilów - poinformował w piątek mer miasta Władysław Atroszenko
"Kupując rosyjską ropę i gaz finansujecie zabijanie Ukraińców. (...) Dość już karmienia rosyjskiej machiny wojskowej. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia już zrezygnowały z finansowania ludobójstwa" - napisał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na Twitterze.
??????? ????????? ????? ?? ???, ?? ?????????? ???????? ?????????. ????? ????????. ?????? ???????? ????????? ????????? ??????.
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) April 8, 2022
??????, ?????, ?????? ?? ??????? ??? ??????????? ??? ???????????? ????????. pic.twitter.com/AhNB8LBgNP
Czeski resort spraw zagranicznych zauważył, że postępowanie Rosjan nie różni się w żaden sposób od działań organizacji terrorystycznych. "Atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, wymierzony w rodziny z dziećmi oczekujące na ewakuację, jest kolejną odrażającą zbrodnią. Rosja nie ukrywa, że celowo zabija ludność cywilną. Poniesie konsekwencje swoich działań" - napisał czeski MSZ.
Czechy i Słowacja potępiły rosyjski atak rakietowy na stację kolejową w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Według lokalnych władz, w ataku zginęło 39 osób, w tym czworo dzieci. W momencie uderzenia na stacji przebywali cywile próbujący ewakuować się z miasta. "Jesteśmy przerażeni i zszokowani morderstwem cywilów dokonanym przez rosyjskie wojska na stacji kolejowej w Kramatorsku" - napisał na Twitterze słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korczok. Szef słowackiej dyplomacji wezwał Rosję do zaprzestania aktów terroru wymierzonych w niewinnych ludzi. "Potępiamy wszystkie zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełniane przez reżim Putina na Ukrainie" - dodał minister.
Ministerstwo Obrony Ukrainy otrzymało listę żołnierzy kierownictwa Rosgwardii z Chabarowska, którzy brali udział w ludobójstwie ludności Ukrainy w rejonie Kijowa - podają służby.
?? ??? ?? ??????? ??????? ?????? ??????????????????? ?????????? ?????????? ?? ????????????? ????, ?? ????? ?????? ? ???????? ?????? ??????? ? ????????? ???????!
— Defence intelligence of Ukraine (@DI_Ukraine) April 8, 2022
??????: https://t.co/juI6yXNFFz pic.twitter.com/iHOKSKujMf
Komisja Europejska poinformowała, że Unia Europejska do tej pory zamroziła aktywa rosyjskich i białoruskich oligarchów i podmiotów o wartości prawie 30 mld euro. Są to m.in. jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Rzecznik rządu Piotr Mueller w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie zapowiedział, że Polska będzie zabiegać o rozszerzenie sankcji. Dodał, że Niemcy próbowali przesunąć embargo na węgiel z Rosji, co im się udało. Powiedział też, że rząd będzie zabiegał wewnątrz Unii Europejskiej o to, aby sankcje były dalej idące. W jego ocenie jest to niezbędne do tego, aby powstrzymać machinę wojenną.
???????? Prezydent RP @AndrzejDuda przyjął w Pałacu Prezydenckim Premier Mołdawii @natgavrilita. ?? Wśród głównych tematów wsparcie dla ukraińskich uchodźców i polskie zaangażowanie w reformy w Mołdawii. pic.twitter.com/dgGySjLaro
— Biuro Polityki Międzynarodowej (@BPM_KPRP) April 8, 2022
"Daily Mail" opisuje wstrząsającą historię kobiety z Chersonia, która przez 12 godzin była gwałcona przez rosyjskich żołnierzy. Dwaj Rosjanie dostrzegli kobietę w sklepie, następnie weszli za nią do domu. - Bez słowa pchnęli mnie na łóżko i trzymając pod muszką rozebrali - mówi. Gwałcili ją na przemian. Mało mówili, tylko od czasu do czasu zwracali się do siebie: "Twoja kolej". Opuścili jej dom o 4:00 nad ranem. - Nie chce mi się żyć - zwierza się w rozmowie z brytyjskim dziennikiem.
Twitter zablokował kanał w propagandowej rosyjskiej stacji "Russia Today" - podaje NEXTA.
??Twitter blocked account of the #Russian propaganda channel "Russia Today". pic.twitter.com/2XZQPAItBO
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
Siły rosyjskie ostrzelały w piątek lodołamacz w porcie w Mariupolu. Na pokładzie statku znajdowali się cywile. Zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.
Russian forces shelled ????icebreaker in Mariupol port with only civilians on board
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 8, 2022
Ship "Captain Belousov" was under fire on the night of April 8 in besieged Mariupol. One person died, several were injured,?Azov regiment https://t.co/SbyojhLn5P
Agencja Ukrinform podaje, że powracający z wojny rosyjscy żołnierze wywożą z terytorium Białorusi zrabowane w Ukrainie samochody i mienie należące do cywilów. Masowo wymieniają też hrywny, po czym kupują duże ilości złota i sprzęt elektroniczny.
Białoruscy partyzanci dokonali 80 ataków na kolej z rosyjskim sprzętem wojskowym do Ukrainy - informuje państwowy kanał TV Biełarus 1. 6 kwietnia białoruskie MSW poinformowało z kolei, że policjanci zranili i schwytali trzech podejrzanych o sabotaż kolejowy.
NEXTA publikuje zdjęcia systemu obrony przeciwlotniczej S-300, który Słowacja zdecydowała się przekazać Ukrainie.
????#Slovakia sends S-300 anti-aircraft missile system to #Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2022
This is reported by TV Noviny, online news service.https://t.co/uK8OE3e589 pic.twitter.com/3x2acYzjxC
"Rosja nie zdołała przełamać naszej obrony w ciągu 3 lub 30 dni. Ukraina wygrała pierwszą rundę wojny, ale wchodzi w fazę rywalizacji o zasoby (...) Aby wygrać, potrzebujemy innej pomocy niż ta, którą otrzymaliśmy do tej pory" - czytamy na stronie ukraińskiego MON.
.@oleksiireznikov:
— Defence of Ukraine (@DefenceU) April 8, 2022
???? has failed to break through our defences in 3 or 30 days.???? won the first round of the war, but it enters a phase of competition for resources. Which in ????are almost endless, compared to????.To win, we need different help than what we have received before.
1/3
Twitter zablokował konto rosyjskiej telewizji RT.
PILNE
Onet, powołując się na swoje źródła, informuje, że Rosjanie zdecydowali o wydaleniu z kraju 38 polskich dyplomatów.
Ołeksandr Wiłkul potwierdził, że w obwodzie rosyjscy żołnierze dopuścili się wielu przestępstw wobec ludności cywilnej, które mogą zostać zakwalifikowane jako zbrodnie wojenne. Przekazał, że doszło do dwóch przypadków gwałtu na kobietach, z których jedna miała 16 lat, a druga 78. Materiały opisujące te zdarzenia zostały przekazane ukraińskim organom śledczym.
Rosyjscy żołnierze ostrzelali łódź z cywilami ewakuowanymi w okolicach ukraińskiej wsi Marjańsk w rejonie Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko, a siedem osób zostało rannych. Na pokładzie było 14 osób.
Informację o ostrzale łodzi potwierdził szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkul. Według jego słów Rosjanie strzelali ze znacznej odległości, wykorzystując systemy rakietowe Grad. Pociski spadły na łódź, gdy znajdowała się ona daleko od brzegu. Utrudniło to znacznie akcję ratunkową.
Słowacja przekazała swoje radzieckie systemy przeciwlotnicze S-300 Ukrainie - przekazał słowacki premier.
I would like to confirm that #Slovakia has provided #Ukraine with an air-defence system S-300. #Ukrainian nation is #bravely defending its sovereign country and us too. It is our duty to help, not to stay put and be ignorant to the loss of human lives under #Russia?s agression.
— Eduard Heger (@eduardheger) April 8, 2022
Polscy dyplomaci potępili atak Rosji na dworzec kolejowy pełen ludzi w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. "To kolejny barbarzyński atak na cywilów. Możemy zniszczyć machinę wojenną Putina jedynie poprzez silniejsze sankcje i zdecydowaną reakcję międzynarodową" - brzmi wpis na Twitterze Stałego Przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej.
- Wiele osób jest w ciężkim stanie, pozbawieni są rąk i nóg. Jednocześnie operuje ich 30-40 chirurgów - dodał.
- Kramatorskie szpitale nie radzą sobie z liczbą rannych - mówi, jak cytuje Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna, mer miasta.
Okolice Czernihowa po rosyjskich atakach:
This is how the earth looks near Chernihiv after Russian shells and bombs.
— Olga Tokariuk (@olgatokariuk) April 8, 2022
?? @sternenko pic.twitter.com/LYpqsxoVy9
Kyiv Post, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, podaje, że wśród ofiar ataku w Kramatorsku jest czworo dzieci.
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że przeszkoliła prawie 1500 pracowników służby zdrowia, aby potrafili reagować na każdy incydent chemiczny w Ukrainie. Zapewniła im również środki ochrony osobistej - podaje Reuters.
"Dla nich [Rosjan - red.] życie ludzi jest tylko kartą przetargową i narzędziem do osiągnięcia ich cynicznego celu. Ewakuacja będzie kontynuowana. Każdy, kto chce opuścić region, będzie mógł to zrobić" - napisał Kyryłenko.
PILNE
Atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku. AKTUALIZACJA:
Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał, że do godz. 13:00 czasu lokalnego odnotowano 39 ofiar śmiertelnych i 87 rannych, z czego obrażenia większości osób są poważne.
Prezydent Niemiec przyznał się też do własnych błędów w polityce wobec Rosji. - Liczyłem na to, że Władimir Putin rozwiąże konflikt z Ukrainą w sposób racjonalny i bez utraty twarzy. Pomyliłem się - powiedział.
Na łamach tygodnika "Der Spiegel" prezydent Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że przed trybunałem powinni stanąć zarówno ścisła czołówka moskiewskiego reżimu, jak i dowódcy armii rosyjskiej. - Polityczną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione na Ukrainie ponoszą także rosyjscy wojskowi - stwierdził.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do postawienia przedstawicieli władz Rosji przed trybunałem. Jego zdaniem prezydent Władimir Putin i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow dopuścili się w Ukrainie skrajnych zbrodni wojennych.
Dziennikarz Julian Ropcke przekazał, że początkowo media powiązane z Kremlem z dumą poinformowały, że ich rakieta uderzyła w pociąg z amunicją, który przybył wczoraj wieczorem do Kramatorska. Po pojawieniu się informacji o ofiarach cywilnych zaczęli obwiniać Ukrainę.
Kremlin affiliated media first proudly reported the #Kramatorsk massacre, claiming their missile hit an ammunition train that arrived yesterday evening.
— Julian Röpcke???? (@JulianRoepcke) April 8, 2022
After the appearance of civilian casualties, they started blaming Ukraine.
Same story as with #MH17 in 2014.#PutinAtWar pic.twitter.com/D3yMZSshbJ
Szef unijnej dyplomacji potępił atak rakietowy Rosji na stację kolejową w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło ponad 30 osób. W chwili uderzenia przebywali tam cywile, którzy próbowali się ewakuować z regionu. "To kolejna próba zamknięcia dróg ucieczki dla tych, którzy uciekają przed nieuzasadnioną wojną i spowodowania ludzkiego cierpienia" - napisał Josep Borrell. O "przerażającym ataku" napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który podkreślił, że konieczne są kolejne sankcje na Rosję i więcej dostaw broni do Ukrainy.
I strongly condemn this morning?s indiscriminate attack against a train station in #Kramatorsk by Russia, which killed dozens of people and left many more wounded. This is yet another attempt to close escape routes for those fleeing this unjustified war and cause human suffering
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 8, 2022
Horrifying to see Russia strike one of the main stations used by civilians evacuating the region where Russia is stepping up its attack.
— Charles Michel (@eucopresident) April 8, 2022
Action is needed: more sanctions on Russia and more weapons to #Ukraine are under way from the EU. 5th package of EU sanctions just approved.
- Głęboko wierzę, że zwycięży zdrowy rozsądek. (...) Nienawiść musi przegrać, wolność musi wygra. Najpierw w Ukrainie, a potem w innych krajach. Chwała Ukrainie - zakończył.
- Potrzebujemy broni, którą posiadają niektórzy z partnerów w UE. Potrzebujemy bardzo skutecznych sankcji. Coś, co można nazwać "koktajlem rosyjskim", co będzie przypominać koktajle Mołotowa - mówi.
- Mówią nam, że musimy czekać, a czy ci którzy mordują Ukraińców będą pociągnięci do odpowiedzialności? Czy oni też będą musieć poczekać? - pyta ukraiński przywódca.
- Nie można zamknąć oczu na najazd tyranii. Ludzie muszą uzyskać wsparcie. Zwykli ludzie rozumieją to lepiej, niż wpływowi przywódcy. Małe kraje rozumieją to lepiej niż niektóre wielkie. Musimy przekonać, że takie sankcje na Rosję są potrzebne. Wciąż musimy prosić o pomoc, o broń, a w odpowiedzi słyszymy, że musimy poczekać. (...) Jest to sytuacja, w której tracimy setki naszych obywateli. Mówią nam, że cały czas musimy czekać. Mamy ponad 10 mln ludzi, którzy nie mogą żyć w swoich domach. Dzisiaj musimy zatrzymać wojnę i Rosję. Pokój musi zostać przywrócony do Ukrainy, że będziemy żyć na suwerennym terytorium. Na to nie możemy czekać - mówi Zełenski.
- To jest nienawiść wobec innych ludzi, która pielęgnowana jest na poziomie ogólnonarodowym w Rosji - dodaje.
- To rzeźnicze działanie występuje w Mariupolu, Chersoniu, Kramatorsku. I możecie być pewni, że jeśli Rosjanie wejdą do waszych krajów, waszych miast, to zrobią z waszymi mieszkańcami to samo, co zrobili w Buczy. (...) Nawet, jeśli żołnierze nie będą wiedzieć, po co to robią, to i tak będą robić, bo są napędzani nienawiścią - mówi Zełenski.
- Ponad 200 tys. okupantów weszło na nasze terytorium. (...) Większość z nich walczy nie wie, o co walczy, nie wie, po co znajduje się na naszej ziemi. Czasami zastanawiamy się, czy to są ludzie - zaznacza Wołodymyr Zełenski.
- Rosja, używając wszystkich sił swoich sił zbrojnych, uderzyła na Ukrainę, ale to nie było wystarczające. Teraz ściągają wszystkich zdolnych trzymać broń. Zbierają najemników z grup terrorystycznych i prywatnych armii - dodaje.
- To jest po prostu zwykły dworzec, zwykłe miasto, w taki właśnie sposób Rosja przybyła, by "chronić Donbas" - podkreślił Zełenski i poprosił o minutę ciszy, aby oddać hołd ofiarom rosyjskich bombardowań.
- Mamy świadków, mamy filmy, resztki pocisków i tych ludzi, około 300 osób zostało rannych, 30 zginęło - mówi Zełenski.
Wołodymyr Zełenski przemawia przed fińskim parlamentem. - Chciałbym rozpocząć od tego, co wydarzyło się dzisiaj. Wojsko przeprowadziło atak na stację kolejową w miejscowości Kramatorsk. Jest to zwykły dworzec. Stłoczeni ludzie czekali na pociągi, którymi mieli ewakuować się w bezpieczne miejsce. Rakiety uderzyły w tych ludzi - mówi prezydent Ukrainy.
Sky News: Mer Kramatorska przekazał, że w momencie ataku na dworcu kolejowym było około 4 tys. osób, w większości były to kobiety, dzieci i osoby starsze.
Prokurator Krajowy Dariusz Barski w wywiadzie dla polskatimes.pl powiedział, że Polska ma istotne zeznania i potwierdzające je dowody na to, że na terenie Ukrainy dochodzi do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Jak dodał, Ukraina zwróciła się do Polski o pomoc w dokumentowaniu zbrodni w Buczy. - Na miejsce zbrodni pojadą polscy biegli, m.in. patomorfolodzy i specjaliści z zakresu balistyki - podkreślił.
Rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński powiedział, że w ramach polskiego śledztwa w sprawie wojny w Ukrainie przesłuchano blisko tysiąc osób. Jak dodał, ta liczba rośnie, bo cały czas spływają protokoły przesłuchań z całego kraju.
Jak podaje Sky News, Rosja zaprzeczyła, że to ona dokonała ataku na Kramatorsk. Jak stwierdzono, to "ukraińska prowokacja". Przypomnijmy, że twierdzenia o "ukraińskich prowokacjach" słyszeliśmy już wielokrotnie z Kremla. Faktem jest, że to Rosja 24 lutego zaatakowała suwerenną Ukrainę i na jej terytorium atakuje ludność cywilną, co jej stale dokumentowane.
"Okupanci uderzyli w kramatorską stację kolejową, gdzie tysiące pokojowo nastawionych Ukraińców czekało na ewakuację... Około 30 osób zginęło, około 100 zostało rannych w różnym stopniu. Policja i ratownicy już są na miejscu. Rosyjscy nie-ludzie nie porzucają swoich metod. Nie mając siły i odwagi, by przeciwstawić się nam na polu bitwy, cynicznie niszczą ludność cywilną. To zło, które nie ma granic. A jeśli nie zostanie ukarane, nigdy się nie skończy" - w ten sposób Wołodymyr Zełenski zareagował na rosyjski atak na Kramatorsk.
Brytyjczycy uderzają sankcjami w córki prezydenta Putina: Marię Woroncową i Katerinę Tichonową. Restrykcje obejmą też Jekaterinę Winokurową, córkę szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Na podobny krok już wcześniej zdecydowali się Amerykanie.
W tym tygodniu europejskie kraje wydaliły ponad 200 rosyjskich dyplomatów.
Japonia wydala z kraju ośmiu rosyjskich dyplomatów - poinformowała agencja Reutera. To kolejne sankcje na Rosję, która dokonała inwazji na Ukrainę i popełnia tam zbrodnie na ludności cywilnej. Wśród wydalonych osób są przedstawiciele handlowi Rosji. W Japonii pozostaje ambasador Michaił Gałuzin.
Kolejne nagranie z Kramatorska:
?????????? pic.twitter.com/x1z6gBfYUL
— IgorGirkin (@GirkinGirkin) April 8, 2022
Ukraińska policja poinformowała, że ponad 3 tys. przedmiotów wybuchowych, w tym bomb lotniczych, fragmentów systemu rakietowego Iskander, bomb kasetowych, min przeciwpiechotnych oraz amunicji do artylerii i moździerzy, zabezpieczyła na pierwszym etapie rozminowywania w podkijowskim Irpieniu, okupowanym wcześniej przez wojska rosyjskie.
EuroMajdan podaje, że na rakietach, które spadły na Kramatorsk był napis "DLA DZIECI".
???????? ???? ?? ???????????? ??????? ???????????? ??? ????????? ??????? ?????-?, ?? ??????? ???? ????? "?? ?????" pic.twitter.com/73m1FCOS5w
— ?????????? (@EuroMaydan) April 8, 2022
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - poinformował w rozmowie z PAP rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.
Informację o ponad 30 zabitych i ponad 100 rannych w Kramatorsku przekazał również ukraiński parlament.
"Policjanci i ratownicy zgłaszają dziesiątki zabitych i rannych. Tysiące ludzi było na stacji podczas ataku rakietowego, ponieważ trwa ewakuacja mieszkańców obwodu donieckiego do bezpieczniejszych regionów Ukrainy" - pisze Kyryłenko.
Zdjęcia z Kramatorska udostępnione przez szefa obwodu donieckiego:
PILNE
The Guradian: Ukraińskie państwowe koleje podają, że zginęło ponad 30 osób, a ponad 100 zostało rannych.
Pawło Kyryłenko, szef obwodu donieckiego, przekazał, że obawia się "dziesiątek" zabitych i rannych po rosyjskim ataku na stację kolejową w Kramatorsku.
W tym czasie do Ukrainy wyjechało z Polski 516 tys. osób.
Wczoraj do Polski wjechało 23,5 tys. osób z Ukrainy - informuje Straż Graniczna. Dzisiaj do godz. 7:00 rano funkcjonariusze odprawili na przejściach granicznych z Ukrainą 6,8 tys. osób. Od początku wojny do Polski wjechały 2 573 000 osób.
#Pomagamy???
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) April 8, 2022
Od 24.02 do????wjechało z????2,573 mln osób.
Wczoraj tj.07.04 #funkcjonariuszeSG odprawili 23,5 tys.podróżnych-to spadek o 3%25 w porównaniu z dniem wcześniejszym(24,3 tys.).
Dzisiaj do godz.07.00 rano 6,8 tys.-wzrost o 35%25 .
Z????do???wyjechało od 24.02-516 tys. osób. pic.twitter.com/MqbNq4LszR
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że od początku wojny zginęło ok. 19 tys. żołnierzy rosyjskich. Rosjanie mieli też stracić m.in. 700 czołgów, 333 systemy artyleryjskie, 55 systemów przeciwlotniczych, 150 samolotów i 135 śmigłowców.
PILNE
Dwie rosyjskie rakiety uderzyły w stację kolejową w Kramatorsku. Są ofiary - podaje Hromadske.
Rosja twierdzi, że zniszczyła ośrodek szkolenia najemników w pobliżu Odessy - podaje RIA Novosti. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Wcześniej władze w Odessie informowały o ataku rakietowym w mieście.
11-letni Maksym przybył do jednostki Obrony Terytorialnej w Boryspolu, gdzie zgłosił swoją gotowość do walki za Ukrainę. Kiedy powiedziano mu, że jest za młody, zasmucił się, co widać na poniższych zdjęciach:
A story of our times
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 8, 2022
11yo Maksym arrived at Boryspil local Territorial Defense Unit ready to fight for Ukraine, its fighter reported
Was registered as a volunteer&showed around. Got upset cuz wasn't accepted in ranks, then calmed down&was brought back homehttps://t.co/oIvQYCMksp pic.twitter.com/0oyrAQin91
- Dotychczas udało nam się zidentyfikować 163 zabitych. To mieszkańcy naszego miasta, którzy zostali cynicznie zabici, byli brutalnie torturowani przez Rosjan. Znamy ich nazwiska, imiona, imiona odojcowskie, wiemy, gdzie mieszkali, kim byli: ojcami, synami, żonami w tej czy innej rodzinie - powiedział mer Buczy Anatolij Fedoruk w rozmowie z Głosem Ameryki.
Dziennikarz Denys Kazanskyi opublikował zdjęcia pokazujące skutki nalotu rosyjskiego na jedną ze wsi pod Czernihowem. "Domy zostały zniszczone przez rosyjskie bomby lotnicze. Wielu cywilów zginęło".
This is results of carpet bombing of Novoselovka village near Chernigov. Houses have been destroyed by russian aerial bombs to the ground. Many civilians was killed pic.twitter.com/qXzRGz2DsI
— ????? ?????????? (@den_kazansky) April 8, 2022
- Ostrożność tuta jest pozorna. Trzeba działać tak, żeby Rosjanie wiedzieli, że agresja ich bardzo dużo kosztuje i bardzo dużo będzie kosztować. Tutaj chodzi zarówno o wsparcie Ukrainy, jeżeli chodzi o broń, a z drugiej o operacje, o których mówiłem, ta sprawa na razie jest w zawieszeniu. Chodzi też o twarde sankcje. To musi kosztować. Jeżeli ktoś chce być w tych sprawach ostrożny, to w gruncie rzeczy działa przeciwko polskiej racji stanu, bo jeszcze raz użyję tego określenia, to jest pozorna ostrożność, a w gruncie rzeczy jest to po prostu nieumiejętność przewidywania i oceny Rosji. Rosja weszła na ścieżkę wojenną i na tej ścieżce trzeba ją zatrzymać - stwierdził Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa, pytany był w Radiu Plus, czy jest granica, jeżeli chodzi o skalę rosyjskich zbrodni albo użytą broń, za którą NATO powinno podjąć decyzję o wejściu do Ukrainy, mówi. - Ja sądzę że jest, stąd ta propozycja misji pokojowej, która miała być osłonięta zbrojenie. Ja uważam że już od dłuższego czasu została przekroczona granica, w której NATO, nie w formie zbrojnej sensu stricto, to znaczy nie w tym sensie, żeby rozpoczynało wojnę z Rosją, ale powinno prowadzić akcję pokojową na terenie Ukrainy. Pod osłoną sił zbrojnych, nie dążyć do starcia, nie atakować wojsk rosyjskich, ale wkraczać na terytorium Ukrainy, oczywiście za zgodą tamtejszego rządu. To rozwiązanie najlepsze, ale to musi być decyzja NATO i USA - powiedział.
Rosyjskie organy śledcze ścigają za antywojenne akcje nawet uczniów - podają niezależne serwisy internetowe. Według portalu Mediazona do tej pory w Rosji wszczęto 21 postępowań karnych wobec osób, które zdaniem śledczych "dyskredytują działania rosyjskiej armii". Rosyjskie prawo przewiduje grzywny i kary więzienia za podawanie informacji innych, niż rozpowszechniane przez kremlowską propagandę. Mediazona przypomina, że w rosyjskich szkołach prowadzone są propagandowe lekcje wychowania obywatelskiego w trakcie, których przedstawiany jest kremlowski punkt widzenia na wydarzenia w Ukrainie. W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka taka indoktrynacja niszczy psychikę młodych ludzi i uczy ich nienawiści do sąsiednich narodów.
Charkowska prokuratura poinformowała, że w czasie okupacji wsi Husariwka rosyjscy żołnierze torturowali, zabili, a następnie spalili ciała trzech mieszkańców. "W celu ukrycia dowodów swoich zbrodni, przed podpaleniem ciał, wojskowi nakryli je oponami samochodowymi" - podano w komunikacie. Ciała odnaleziono w jednej z piwnic.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 1611 cywilów, a 2227 zostało rannych - podaje ONZ. W rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe.
Dziennikarz Illia Ponomarenko informuje, że w Borodziance ratownicy znajdują teraz pod gruzami dziesiątki ciał po rosyjskich atakach na budynki mieszkalne.
In Borodaynka, Ukrainian rescuers now find scores of dead bodies under debris following Russian air strikes upon residential buildings pic.twitter.com/eUYy1d97rh
— Illia Ponomarenko ???? (@IAPonomarenko) April 8, 2022
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell również zamieścił zdjęcie z podróży do Kijowa:
?? ????? ?? ?????!
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 8, 2022
Going to Kyiv. #StandWithUkraine @vonderleyen @eduardheger pic.twitter.com/Lw8UaQUZgB
Prokuratura Generalna Ukrainy podaje, że prowadzi śledztwo w sprawie 5149 przypadków możliwych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjski.
Zniszczona Andrijiwka:
Andriivka pic.twitter.com/44Muln5zln
— Aleph ? ???? (@no_itsmyturn) April 8, 2022
Strona ukraińska zaplanowała dziś utworzenie 10 korytarzy humanitarnych, którymi mają być ewakuowani cywile. Ludzi uciekający z oblężonego Mariupola będą musieli korzystać z własnych pojazdów.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. Wynika z nich, że skarżą się oni na swoje dowództwo. - Zostaliśmy tu zupełnie zapomniani. Wszyscy myśleli przez dwa tygodnie, że już nie żyjemy - mówią. - Mamy ogromne straty, ogromne straty. Wiele osób trafia do niewoli. (...) Jeśli wrócę do kraju, od razu składam rezygnację - podkreśla, cytowany przez SBU, jeden z żołnierzy, dodając, że w Ukrainie jest ich "piekło wojenne".
Ursula von der Leyen i Josep Borrell mają spotkać się z dziś prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tymczasem w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Looking forward to Kyiv.@JosepBorrellF @eduardheger pic.twitter.com/YFAgGr5Tlc
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 8, 2022
Pink Floyd wydaje nowy singiel "Hey Hey Rise Up", który ma wesprzeć Ukraińców. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Region sumski został wyzwolony od okupantów, ale terytorium regionu jest nadal niebezpieczne. Eksplozje, które słychać w ostatnich dniach, to odgłosy oczyszczania terenu z min i niewybuchów - poinformował szef obwodu Dmytro Żywycki, apelując do mieszkańców o ostrożność.
Siły Ukrainy zniszczyły pozycje wroga, które odsłonił jeden z Rosjan, uciekając przed ukraińskim dronem. Dzięki rosyjskiemu biegaczowi zniszczono silny punkt, bojowy wóz piechoty, kilka pojazdów i personel.
Photos: pic.twitter.com/yCxppaqkNd
— ???????English (@TpyxaNews) April 7, 2022
W wyniku codziennych bombardowań i ostrzałów zniszczonych zostało 928 placówek oświatowych, z czego 84 całkowicie.
Prokuratura Generalna Ukrainy informuje, że w Buczy w masowym grobie pośród osób dorosłych znaleziono ciało 15-latki.
Najwięcej dzieci ucierpiało w rejonach Kijowa, Doniecka i Charkowa.
Od początku wojny zginęło 169 dzieci, a ponad 306 zostało rannych - podaje Prokuratura Generalna Ukrainy.
- W Czernihowie sześć szpitali zostało zniszczonych. Ja słyszałem od lekarki, że operacja wyglądała tak, że lekarze operowali rannego, kiedy słyszeli, że jest bombardowali, to schylali się, kucali, czekali aż minie i dalej operowali - mówi Lachowski.
Mateusz Lachowski podkreśla, że w Czernihowie nie było wody, prądu i gazu. - Od wczoraj jest tylko prąd. Wody i gazu wciąż nie ma, jest bardzo zimo. Dojeżdża pomoc humanitarna, w sklepach jakieś pojedyncze rzeczy, stoi się dwie godziny do sklepu, żeby coś kupić. To jest miasto, które bohatersko się broniło, ale ludzie ginęli tu w kolejkach do sklepów. Z tego, co mówili mi mieszkańcy, to wyglądało, jak zorganizowana akcja. Rosjanie prawdopodobnie wysyłali drony, te drony patrzyły, gdzie ktoś stoi w kolejce i bombardowali albo ostrzeliwali artylerią ten teren - mówi.
- W Borodziance widziałem grób, na którym był tylko napis "miał 40 lat", nie da się go rozpoznać, bo tak był skatowany, że ludzie nie byli w stanie określić, kto to jest. (...) Tam było dużo takich sytuacji, bo pod Borodzianką stacjonowali kadyrowcy, którzy w okropny sposób torturowali ludzi, niezależnie od tego, czy to mężczyzna, czy kobieta - mówi dokumentalista.
- W Makarowie w jeden dzień zebrano 72 ciała cywilów, tam są domy, w których leżą ciała, do których nie da się podejść, bo są zaminowane - mówi w rozmowie z TVN24 dokumentalista Mateusz Lachowski.
Nagranie pokazujące zniszczenia w Borodziance:
Borodyanka. https://t.co/5AYyAijoas pic.twitter.com/d7au0v0Ztw
— Rob Lee (@RALee85) April 8, 2022
Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało najnowsze dane wywiadowcze:
- Na północy siły rosyjskie całkowicie wycofały się z Ukrainy do Białorusi i Rosji. Przynajmniej część tych sił zostanie przeniesiona na wschód Ukrainy, by walczyć w Donbasie.
- Wiele z tych sił będzie wymagało znacznego uzupełnienia zanim będą gotowe do rozmieszczenia dalej na wschód. Przemieszczenie z północy prawdopodobnie potrwa co najmniej tydzień.
- Rosyjski ostrzał miast na wschodzie i południu Ukrainy trwa, a siły rosyjskie przesuwają się dalej na południe od strategicznie ważnego miasta Izium, które pozostaje pod ich kontrolą.
PILNE
Lokalne władze podają, że Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na infrastrukturę miejską w Odessie.
Ukraina spodziewa się, że Rosja zawiesi działania wojenne podczas ewentualnej wizyty papieskiej w Kijowie - powiedział w czwartek Reutersowi ambasador Ukrainy w Watykanie.
"Na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego w ciągu ostatnich 24 godzin odparto siedem ataków wroga, zniszczono cztery czołgi, dwa systemy artyleryjskie, dziesięć jednostek pancernych i jedenaście pojazdów wroga. Samoloty Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy nadal uderzały w miejsca, w których gromadziły się rosyjskie wojska wroga" - informuje sztab.
"Oddziały okupanta koncentrują swoje wysiłki na przejęciu kontroli nad miastami Popasna i Rubiżne (obwód ługański) oraz przejęciu kontroli nad Mariupolem (obwód doniecki). Operacje szturmowe są kontynuowane w większości obszarów. Wróg kontynuuje naloty i ostrzeliwuje infrastrukturę cywilną, w tym przy użyciu wyrzutni rakiet" - podkreśla ukraińska armia.
Sztab Generalny zaznacza, że "rosyjski wróg nadal blokuje miasto Charków". "Aby zapobiec przesuwaniu się naszych wojsk, najeźdźcy rozstawiają miny" - dodaje.
"Według dostępnych informacji z terytorium Białorusi rekrutowani są tzw. ochotnicy spośród Białorusinów do tworzenia nowych jednostek wojskowych. Doniesienia te są wyjaśniane" - dodaje sztab.
"Główne wysiłki rosyjskich najeźdźców nadal koncentrują się na zdobyciu Mariupola i ofensywie w rejonie miasta Izium. (...) Siły zbrojne Białorusi prowadzą szkolenia operacyjne i bojowe na poligonach w całym kraju. Do realizacji zadań wzmacniających ochronę granicy ukraińsko-białoruskiej zaangażowane zostały nawet cztery batalionowe grupy taktyczne. Nadal istnieje możliwość ataków rakietowych i powietrznych z terytorium Białorusi na infrastrukturę wojskową i cywilną w Ukrainie" - podkreśla ukraiński sztab.
Ukraiński Sztab Generalny w swoim codziennym raporcie podkreśla, że Rosja przygotowuje się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.
Jak podaje "The Kyiv Independent", niemiecki kanclerz Olaf Scholz opóźnia dostawę ok. 100 czołgów do Ukrainy do walki z Rosją, pomimo nacisków ze strony kilku innych czołowych urzędników.
Amerykański prezydent podkreślił, że zbrodnie odkryte w Buczy po wycofaniu się stamtąd wojsk rosyjskich są przerażające. "Ślady gwałtów, tortur, egzekucji - w niektórych przypadkach zbezczeszczenia ich ciał - są zniewagą dla naszego wspólnego człowieczeństwa. Narody w każdym regionie potępiają niesprowokowaną i brutalną agresję Rosji na Ukrainę i wspierają odważnych obywateli Ukrainy w ich walce o wolność" - napisał Joe Biden. Zapowiedział również międzynarodową współpracę w celu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za popełnione okrucieństwa. Chce też zwiększyć presję na rosyjską gospodarkę i izolować Rosję jako pariasa na arenie międzynarodowej.
"Stany Zjednoczone ściśle współpracowały ze swoimi sojusznikami i partnerami na całym świecie, aby doprowadzić do tego głosowania. Dla Rosji nie ma miejsca w Radzie Praw Człowieka. Po dzisiejszym historycznym głosowaniu Rosja nie będzie mogła uczestniczyć w pracach Rady ani rozpowszechniać tam swojej dezinformacji" - czytamy w oświadczeniu Joe Bidena.
Prezydent USA Joe Biden pochwalił decyzję Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. W oświadczeniu napisał, że siły rosyjskiew Ukrainie popełniają zbrodnie wojenne i dla Rosji nie ma miejsca w Radzie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że według ustaleń władz ukraińskich sytuacja w miejscowości Borodzianka jest znacznie gorsza niż w Buczy, gdzie kilka dni temu odkryto ofiary zbrodni dokonanych przez Rosjan. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich rozpoczęto przeszukiwania ruin Borodzianki, gdzie w wyniku ostrzału zniszczonych została większość budynków mieszkalnych.
- Europa stoi po stronie Ukrainy - mówiła w Europarlamencie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. - Stoimy po stronie milionów, którzy musieli uciekać przed najeźdźcami i zrobimy wszystko co w naszej mocy, by mogli bezpiecznie wrócić do domu. To przesłanie przekażemy prezydentowi Zełenskiemu - dodała. Według dyplomatów w Brukseli Ursula von der Leyen ma też w Kijowie zapewnić o szybkiej ocenie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej, prawdopodobnie do czerwca. To oznaczałoby skrócenie okresu ze standardowego 1,5 roku do trzech miesięcy.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef unijnej dyplomacji będą dziś z wizytą w Kijowie. Ursula von der Leyen i Josep Borrell mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Nie jest wykluczone, że pojadą także do miejsc, z których wycofali się Rosjanie, mordując wcześniej ludność cywilną.
Rosja masowo porywa ukraińskie dzieci. Tysiące sierot z okupowanych terytoriów jest nielegalnie "ewakuowanych" do Rosji - przekazało ukraińskie ministerstwo obrony.
Od 44 dni Ukraińcy bohatersko bronią się przed atakami Rosji.