Rząd Niemiec rozważa nacjonalizację tamtejszych oddziałów Gazpromu i Rosnieftu wobec obaw o bezpieczeństwo energetyczne - podaje niemiecka gazeta "Handelsblatt". Niemieckie oddziały rosyjskich firm mają w kraju wielkie magazyny ropy i gazu.
Rząd Niemiec rozważa nacjonalizację tamtejszych oddziałów Gazpromu i Rosnieftu wobec obaw o bezpieczeństwo energetyczne - podaje niemiecka gazeta "Handelsblatt". Niemieckie oddziały rosyjskich firm mają w kraju wielkie magazyny ropy i gazu.
Niektóre osoby z Ukrainy rozważają naukę języka polskiego. Mogą w tym pomóc strony, darmowe aplikacje mobilne, kanały YouTube. Wszystkie adresy, kontakty, linki zebraliśmy w tym tekście. W nim Ukraińcy i Ukrainki znajdą wszystkie szczegółowe informacje - tekst jest w języku ukraińskim i możesz przekazać go osobom z Ukrainy, z którymi masz kontakt.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że "ściśle konsultuje z władzami ukraińskimi " możliwość wysłania w najbliższych dniach pierwszej misji pomocy i wsparcia Agencji do elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W czwartek elektrownię opuścili rosyjscy żołnierze, którzy zajęli ją w pierwszych dniach inwazji. Na piśmie mieli przekazać kontrolę z powrotem do Ukraińców. Agencja nie jest w stanie potwierdzić doniesień, jakoby Rosyjscy żołnierze byli narażeni na szkodliwe dawki promieniowania.
Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone chcą zrobić wszystko, co mogą, żeby Ukraina zwyciężyła. - Chcemy suwerenności Ukrainy, poszanowania takich granic Ukrainy, jakie były wcześniej - podkreślił w wywiadzie dla Fox News. Jak poinformował, wiele wskazuje na to, że Rosja chce zająć Donbas.
Dziennikarz w mieście Sumy znalazł fragment mapy, którą posługiwali się rosyjscy żołnierze. Z danych na niej wynika, że system współrzędnych pochodzi z 1942 roku; dane o terenie z 1990. Mapę wydano w 1993, a w 2007 zrobiono dodruk.
"Sumy journalists found a map left behind by the Russians in Trostyanets:
— English Luhansk (@loogunda) March 31, 2022
- the coordinate system used on the map was developed in 1942
- the area conditions indicated on the map are from 1990
- the map was issued in 1993 and reprinted in 2007" https://t.co/xcx58FDt2F
Na konferencji prasowej dziennikarze zapytali Joe Bidena o doniesienia, jakoby Putin miał być okłamywany przez wojskowych i doradców ws. tego, co dzieje się w Ukrainie. - Są spekulacje, że Putin izoluje się, że zwolnił lub umieścił w areszcie domowym niektórych swoich doradców - powiedział prezydent USA. Dodał jednak, że nie ma na to wiele dowodów.
W piątek 4 marca rozpoczynamy cykl bezpłatnych pokazów dla najmłodszych widzów w wersji ukraińskiej. Bezpłatne bilety dla dzieci i ich opiekunów można otrzymać tylko w kasie biletowej - napisał na swojej stronie Helios. Więcej informacji w tym artykule w języku polskim i ukraińskim - przekaż go Ukraińcom, z którymi masz kontakt.
W Kijowie rozbrzmiał alarm przeciwlotniczy.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego. Obowiązują one do 15 kwietnia włącznie.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Jeden z Ukraińskich kanałów na telegramie informuje, że ukraińskie wojsko wyzwoliło kilka miejscowości w na granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego. Mieszkańcy otrzymają pomoc humanitarną.
Dienis Puszylin, lider zależnej od Rosji "Donieckiej Republiki Ludowej", polecił utworzenie separatystycznej administracji miejskiej Mariupola - podaje rosyjska agencja informacyjna TASS. Miasto nie jest w rękach Rosji, ale jest oblężone, duża część mieszkańców uciekła - jeśli mogła - a większość miasta jest zniszczona.
W mieście mogło pozostać jeszcze ok. 100 tys. ludzi i trwają wysiłki nad ich ewakuacją. Część mieszkańców została przymusowo wywieziona do Rosji. W mieście są jeszcze obrońcy, jednak w czwartek rano Rosjanie mieli - jak twierdzą - zestrzelić śmigłowiec, którym ewakuowano niektórych dowódców walczącego tam pułku "Azow".
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w wywiadzie dla telewizji CNN, że rosyjskie wojska dążą do tego, aby "w niedługim czasie" zdobyć jedną trzecią terytorium Ukrainy i że Moskwa wykorzysta to do wzmocnienia swojej pozycji negocjacyjnej.
Premier powiedział, że obecnie Rosjanie przegrupowują, reorganizują wojska. - Myślę, że już niedługo spróbują otoczyć siły ukraińskie - zwłaszcza w rejonie Donbasu, a potem, zdobywszy jedną trzecią ziemi na Ukrainie, będą chcieli negocjować z tej bardzo silnej pozycji - powiedział szef polskiego rządu.
Morawiecki powiedział również, że sojusznicy Ukrainy muszą kontynuować nakładanie "miażdżącego zestawu sankcji" na Rosję. Podkreślił, że Moskwa obawia się długotrwałych sankcji. - Opowiadamy się za konfiskatą aktywów i zrobieniem wszystkiego, co możliwe, aby przestać kupować rosyjską ropę i gaz - powiedział
Premier zwrócił uwagę, że mimo iż zachodni sojusznicy nałożyli już sankcje na Rosję, cena rubla pozostaje w dużej mierze stabilna i jest to dowód na to, że "na razie Putin i jego ludzie są w stanie zmieniać politykę fiskalną w taki sposób, aby była ona w pewnym stopniu odporna na sankcje?.
Ukraińskie wojsko wyzwoliło dwie kolejne wsie za zachód od Kijowa - wynika z nagrania zamieszczonego w mediach społecznościowych.
Ukrainian military liberated Maryanivka and Kolonschina villages west to Kyiv pic.twitter.com/d1eIxWMenThttps://t.co/eKFGWAO3aA via @SputnikATO #Ukraine
— Liveuamap (@Liveuamap) March 31, 2022
Jak pięć tygodni wojny wpłynęło na nastroje w Rosji? Niezależne Centrum Levada przeprowadziło sondaż wśród obywateli kraju. Jego wyniki opisuje ekspertka PISM Anna Maria Dyner.
Według sondażu poparcie dla Władimira Putina wynosi 83 proc. i wzrosło o 12 punktów proc. w ciągu miesiąca. Poparcie dla premiera i rządu to 70 proc. 69 proc. ankietowanych uważa, że sprawy w kraju idą w dobrą stronę (wzrost o 17 punktów proc.).
Dyner napisała, że Centrum Lewada zawsze było oceniane jako rzetelne. "Ale nawet jeśli przyjmiemy, że sondaż jest częściowo zafałszowany, to wszystkie rankingi władzy idące w górę też nam coś mówią" - podkreśliła.
Poparcie dla Putina 83%25 (+12 w ciągu miesiąca), dla Miszustina 71%25 (+11), dla rządu 70%25 (+15), 69%25 ankietowanych uważa, że sprawy w kraju idą w dobrą stronę (+17).
— Anna Maria Dyner (@Anna_M_Dyner) March 30, 2022
Sondaż niezależnego @levada_ru dużo mówi o kondycji rosyjskiego społeczeństwa... https://t.co/aQPk5yJ3D7
Zmieniają się zasady wydawania bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy. Szczegóły w tym artykule także w języku ukraińskim - przekaż go Ukraińcom, z którymi masz kontakt.
W najbliższych dniach osoby, które posiadają ukraińskie karty SIM, otrzymają alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informujący o możliwym legalnym pobycie w Wielkiej Brytanii. Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przedstawiciele resortu - wiceministrowie Paweł Szefernaker oraz Bartosz Grodecki - rozmawiali o brytyjskiej pomocy dla ukraińskich uchodźców z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anną Clunes. Oprócz SMS-ów ukraińscy z Ukrainy - za pośrednictwem wojewodów i samorządów - otrzymają specjalne brytyjskie rządowe ulotki informacyjne, przygotowane po ukraińsku i angielsku.
PILNE
Brytyjski Sekretarz obrony Ben Wallace poinformował, że Ukrainie zostanie przekazana artyleria dalekiego zasięgu i pojazdy opancerzone (ale nie czołgi)", pisze dziennikarz Carl Dinnen. Dotychczas kraje Zachodu uzbrajały Ukrainę głównie lekką bronią, od jak granatniki czy wyrzutnie przeciwpancerne i przeciwlotnicze. Na razie nie sprecyzowano, jakie dokładnie uzbrojenie ma otrzymać Ukraina i kiedy będzie ono przekazane. To efekt międzynarodowej konferencji, która miała na celu skoordynowanie pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów.
He also says President Putin "is now a man in a cage that he built himself... Russia is a lesser rather then a greater country because of him."
— Carl Dinnen (@carldinnen) March 31, 2022
Według informacji kancelarii prezydenta Ukrainy, co najmniej 24 urzędników administracji samorządowej i regionalnej zostało porwanych przez Rosjan i pozostaje w niewoli - podaje "Ukraińska Prawda". Część porwanych zostało wcześniej uwolnionych.
PILNE
Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. Sankcje obejmują ponad 30 podmiotów i osób fizycznych i wymierzone są w rosyjski sektor technologiczny.
Departament Skarbu poinformował, że nałożył sankcje na 13 osób fizycznych i 21 podmiotów. Jest wśród nich firma Mikron - największy rosyjski eksporter mikroelektroniki oraz producenta układów scalonych.
Rząd USA rozszerzył również sankcje na kolejne sektory rosyjskiej gospodarki: przemysł lotniczy i kosmiczny, morski i elektroniczny.
Wielka Brytania nie planuje płacić za rosyjski gaz w rublach - powiedział rzecznik premiera Borisa Johnsona, podaje "The Guardian", Dodał, że rząd monitoruje konsekwencje decyzji Putina dla europejskiego rynku.
Joe Biden ma ogłosić, że USA będą uwalniać milion baryłek ropy dziennie z rezerw, by obniżyć ceny paliwa - podaje AFP.
#BREAKING Biden to announce release of 1 million barrels a day from oil stockpile, White House says, in bid to dampen prices pic.twitter.com/S3ZiCHJXAF
— AFP News Agency (@AFP) March 31, 2022
Z dużej chmury mały deszcz - pisze o dekrecie Putina w sprawie rublowych opłat za gaz Szymon Kardaś, specjalista w zespole rosyjskim w Ośrodku Studiów Wschodnich. "Kontrahenci nadal przelewać będą dolary i euro, które następnie będą wymieniane na ruble, przeznaczane na realizację płatności. Muszą tylko założyć konta rublowe w Gazprombanku, co mogą zrobić zaocznie" - napisał i dodał: "Wzmacniać to będzie rubla, a przy okazji pozwoli Kremlowi ochronić Gazprombank przed ewentualnymi kolejnymi sankcjami UE (np. odcięciem od SWIFTu). Pytanie kto z kontrahentów nie zdecyduje się na utworzenie konta rublowego, co w myśl dekretu jest prostą operacją?"
Wzmacniać to będzie rubla, a przy okazji pozwoli Kremlowi ochronić Gazprombank przed ewentualnymi kolejnymi sankcjami UE (np. odcięciem od SWIFTu).
— Szymon Kardaś (@szymonkardas) March 31, 2022
Pytanie kto z kontrahentów nie zdecyduje się na utworzenie konta rublowego, co w myśl dekretu jest prostą operacją ? :)
Ukraińskie przedsiębiorstwo Energoatom potwierdza, że po około miesiącu Rosjanie opuszczą elektrownię atomową w Czarnobylu i jej satelickie miasto Sławutycz. Kolumny wojsk skierowały sie w stronę Białorusi. Na terenie elektrowni pozostała "niewielka liczba" rosyjskich żołnierzy.
"Potwierdziły się również informacje o fortyfikacjach i okopach, które Rosjanie zbudowali właśnie w najbardziej zanieczyszczonym w całej Strefie Wykluczenia Czerwonym Lesie" - podaje Energoatom.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pokój jest cenniejszy niż diamenty i rosyjski gaz. Ukraiński prezydent przemawiał zdalnie przed belgijskim parlamentem.
- Są tacy, dla których rosyjskie diamenty, sprzedawane czasem w Antwerpii, są ważniejsze - powiedział Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do historycznego targu diamentów w belgijskim mieście portowym.
Wołodymyr Zełenski powiedział także, że tysiące ludzi zginęło w Mariupolu od czasu, gdy siły rosyjskie rozpoczęły oblężenie tego strategicznego miasta portowego. - Wszyscy wiedzą, że doszło tam do katastrofy humanitarnej - powiedział.
PILNE
Niemcy i Francja ponownie odrzuciły żądania Rosji, by kraje europejskie płaciły za gaz w rublach - podaje Reuters. Kraje określiły to jako "szantaż" i "niedopuszczalne złamanie kontraktów".
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział na konferencji prasowej, że nie widział jeszcze nowego dekretu podpisanego przez Putina, ale dodał, że Niemcy są przygotowane na wszystkie scenariusze, w tym na wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy.
Wczoraj, mniej niż dobę przed ogłoszeniem decyzji o tym, że Rosja będzie akceptować opłaty za gaz tylko w rublach, Władimir Putin w rozmowie z premierem Włoch Mario Draghim zapewniał, że kraje europejskie będą mogło dokonywać opłat w dolarach.
PILNE
Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym od jutra płatność za gaz od "nieprzyjaznych państw" muszą być realizowane w rublach. W transmitowanym wystąpieniu powiedział, że kraje Zachodu będą musiały otworzyć konta w rublach w rosyjskich bankach, by zapłacić za dostawy gazu.
Podkreślił, że jeśli opłata w rublach nie zostanie uiszczona, to Rosja wstrzyma realizację kontraktów.
Fundacja PCPM, której partnerem jest Gazeta.pl, prowadzi ośrodek przejściowy w centralnej Ukrainie, do którego trafiają osoby uciekające przed walkami w rejonie Charkowa. Z ośrodka są kierowane dalej na zachód Ukrainy i do Polski. Ośrodek działa dzięki wpłatom - działania PCPM można wesprzeć przez stronę pcpm.org.pl/ukraina
W ataku na budynek administracji regionalnej w Mikołajowie zginęło 20 osób. Trwają dalsze prace ratowników i grup poszukiwawczych w gruzach budynku.
Agencja UNAN pokazuje zdjęcia ze zniszczeń w Hostomelu pod Kijowem. Miasto zostało zajęte przez Rosjan na początku wojny, a teraz siły ukraińskie stopniowo je odbijają.
Minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą o aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz współpracy polsko-ukraińskiej, w tym wsparciu dla wojska.
Minister Mariusz Błaszczak jest kolejnym polskim politykiem, z którym w Warszawie spotyka się i rozmawia szef ukraińskiej dyplomacji. Wcześniej minister Dmytro Kułeba został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę, a wczoraj rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkami Sejmu i Senatu.
Szef NATO mówił na konferencji prasowej, że z informacji wywiadowczych Sojuszu wynika, że Rosjanie przygotowują się obecnie do nowego uderzenia. - Rosyjskie oddziały nie wycofują się, ale przegrupowują. Rosja stara się przegrupować, dostarczyć wojsku nowe zapasy i z nową siłą uderzyć na Donbas. Rosja wciąż wywiera też presję wojskową na Kijów i na inne miasta - mówił Jens Stoltenberg.
NATO spodziewa się, że w najbliższym czasie na wschodzie Ukrainy może dojść do bardzo zaciętych walk, które mogą spowodować wiele nowych ofiar. Szef Sojuszu wezwał Rosję do zakończenia wojny, wycofania wszystkich żołnierzy i do pełnego zaangażowania się w negocjacje dyplomatyczne.
Dwa dni temu w trakcie kolejnej rundy negocjacji pokojowych w Turcji strona rosyjska zapowiadała, że jako gest dobrej woli będzie zmniejszać działania wojskowe w rejonie Kijowa i Czernihowa.
Dzień dobry. Po Magdzie Bojanowskiej popołudniową część relacji przejmuje Patryk Strzałkowski. Jedna z najważniejszych informacji na teraz: NATO twierdzi, że Rosja wcale nie wycofuje wojsk z Ukrainy, ale szykuje się na nową ofensywę. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg uważa, że niedawne rosyjskie zapowiedzi ograniczenia działań wojskowych są kolejnym kłamstwem ze strony rosyjskich władz.
Liczba ofiar ataku rakietowego na budynek Obwodowej Administracji Państwowej Mikołajowa wzrosła do 20 osób.
"Rosyjski karabin znaleziony wśród gruzów po rozbiciu kolejnej kolumny w Ukrainie" - pisze dziennikarz Illia Ponomarenko.
This picture is just unbelievably symbolic.
— Illia Ponomarenko ???? (@IAPonomarenko) March 31, 2022
A Russian rifle found among debris after yet another column was smashed in Ukraine. pic.twitter.com/aYaM232iCL
Wenisławski przewiduje też, że najcięższe walki w najbliższym czasie mogą toczyć się w obwodach donieckim i ługańskim, ponieważ jest to obszar priorytetowy dla Rosji. - Mariupol nie został przypadkowo zniszczony. Z jednej strony jest to akt zemsty ze strony rosyjskiego przywódcy Putina - podkreślił deputowany, dodając, że Putin nie spodziewał się, że rosyjskojęzyczne miasto będzie broniło niepodległości i nie podda się.
- Nie radzę wierzyć w wypowiedzi przedstawicieli Rosji o zmniejszeniu nasilenia działań wojennych w niektórych rejonach, bo to ich wymuszona narracja - dodał.
Ukraiński deputowany Fedir Wenisławski powiedział, że wojska Federacji Rosyjskiej nie zrezygnują z ostrzału Kijowa, obwodu czernihowskiego i zdobycia Charkowa. - Starają się zyskać czas na przegrupowanie, aby móc zapewnić paliwo, zwiększyć rezerwy. Niewątpliwie nadal będą starali się osiągnąć swój główny cel strategiczny w stosunku do Kijowa, ale nasza linia obrony jest bardzo dobrze zbudowana - podkreślił.
Reporter Nolan Peterson, powołując się na władze Kijowa, informuje, że od rozpoczęcia wojny 24 lutego w Kijowie urodziło się 987 dzieci - 453 dziewczynki i 534 chłopców.
Since the full-scale war began on Feb. 24, 987 children were born in Kyiv.
— Nolan Peterson (@nolanwpeterson) March 31, 2022
453 girls and 534 boys, according to Kyiv?s City Council.
Łącznie 80 442 mieszkańców Mariupola zostało ewakuowanych do Zaporoża - informuje rada miasta.
- Zastosowanie broni chemicznej jest absolutnie niedopuszczalne - zaznaczył Jens Stoltenberg.
- Nadrzędnym zadaniem NATO jest obrona wszystkich naszych sojuszników. (...) NATO jest zjednoczone i silne. W pełni działają nasze nowe kwatery dowodzenia - dodał.
- Jednostki rosyjskie nie wycofują się, lecz przegrupowują. Rosja obecnie usiłuje wzmocnić swoje jednostki, które będą przypuszczać ataki na Donbasie. Rosja wywiera także presję na Kijów i inne miasta. Spodziewamy się kolejnych działać ofensywnych prowadzących do jeszcze większego cierpienia. Rosja musi przerwać tę bezsensowną wojnę, wycofać swoje siły i podjąć rozmowy w dobrej wierze - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.
Do listy sankcji nałożonych przez Wielką Brytanię dodano 14 firm i osób, w tym "rzeźnika Mariupola", czyli rosyjskiego generała Michaiła Mizincewa - podaje Sky News. Chodzi także m.in. o Aleksandra Żarowa, dyrektora naczelnego Gazprom-Media, Antona Anisimowa, szefa Sputnik International Broadcasting oraz Aleksieja Nikołowa, dyrektora zarządzającego RT.
Wałentyn Rezniczenko, szef obwodu dniepropietrowskiego, przekazał, że Rosjanie dokonali ataku rakietowego jednostki wojskowej. Zginęły dwie osoby, pięć zostało rannych. Trwa akcja ratunkowa.
Liczba ofiar ataku rakietowego na budynek Obwodowej Administracji Państwowej Mikołajowa wzrosła do 19 osób. Ratownicy kontynuują akcję ratunkową.
"Dodatkowe jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej przenoszą się do Ukrainy w celu prowadzenia działań wojennych. Jednocześnie niektóre jednostki wojskowe rosyjskiego wroga wyczerpały już możliwości formowania rezerw" - podkreśla sztab.
Rosja prowadzi ostrzał artyleryjski w Czernihowie i Charkowie. Istnieje groźba uderzeń rakietowych w przemysł zbrojeniowy - przekazał Sztab Generalny Ukrainy.
Władimir Putin podpisał dekret o poborze, na mocy którego wiosną tego roku do obowiązkowej służby wojskowej zostanie powołanych ok. 134,5 tys. osób - podaje Sky News. Siergiej Szojgu, rosyjski minister obrony, zapewniał, że rekruci nie będą wysyłani do Ukrainy. - Większość personelu wojskowego będzie przechodzić profesjonalne szkolenie w ośrodkach szkoleniowych przez trzy do pięciu miesięcy - stwierdził. Nie wiadomo jednak, na ile słowa szefa rosyjskiego MON są prawdziwe.
Kolejne wstrząsające wideo z Mariupola. Nagrania z dronów pokazują skalę zniszczeń w mieście:
The scale of destruction in #Mariupol visible in this drone footage is shocking. #SaveMariupol #StopRussia pic.twitter.com/t4cHeRWjRi
— Stratcom Centre UA (@StratcomCentre) March 31, 2022
"'Denazyfikacja i demilitaryzacja' stodoły w regionie Charkowa. Ciekawe, czy rosyjskie siły zbrojne powiedzą, że był tam skład amunicji?" - pisze NEXTA. Przypomnijmy, kremlowska propaganda jako jeden z powodów napaści na Ukrainę podaje właśnie chęć jej "denazyfikacji".
"Denazification and demilitarization" of a barn in the #Kharkiv region
— NEXTA (@nexta_tv) March 31, 2022
I wonder if the #Russian Armed Forces will say that there was also an ammunition depot and Azov's base? pic.twitter.com/eJngaR0aej
Prezydent @AndrzejDuda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy @DmytroKuleba. pic.twitter.com/Nbk42qWydE
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 31, 2022
O pomocy humanitarnej i negocjacjach ukraińsko-rosyjskich prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. Politycy omówili także bieżącą sytuację w Ukrainie i stan ukraińskiej obrony.
Ukraiński parlament przygotowuje ustawę o zakazie działalności Patriarchatu Moskiewskiego oraz odebraniu jego majątku z powodu prowojennej postawy patriarchy Cyryla - podaje NEXTA.
As Patriarch Kirill is known for his support of the war in #Ukraine, the #Ukrainian parliament introduces a bill to ban #Russian #Orthodox Church.
— NEXTA (@nexta_tv) March 31, 2022
The draft law envisions that all the property of the ROC will be nationalized within 48 hours after the adoption of the law. pic.twitter.com/8hFcwsQnKU
Zniszczony sprzęt rosyjski w okolicach Kijowa:
?? ?????????? ?????????? ??? ?? ???????? ?????????? ???????? ??????? ?????????? ?????????. pic.twitter.com/IAHPwutvWk
— ??????????? ?????? (@ua_industrial) March 31, 2022
W Ukrainie rozpoczęto nacjonalizację 400 rosyjskich i białoruskich wagonów kolejowych - podaje Ukrinform.
Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że zostało wszczęte śledztwo ws. porwania przez Rosjan 12-letniej Kiry z oblężonego Mariupola. Dziewczynka przebywała w mieście z ojcem, który zginął w połowie marca. Kira ma być ranna.
- To nie konflikt ani "operacja specjalna". To wojna. To oznacza łzy, krew, dym, krzyki i milczenie zmarłych. Niech wolny świat nie wysyła nam tylko kondolencji. Powinien nam również wysłać broń do obrony - mówi Wołodymyr Kliczko. - Możecie nam również pomóc na froncie ekonomicznym, wywołując presję i izolując putinowską Rosję, która rozpoczęła tę wojnę - dodał, zaznaczając, że wojna trwa mimo obojętności. - To nie czas na przyzwyczajanie się do okropności wojny. Heroiczna obrona Ukraińców nie może trwać wiecznie. Albo wszyscy jesteśmy Ukraińcami, albo wszyscy przegramy - zaznaczył.
Wicepremier Ukrainy Olga Stefaniszyna poinformowała, że wczoraj pod Czernihowem został zastrzelony jej mąż. - Mój ukochany mąż Bogdan zginął od rosyjskiego pocisku, próbując ratować ludzi - napisała, jak cytuje Hromadske, polityczka.
- Moja żona i ja nie spodziewaliśmy się, jak okrutna będzie ta wojna. Nie potrafiliśmy wyjaśnić, dlaczego [Rosjanie - red.] bombardują niektóre miejsca, po prostu nie mogliśmy znaleźć na to żadnego wytłumaczenia - zaznaczył emerytowany lekarz, któremu udało się uciec z oblężonego Mariupola, dodając, że Rosjanie "celowo zniszczyli miejską infrastrukturę".
- Kiedy próbowaliśmy się wydostać, musieliśmy przejść przez centrum miasta. Widok zniszczonych ulic i budynków był przerażający. Moja szkoła została zniszczona. To bolesne widzieć w ten sposób swoje, niegdyś piękne, miasto - powiedziała w rozmowie z BBC 23-letnia studentka Diana. - Mariupol był bezpiecznym miastem. Uwielbialiśmy spacerować blisko morza. Był tam park i było to niesamowite miejsce, żeby po prostu usiąść i porozmawiać. Po prostu nie mogę uwierzyć, że straciliśmy wszystko, co mieliśmy - dodała.
BBC rozmawiało z ludźmi, którym udało się opuścić Mariupol. - Miasto zostało całkowicie zniszczone, ulica, na której mieszkam, już nie istnieje. (...) To tylko ruiny. Szkoda, bo w ostatnich latach miasto stało się mniej lub bardziej nowoczesne. Nowoczesna infrastruktura, kwitło życie kulturalne, wyremontowano drogi, szpitale... A kiedy wyjeżdżałem, płakałem. Co zrobiliście? To straszna zbrodnia - powiedział 50-letni dziennikarz.
Sky News: Grupy osób z Czerwonego Krzyża zmierzają do Mariupola z zaopatrzeniem. Mają pomóc także wydostać się mieszkańcom miasta. Rzecznik organizacji podkreślił, że dokładne warunki operacji nie zostały uzgodnione przez Ukrainę i Rosję. Jak dodał, od jej sukcesu zależą "dziesiątki tysięcy" istnień ludzkich.
Delegacja Sejmu RP zawiozła leki do Łucka w Ukrainie. Parlamentarzyści byli tam wczoraj. Poinformował o tym dziennikarzy wicemarszałek izby, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, który przewodniczył delegacji. - Zawieźliśmy TIR-a lekarstw i różnych środków medycznych - powiedział.
Prokuratura Generalna Ukrainy przekazała, że od początku wojny zniszczonych zostało 797 placówek oświatowych, w tym 76 całkowicie.
- Patrzymy na rosyjskich żołnierzy, którym brakuje broni i morale, którzy odmawiają wykonywania rozkazów. Niszczą własny sprzęt, przypadkowo zestrzelili nawet własny samolot. Uważamy, że doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdy. Ale mimo wszystko tę sytuację, ten ogrom błędów, reżim z pewnością widzi jak na dłoni - powiedział szef brytyjskiego cyberwywiadu, Jeremy Fleming. Także według Białego Domu Putin nie słyszy całej prawdy dot. wojny.
Minionej nocy Rosjanie ostrzelali region charkowski 380 razy - podaje Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna.
Agencja Ukrinform informuje, że ukraińskie wojsko wyzwoliło pięć wsi na Zaporożu.
- Rosyjscy zbrodniarze powinni być ukarani za deportacje, zniszczenia, bombardowanie, mordowanie. (...) W Hadze, w stolicy sprawiedliwości, wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni w Ukrainie - mówi prezydent ukraiński. - Marzę o tym dniu, kiedy uchodźcy z Ukrainy powrócą do domu, powiemy wtedy: "dziękujemy" i zaczniemy odbudowę kraju - dodaje.
- Musimy zrobić wszystko, aby Rosja nie miała środków do prowadzenia tej wojny - dodaje.
- Ważne jest to, aby przywrócić pokój, zapewnić, żeby już nigdy Europa nie doświadczyła wojny - mówi Wołodymyr Zełenski.
- Niszczone są całe rodziny. Teraz musimy działać jeszcze mocniej niż w pierwszym miesiącu. (...) Nie możemy pozwolić tej wojnie trwać kolejne 36 dni. Giną tysiące ludzi, dzieci, spalone są wsie, okupanci rosyjscy gwałcą kobiety, kradną wszystko, zabijają, ponieważ dla nich jest to rozrywka, nic ich nie powstrzymuje - podkreśla
- Przecież mieszkańcy Mariupola już trzy tygodnie są w oblężeniu, bez jedzenia, bez wody, żyją w piwnicach, gdzie się da, żeby nie zginąć - zaznacza prezydent.
- Wygląda na to, że przyzwyczajmy się do informacji o bombardowaniach, o wojnie. To już nie wzbudza takich emocji - podkreśla.
- II wojna światowa też rozpoczęła się od napaści na jeden kraj, a następnie doszło do strasznych zniszczeń i wojna ogarnęła cały kontynent. (...) Cień już zawisł nad wieloma miastami. Ukraina jest dopiero początkiem, jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, pójdzie dalej. Minęło już 36 dni. Przez 36 dni nasz naród przeciwstawia się armii rosyjskiej, która się do tej napaści przygotowywała. (...) My pracujemy dla życia, oni zbierają środki do niesienia śmierci - podkreśla ukraiński prezydent.
Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed parlamentem w Hadze: - Za ten świat walczyły miliony Europejczyków, a ten świat został zniszczony.
- W ciągu ostatnich 24 godzin Siły Zbrojne Ukrainy bezwzględnie niszczyły wroga w całym regionie Czernihowa. Zrobiły to bez zatrzymywania się i nie zatrzymują się nawet teraz. Wróg nadal ponosi duże straty. Jest zdemoralizowany - powiedział szef obwodu Wiaczesław Chaus. Jak dodał, Rosjanie się wycofują, choć możliwe, że tylko w celu przegrupowania.
"Ludzie mieszkający w piwnicy kościoła w Ochtryce w obwodzie sumskim zbudowali prawdziwą piekarnię z młynem, aby nakarmić siebie i pomagać innym" - informuje ukraińskie MSZ.
?? #Okhtyrka, Sumy Region, #Ukraine
— MFA of Ukraine ???? (@MFA_Ukraine) March 31, 2022
People living in church basement.
Together with local Abbot they?ve built a real bakery with a mill to feed themselves and help others.
?? H. Korohodskyi pic.twitter.com/AulmtIignq
Zdaniem ekspertów błędne analizy wywiadu wojskowego są też efektem rosyjskich wpływów we Francji. - Istnieje pewien rodzaj putinofilii we francuskiej armii. Prędzej czy później trzeba będzie zająć się tym niewygodnym tematem - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem badaczka z uniwersytetu w Rennes Cécile Vaissié. - Mamy wielu ekspertów wojskowych, często szkolonych w armii, którzy są w zaskakujący sposób niepoinformowani, a nawet przychylni Rosji - zauważyła ekspertka.
Francuskie media informują, że szef wywiadu wojskowego generał Eric Vidaud straci wkrótce stanowisko, ponieważ jego służby nie przewidziały wojny w Ukrainie - kilka tygodni temu sztab francuskiej armii przyznał, że nie spodziewał się rosyjskiej inwazji. Ministerstwo Obrony zarzuca generałowi "brak wiedzy w niektórych tematach" i "niewystarczające przekazywanie informacji". Vidaud stał na czele wywiadu wojskowego od siedmiu miesięcy.
- Australia opowiada się za Ukrainą przeciwko rosyjskiej agresji. (...) Nadal współpracujemy z partnerami w celu nałożenia maksymalnych kosztów na Rosję - podkreślił Scott Morrison.
Premier Australii Scott Morrison zapowiedział, że rząd australijski przekaże Ukrainie kolejne 25 milionów dolarów pomocy wojskowej. Polityk poinformował o tym tuż przed wystąpieniem Wołodymyra Zełenskiego.
Podczas przemowy przed australijskim parlamentem Wołodymyr Zełenski wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Jak dodał, jeśli Rosja nie zostanie teraz pociągnięta do odpowiedzialności, to inne kraje staną przed takim samym zagrożeniem, co Ukraina. - Od kilkudziesięciu lat nie było takiego zagrożenia atakiem nuklearnym, jak teraz - powiedział. Jak dodał, pilnie potrzebna jest pomoc. - Choć odległość między Ukrainą a Australią wynosi tysiące kilometrów, zagrożenie ze strony Rosji jest dla Australii realne. Nie ma czegoś takiego jak dystans od brutalności, jaką Rosja sprowadziła na wschód Ukrainy w rejon Morza Czarnego. Cokolwiek dzieje się w naszym regionie może stać się prawdziwym zagrożeniem dla waszego kraju i waszych ludzi. Bo taka jest natura zła - potrafi błyskawicznie przekroczyć każdą odległość i bariery, zniszczyć życie - podkreślił.
Do portu we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie wpłynął luksusowy jacht rosyjskiego miliardera Aleksieja Mordaszowa. Jest on objęty międzynarodowymi sankcjami i w zagranicznych portach jacht mógłby zostać aresztowany. Do tej pory jachty rosyjskich oligarchów unikały odwiedzania portów położonych na północy, preferując cieplejsze obszary. Obecność jednostki w porcie potwierdził portal Marine Traffic, śledzący ruch statków na morzach i oceanach. Jacht "Nord" ma 141 metrów długości i należy do największych na świecie jednostek tej klasy. Jest zarejestrowany na Kajmanach.
Przed południem prezydent Andrzej Duda spotka się z szefem MSZ Ukrainy - dowiedziała się IAR. W spotkaniu z Dmytrem Kulebą weźmie też udziałszef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Kyryłenko zaapelował również do osób, które jeszcze nie wyjechały z obwodu donieckiego, a potrzebują opieki medycznej i leków, aby zrobiły to jak najszybciej. "Ewakuacja jest tymczasowa. Najważniejszą rzeczą teraz jest ratowanie życia!" - podkreślił.
Wojska rosyjskie ponownie użyły pocisków fosforowych w regionie Doniecka - przekazał szef obwodu Pawło Kyryłenko.
W ciągu dwóch tygodni ma dojść do kolejnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, Dmytra Kułeby i Siergieja Ławrowa. Poinformował o tym szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Podkreślił, że będzie to spotkanie na wyższym szczeblu niż wtorkowe rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji w Stambule.
Rosyjski czołg strzela w kierunku zabudowań cywilnych w Mariupolu:
Rosyjski czołg z wystrzałem w kierunku zabudowań cywilnych w Mariupolu. pic.twitter.com/cWuRF8topo
— Adam Więckowski (@wieckowskiadam) March 31, 2022
Jak wygląda życie codzienne we Lwowie? - Ten tydzień jest bardzo ciężki. Rosja cały czas wypuszcza rakiety, (...) część nas atakuje - powiedział mer miasta. Jak dodał, wszystkie szkoły, teatry, sale sportowe zostały przebudowane na miejsca dla uchodźców, mieszkanie przyjmują ludzi do swoich domów, a w hotelach czy hostelach nie ma już miejsc. - W pierwszych trzech tygodniach wojny, codziennie na dworzec we Lwowie przyjeżdżało 60 tysięcy osób. Teraz ok. 10 tysięcy. We Lwowie przebudowaliśmy 127 szkół. We wszystkich mieszkają uchodźcy. Obiady, które zawsze robiliśmy dla naszych dzieci - teraz dajemy uchodźcom - podkreślił. Sadowy.
- Myślę, że do końca lata będzie wojna, będą debaty i będzie jakieś rozwiązywanie [sytuacji ? red.]. Cały świat boi się Putina. Ukraina pokazuje, że jego armia to fejkowa armia. Jestem przekonany, że tak samo jest u nich z bronią chemiczną i nuklearną - przekazał mer Lwowa. - Potrzebujemy wszystkiego: jedzenia, medykamentów, pieniędzy, ale przede wszystkim rozumienia, że Rosja ma przegrać i ma być izolowana, bo to źródło zła - dodał.
- Trzeba Putina uderzyć w łeb, żeby zrozumiał co się stało. Taką właśnie rozmowę Rosja rozumie. To państwo nazistowskie. Jeśli ktoś współpracuje z Rosjanami, to współpracuje z nazistami. (...) To mordercy i ludzie, którzy nie mają prawa siedzieć za normalnym stołem - stwierdził Andrij Sadowy, mer Lwowa, w rozmowie z Radiem ZET. Pytany o to, co powinno się wydarzyć, odparł: - Totalna izolacja Rosji przez następnych 50 lat - to nasza odpowiedź. (...) Nie wpuszczać nigdzie, wyrzucać zewsząd.
Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że europejskie państwa będą musiały wcześniej czy później odejść od rosyjskich surowców energetycznych. - Czasy dominacji Federacji Rosyjskiej się skończyły - podkreśliła w radiowej Jedynce. Jak przypomniała, odejście od rosyjskich surowców zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Do maja każde państwo Unii Europejskiej ma opracować drogę odchodzenia od dostaw z Rosji.
Wczoraj rosyjski pocisk uderzył w dom w Lisiczańsku. Zginęło dziecko, które miało rok i siedem miesięcy. Lekarze wciąż walczą o życie starszego syna - poinformował Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego.
Od początku wojny ponad 400 tys. Ukraińców zostało przymusowo przeniesionych z Ukrainy do Rosji - powiedziała w rozmowie z Euronews rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
"Wiarygodne raporty wskazują, że rosyjskie siły zbrojne użyły amunicji kasetowej na osiedlach mieszkalnych w Ukrainie co najmniej 24 razy" - podaje ONZ.
Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że siedem autobusów wypełnionych rosyjskimi żołnierzami cierpiącymi na ostry zespół popromienny przyjechało do Białorusi z ukraińskiej Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Ma to być konsekwencja kopania przez nich okopów w Czerwonym Lesie.
[3] Yemelyanenko on his Facebook quoting Belarus TV: Seven medical busses with people inside arrived at 12:20 pm to Homel, Belarus, to the Center of radiology medicine. They regularly bring Russian soldiers there. pic.twitter.com/ojMdRAsJ93
— Victor Kovalenko (@MrKovalenko) March 30, 2022
Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj funkcjonariusze odprawili 25,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. To o 14 procent więcej niż dzień wcześniej. W sumie od początku rosyjskiej inwazji do Polski dotarły 2 393 000 tysiące osób uciekających przed wojną. Dzisiaj do godz. 7:00 strażnicy graniczni odprawili 4,5 tysiąca uchodźców. Z Polski do Ukrainy wyjechało od 24 lutego 391 tysięcy osób.
#Pomagamy????
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 31, 2022
Od 24.02 do????wjechało z????2,393 mln osób.
Wczoraj tj.30.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 25,5 tys.podróżnych-to wzrost o 14 %25 w porównaniu z dniem wcześniejszym (22,4 tys.).
Dzisiaj do godz.07.00 rano 4,5 tys.-spadek o 5 %25 .
Z????do????wyjechało od 24.02-391 tys. osób. pic.twitter.com/uyZlvQ3fmG
Serhij Braczuk, rzecznik odeskiej obwodowej administracji wojskowej, przekazał, że prawdopodobieństwo ataku rakietowego na Odessę jest wysokie. - Statki są uzupełniane rakietami manewrującymi w rosyjskiej bazie marynarki wojennej na Krymie - podał.
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że do tej pory zginęło ok. 17,5 tys. żołnierzy rosyjskich. Rosjanie mieli stracić także 1735 wozów bojowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 135 samolotów, 131 śmigłowców i 75 zbiorników paliwa.
- Dzisiaj otrzymaliśmy wiadomość od Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, że Federacja Rosyjska potwierdza swoją gotowość do otwarcia dostępu konwojowi humanitarnemu do miasta Mariupol w tranzycie przez miasto Berdiańsk - podkreśla polityczka. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby autobusy przyjechały dziś do Mariupola i zabrały osoby, które nie były jeszcze w stanie wydostać się z miasta - dodała.
Wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że dziś do ewakuacji ludzi z Mariupola zostanie wysłanych 45 autobusów.
Od 1 kwietnia w Kijowie będzie zniesiona obowiązująca od 1 marca prohibicja - informuje dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał. Alkohol będzie można kupić od 11:00 do 16:00 w sklepach i restauracjach.
Od 1 kwietnia w Kijowie będzie zniesiona obowiązująca od 1 marca prohibicja.
— Marcin Wyrwał (@Wyrwal) March 31, 2022
- Niemcy, Francja i inne kraje powinny zrozumieć, że każde euro wydane na wsparcie Ukrainy, czy podjęcie działań, które mają na celu zatrzymanie agresji rosyjskiej, to inwestycja w bezpieczeństwo i przyszłość całej Europy - stwierdził szef Kancelarii Premiera.
- Obawiam się, że ten konflikt będzie trwał, choć będzie miał różne fazy, przez lata. Spójrzmy na konflikt, który rozpoczął się w 2014 - został zamrożony aż do 24 lutego, kiedy wybuchła wojna na o wiele większą skalę - powiedział na antenie radiowej Jedynki Michał Dworczyk. - Wielu analityków wskazuje, że dziś możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją, tzn. na jakimś etapie Rosja zatrzyma działania zbrojne i zostanie to zamrożone na wiele kolejnych lat z kolejną linią frontu - dodał.
Noc w Kijowie minęła spokojnie - podaje Hromadske.
Mer Czernihowa w rozmowie z CNN przekazał, że zamiast wycofania wojsk i zmniejszenia liczby ataków Rosjanie przeprowadzili kolejny ostrzał miasta. Rannych zostało 25 osób. - To nie jest operacja specjalna przeciw ukraińskim żołnierzom, tylko wojna i eksterminacja ludności cywilnej Ukrainy. Rosyjskie samoloty bombardują nas z niewielkiej wysokości, ok. 250 metrów, przy bezchmurnym niebie. Widzą, że niszczą mieszkalne obiekty cywilne - dodał.
Od początku wojny w Ukrainie w działaniach wojennych zginęło 148 dzieci, a 232 zostało rannych - przekazała rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
W Mikołajowie spod gruzów siedziby lokalnych władz, która została zniszczona przez rosyjską rakietę, wydobyto jeszcze jedno ciało. Oznacza to, że liczba osób, które zginęły w wyniku ataku wzrosła do 16.
NEXTA: Wzruszające wideo z wyzwolonej wioski. Starsza kobieta dziękuje Bogu za to, że do miejscowości wkroczyły Ukraińskie Siły Zbrojne.
A touching video from a liberated village. An elderly woman thanks God for the fact that Ukrainian Armed Forces entered the town. pic.twitter.com/6ECf7TfNyB
— NEXTA (@nexta_tv) March 30, 2022
Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło zawieszenie broni w Mariupolu, aby umożliwić mieszkańcom ewakuację z oblężonego miasta - donosi AFP. Wicepremierka Ukrainy podkreśla jednak, że to "manipulacja".
Siły rosyjskie nadal utrzymują pozycje na wschód i zachód od Kijowa. W najbliższych dniach na przedmieściach miasta prawdopodobnie będą toczyć się ciężkie walki - podaje brytyjski resort. Jak dodaje, ciężkie walki toczą się też w Mariupolu, kluczowym celu sił rosyjskich, jednak Ukraińcy nadal kontrolują centrum miasta.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony, powołując się na dane wywiadowcze, podaje, że mimo rosyjskich oświadczeń wskazujących na zamierzone ograniczenie działań wojskowych wokół Czernihowa, nadal trwają tam ostrzały i ataki rakietowe.
Władze obwodu ługańskiego podają, że w wyniku ostrzału wybuchł pożar w magazynie ropy i szkole.
Nagranie z Mariupola, miasta oblężonego i zniszczonego przez wojska rosyjskie. Hromadske podaje, że w mieście nadal ukrywa się około 150 tys. osób.
Mariupol (Donetsk Oblast) has been under siege for more than a month. The city is almost completely destroyed by Russian aircraft, missiles, and artillery. About 150000 people continue to hide in the city pic.twitter.com/krH0uUhrRo
— Hromadske Int. (@Hromadske) March 31, 2022
Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego wprowadzenia rubla rosyjskiego na czasowo okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego - podaje Hromadske.
W Trościańcu w obwodzie sumskim, który jest okupowany przez wojska rosyjskie, Rosjanie zaminowali wiele miejsc, w tym cmentarz - przekazał szef regionu Dmytro Żywycki.
Rosyjskie siły zaczęły wycofywać się z elektrowni jądrowej w Czarnobylu - podaje AFP, powołując się na informacje Pentagonu.
Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko powiedział, że Rosjanie korzystają z lotniska w Brześciu na zachodzie Białorusi, by przeprowadzać ataki rakietowe na Ukrainę. Jak podkreślił, "w zasadzie ofensywa z terytorium Białorusi już się rozpoczęła". Jego zdaniem presja Putina na władze w Mińsku jest tak duża, że "nie można wykluczyć wejścia białoruskich wojsk do Ukrainy".
Rosja rozmieszcza w Ukrainie dodatkowe jednostki artylerii. Według komunikatu sztabu są one przemieszczane w kierunku Zagłębia Donieckiego, w rejon miasta Izium. Przegrupowywana jest również część oddziałów spod Kijowa. Rosjanie tworzą nowe grupy uderzeniowe, włączając w ich skład oddziały, wycofane poprzednio z obszaru działań bojowych.
Jak czytamy w komunikacie sztabu, ukraińskie siły zbrojne prowadzą działania obronne na kierunkach wschodnim, południowo-wschodnim i północno-wschodnim. "Na wszystkich kierunkach wróg jest skutecznie powstrzymywany, w niektórych - nasze wojska przeprowadzają udane kontrataki. Połączone siły w rejonie Doniecka i Ługańska odparły pięć ataków wroga w ciągu dnia. Nasi żołnierze zniszczyli 10 czołgów, 18 wozów opancerzonych i 13 pojazdów, 15 systemów artyleryjskich. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w dniu poprzednim uderzyły w siedem celów powietrznych - cztery samoloty, bezzałogowy statek powietrzny i dwa pociski manewrujące. Samoloty Sił Powietrznych kontynuują naloty rakietowe i bombowe na miejsca nagromadzenia sprzętu i siły roboczej wroga" - podaje Sztab Generalny.
Na terytorium Białorusi zarejestrowano ruch sprzętu wojskowego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie w celu przegrupowania jednostek, a także utworzenia rezerwy dla uzupełnienia strat w sile roboczej, uzbrojeniu i wyposażeniu grup działający w Ukrainie - informuje ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych.
"Rosyjskie siły okupacyjne nadal pracują nad utworzeniem kolejnej pseudorepubliki w obwodzie chersońskim" - zaznacza sztab. Jak dodaje, władze okupacyjne przygotowują plebiscyt, który ma usprawiedliwić utworzenie tam separatystycznej, prorosyjskiej "republiki ludowej".
Sztab Generalny Ukrainy podkreśla, że stan moralny i psychologiczny wojsk wroga oraz ich poziom motywacji do udziału w działaniach wojennych pozostaje niski i wciąż ulega pogorszeniu.
Jutro odbędzie się kolejna runda negocjacji pokojowych pomiędzy Ukrainą a Rosją - poinformował członek ukraińskiej delegacji Dawyd Arachamija. Rozmowy odbędą się zdalnie.
Przedwczoraj przedstawiciele obu państw spotkali się w Stambule. Gospodarzem był prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Ukraińcy zaproponowali również spotkanie prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina, ale Rosjanie odmówili, tłumacząc, że przed tym oczekują postępu w pracach nad wstępnym traktatem pokojowym.
AFP publikuje zdjęcia zniszczeń powstałych w czasie walk o Kijów:
Destroyed tanks, church on frontline of battle for Kyiv.
— AFP News Agency (@AFP) March 31, 2022
The battle for Kyiv is being fought in villages like Lukianivka, where burned-out Russian tanks and the charred, partially-buried corpse of a Russian soldier lie near a destroyed churchhttps://t.co/vXkbPOKKqO pic.twitter.com/lO4TQPRjvY
"Ukraiński duch jest nie do złamania" - odkreśla MSZ Ukrainy, publikując nagranie z Kijowa.
#Kyiv.#Ukrainian spirit is unbreakable ????#StandWithUkraine#StandUpForUkraine#StopRussianAggression pic.twitter.com/nu6nF2SqhW
— MFA of Ukraine ???? (@MFA_Ukraine) March 30, 2022
- Uważamy, że Putin jest błędnie informowany przez swoich doradców o tym, jak źle radzi sobie rosyjska armia [w Ukrainie - red.] i jak bardzo rosyjska gospodarka jest sparaliżowana przez sankcje, ponieważ jego doradcy zbyt boją się powiedzieć mu prawdę. (...) Mamy informacje, że Putin poczuł się wprowadzony w błąd przez rosyjskie wojsko, co spowodowało ciągłe napięcie między Putinem a jego przywództwem wojskowym - powiedziała, jak cytuje Reuters, Kate Bedingfield, dyrektor ds. komunikacji Białego Domu podczas briefingu prasowego. -
ONZ szacuje, że do tej pory w Ukrainie zginęło niemal 1200 cywilów, w tym prawie setka dzieci. Organizacja Narodów Zjednoczonych podkreśla jednak, że w rzeczywistości dane te mogą być znacznie wyższe, bo mowa jedynie o całkowicie udokumentowanych przypadkach. W samym tylko Mariupolu, według władz, miało zginąć 5 tysięcy cywilów.
Jak podaje ONZ, od początku wojny z kraju musiały uciekać 4 miliony osób. Spośród nich ponad 2 miliony osób wyjechały do Polski. Do Rumunii wyjechało 600 tysięcy osób, a do Mołdawii, Węgier i Rosji po ponad 300 tysięcy osób. Szacuje się, że w sumie swoje domy opuściło co najmniej 10 milionów Ukraińców, przy czym większość z nich pozostała w kraju. Ze swoich domów uciekać musiało co najmniej 60 procent ukraińskich dzieci.
Wołodymyr Zełenski mówił również, że ogłoszone przez Rosjan "zmniejszenie aktywności" w rejonie Kijowa i Czernihowa to nie wycofanie wojsk, a skutek porażki poniesionej z rąk ukraińskich obrońców. W tym samym czasie, jak powiedział, Moskwa gromadzi siły przed kolejnymi atakami w Donbasie, na które przygotowują się Ukraińcy. - Niczego nie oddamy. Będziemy walczyli o każdy metr naszej ziemi, za każdego z naszych ludzi - podkreślił prezydent Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że negocjacje z Rosją, to na razie tylko słowa bez konkretów. Dodał, że ukraińskie władze nie wierzą w żadne zapewnienia i najważniejsza jest dla nich sytuacja na polu walk.
To już 36. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińcy odpierają ataki Rosjan i kontrolują wszystkie największe miasta.