Zapraszamy do śledzenia relacji pod linkiem:
Zapraszamy do śledzenia relacji pod linkiem:
Jest więcej szczegółów odnośnie nowych restrykcji, które mają być nałożone na Rosję. "Prezydent Joe Biden wypowie dziś, wspólnie z G-7 i Unią Europejską, klauzulę największego uprzywilejowania w relacjach handlowych z Rosją. Wystąpienie prezydenta zaplanowano na 16:15 czasu polskiego" - informuje korespondent Polskiego Radio z Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Prezydent Joe Biden wypowie dziś, wspólnie z G-7 i Unią Europejską, klauzulę największego uprzywilejowania w relacjach handlowych z Rosją. Wystąpienie @POTUS zaplanowano na 16:15 czasu polskiego. @PR24_pl
— Marek Wałkuski (@Marekwalkuski) March 11, 2022
Pożar po serii wybuchów w Łucku (obwód wołyński). Prawdopodobnie płonie tamtejsza fabryka. Serwis Nexta podaje, że są też informacja o eksplozjach w miejscowościach Dnipro i Równe.
After a series of explosions something caught fire in #Lutsk. Presumably the Motor plant.
— NEXTA (@nexta_tv) March 11, 2022
There is also information about explosions in #Dnipro, #Rivne and #Volyn regions. pic.twitter.com/tWvS5gaNG6
Prezydent USA ma ogłosić w piątek nowe restrykcje będące odpowiedzią na rosyjską inwazję w Ukrainie. Joe Biden ma też wezwać do zakończenia normalnych stosunków handlowych z Moskwą.
Biden is scheduled to announce new actions to continue to hold Russia accountable, including calling for an end to permanent normal trade relations with Moscow, at 10:15 am tomorrow. https://t.co/SF6tpc5RpC
— Jenny Leonard (@jendeben) March 11, 2022
Siedmioletnia Amelia, która rozweselała ludzi w schronie przeciwbombowym w Kijowie, śpiewając piosenkę z kreskówki "Kraina lodu", zdołała wydostać się z Ukrainy. Obecnie przebywa z rodziną w Polsce, informuje na Twitterze serwis Nexta.
Seven-year-old Amelia, who cheered up the people in the shelter by singing a song from the cartoon "Frozen," managed to get out of #Ukraine. She is now with relatives in #Poland. pic.twitter.com/O9ckmT5ezl
— NEXTA (@nexta_tv) March 11, 2022
Wojna w Ukrainie. Dziewczynka zaśpiewała w schronie. "Spójrzcie, Rosjanie przeciwko komu walczycie"
Od kilku dni obywatele Ukrainy kryją się w schronach przed nalotami rosyjskich wojsk. Mimo to dzieci nawet pod ziemią próbują wnieść odrobinę świata do ciemnych piwnic, w których przebywają. Jednym z takich dzieci jest Amelia. Dziewczynka zaśpiewała piosenkę, która chwyciła za serca wszystkich osoby przebywające w schronie.
W Warszawie w piątek po południu zbierze się Zgromadzenie Narodowe [początek 16:00]. Posłowie i senatorowie wysłuchają orędzia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 23. rocznicy dołączenia do NATO. W wydarzeniu ma wziąć udział sekretarz generalny sojuszu północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg.
W ostatnich latach rocznica dołączenia Polski do NATO nie była obchodzona w tak uroczysty sposób, nigdy dotąd prezydent nie zwoływał też w takiej sprawie Zgromadzenia Narodowego. Andrzej Duda zdecydował się jednak na wygłoszenie orędzie do posłów i senatorów w związku z wybuchem wojny na Ukrainie i wypowiedziami rosyjskich polityków, którzy domagali się wycofania wojsk NATO do granic sprzed 1997 roku.
Polska formalnie dołączyła do NATO 12 marca 1999 roku. Stało się to możliwe dzięki wieloletnim staraniom dyplomatycznym. Zaledwie osiem lat wcześniej rozwiązany został Układ Warszawski.
We Lwowie po raz pierwszy od kilku dni zawyły syreny alarmowe.
Air raid sirens over Lviv, Ukraine for first time in days, no sign of any Russian airstrikes pic.twitter.com/l1DMTx8xup
— Lucas Tomlinson (@LucasFoxNews) March 11, 2022
Parlamentarzyści USA zgodzili się na pakiet pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 13,6 mld dol. dla oblężonej przez Rosję Ukrainy i jej europejskich sojuszników.
BREAKING: The Senate has given final congressional approval to a $13.6 billion emergency package of military and humanitarian aid for besieged Ukraine and its European allies. https://t.co/ksOElN4CYk
— The Associated Press (@AP) March 11, 2022
Unijni przywódcy na nieformalnym szczycie w Wersalu uzgodnili tekst deklaracji w sprawie Ukrainy. W dokumencie zapisano między innymi, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. Przypomniano również, że Kijów złożył wniosek o członkostwo w Unii, a tą inicjatywą zajmie się teraz Komisja Europejska.
Rozmowy liderów rozpoczęły się w czwartek późnym popołudniem i dobiegły końca w piątek po godzinie 2:00. Przywódcy "27-ki" spotkają się w Pałacu wersalskim ponownie o 10:00.
Przyjęta deklaracja nie mówi wprost o statusie kandydata dla Ukrainy. "Oprócz NRD w czasach Helmuta Kohla, nikt nie wszedł do Unii Europejskiej z dnia na dzień" - mówił po nocnych obradach szef chorwackiego rządu Andrej Plenković.
Głos zabrał także premier Holandii Mark Rutte, który zaznaczył, że zgodnie z prawem nie ma szybkiej ścieżki przystąpienia do Unii, ale Rada już przyspieszyła przekazania wniosku Kijowa do zaopiniowania przez Komisję Europejską. "To potrwa, miesiące, może lata, zanim do czegoś się dojdzie" - powiedział premier Rutte. Jak zaznaczył, w krótkiej perspektywie trzeba pomóc Ukrainie poprzez sankcje nakładane na Rosję, wsparcie militarne, humanitarne i przekazywanie leków.
W tekście deklaracji unijnych przywódców podkreślono, że Rada Europejska uznaje europejski wybór Ukrainy. Przypomniano, że RE szybko przekazała Komisji wniosek o członkostwo i poprosiła o wydanie opinii na temat inicjatywy Kijowa. "W oczekiwaniu na to i bez zwłoki, będziemy dalej wzmacniać nasze więzi i pogłębiać nasz partnerstwo, by wspierać Ukrainę w podążaniu jej europejską drogą. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny" - napisano we wspólnym dokumencie unijnych przywódców. W deklaracji znalazło się również zaproszenie Komisji, by ta zgłosiła swoje opinie do wniosków Gruzji i Mołdawii.
Stanowisko uzgodnione na nieformalnym szczycie w Wersalu dotyczy także kwestii sankcji wobec Rosji. "Jesteśmy zdeterminowani, by zwiększyć jeszcze bardziej naszą presję na Rosję (...) jesteśmy gotowi by działać szybko z kolejnymi sankcjami" - napisano. Przywódcy wezwali też, by środki na pomoc humanitarną dla uchodźców i krajów ich goszczących były dostępne bez zwłoki.
Szef Rady Europejskiej Charles Michael zacytował natomiast fragment z komunikatu po spotkaniu liderów państw UE: "Bezzwłocznie wzmocnimy nasze więzi i pogłębimy partnerstwo, aby wesprzeć Ukrainę w podążaniu europejską drogą".
?? without delay, we will further strengthen our bonds and deepen our partnership to support Ukraine in pursuing its European path?. #Ukraine? #WeStandWithUkraine #EUCO https://t.co/tNsriqVPtK
— Charles Michel (@eucopresident) March 11, 2022
"Historyczna noc w Wersalu. Po pięciu godzinach gorących dyskusji przywódcy UE powiedzieli "tak" dla ukraińskiej eurointegracji. Proces się rozpoczął. Teraz od nas i od Ukraińców zależy, czy uda się go szybko zakończyć. Bohaterski naród ukraiński zasługuje na to, by wiedzieć, że jest mile widziany w UE" - napisał na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
A historic night at Versailles. After five hours of heated discussions EU leaders said yes to Ukrainian eurointegration. The process started. Now it is up to us and Ukrainians to accomplish it fast. Heroic Ukrainian nation deserves to know that they are welcome in EU.
— Gitanas Naus?da (@GitanasNauseda) March 11, 2022
"Pojawiły się doniesienia, że ??Rosja może rozważać przejęcie aktywów amerykańskich i międzynarodowych firm, które ogłosiły plany zawieszenia działalności w Rosji lub wycofania się z rosyjskiego rynku. (...) Jakakolwiek bezprawna decyzja Rosji o przejęciu ich aktywów w ostatecznym rozrachunku doprowadzi to do jeszcze większych problemów gospodarczych dla Rosji. Będzie to wyraźny komunikat dla globalnej społeczności biznesowej, że Rosja nie jest bezpiecznym miejscem do inwestowania i prowadzenia biznesu" - napisała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
Jak dodała, fakt ten "dostrzegł już wybitny rosyjski lider biznesu związany z prezydentem Putinem, mówiąc, że 'cofnie nas on do 1917 roku' i że 'konsekwencje takiego posunięcia - globalna nieufność inwestorów do Rosji - kraj będzie odczuwał przez wiele dziesięciolecia."
We have seen reports that Russia may be considering seizing the assets of U.S. and international companies that have announced plans to suspend operations in Russia or to withdraw from the Russian market.
— Jen Psaki (@PressSec) March 11, 2022
Długi na ponad 60 kilometrów rosyjski konwój wojskowy, który znajdował się niedaleko Kijowa, miał w znacznej mierze rozproszyć się i przemieścić m.in. na zalesione tereny. Zmiany w położeniu jednostek widać na najnowszych zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar.
Wielki rosyjski konwój wojskowy, który utknął niedaleko Kijowa, miał się rozproszyć. Są nowe zdjęcia
Długi na ponad 60 kilometrów rosyjski konwój wojskowy, który znajdował się niedaleko Kijowa, miał w znacznej mierze rozproszyć się i przemieścić m.in. na zalesione tereny. Zmiany w położeniu jednostek widać na najnowszych zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar.
Kraje Unii Europejskiej są podzielone w sprawie szybkiej ścieżki członkostwa Ukrainy we Wspólnocie. Ta kwestia jest jednym z tematów nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w podparyskim Wersalu.
Polska jest zwolennikiem jak najszybszego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że ta kwestia wymaga jednak jednomyślności wśród 27 państw członkowskich. "Jeżeli jeden kraj nie zgadza się z czymś, tak jak na przykład jeden z premierów powiedział ostatnio, że Ukraina nie powinna wejść do Unii Europejskiej, to niestety nie ma wspólnych wniosków, deklaracji. Dlatego apeluję wprost o solidarność, o to, żeby rozumieć aspekty walki o bezpieczeństwo europejskie, które rozgrywają się za naszą wschodnią granicą" - mówił szef polskiego rządu.
Wprost o sprzeciwie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej mówi Holandia. Jej premier Mark Rutte podkreślał przed rozpoczęciem szczytu, że nie oznacza to jednak braku wsparcia dla Ukrainy w jej obronie przed rosyjską napaścią.
"Holandia była jednym z pierwszych krajów, które wystąpiły ze wsparciem wojskowym dla Ukrainy. Byliśmy jednym z pierwszych krajów domagających się silnego pakietu sankcji, więc niech nie będzie żadnych wątpliwości, że Holandia stoi ramię ramię w Ukrainą. Ale nie ma czegoś takiego jak szybka ścieżka akcesji" - stwierdził Mark Rutte.
Przeciwne szybkiemu przyłączeniu Ukrainy do Unii Europejskiej są również Niemcy. Dystans wobec oczekiwań władz w Kijowie zachowuje także Francja. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że nie można zaczynać rozmów o członkostwie z krajem, który jest w stanie wojny.
Kilka dni temu prezydenci 10 krajów, przede wszystkim z naszego regionu, poparli ukraiński wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej.
W Wersalu pod Paryżem zakończył się pierwszy dzień nieformalnego szczytu unijnych przywódców - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts.
Podczas wieczornej, kilkugodzinnej sesji liderzy omawiali kwestię uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskich źródeł energii. Plan Komisji Europejskiej zakłada, że stanie się to do 2027 roku. Dyskutowano także o wniosku Kijowa, który chce szybkiej ścieżki dołączenia do Unii Europejskiej.
Unijni przywódcy ponownie spotkają się w Pałacu wersalskim o godzinie 10.00.
The first day of the informal #EUCO has come to an end.
— Barend Leyts (@BarendLeyts) March 11, 2022
Leaders will reconvene tomorrow morning at 10am.
Działające przy prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji poinformowało w mediach społecznościowych, że władze białoruskie miały zezwolić na przemieszczanie rosyjskich rakiet koleją. "Warunki przewozu nie są jednak zgodne z żadnymi zasadami bezpieczeństwa. Grozi to wybuchem z licznymi ofiarami" - zanzaczono.
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała, że rosyjska agresja na Ukrainę wyznaczyła nową epokę w historii światowej architektury bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej. Brytyjska minister przemawiała w Atlantic Council w Waszyngtonie na temat konsekwencji wojny i potrzeby zdecydowanej odpowiedzi na zbrodnie Władimira Putina.
Stwierdziła również, że przez lata świat nie reagował na działania Rosji - m.in. w Gruzji, czy na Krymie - choć Kreml otwarcie mówił o swoich planach. Liz Truss zaapelowała o zakończenie bezczynności wobec rosyjskiej agresji i natychmiastowych oraz twardych decyzji, bez których koszty jedynie wzrosną. Dodała, że społeczeństwa zachodnie wiedzą, że wojna zmieniła świat i zdają sobie sprawę z cierpień Ukraińców, a rosyjską inwazję nazwała "barbarzyńską i nielegalną".
"Putin rozpoczął otwarty najazd nie tylko na naród ukraiński, ale również na fundamenty naszych społeczeństw i zasady naszego współistnienia: niepodległość, demokracja, Kartę Narodów Zjednoczonych" - powiedziała szefowa brytyjskiej dyplomacji.
Liz Truss wezwała społeczność międzynarodową do zdecydowanego sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nałożenia ostrzejszych sankcji na Rosję w sektorze bankowym. Zwróciła się również do państw NATO o wypełnienie sojuszniczego obowiązku i przeznaczanie 2 procent PKB na wydatki wojskowe. Przypomniała, że jest to minimum, a w czasie zimnej wojny stanowiło ono 5 procent. Wskazała też na potrzebę uniezależnienia się od rosyjskich paliw i zapowiedziała podwojenie obecności i wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.
W efekcie zbombardowania w czwartek wieczorem przez Rosjan Instytutu Fizyki i Technologii w Charkowie, Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowej Ukrainy poinformowała, że w obiekcie uszkodzona została elewacja i prawdopodobnie liczne laboratoria.
??Russia bombs Kharkiv institute, home to experimental nuclear reactor.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 11, 2022
The State Inspectorate for Nuclear Regulation of Ukraine announced that the facility was struck, damaging the exterior and possibly numerous labs throughout the building.
Serwis Nexta publikuje materiał filmowy bezpośrednio z pola bitwy w regionie Kijowa.
???? Footage directly from the battlefield in the #Kyiv region pic.twitter.com/2Xumq2zsUe
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Alarm przeciwlotniczy w Kijowie. "Prosimy wszystkich o pilne podążanie do schronów obrony cywilnej!" - poinformowano na Telegramie Rady Miasta Kijowa.
Zdjęcia satelitarne pokazują, że pond 60-kilometrowy rosyjski konwój wojskowy pod Kijowem rozproszył się na okoliczne tereny, podaje agencja AP. Konwój, w którym znajdowały się m.in. czołgi i artyleria ugrzęzł pod stolicą Ukrainy w zeszłym tygodniu.
Satellite photos show that a Russian convoy that was mired outside Kyiv since last week appears to have dispersed. The 40-mile line of vehicles, tanks and artillery has been redeployed, with armored units seen near the Antonov Airport north of the city. https://t.co/6ZCXFgwKy6
— The Associated Press (@AP) March 11, 2022
Ogromny rosyjski konwój utknął na północ od Kijowa. "Wytchnienie może być chwilowe"
Ogromny rosyjski konwój wojskowy, który zmierza w kierunku Kijowa, nie porusza się od kilku dni. - Obrazuje to dotychczasowe podejście Rosji do wojny - czytamy w analizie tygodnika "The Economist".
"Nie mogliśmy powiedzieć społeczeństwu, że jutro będzie wojna. To było nie do przyjęcia, ponieważ była to jedna z taktyk Federacji Rosyjskiej, aby wywołać tu chaos" - powiedział Radiu Swoboda sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Daniłow stwierdził też, że ukraińskie władze nie spodziewały się, iż atak nastąpi bezpośrednio z Białorusi. "Nie spodziewaliśmy się takiego 'ciosu w plecy'. Nie spodziewaliśmy się, że pójdą na wszystkich frontach. To była dla nas niespodzianka" - dodał.
Serwisy społecznościowe Facebook i Instagram tymczasowo zezwoliły swoim użytkownikom na publikowanie postów wzywających do śmierci Putina i Łukaszenki, informuje serwis Nexta powołując się na doniesienie agencji Reuters. Także nienawistne posty skierowane przeciwko rosyjskim żołnierzom nie będą blokowane, jeśli zostaną napisane w kontekście wojny w Ukrainie i nie będą opisywały "lokalizacji i metody".
JP Morgan, największy amerykański bank, kończy działalność w Rosji. Wcześniej wyjście z rosyjskiego rynku ogłosił inny wielki bank z USA, Goldman Sachs.
Goldman Sachs and JPMorgan withdraw from Russia as Wall Street joins exodus https://t.co/zS2URiwUDL
— Financial Times (@FT) March 10, 2022
Goldman Sachs opuszcza Rosję. Gigant z Wall Street przenosi część pracowników do Dubaju
Goldman Sachs kończy działalność w Rosji. To pierwszy duży bank z Wall Street, który postanowił opuścić Federację Rosyjską. Część pracowników przeniósł z Moskwy do Dubaju.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba został przyjęty w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szef ukraińskiej dyplomacji przybył do Warszawy w drodze powrotnej z tureckiej Antalii, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
Dmytro Kułeba i Andrzej Duda rozmawiali o wsparciu Ukrainy w wojnie z Rosją i wysiłkach na rzecz jej członkostwa w Unii Europejskiej. "Jestem wdzięczny za wzmacnianie wojskowej, finansowej i humanitarnej pomocy Ukrainie" - napisał na swoim profilu społecznościowym ukraiński minister spraw zagranicznych.
W Warszawie Dmytro Kułeba spotkał się również z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Ministrowie zgodzili się co do potrzeby zwiększania nacisków na Rosję, aby zmusić ją do odstąpienia od dalszej agresji. Szef ukraińskiej dyplomacji podziękował również ministrowi Zbigniewowi Rauowi za pomoc, jakiej Polska udzieliła ukraińskim uchodźcom.
Po spotkaniu w Antalii Dmytro Kuleba powiedział, że minister Ławrow nie był w stanie zobowiązać się w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych z Mariupola. Dodał też, że nie ma postępów ws. zawieszenia broni na 24 godziny. Zawieszenie miałoby pomóc w sytuacji humanitarnej wokół miast objętych działaniami wojennymi.
"Uwaga! Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie w piątek 11 marca posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań USA na terenie Ukrainy związanych z bronią biologiczną; w tym samym czasie Pentagon ostrzega, że Rosja może użyć takiej broni w Ukrainie oskarżając o to USA?" - napisał na Twitterze ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Uwaga! Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie w piątek 11 marca posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań USA na terenie Ukrainy związanych z bronią biologiczną; w tym samym czasie Pentagon ostrzega, że Rosja może użyć takiej broni w Ukrainie oskarżając o to USA? https://t.co/IEhL8oNCYF
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) March 10, 2022
Rosja chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. broni biologicznej. Szczerski: Uwaga!
Rosja chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym miałyby zostać przedyskutowane kwestie związane z rzekomą bronią biologiczną w Ukrainie. "W tym samym czasie Pentagon ostrzega, że Rosja może użyć takiej broni oskarżając o to USA" - zwraca uwagę Krzysztof Szczerski.
- Rosyjska propaganda bardzo się dziś starała, prawdopodobnie po to, aby przykryć swoje zbrodnie w Ukrainie. Oskarżają nas, że rzekomo pracujemy nad bronią biologiczną i szykujemy atak chemiczny. Jestem tym bardzo zaniepokojony. Niejednokrotnie dowiadywaliśmy się, że jeśli chcemy wiedzieć, jakie są plany Rosji, to musimy zobaczyć, o co Rosja będzie nas oskarżać. Oni są do tego zdolni. Nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia - powiedział w opublikowanym na Facebooku przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski o "broni chemicznej": Rozkręcanie takich oskarżeń pokazuje, że Rosjanie są do tego zdolni
- Żadnej broni chemicznej lub innej broni masowego rażenia nikt nigdy na naszej ziemi nie opracowywał - powiedział w najnowszym przemówieniu Wołodymyr Zełenski. Wcześniej rosyjskie MSZ twierdziło, że prace nad taką bronią toczą się w ukraińskich laboratoriach. - Rozkręcanie takich oskarżeń w rosyjskich mediach pokazuje, że to oni są do tego zdolni - powiedział prezydent Ukrainy.
Rosja zaatakowała Instytut Fizyki i Technologii w Charkowie. Wewnątrz znajduje się eksperymentalny reaktor jądrowy. Ostrzał spowodował pożar w sąsiednim budynku - poinformowano na Twitterze Rady Najwyższej Ukrainy. Według doradcy szefa MSW kraju Antona Heraszczenki, nalot przeprowadzono ok.19:30 polskiego czasu.
?? Russia just attacked #Kharkiv Institute of Physics and Technology
— Verkhovna Rada of Ukraine (@ua_parliament) March 10, 2022
Experimental nuclear reactor is located inside. The shelling caused a fire in a neighbouring hostel; the fight continues.#StopRussia #StopRussia #ClosetheSkyoverUkraine pic.twitter.com/H88CYHGl9C
"Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów. Próbują złamać Obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale. Jutro ponowna próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Wszystkie poprzednie próby przerwał ostrzał. Boże, chroń UA!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Zdaniem @ZelenskyyUa rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów. Próbują złamać Obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale. Jutro ponowna próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Wszystkie poprzednie próby przerwał ostrzał. Boże, chroń UA! ??????????
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 10, 2022
Siły Zbrojne Ukrainy przyzwoicie odpierają i powstrzymują ofensywne działania Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej we wszystkich kierunkach.
???????????? ?????????? ?????? ?? 24.00 10.03.2022 ???? ??????????? ??????????
— ???????? ???? ??????? (@verkhovna_rada) March 10, 2022
???? ??????? ??????? ????? ????? ?????? ?? ????????? ??????????? ???????? ???????? ??? ?? ?? ???? ????????? ??https://t.co/0qAJwiz2rD pic.twitter.com/aw8x87kD4J
Grupa hakerska Anonymous poinformowała, że wykradła ponad 800 GB danych należących do rosyjskiej agencji Roskomnadzor odpowiedzialnej za monitorowanie, kontrolowanie i cenzurowanie rosyjskich środków masowego przekazu.
Today, Anonymous leaked over 800GB of data belonging to ???????????? / Roskomnadzor, the Russian agency responsible for monitoring, controlling and censoring Russian mass media. #OpRussiahttps://t.co/6iVYXXoBIX
— Anonymous (@YourAnonNews) March 10, 2022
"Moje przesłanie do Polaków: Widzieliśmy zwykłych ludzi, którzy robili niezwykłe rzeczy, aby wspierać godność innych. W imieniu Stanów Zjednoczonych pragnę podziękować za to, co robicie na co dzień" - napisała na Twitterze wiceprezydentka USA Kamala Harris, która przebywa z wizytą w Polsce.
My message to the Polish people:
— Kamala Harris (@KamalaHarris) March 10, 2022
We have seen ordinary people doing extraordinary things to support the dignity and well-being of perfect strangers. On behalf of the United States, I want to express my thanks for what you do every day.
"Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o braku wszelkiej łączności z Czarnobylską Elektrownią Atomową, dzień po tym jak wczoraj elektrownia utraciła zewnętrzne zasilanie" - poinformowano w komunikacie Agancji. Wcześniej utrzymywano kontakt mailowy. Obecnie rejon elektrowni jest pod kontrolą wojsk rosyjskich.
Ukraińskie władze alarmowały po odcięciu zasilania do elektrowni, że grozi to wydostaniem się szkodliwych substancji radioaktywnych. Jak poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, funkcjonujące tam spalinowe generatory są w stanie dostarczać niezbędnej energii elektrycznej przez 48 godzin. Po tym czasie, jeśli dostawy prądu nie będą wznowione, przestanie pracować system chłodzenia zużytego paliwa jądrowego. A to grozić ma wydostaniem się szkodliwego promieniowania. MAEA przekazała z kolei, że "nie widzi krytycznego wpływu na bezpieczeństwo" w związku z sytuacją w elektrowni, ale podkreśla, że "przerwy w dostawie prądu są potencjalnie niebezpieczne".
W czwartek rosyjski MSZ poinformował, że przywrócić dostawę prądu miała Białoruś, jednak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wciąż czeka na potwierdzenie tej informacji.
Dwa dni temu MAEA poinformowała, że straciła kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni w Czarnobylu.
W czarnobylskiej elektrowni, oprócz zniszczonego reaktora, który został ukryty pod sarkofagiem po wybuchu w 1986 roku, znajdują się reaktory wyłączone z eksploatacji. Są one pod stałą kontrolą służb technicznych elektrowni. Rosjanie po inwazji na Ukrainę uwięzili ukraińską obsługę elektrowni na jej terytorium.
Wszelkie służby zagraniczne i krajowe zapewniały do tej pory, że nie zarejestrowano podwyższonego promieniowania.
#Ukraine nuclear regulator told IAEA today it had lost all communication w/ #Chornobyl Nuclear Power Plant, can no longer provide updated info. @RafaelMGrossi says IAEA's aware of reports that power has now been restored to the site, need for confirmation. https://t.co/GhdMceMgRP pic.twitter.com/8iwjPzmef1
— IAEA - International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) March 10, 2022
"Kreml wściekle atakuje dziennikarzy i zalewa internet i fale radiowe dezinformacją, zarówno na całym świecie, jak i w kraju. Wielu ludzi w Rosji nie ma pojęcia, co ich rząd robi teraz na Ukrainie" - informuje rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
.@StateDeptSpox: The Kremlin viciously targets journalists and floods the internet and airwaves with disinformation, both around the world and at home. Many people in Russia have no idea what their government is doing right now in Ukraine. #StoptheLies pic.twitter.com/jvkqfJcQhf
— Department of State (@StateDept) March 10, 2022
Unia Europejska ma dopłacać do cen gazu - to jeden z pierwszych elementów tzw. tarczy antyputinowskiej, o której mówił premier Mateusz Morawiecki. W Wersalu w Paryżu szef polskiego rządu uczestniczy w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.
Premier wyjaśniał, że to ma być nowy mechanizm na rynku gazu. "Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę" - tłumaczył Mateusz Morawiecki. Dodał, że przemysł europejski i gospodarstwa domowe w Europie są bardzo poszkodowane. "Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena" - mówił premier, zaznaczając, że "mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane". "Nie chcemy wszystkiego pokrywać tylko z naszej obniżki podatków: z naszej obniżki podatków VAT, obniżki akcyzy. My to robimy, ale to jest ciągle za mało" - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że chce, żeby "Polacy mieli tańszy gaz, tańszą energię elektryczną".
Premier zapowiedział również, że będzie prowadził rozmowy na temat nowych kierunków dostaw ropy naftowej do Polski. W tym celu zamierza udać się na Bliski Wschód, aby tam negocjować pozyskiwanie ropy. "Chcemy zastąpić te rosyjskie surowce naturalne, bo Rosja okazała się zbójeckim, barbarzyńskim państwem - oczywiście Rosja rządzona przez Putina, przez tą postkomunistyczną mafię" - powiedział Mateusz Morawiecki.
O planie uniezależnienia się Unii Europejskiej od rosyjskich źródeł energii mówiła również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, krótkoterminowo Unia musi zająć się wysokimi cenami energii i przygotować się na następną zimę.
Wkrótce Komisja ma zaproponować, by zapasy gazu wynosiły 90 procent do 1 października każdego roku. "Oprócz regulacji cen i pomocy państwa szukamy możliwości ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.
Kanada zwiększy pomoc finansową dla ukraińskich uchodźców- zapowiedział w Warszawie premier tego kraju Justin Trudeau. Część pieniędzy prawdopodobnie trafi do Polski.
W czasie spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą premier Justin Trudeau zapowiedział zwiększenie pomocy finansowej dla uchodźców. Chodzi zarówno o programy dla Ukraińców, którzy są teraz w Polsce, ale także o łatwiejsze przyjmowanie uchodźców do samej Kanady.
- 117 milionów dolarów to kwota, którą przydzieliliśmy na specjalne działania związane z imigracją. Chodzi tu przykładowo o przyspieszenie procedur imigracyjnych, aby Ukraińcy jak najszybciej mogli znaleźć się w Kanadzie, a tym samym odciążyć Polskę i pozostałe kraje - mówił Justin Trudeau.
"Produkcję samochodu Łada wstrzymano już kilka dni temu, ponieważ brakuje niezbędnych importowanych części. Zakłady wytwarzające ciężarówki Kamaz powracają do pierwotnej konstrukcji pojazdu, opartej na rosyjskich komponentach (w obecnej wersji w kraju powstaje w zasadzie jedynie jego nadwozie). Nawet rolnictwo i przemysł spożywczy - sektory najszerzej objęte w ostatnich ośmiu latach programem substytucji importu - pozostają silnie zależne od dostaw z zagranicy. Branża ziemniaczana bazuje na dostawach sadzonek z Europy, a sadownictwo - na importowanych sadzonkach i nasionach"
- tak o konsekwencjach zachodnich sankcji pisze w analizie OSW Iwona Wiśniewska. Polecamy oczywiście cały (niedługi) raport (i wszystkie inne, które OSW publikuje w temacie wojny w Ukrainie i nie tylko).
?Brakuje papieru do kas fiskalnych, bez którego elektroniczne ewidencjonowanie sprzedaży jest niemożliwe. W pierwszych dniach wojny zdrożał on kilkukrotnie, obecnie jego zapasy są na wyczerpaniu. Większość tego towaru dostarczały Niemcy?.
— Adam Eberhardt (@adam_eberhardt) March 10, 2022
Analiza @OSW_pl: https://t.co/hFisEuGbF4
Doniesienia ze spotkania dziennikarzy (bez kamer) z przedstawicielem Pentagonu publikuje też reporter "Foreign Policy". Jack Detsch podaje, że Stany Zjednoczone nie będą dostarczać systemów rakietowych Patriot, bo to oznaczałoby, że będą musiały wysłać swoich żołnierzy do Ukrainy.
NEW: U.S. will NOT provide Patriot missile defense batteries to Ukraine: senior U.S. defense official.
— Jack Detsch (@JackDetsch) March 10, 2022
Giving Ukraine top-grade American missile batteries would force the U.S. to send troops to the war-torn country, which BIDEN has ruled out.
Siły rosyjskie posunęły się o 5 km w kierunku Kijowa, w okolicach lotniska Hostomel - tak powiedział reporteromwysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jego wypowiedzi cytuje CNN. Oficjel stwierdził, że Rosjanie posuwają się w kierunku stolicy Ukrainy wzdłuż dwóch równoległych linii, a ta bliższa miastu znajduje się około 40 km od niego na wschód. Dodał, że Czernihów jest obecnie odizolowany. Jak dotąd, od początku inwazji na Ukrainę, Rosja wystrzeliła 775 pocisków różnego rodzaju.
Brytyjski resort obrony w wieczornym komunikacie wywiadowczym:
- Ze względu na silny opór Ukrainy, siły rosyjskie angażują coraz większą liczbę swoich rozmieszczonych sił do okrążenia kluczowych miast. Zmniejszy to liczbę sił dostępnych do kontynuowania natarcia i jeszcze bardziej spowolni rosyjskie postępy.
- Protesty przeciwko rosyjskiej okupacji były odnotowywane przez cały tydzień w kontrolowanych przez Rosjan miastach Chersoniu, Melitopolu i Berdiańsku. Według doniesień 400 protestujących zostało wczoraj zatrzymanych przez siły rosyjskie w obwodzie chersońskim.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 10 March 2022
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) March 10, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/t7F8IGf2fq
???? #StandWithUkraine ???? pic.twitter.com/LpqWb40nRH
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych spotkała się wieczorem w Warszawie z premierem Kanady. Kamala Harris i Justin Trudeau przyjechali do polskiej stolicy na rozmowy z polskimi władzami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainie. Spotkanie obojga polityków zostało zorganizowane w ostatniej chwili w jednym z warszawskich hoteli, gdy okazało się, że Kamala Harris i Justin Trudeau tego samego dnia odwiedzają Polskę. Politycy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i zgodnie deklarowali, że ich wizyta w Polsce to wyraz solidarności z sojusznikami z NATO. Według Białego Domu politycy rozmawiali też o pomocy wojskowej oraz humanitarnej dla Ukrainy i Polski, gdzie jest obecnie najwięcej wojennych uchodźców.
The Walt Disney Company: W zeszłym tygodniu, po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę, ogłosiliśmy, że wstrzymujemy emisję filmów kinowych w Rosji i dokonujemy przeglądu reszty naszej tamtejszej działalności. Biorąc pod uwagę niesłabnący atak na Ukrainę i nasilający się kryzys humanitarny, podejmujemy kroki, aby wstrzymać wszystkie pozostałą działalność biznesową w Rosji. Obejmuje to licencjonowanie treści i produktów, działalność Disney Cruise Line, magazyn i wycieczki National Geographic, lokalne produkcje treści i kanały linearne. Niektóre z tych działań biznesowych możemy i natychmiast wstrzymamy. Inne - takie jak kanały liniowe i niektóre licencjonowanie treści i produktów ? zajmą trochę czasu, biorąc pod uwagę zawiłości kontraktowe.
Fot. Richard Drew / AP Photo
Premier Mateusz Morawiecki: Część elit europejskich, mam takie wrażenie, chciałaby uznać, że sprawa jest załatwiona. Ale sprawa ukraińska nie jest załatwiona. Będę mówił o jeszcze mocniejszych sankcjach. Nie może być tak, że tam ludzie giną, także za naszą wolność, demokrację, bezpieczeństwo, a są premierzy, którzy chcą zamknąć drzwi dla Ukrainy do UE. To jest nie fair. Do tych premierów wprost zwracam się o zmianę stanowiska. Dzisiaj Ukraina walczy także o was. Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, wymorduje tam dziesiątki tysięcy ludzi, albo więcej, to przyjdzie po kolejne kraje: Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Polskę, a potem dalej, na zachód, bo taki jest cel imperium, żeby się cały czas rozrastać.
W Paryżu trwa szczyt Unii Europejskiej dotyczący suwerenności energetycznej i obronności Wspólnoty w kontekście wojny na Ukrainie. Spotkanie liderów 27 państw odbywa się w pałacu królewskim w Wersalu. - Wczoraj bomby rosyjskie spadły na kolejne szpitale, żłobki, przedszkola, zbombardowany został szpital położniczy w Mariupolu. To już nie jest wojna, to jest rzeź - mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie rozmowy z dziennikarzami.
Rzecznik Departamentu Stanu: Wiele osób w Rosji nie ma pojęcia, co robi rosyjski rząd w Ukrainie. Mogą myśleć, że Rosjanie wyzwalają Ukrainę, a nie niszczą ją.
Ned Price: Narzuciliśmy ogromne sankcje na Putina i jego klakierów za tę agresję. Rubel szoruje po dnie, jest niemal nic niewart, mniej niż jeden cent. Giełda rosyjska pozostaje zamknięta. Jest ponad 300 spółek, które wstrzymały lub zakończyły działalność w Rosji.
Rzecznik Departamentu Stanu: Putin może zająć miasto, ale jest jasne, że nie da rady zająć całego kraju.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price: Siły rosyjskie otaczają szereg ukraińskich miast, po zniszczeniu krytycznej infrastruktury ludzie nie mają wody, elektryczności, dostępu do żywności i leków. (..) Wzywamy nadal rząd Rosji, by pozwolił cywilom na bezpieczne opuszczenie miast i miasteczek otoczonych przez siły rosyjskie.
Live now! @StateDeptSpox Ned Price briefs reporters from the State Department. Also streaming live on https://t.co/58Uc9lIgDz and https://t.co/RJ8UdAAwa7. https://t.co/hk30tctP0v
— Department of State (@StateDept) March 10, 2022
Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence był dzisiaj na granicy polsko-ukraińskiej. W pobliżu przejścia w Korczowej na Podkarpaciu spotkał się z uchodźcami z Ukrainy. Towarzyszyła mu żona Karen Pence, która przybyła tu z przedstawicielami ewangelickiej organizacji humanitarnej Samaritan's Purse. Mike Pence był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 2017-2021, gdy gospodarzem Białego Domu był republikański prezydent Donald Trump.
.@KarenPence and I visited the Ukraine border today with @EdwardG1911 and @SamaritansPurse to meet with Ukrainian women and children seeking refuge from war. 2.4 million refugees have already fled Ukraine and nearly 400,000 have already come through the Korczowa border crossing. pic.twitter.com/tFZcC4X7mA
— Mike Pence (@Mike_Pence) March 10, 2022
Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zdecydował, że przerwa na moskiewskiej giełdzie potrwa do 11 marca.
Michaił Mizincew, szef Narodowego Centrum Kontroli Obrony Federacji Rosyjskiej, poinformował, że codziennie o godz. 10 będą otwierane korytarze humanitarne do ewakuacji ludności cywilnej z Ukrainy do Rosji. - Na terytoriach kontrolowanych przez Siły Zbrojne Rosji gwarantujemy pełne bezpieczeństwo - dodał Mizincew. - Obraźliwe jest sugerowanie, że naród ukraiński powinien szukać schronienia przed tym samym rządem, który wykazał się takim lekceważeniem dla ich życia - tak w środę propozycję ewakuacji Ukraińców do Rosji komentował sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Ambasador Polski w USA Marek Magierowski w rozmowie z CNN: Musimy być zdeterminowani i gotowi do utrzymania sankcji w dłuższej perspektywie. Może powinny być utrzymane przez dekadę, może 15 lat, bo obawiam się, że będziemy mieć do czynienia z Putinem jeszcze przez wiele lat.
More sanctions are coming, says Poland?s Amb. in DC @mmagierowski. ?We have to be determined and ready to uphold these sanctions in the longer term. Maybe they should last for a decade, maybe 15 years, because I?m afraid we are going to live with Mr Putin for many years to come.? pic.twitter.com/ihgp3i2fy6
— Christiane Amanpour (@amanpour) March 10, 2022
Oleksandr Kodola, mer Nieżyna w obwodzie czernihowskim: O godz. 14.20 miał miejsce niszczycielski ostrzał. Są informacje o 8 rannych i 2 zabitych. W wyniku wybuchu uszkodzeniu uległo 40 metrów magistrali ciepłowniczej, trwają prace naprawcze, a ciepło do końca dnia musi wrócić do domów.
Minister energetyki Ukrainy Herman Halushenko przekazał dziś, że Ukraina robi "wszystko, co możliwe", aby przywrócić dostawy energii elektrycznej do czarnobylskiej elektrowni. Wcześniej strona rosyjska podała, że energię udało się przywrócić dzięki pomocy białoruskich specjalistów. Prąd jest potrzebny do chłodzenia zużytego paliwa jądrowego.
Premier Kanady Justin Trudea i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się dziś w Warszawie z ukraińskimi uchodźcami
Z premierem Kanady @JustinTrudeau odwiedziliśmy jedno z miejsc pobytowych dla uchodźców w @warszawa. Wysłuchaliśmy wstrząsających relacji ukraińskich mam i dzieci, które przeszły piekło wojny. Poruszające spotkanie. #StandWithUkraine pic.twitter.com/0pGUDCafHC
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) March 10, 2022
Ukraiński Energoatom podaje, że Rosjanie zaminowali brzeg Zbiornika Kachowskiego, graniczącego z zaporoską elektrownią jądrową
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Jak przekazał Białym Dom, obaj prezydenci "potwierdzili swoje silne wsparcie dla rządu i obywateli Ukrainy, podkreślili potrzebę natychmiastowego zaprzestania rosyjskiej agresji i docenili skoordynowaną odpowiedź międzynarodową na kryzys". Biden "wyraził uznanie" dla "wysiłków Turcji" związanych z działanaimi na rzecz dyplomatycznego zakończenia konfliktu.
Korytarzami humanitarnymi z oblężonych przez ukraińskich Rosjan miast udało się ewakuować ponad 80 tysięcy cywilów. Kobiety, dzieci i osoby chore ewakuowano m.in. z Trościanca, Sum, Iziumu i kilku podkijowskich miast. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że korytarze humanitarne działają od wczoraj w niektórych oblężonych miastach. Jak mówiła, z Sum, Trościanca i Krasnopilla w kierunku Połtawy wywieziono 60 tysięcy osób, zaś z Iziumu do Łozowej - trzy tysiące osób. Nie udało się wywieźć cywilów z Wołnowachy ani z Mariupola. W mieście nad Morzem Azowskim panuje prawdziwa humanitarna katastrofa, a leki, woda i jedzenie nie trafiają do cywilów, którzy kolejny dzień znajdują się pod totalnym ostrzałem.
Ponad 2 tysiące osób ewakuowano dziś z Buczy - podała ukraińska policja.
MSW Ukrainy: "Zielonym korytarzem" w Sumach wyjechały 2664 samochody i 54 autobusy. Łącznie ponad 12 tysięcy osób.
10 ??????? ?? ??? ???????? ?????????? ??????? 2664 ??????????, 54 ? ????????. ?????? ????? 12 ??? ?????. ?? ? ?????? ? ???????????, ????????? ?? ????????? ??????.
— ??? ??????? (@MVS_UA) March 10, 2022
???????????? ???????? ??? ???????? ??????? ???????? ??????????, ??? ?????? ???????. #stoprussia pic.twitter.com/nzVSv4XkN4
Według rosyjskiego ministerstwa energetyki białoruscy specjaliści przywrócili dostawy prądu do elektrowni atomowej w Czarnobylu - podaje Reuters.
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbyli dziś rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Macron stwierdził później w rozmowie z dziennikarzami, że warunki zawieszenia broni przedstawione przez Putina "nie są akceptowalne". - Nie widzę dyplomatycznego rozwiązania w najbliższych godzinach, a nawet w najbliższych dniach - przyznał prezydent Francji.
MSZ: Minister Zbigniew Rau rozmawiał dziś telefonicznie z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem. Tematem rozmowy była koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, w tym kwestie opieki humanitarnej nad uchodźcami i polityki sankcyjnej wobec Rosji.
Min. @RauZbigniew rozmawiał dziś ?? z Sekretarzem Stanu ???? @SecBlinken.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ??? (@MSZ_RP) March 10, 2022
Tematem rozmowy była koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę ????, w tym kwestie opieki humanitarnej nad uchodźcami i polityki sankcyjnej wobec Rosji. pic.twitter.com/oi0S4gopuT
Prezydent Chin Xi Jinping jest "zaniepokojony" rosyjską inwazją na Ukrainę, również dlatego, że "wydaje się, że jego własny wywiad nie powiedział mu, co się wydarzy" - stwierdził dziś w amerykańskim senacie dyrektor Bill Burns. - Prezydent Xi jest prawdopodobnie nieco zaniepokojony, gdy obserwuje to, w jaki prezydent Putin zbliżył do siebie Amerykanów i Europejczyków i wzmocnił sojusz transatlantycki w sposób, który trudno byłoby sobie wyobrazić przed tym, jak rozpoczęła się inwazja - dodał Burns.
fot. Alexei Druzhinin
Rosyjskie siły rozpoczęły nalot podczas ewakuacji cywilów z miasta Izium w obwodzie charkowskim. Jak poinformowało biuro prasowe ukraińskiej policji, nikt nie został ranny. Funkcjonariusze przekazali, że z miasta ewakuowano ponad 40 autobusów z obywatelami. Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow poinformował z kolei, że do Iziumu wysłano też pomoc humanitarną. "Pojechały tam ciężarówki wypełnione żywnością, środkami higieny i lekami. Wysłaliśmy też autobusy, aby można było ewakuować mieszkańców tego miasta" - wskazał. Według danych władz obwodu charkowskiego z Iziumu udało się ewakuować około dwóch tysięcy cywili. Z sąsiadującego z obwodem charkowskim obwodu sumskiego ewakuowano dziś 12 tysięcy cywilów.
Ukraińskie siły chwalą się kolejnym trofeum - to m.in. rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy
?????? ???????????
— ????Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 10, 2022
?? ???? ??????? ????????, ?? ???? ??????????? ??????: ?????????????? ?????????? ???????? ???????-????????? ???????? ???????-?1 pic.twitter.com/izfpQMwr5p
Mer Charkowa Igor Terechow alarmuje, że w mieście powstała bardzo trudna sytuacja mieszkaniowa. Według lokalnych władz Rosjanie zniszczyli już w mieście 400 wieżowców.
Charków, 8 marca. Fot. Andrew Marienko / AP Photo
Protesty przeciwko rosyjskim okupantom dziś także w ukraińskim Berdiańsku.
????"????????? ? ?? ???????". ???????, ????? ????????? ???????? ?????????, ?? ??????? ???????? ????? ??????????? pic.twitter.com/fJHElHq9z6
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) March 10, 2022
- Musimy pozbyć się zależności od rosyjskich paliw kopalnych, a do tego potrzebujemy ogromnych inwestycji w odnawialne źródła energii - stwierdziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu unijnych przywódców w Wersalu.
Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko: Niestety od początku wojny od kul rosyjskich terrorystów straciliśmy pięć pracowników zakładów opieki zdrowotnej, a 63 szpitale uległy uszkodzeniu. Nie zapomnijmy.
Sytuacja humanitarna w Mariupolu staje się "coraz bardziej tragiczna i rozpaczliwa" - stwierdził w czwartek Sasza Wołkow z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Jak przekazał Wołkow, "setki tysięcy ludzi nie mają jedzenia, wody, ciepła, elektryczności ani opieki medycznej". - Wszystkie sklepy i apteki zostały splądrowane cztery do pięciu dni temu. Niektórzy ludzie nadal mają jedzenie, ale nie jestem pewien, jak długo to potrwa (...) Wiele osób w Mariupolu twierdzi, że nie ma jedzenia dla dzieci. (...). Ludzie zaczęli atakować się nawzajem o jedzenie. Ludzie zaczęli niszczyć czyjś samochód, żeby wylać benzynę - dodał, cytowany przez CNN.
Mariupol, 9 marca. Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Do Polski przybyło z Ukrainy po rosyjskiej agresji 1,46 mln uchodźców - wynika z najnowszych danych Straży Granicznej. Tylko dzisiaj do 15.00 do naszego kraju dotarło 52,1 tys. uchodźców. To o 30 procent mniej niż wczoraj w tym samym okresie.
#Pomagamy????
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 10, 2022
Dzisiaj tj.10.03 do godz.15.00 z????przyjechało 52,1 tys. uchodźców, to o 30%25 mniej niż wczoraj (74 tys).
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili na przejściach granicznych 1,46 mln osób uciekających z????do????.#BieszczadzkiOSG #NadbużańskiOSG pic.twitter.com/bExViJfN1c
Szef MON Ukrainy Ołeksij Rzeznikow: Prezydent, przywództwo kraju, członkowie rządu - wszyscy pracują na swoich miejscach. Wiemy, jak smutne jest to dla Rosji. Polecam każdemu rosyjskiemu żołnierzowi podążanie za rosyjskim statkiem, zanim będzie za późno. A tak przy okazji, Ukraina przyjmie rosyjską kapitulację ze zrozumieniem.
Good evening,we?re from Ukraine????
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) March 10, 2022
The President,country's leadership,members of the government-all work,in their places.We know how sad its for ????.I recommend every russian soldier to follow a russian ship before its too late. BTW ???? will accept ???? capitulation with understanding pic.twitter.com/dKIIB5LHEE
W Wersalu rozpoczyna się nieformalny szczyt unijnych przywódców. Głównym tematem będą konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Justin Trudeau: Już teraz widzimy, jaki gigantyczny wpływ mają sankcje na gospodarkę Rosji, Władimira Putina i jego popleczników.
Andrzej Duda: Z jednej strony czynimy wszystko, żeby wzmocnić Ukrainę, wiemy na pewno, że to Rosja jest agresorem, stosuje bandyckie metody, to Rosja napadła na Ukrainę, niesprowokowana, po to, by zrealizować swoje imperialne ambicje, które muszą być zatrzymane metodami politycznymi, pokojowymi. Sojusz Północnoatlantycki jest tak potężny, że gdyby doszło do zwarcia militarnego, doszłoby do wojny światowej. Nikt nie chce do tego dopuścić, bo oznaczałoby to nieszczęście nie tylko narodu ukraińskiego, rosyjskiego, ale także wielu innych narodów, również tych państw, które nie należą do NATO.
Premier Kanady Justin Trudeau: Władimir Putin popełnił ogromny błąd i przegra tę wojnę, gdyż zażartość, siła i wytrwałość Ukraińców broniących swojego terytorium jest dla nas źródłem inspiracji. (..) Cały czas rozmawiamy o intensyfikacji sankcji, o tym, w jaki sposób demonstrować naszą obecność militarną na wschodniej flance NATO.
Andrzej Duda: Kilka dni przed wojną zadzwonił do mnie pan premier Justin Trudeau i jako jedyny ze wszystkich znanych, zaprzyjaźnionych ze mną przywódców na świecie, zapytał mnie, w jaki sposób będzie mógł pomóc, co zrobimy, jeśli Rosja napadnie na Ukrainę i będą uchodźcy, czy zamkniemy granicę. Powiedziałem: "Justin, to jest, wiesz, zupełnie inna sytuacja niż wtedy, gdy Białorusini stworzyli nam de facto wojnę hybrydową, migracyjną na granicy z Białorusią, kiedy samolotami przylatywali do nich ludzie z Bliskiego Wschodu, a służby białoruskie pchały tych ludzi na naszą granicę, po to, by destabilizować sytuację. Inna sprawa jest wtedy, kiedy Rosja napadłaby na Ukrainę, będą walki, będą ginęli ludzie, będą palone domy, niszczone budynki, ludzie będą uciekali przed wojną. Przecież to jest zupełnie inna sytuacja. Justin, oczywiście, że otworzymy granicę". Wtedy pan premier powiedział: "Andrzej, możecie liczyć na nas, na Kanadę, mamy tutaj dużą grupę ludzi, którzy mają pochodzenie ukraińskie, ukraińskich Kanadyjczyków, będziemy gotowi was wesprzeć".
Justin Trudeau: W Kanadzie mieszka ponad milion osób z polskimi korzeniami. To dobry przykład, że Kanadę zbudowali imigranci z całego świata, którzy szukają u nas lepszej przyszłości. Jest też wiele osób pochodzenia ukraińskiego, mieszkają tam od pokoleń. Na pewno chętnie powitają w naszym kraju rodzinę, przyjaciół uciekających z Ukrainy.
Justin Trudeau mówi też o konieczności ukarania prezydenta Rosji Władimira Putina za ataki na ukraińskich cywilów ze strony rosyjskich wojsk.
Premier Kanady Justin Trudeau zapewnia, że rząd zwiększa środki na rzecz pomocy humanitarnej dla osób uciekający z Ukrainy. Dodaje, że Kanada chętnie też będzie gościć uchodźców u siebie. Zapowiedział, że zostaną przyspieszone procedury imigracyjne, by zmniejszyć obciążenie europejskich krajów, m.in. Polski.
Andrzej Duda: Rozmawialiśmy z panem premierem, że znajdą się fundusze, by odbudować to, co zniszczyły rosyjskie bomby, co niszczą codziennie. Rozmawialiśmy też o tym, że zbrodniarze wojenni muszą być bezwzględnie ścigani. Polska wspiera prokuratorów międzynarodowych w zbieraniu dowodów zbrodni rosyjskich na Ukrainie. To są zbrodnie noszące znamiona ludobójstwa. Jeśli ktoś atakuje szpitale położnicze, pełne ciężarnych kobiet, jeśli ktoś bombarduje domy, osiedla mieszkalne, gdzie nie ma żadnych instalacji wojskowych, jeśli ktoś zabija zwykłych cywilów, to są po prostu zbrodnie wojenne, które noszą znamiona ludobójstwa.
Prezydent: Bardzo liczymy [na pomoc - red.] w przypadku, gdyby okazało się, że już nie radzimy sobie z kryzysem uchodźczym. Prawdopodobieństwo takie jest bardzo wysokie, bo jeżeli nadal będzie tak duży napływ uchodźców jak w ciągu ostatnich 12, 13 dni, to proszę sobie wyobrazić, że to 100 tys. ludzi dziennie, to coś, czego Polska nigdy do tej pory nie doświadczyła. Staramy się znaleźć miejsce dla każdego, pomóc każdemu, rodacy pokazywali przez ostatnie dni ogromne serce.
Andrzej Duda: Rozmawialiśmy z panem premierem, w jaki sposób wesprzeć Ukrainę, czego Ukraina potrzebuje. Dziękuję jako prezydent sąsiedniego państwa, które dzisiaj przyjmuje setki tysięcy uchodźców, za wsparcie, którego nam udzielają.
Andrzej Duda: Obecność naszych sojuszników ma podwójny charakter. Z jednej strony to wyraz jedności euroatlantyckiej, wyraz wsparcia sojuszniczego, politycznego. To właśnie Kanada od razu, na samym początku konfliktu przysłała do Polski swoich żołnierzy, żeby wsparli działania humanitarne i bezpieczeństwo RP w ramach NATO. (..) Z drugiej strony to wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą.
Rozpoczyna się spotkanie z mediami Prezydenta @AndrzejDuda i Premiera Kanady @JustinTrudeau. pic.twitter.com/fn5Xe4lzMs
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 10, 2022
Rozpoczęła się wspólna konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Kanady Justina Trudeau.
Oleg Ustenko, główny doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przekazał dziś, że straty, do których doszło w wyniku rosyjskiej inwazji (m.in. zniszczone mosty, drogi, problemy w funkcjonowaniu przedsiębiorstw), są szacowane na ok. 100 mld dolarów. Według Ostenki nie działa ok. 50 proc. ukraińskich firm, a te, które funkcjonują, nie pracują w 100 procentach.
"Są kłamstwa, wielkie kłamstwa, a potem są już stwierdzenia resortu spraw zagranicznych Rosji" - tak dzisiejsze wypowiedzi rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa skomentował szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevičs. Łotewski minister przekazał też, że od teraz nazwa ulicy, przy której mieści się rosyjska ambasada w Rydze, będzie nosić nazwę "ulicy niepodległości Ukrainy".
There are lies, there are big lies and then there are Russian MFA statements
— Edgars Rink?vičs (@edgarsrinkevics) March 10, 2022
Wiceprezydentka USA Kamala Harris spotkała się dziś w Warszawie także z uchodźcami z Ukrainy. Stwierdziła, że rozmowa pomoże jej, prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskim obywatelom lepiej zrozumieć to, czego Ukraińcy doświadczyli w ostatnich dniach i w jaki sposób można ich wesprzeć. - Tak wiele przeszliście. Ludzie przy tym stole reprezentują miliony osób, które muszą być dostrzeżone, ich historia musi być znana, abyśmy my, jako społeczność międzynarodowa, mogli wam pomóc - powiedziała.
fot. Saul Loeb / AP
Premier Kanady Justin Trudeau w Pałacu Prezydenckim. Lada chwila powinna rozpocząć się wspólna konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i kanadyjskiego przywódcy.
Kanada to państwo, które jest związane z Ukrainą silnymi więzami ? wielka wspólnota ukraińska zamieszkuje w Kanadzie. Cieszę się, że w tej trudnej sytuacji pokazujemy jedność sojuszniczą; dziękuję za wsparcie ? Prezydent @AndrzejDuda ???? gości Premiera Kanady @JustinTrudeau ????. pic.twitter.com/rLtOXZR0dw
— Biuro Polityki Międzynarodowej (@BPM_KPRP) March 10, 2022
Szwedzka marynarka zaapelowała do obywateli o zgłaszanie wszelkich podejrzanych podwodnych działań wzdłuż wybrzeża Bałtyku - podaje agencja Associated Press, powołując się na doniesienia gazety Skärgarden. Szwedzi mają zwracać uwagę m.in. na nienaturalne fale lub peryskopy, a także zgłaszać, jeśli ktoś cumuje lub schodzi na ląd w pobliżu obiektów wojskowych.
W niektórych ukraińskich miastach protesty przeciwko rosyjskim okupantom. Poniższe nagranie z Melitopolu:
Ukrainian citizens in cities under occupation and siege continue to protest against Russian invasion aggression and occupation this is from #Melitopol #UkraineProtests #UkraineResistance #NonviolentResistance pic.twitter.com/s2t5sevXTF
— Dr. Olga Onuch (@oonuch) March 10, 2022
Bank Goldman Sachs kończy działalność w Rosji - podał Bloomberg News. Jak zwraca uwagę CNN, to pierwszy duży bank z Wall Street, który zdecydował się na taki krok po rosyjskich inwazji na Ukrainę.
W lotnisko w Łozuwatce trafiły dwa pociski - twierdzą lokalne władze.
Video purportedly showing the missile strike against the airport near Lozuvatka pic.twitter.com/1Xf73qsTGF
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) March 10, 2022
Rosyjski rząd opublikował listę towarów i sprzętu wcześniej importowanych do Rosji z zagranicy, których do końca tego roku nie wolno eksportować. "Wykaz obejmuje sprzęt technologiczny, telekomunikacyjny, medyczny, pojazdy, maszyny rolnicze, sprzęt elektryczny - łącznie ponad 200 pozycji, w tym wagony i lokomotywy, kontenery, turbiny, maszyny do obróbki metalu i kamienia, monitory, projektory, konsole i panele" - czytamy w komunikacie rosyjskich władz. Zakaz eksportu nie obejmuje Kazachstanu, Białorusi, Armenii i nieuznawanych państw: Abchazji i Osetii Południowej.
- Nasza gospodarka przeżywa teraz wstrząsy i są negatywne konsekwencje. Będą zminimalizowane. (...) To jest absolutnie bezprecedensowe. Wojna gospodarcza, która rozpoczęła się przeciwko naszemu krajowi, nigdy wcześniej nie miała miejsca. Dlatego bardzo trudno jest cokolwiek przewidzieć - tak o sankcjach nałożonych na Rosję mówił cytowany przez agencję Reuters rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
fot. Kremlin.ru / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)
Biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka: Od 24 lutego do 9 marca odnotowaliśmy 1506 ofiar cywilnych w kontekście rosyjskiego zbrojnego ataku na Ukrainę: 549 zabitych, w tym 41 dzieci; 957 rannych, w tym 52 dzieci, głównie w wyniku ostrzału i nalotów. Rzeczywista liczba ofiar jest znacznie wyższa.
From 24 Feb?9 March, we recorded 1,506 civilian casualties in context of Russia?s armed attack against #Ukraine: 549 killed, incl 41 children; 957 injured, incl 52 children, mostly caused by shelling & airstrikes. Actual toll is much higher. Full update https://t.co/tZAAjKOTEU pic.twitter.com/pcZnGhQ2uq
— UNHumanRightsUkraine (@UNHumanRightsUA) March 10, 2022
Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem zrywa kontakty z rosyjskim oligarchą Romanem Abramowiczem. Decyzja jest ściśle związana z bliską współpracą między Abramowiczem a Władimirem Putinem. Pod koniec lutego rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia zapowiedział przekazanie Jad Waszem kilkudziesięciu milionów dolarów na działalność Instytutu.
Wcześniej władze Wielkiej Brytanii umieściły Abramowicza na liście sankcyjnej. Może mu to znacznie utrudnić planowaną sprzedaż klubu sportowego Chelsea. Rosyjski milioner mieszkający na Wyspach Brytyjskich utraci również dostęp do większości swoich kont w bankach.
Fot. Matt Dunham / AP Photo
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder ma odbyć w czwartek w Moskwie spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje nieoficjalnie POLITICO. Rozmowa ma dotyczyć kwestii zakończenia wojny w Ukrainie. Schröder jest obecnie powiązany z rosyjską branżą energetyczną. Po wybuchu wojny spotkał się z ostrą krytyką w związku z odmową zerwania relacji z Moskwą - zwraca uwagę POLITICO.
fot. Henning Schlottmann (User:H-stt), CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons
Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego Ukrainy: Zaporoska elektrownia jądrowa i miasto Enerhodar od sześciu dni znajdują się pod kontrolą rosyjskich jednostek wojskowych. (...) Personel operacyjny monitoruje stan bloków energetycznych i zapewnia ich bezpieczną pracę zgodnie z wymaganiami dokumentacji eksploatacyjnej. (...) 9 marca wznowiono prace remontowe na bloku nr 1. Jednak ze względu na zajęcie terenu elektrowni jądrowej i okolic przez wojska rosyjskie obecnie nie jest możliwe dostarczenie na teren budowy niezbędnych części zamiennych, sprzętu i specjalistycznego personelu.
Od 24 lutego do 8 marca w Ukrainie odnotowano 24 zweryfikowane przypadki ataków na obiekty opieki zdrowotnej - przekazała telewizji CNN Światowa Organizacja Zdrowia.
Od początku ataku Rosji na Ukrainie zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych - poinformowała o tym na Telegramie komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmyła Denisowa. bJak dodała komisarz, w mieście Małyn w obwodzie żytomierskim w wyniku nalotu zniszczono siedem prywatnych domów. W wyniku ataku zginęło pięć osób, w tym troje dzieci (pięciolatka i dwoje rocznych dzieci). Podczas ostrzału targu we wsi Żukowski w obwodzie charkowskim zginął 16-letni chłopiec. Ludmyła Denisowa przekazała też, że ??w nocy w wyniku kolejnego ostrzału artyleryjskiego we wsi Słobożanśkie w obwodzie charkowskim rosyjski pocisk trafił w prywatny dom. Pod gruzami zginęły cztery osoby: dwie kobiety i dwoje dzieci, przeżyła pięcioletnia dziewczynka. W Irpieniu w obwodzie kijowskim 10-letnia dziewczynka została ciężko ranna i obecnie znajduje się w szpitalu w ciężkim stanie. "Ukraina płaci ogromną cenę za rosyjską inwazję militarną na kraj, okrucieństwa rosyjskich agresorów i pogwałcenie przez nich wszystkich konwencji. Płaci życiem dzieci, przyszłością naszego narodu. Nalegam, aby kraje NATO pomogły powstrzymać rosyjski terroryzm - zamknijcie niebo nad Ukrainą" - zaapelowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka.
Mariupol, 9 marca. Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
- Ukraina znika na naszych oczach, musimy szukać nowych odpowiedzi i rozwiązań - stwierdził w czwartek premier Słowacji Eduard Heger. - Ostatnie dni i ofiary w ludności cywilnej pokazują, że jeśli chodzi o brutalność, to ten człowiek nie zna granic - powiedział premier Słowacji, nawiązując do prezydenta Rosji Władimira Putina i zbombardowania przez Rosjan szpitala w Mariupolu.
Władimir Putin. fot. AP
Gubernator obwodu kijowskiego Oleksij Kuleba, cytowany przez "The Kyiv Independent": Do najbardziej niebezpiecznych obszarów należą przedmieścia Kijowa - Bucza, Irpień, Hostomel i Worzel - które zostały odcięte od stolicy przez wojska rosyjskie.
?? Kyiv Oblast Governor: northwest of Kyiv remains most dangerous area.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 10, 2022
According to Oleksiy Kuleba, Kyiv?s suburbs ? Bucha, Irpin, Hostomel, and Vorzel ? which have been cut off from the capital by Russian troops, remain among the most dangerous areas.
Premier Mateusz Morawiecki apeluje do liderów Unii Europejskiej o uniezależnienie się od rosyjskich dostaw. W liście, skierowanym między innymi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charlsa Michela, premier zaznaczył, że w szczególności dotyczy to węgla, ropy naftowej i gazu. "Rosja wykorzystuje paliwa i nośniki energii - swoje najbardziej dochodowe źródło dochodów - do finansowania swojego kompleksu zbrojeniowego, jako narzędzie szantażu politycznego i gospodarczego oraz narzędzie korupcji transgranicznej" - napisał Mateusz Morawiecki. Dlatego - jego zdaniem - Unia Europejska powinna podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby uniezależnić się od rosyjskich paliw, surowców wykorzystywanych do ich produkcji oraz infrastruktury transportowej.
Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał dziś, że Kijów opuściło od początku rosyjskiej inwazji ok. 2 mln osób. - Każda ulica, każdy dom jest ufortyfikowany, dołącza obrona terytorialna. Nawet ludzie, którzy w swoim życiu nigdy nie zamierzali się przebrać, teraz są w mundurach z karabinami maszynowymi w rękach - powiedział w przemówieniu telewizyjnym.
Ukraiński prezydent zaznaczył, że Rosjanie w swoich mediach kłamliwie informują, że w szpitalu w Mariupolu podczas bombardowania nie było pacjentów. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rosyjscy propagandyści są współodpowiedzialni za rosyjskie zbrodnie wojenne i poniosą za to konsekwencje tak jak ci, którzy wydają zbrodnicze rozkazy zrzucania bomb na ludność cywilną.
- Rosyjski okupant celowo znęca się nad ludnością Ukrainy. Chce nas poniżyć, zmusić do tego, by Ukraińcy zwracali się o pomoc do najeźdźcy, dlatego blokuje nasze miasta - stwierdził ukraiński prezydent.
- Bronimy naszego państwa od 15 dni. Wytrwaliśmy. Armia ukraińska odpiera ataki w kluczowych obszarach. Dzięki naszemu wojsku, straży granicznej, policji i wszystkim, którzy przyłączyli się do obrony, nie staliśmy się niewolnikami. I nigdy tego nie zrobimy. Ponieważ to jest nasz duch, to jest nasze przeznaczenie - podkreślił Zełenski.
Jak dodał, po realizacji tego programu w Czernihowie, Sumach, Ochtyrce, Żytomierzu, Mariupolu i innych ukraińskich miastach nie będzie nawet śladu rosyjskiej inwazji.
- Najlepsi architekci. Najlepsze firmy. Najlepsze projekty dla każdego miasta! Odbudujemy wszystko! Osobiście wam obiecuję - dodał.
- Po wojnie, po naszym zwycięstwie, odbudujemy wszystko, co zostało zniszczone. Bardzo szybko i w bardzo wysokiej jakości. Dla każdego dotkniętego miasta zostanie stworzony specjalny państwowy program odbudowy - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas swojego najnowszego wystąpienia.
Kolejny rosyjski sprzęt zniszczony przez Ukraińców:
#Ukrainian militaries have destroyed the Russian Zenit-missile complex "Wasp". pic.twitter.com/EDQJBlhE7a
— KyivPost (@KyivPost) March 10, 2022
Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, która zezwala na nacjonalizację rosyjskiego majątku w Ukrainie bez rekompensaty za jego wartość - podaje Hromadske.
Reuters, powołując się na agencję BełTA, podaje, że Alaksandr Łukaszenka powiedział w czwartek swojemu resortowi obrony, że armia białoruska musi zapobiec atakowi od tyłu na siły rosyjskie.
Nagranie z z akcji tureckiego drona Bayraktar:
???BAYRAKTAR ??????? ?????? ?????????? ????? ??? ???????? ???????? ?????????? ?????!
— ????Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 10, 2022
????? ??????? ???? pic.twitter.com/PwEKTi3gP7
Podczas konferencji padło pytanie dot. dostawy MIG-ów. - Nie chcemy narażać innych - powiedział Andrzej Duda.
- Jesteśmy przy Ukraińcach, podziwiamy naród ukraiński - podkreśla wiceprezydentka USA.
- Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy: oni okropnie cierpią. Gdy mówimy o pomocy humanitarnej, robimy to ze względu na to, że taka pomoc jest konieczna. Ale mamy też uczucie ogromnej wściekłości, wszystkie cywilizowane narody to czują, gdy widzą, co dzieje się z dziećmi, ich rodzicami i dziadkami - zaznacza Kamala Harris.
- Powtórzę to po raz kolejny: zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do realizacji artykułu 5. jest nienaruszalne. USA przygotowane są do obrony każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone przyjmują, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich - mówi Kamala Harris.
- Jestem tutaj w Polsce, żeby dać wyraz trwałym relacjom pomiędzy USA i Polską. (...) W duchu tych relacji i naszego zaangażowania zobowiązujemy się do długotrwałych międzynarodowych relacji - mówi Harris.
- Jestem tutaj, na wschodniej flance NATO mówiąc o tym, co mamy wspólnego do zrobienia. Na szali dzisiaj są podstawowe zasady, które leżą u podstaw NATO, a w szczególności kwestia integralności terytorialnej. Jak powiedział Andrzej Duda, od tygodni jesteśmy świadkami okrucieństw - podkreśla wiceprezydentka USA.
- Chciałabym bezpośrednio zwrócić się do Polaków: pod waszym przywództwem widzimy coś absolutnie niesamowitego. Świat obserwuje Polskę i wasze przywództwo. Są to akty hojności i dobra. (...) Dziękujemy panu, panie prezydencie i wszystkim Polakom za wszystko, co robicie każdego dnia. To pokazuje najlepszą twarz każdego z nas - mówi Kamala Harris.
Głos zabiera Kamala Harris.
- Chcemy wzmacniać nasze bezpieczeństwo w Polsce. Poprosiłem panią wiceprezydent, aby w miarę możliwości przyspieszyć program zakupów sprzętu dla naszego wojska - zaznaczył Duda.
- Musimy uratować Ukrainę. Wszystkie ręce na pokład. Musimy pomóc Ukrainie i zachować przy tym jedność. Trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciw Rosji. Nikt nie ma wątpliwości, że jeśli bombarduje się szpitale, gdzie przebywają kobiety ciężarne i dzieci, domy mieszkalne, to jest to barbarzyństwo noszące cechy ludobójstwa, eliminacji narodu i jego zniszczenia - podkreśla Andrzej Duda.
- To dla Polski sytuacja trudna, dlatego też poprosiłem o wsparcie. Za każdą formę takiego wsparcia będę wdzięczny. Musimy przetrwać ten trudny czas - mówi prezydent.
- Przyjmujemy uchodźców z Ukrainy, ta liczba zbliża się do 1,5 mln, i z dumą powiedziałem do Kamali Harris, że ci ludzie znaleźli miejsce w polskich domach u polskich rodzin, do hoteli. Polacy czują w sercu obowiązek pomocy ludziom, którzy znaleźli się w potrzebie. Ogromnie za to moim rodakom dziękuję - dodaje Duda.
- Chcę z całą mocą podkreślić, że razem ze Stanami Zjednoczonymi i pozostałymi sojusznikami stoimy po stronie Ukrainy. Będziemy starali się uczynić wszystko, żeby w jak największym stopniu Ukrainę obronić - mówi Duda. - Dziękuję za wszelkie wsparcie dla Ukrainy, także humanitarne - dodaje.
- To bardzo ważny moment w naszych wspólnych relacjach, ale przede wszystkim w tej sytuacji w Europie, za naszą wschodnią granicą. W Ukrainie rosyjskie wojska dokonują barbarzyńskiej agresji, mordując niewinnych ludzi, bombardują szpitale położnicze. Nikt nie spodziewał się, że w XXI wieku będziemy widzieć takie sytuacje - mówi Andrzej Duda.
Rozpoczęła się konferencja Kamali Harris i Andrzeja Dudy.
- Będziemy potępiać w sposób bardzo zdecydowany pogwałcenie prawa międzynarodowego przez Rosję. Sankcje są bardzo surowe i będą trwały bardzo długo - dodaje.
- Chciałbym podziękować wszystkim Polakom za bycie tak wyjątkowymi podczas tego straszliwego kryzysu. To, jak przyjęliście tych ludzi, którzy uciekają z obawy o własne życie, to jest wręcz niesamowite. Polacy naprawdę zrobili dużo - podkreśla Trudeau.
Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Jutro Alaksandr Łukaszenka spotka się z Władimirem Putinem w Moskwie - podaje Interfax.
- Będziemy rozmawiać o sankcjach i o tym, jak bardzo muszą być silne, aby doprowadziły do tego, aby Rosja zmieniła swoją politykę. To, co dzieje się w tej chwili w Ukrainie jest niewyobrażalne. Dziękuję za tak silne stanowisko, za bycie z nami zjednoczonym. Musimy pracować nad tym, jak działać w przyszłości - mówi Morawiecki.
"Tak wygląda plac przed dworcem we Lwowie. Tu przyjeżdżają uchodźcy z całego kraju. 'Dziś jest mniej, ale spodziewamy się kolejnych fal. Trudno tu pracować, patrzeć na łzy całego narodu' - mówią wolontariusze i medycy. Wielu jest w pracy kilka dni prawie bez przerwy" - relacjonuje Paweł Balinowski, dziennikarz RMF FM.
Tak wyglada plac przed dworcem we Lwowie. Tu przyjeżdzają uchodźcy z całego kraju. ?Dziś jest mniej, ale spodziewamy się kolejnych fal. Trudno tu pracować, patrzeć na łzy całego narodu? mówią wolontariusze i medycy. Wielu jest w pracy kilka dni prawie bez przerwy.@RMF24pl pic.twitter.com/DaxJb89rIx
— Paweł Balinowski (@PBalinowski) March 10, 2022
"Na wszystkich kierunkach wróg został zatrzymany przez Siły Obronne Ukrainy, nie odnosi sukcesów, próbuje utrzymać okupowane granice i pozycje" - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Strona ukraińska podaje również, że przechwyciła rozmowę rosyjskiego wojska. - 6. pułk prawie stracony. (...) Bardzo dużo strat. Czoło kolumny wpadło w zasadzkę. Dowódca pułku zginął - mówi jeden z żołnierzy. Pytany, jak teraz wygląda sytuacja odpowiada: - Stamtąd atakują. Artyleria, czołgi, samoloty bezzałogowe.
??????????? ????????? ????? ???????? ?????????? ????????
— Defence intelligence of Ukraine (@DI_Ukraine) March 10, 2022
??? ??? ??????? ??????? ??? ? ???????????? ?????? ????????? ??????? ??????? ??????? ????? ? ????????? ?????? ?? ??????? ?????????-???????? ????? (????) 6 ????????? ????? (?????????) 90 ???????? ??????? ???. pic.twitter.com/BJUHcskuWG
W okolicy miasta Browary zabity został dowódca rosyjskiego pułku czołgów Andriej Zacharow - podaje ukraińskie Ministerstwo Obrony.
PILNE
Hromadske informuje, że wciąż trwają naloty rosyjskich sił na Mariupol. "Bomby spadają na budynki mieszkalne, trafiono w gmach uczelni w centrum miasta, bomby spadły również w pobliżu Teatru Dramatycznego. Na razie nie ma informacji o ofiarach" - przekazuje.
? ????????? ?????? ??????????? ? ???? ?????????? ?????????. ????? ???????? ? ??????? ???????, ? ???????? ? ?????? ????????????? ?????????? ?????????? ???????????? ? ?????? ?????.????????????? ??????????? ???? ???????????? ??????. ?????????? ??? ???????????? ?????? ????? pic.twitter.com/ijE8154H7j
— hromadske (@HromadskeUA) March 10, 2022
Chińskie media państwowe nazywają wojnę w Ukrainie "specjalną operacją wojskową", podtrzymując w ten sposób kłamliwą narrację Kremla. Co więcej, media powtórzyły rosyjskie doniesienia propagandowe o możliwym finansowaniu przez Stany Zjednoczone broni biologicznej w Ukrainie i nazwały Putina "ofiarą", która broni Rosji - podaje CNN.
Czechy zaczynają traktować rosyjski symbol "Z" jak swastykę, a policja czeska chce karać za propagowanie tego symbolu poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podają lokalne media.
The #Czech Republic wants to equate the "Z" sign of the #Russian occupiers with #Nazi symbols. pic.twitter.com/Xz8j3IVnTx
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
- Rosją rządzi dzisiaj człowiek, który jest nieobliczalny. Już po pierwszych dwóch dniach zrozumiał, że popełnił wielki błąd. Oczywiście w tej sytuacji nie może się po prostu z tego wycofać, dlatego szuka rozwiązań, które będą świadczyły o tym, że odniósł sukces - powiedział w rozmowie z Onetem dr Maciej Milczanowski, ekspert od bezpieczeństwa, uczestnik misji wojskowych w Iraku i na Wzgórzach Golan.
W międzyczasie rozpoczęło się spotkanie Andrzeja Dudy z Kamalą Harris, wiceprezydentką USA.
Prezydent @AndrzejDuda z Wiceprezydent USA @KamalaHarris. pic.twitter.com/pZNQIM2xZV
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 10, 2022
Po rozmowach ?w cztery oczy? rozpoczynają się rozmowy plenarne delegacji polskiej i amerykańskiej pod przewodnictwem Prezydenta @AndrzejDuda i Wiceprezydent USA @KamalaHarris.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 10, 2022
Po ich zakończeniu spotkanie z przedstawicielami mediów. pic.twitter.com/m9W7mGsZNX
TVN24 przerwał transmisję z propagandowego wystąpienia Siergieja Ławrowa. - To nie jest tak, że prawda leży po środku. Prawda leży tam, gdzie leży. Siergiej Ławrow kłamie, kłamie w wielu przypadkach - podkreśliła prezenterka stacji.
- Nie planujemy napadać na inne kraje. Nie napadliśmy na Ukrainę, tłumaczyliśmy już to. Pomimo naszych wieloletnich próśb nikt nas nie słuchał. Putin mówił o tym szczegółowo - tak brzmi dalsza propagandowa wypowiedź Ławrowa.
- Tysiące zestawów przeciwlotniczych. Gdzie one trafią? Te pytania zadajemy kolegom z Unii Europejskiej, ale oni nie odpowiadają. To będzie tworzyło zagrożenie też dla lotnictwa cywilnego - twierdzi Ławrow. Tymczasem to Rosja bombarduje i ostrzeliwuje ukraińskie obiekty cywilne, raniąc i zabijając ludzi.
- Prezydent Putin potwierdza, że operacja jest prowadzona zgodnie z planem. Nasi koledzy z Zachodu postępują niebezpiecznie, naruszają swoje wartości i przekazują śmiercionośną broń Ukrainie - mówi Ławrow.
- Nie zaatakowaliśmy Ukrainy - mówi Ławrow, co oczywiście jest kłamstwem: Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego nad ranem.
Ławrow podtrzymuje kłamliwą narrację Kremla. - Rozmawialiśmy przede wszystkim na tematy humanitarne. Wyjaśniliśmy, jakie środki podejmowane są przez naszych wojskowych na miejscu po to, aby można było ułatwić życie cywilom, którzy w dużym stopniu stali się zakładnikami, są wykorzystywani przez bataliony ochotników i siły obrony terytorialnej jako żywe tarcze - mówi. Przypomnijmy, że to Rosjanie ostrzeliwują korytarze humanitarne i atakują obiekty cywilne.
Głos zabrał Siergiej Ławrow.
- Powiedziałem, że wszyscy mamy przy sobie telefony, ja mogę zadzwonić do moich urzędników, mogę dać sto procent pewności nt. korytarzy humanitarnych. Zapytałem Ławrowa: "czy może pan zadzwonić?". A on na to pytanie nie odpowiedział - mówi Dmytro Kułeba.
- Cywile cierpią z powodu nalotów. Przekazałem Ławrowowi relację o jednej sytuacji, o zabiciu cywila, który skręcił w nieodpowiednią ulicę, przez rosyjskiego żołnierza, licząc na to, że odpowie. (...) Mam nadzieję, że nasze rozmowy przekaże swoim kolegom w rządzi - zaznacza.
- Narracja, którą zaprezentował mi Ławrow, jest taka, że Rosja będzie kontynuowała agresję dopóki Ukraina nie sprosta ich żądaniom, a lista tych żądań zawiera poddanie się. Dlatego nie jest to dla nas do przyjęcia - dodaje.
- Dziś jest nam potrzebna rozmowa bez propagandy. Czekamy aż Rosja będzie na to gotowa - twierdzi szef ukraińskiego MSZ.
- Dziś poczułem, że przerwanie ognia Rosji związane jest z decyzjami Putina w stosunku do Ukrainy. Ukraina nie poddała się, nie poddaje się i się nie podda. Dopóki nie ma rozwiązań dyplomatycznych będziemy ryzykować życiem, aby bronić kraju - mówi Kułeba.
- Zgodziliśmy się, że będziemy kontynuowali wysiłki, aby szukać rozwiązań problemów humanitarnych - podkreśla.
- Podnieśliśmy też temat ustanowienia 24-godzinnego wstrzymania ognia, aby rozwiązać chociaż najpilniejsze potrzeby humanitarne. Nie osiągnęliśmy postępu w tej sprawie ze względu na to, że wydaje się, że kto inny podejmuje te decyzje w Rosji - mówi.
- Niestety minister Ławrow nie miał możliwości podjęcia samodzielnie tej decyzji, ale przekaże to odpowiednim organom - dodaje Kułeba.
- Najbardziej tragiczna sytuacja jest obecnie w Mariupolu. Miasto jest bombardowane z powietrza, uderzane jest także ogniem artyleryjskim. Przyjechałem tutaj z celem humanitarnym, chciałem wyjść z tego spotkania z decyzją zorganizowania korytarza humanitarnego z Mariupola i do Mariupola - mówi.
Dmytro Kułeba po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem. - To spotkanie nie było proste. (...) Zrobiłem wszystko, co tylko było w mojej mocy, żeby przynajmniej znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne na tę tragedię humanitarną - mówi.
- Nie boję się [że Kijów zostanie oblężony - red.]. Czego się bać? (...) Najgorsze, co mogło się wydarzyć, już się wydarzyło. Mamy wojnę, Rosja przeciwko Ukrainie. Tak wielu ludzi już zginęło. Kraj się rozpada. Ludzie tracą dzieci - powiedział w rozmowie z "Bildem" Wołodymyr Zełenski. - Ale wierzymy w przyszłość. Nie poddamy się, nie oddamy naszej ziemi. Nie obchodzi mnie, gdzie ukrywa się wróg, ani jak blisko nas jest. Martwię się o nasz kraj, o zaopatrzenie w wodę, o żywność. W Mariupolu, Doniecku, Zaporożu, Melitopolu, Charkowie jest straszna sytuacja. Ludzie zostali bez wody i jedzenia. To, co dzieje się teraz w Mariupolu to katastrofa humanitarna - stwierdził, jak cytuje Ukraińska Prawda, prezydent Ukrainy.
Zamrożenie aktywów, zakaz przeprowadzania transakcji handlowych z obywatelami Zjednoczonego Królestwa, a także szlaban na wjazd do kraju - to restrykcje, jakie znalazły się na liście ogłoszonej przez Wielką Brytanię.
Rząd Wielkiej Brytanii zamraża aktywa rosyjskich oligarchów, w tym Romana Abramowicza, bliskiego sojusznika Putina, miliardera i właściciela klubu piłkarskiego Chelsea.
- Sytuacja jest dosyć napięta, w nocy doszło do kolejnych bombardowań. To już nie ostrzał rakietowy, rosyjskie myśliwce zrzucają tu bomby. Jedna trzecia miasta, w którym jesteśmy teraz, nie ma dostępu do ciepła. Na ulicach widać duży poziom przygotowania, są zapory przeciwczołgowe - relacjonuje teraz reporter TVN24 Wojciech Bojanowski, który jest około sto kilometrów od Kijowa. - Odnosimy wrażenie, że rosyjska armia zaczęła działać nieco intensywniej. Nie mówimy [celowo - red.], gdzie dokładnie jesteśmy - dodaje.
Potem Kamala Harris spotka się także z prezydentem Andrzejem Dudą, z przebywającym w stolicy premierem Kanady Justinem Trudeau, a także z uchodźcami z Ukrainy, pracownikami ambasady w Warszawie oraz dyplomatami ewakuowanymi z Kijowa.
- Dziękuję za jedność świata zachodniego - kończy Mateusz Morawiecki. Teraz rozmowy odbędą się za zamkniętymi drzwiami.
Kamala Harris dziękuje Polakom za pomoc, którą udzielają uchodźcom z Ukrainy.
- Będziemy dziś rozmawiać o różnych tematach, (...) obejmuje to wsparcie pomoc w kwestii bezpieczeństwa, pomoc humanitarną, a także inną pracę, która musi zostać wykonana, aby zagwarantować, że Rosja zapłaci poważną cenę, poniesie ciężkie konsekwencje - dodaje.
- Jesteśmy w pełni zjednoczeni, jeśli chodzi o wiele tematów, w szczególności, jeśli chodzi o Ukrainę. Jesteśmy gotowi, aby bronić zasad - mówi Kamala Harris.
"Kreml poinformował w czwartek, że rosyjska gospodarka przeżywa szok i podejmowane są działania w związku z bezprecedensową wojną gospodarczą toczoną z Moskwą" - podaje Reuters.
Za chwilę odbędzie się spotkanie wiceprezydentki USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim.
The Spectator Index: Rzecznik Kremla poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy omówią dziś kwestię spotkania Putina i Zełenskiego.
"The Moscow Times" informuje, że Rosja ogłosiła, że wycofa się z Rady Europy, a w kraju pojawiają się pytania o możliwość przywrócenia kary śmierci.
Kolejny nalot na Mariupol, o którym poinformowała rada miasta. Według wstępnych informacji zginęła jedna osoba.
???????? ????????? ???????? ?? ?????????. ?? ??????????? ???????????, ? ???? ????????
— hromadske (@HromadskeUA) March 10, 2022
????: ????????????? ?????????https://t.co/Dt1lT6pQsN pic.twitter.com/2EN6KeVI7t
Zdjęcie ze spotkania szefów dyplomacji Ukrainy i Rosji. - Moje nadzieje są niewielkie - powiedział przed spotkaniem Dmytro Kułeba, cytowany przez tureckiego dziennikarza.
Picture: Russian FM Lavrov is on the far left, Ukrainian FM Kuleba is on the far right. The center, Turkish FM Cavusoglu pic.twitter.com/wvaFb6NSH6
— Rag?p Soylu (@ragipsoylu) March 10, 2022
- Żytomierz od trzech dni jest bombardowany w dość regularny sposób. To znaczy: dwa dni temu został zbombardowany duży skład paliwowy, przedwczoraj ponownie i wczoraj, jak jechaliśmy, zostaliśmy poproszeni o to, aby wyłączyć światła w naszym samochodzie i w takim całkowitym zaciemnieniu nad naszymi głowami usłyszeliśmy rosyjskie myśliwce - relacjonuje reporter TVN24 Wojciech Bojanowski.
Skutki ataku na Mikołajów:
???????? ????????? ????????? ??????????? ???????????? ????????? 9 ???????.
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) March 10, 2022
?????: ???? ???????. pic.twitter.com/NDW5SZZ9Qb
Rosja wystrzeliła 710 pocisków na terytorium Ukrainy od początku wojny - podaje CNN.
Bogaci Rosjanie próbują przenieść część swojego majątku z Europy do Dubaju, aby chronić aktywa przed zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę - podaje Reuters.
Od początku ataku Rosji na Ukrainę do kraju wróciło 215 tys. osób - podaje Ukraińska Prawda.
Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jest w drodze do Antalyi, gdzie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji. Poruszy on pilną kwestię bezpieczeństwa jądrowego.
??????????? ???????? ?????? @RafaelMGrossi ?????? ?? ???????, #?????????, ? ????? ??????????? ???????????? ?????? ???????????? ??????? ?? ???????? ??????? ??????? ????????? #???????. https://t.co/Rs1aVHXnci
— IAEA - International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) March 10, 2022
Obywatel Ukrainy, na którego samochód najechał rosyjski czołg, wraca do pełni sił w szpitalu. - Moja klatka była uciśnięta przez poduszkę powietrzną. Lewa noga i ręka są połamane - powiedział 53-letni mieszkaniec Kijowa o swoich obrażeniach po nierównym starciu z potężną maszyną. Mężczyzna dodał też, co zrobi, gdy tylko wyjdzie ze szpitala.
Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje, że do tej pory zginęło ponad 12 tys. rosyjskich żołnierzy. Zniszczono m.in. 335 czołgów, 1105 wozów bojowych, 49 samolotów i 81 śmigłowców.
Siergiej Ławrow spotka się dziś ze swoim ukraińskim odpowiednikiem - Dmytro Kułebą. Wcześniej, jak poinformował szef tureckiego MSZ, odbyły się ich rozmowy z przedstawicielami Turcji.
#Rusya D?şişleri Bakan? Sergey Lavrov ile üçlü toplant? öncesi ikili görüşmemizi gerçekleştirdik.
— Mevlüt Çavuşo?lu (@MevlutCavusoglu) March 10, 2022
Had a bilateral with Foreign Minister Sergey #Lavrov of #Russia, ahead of the tripartite meeting. ???????? pic.twitter.com/npcvEbRgCG
#Ukrayna D?şişleri Bakan? Dmytro Kuleba ile üçlü toplant? öncesi ikili görüşmemizi gerçekleştirdik.
— Mevlüt Çavuşo?lu (@MevlutCavusoglu) March 10, 2022
Had a bilateral with Foreign Minister @DmytroKuleba of #Ukraine, ahead of the tripartite meeting. ??????? pic.twitter.com/9H41MaPD7B
PILNE
Rosyjskie wojsko twierdzi, że przejęło część Mariupola - informuje The Spectator Index.
BREAKING: Russian military says it has taken over parts of Mariupol
— The Spectator Index (@spectatorindex) March 10, 2022
Wczoraj do Polski z Ukrainy wjechało 117,6 tysięcy osób - podała Straż Graniczna. Łącznie od 24 lutego przyjechało 1,43 miliona uchodźców.
#Pomagamy????
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 10, 2022
Od 24.02 z ????do ???? przyjechało 1,43 mln osób. W tym czasie na kierunku z????do???? #funkcjonariuszeSG przeprowadzili 141 tys. odpraw granicznych.
Wczoraj tj.09.03 odprawiano 117,6 tys. uchodźców z????.
Dzisiaj do godz.07.00 do ????przyjechało 22 tys. osób.#NOSG #BiOSG pic.twitter.com/4FNXorXG1i
Siergiej Orłow, zastępca burmistrza Mariupola, w rozmowie z BBC przekazał, że dziecko, które zginęło w czasie bombardowania szpitala miało sześć lat.
Ukraina otworzyła siedem korytarzy humanitarnych dla mieszkańców terenów atakowanych przez Rosję. Poinformowała o tym wicepremierka Iryna Wereszczuk. Dotyczy to między innymi podkijowskich miejscowości Bucza, Hostomel i Irpień, a także Sum. Gubernator obwodu sumskiego mówił wcześniej o trzech kolumnach z ewakuowanymi mieszkańcami. Mieszkańcy Sum ewakuowani są do Połtawy, podobnie jak mieszkańcy Trościańca i Krasnopola. To trzeci dzień ewakuacji w obwodzie sumskim.
"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - informuje Państwowa Agencja Atomistyki w najnowszym komunikacie.
Władze Mariupola poinformowały, że dziś rano miasto ponownie zostało zaatakowane. Według wstępnych informacji zginęła jedna osoba.
"Wojska rosyjskie celowo i bezwzględnie niszczą ludność cywilną Mariupola. Cały świat powinien wiedzieć o zbrodni Rosji przeciwko ludzkości, przeciwko Ukrainie i ludności Mariupola" - napisała rada miasta.
PILNE
Lokalne władze informują, że w wyniku bombardowania szpitala w Mariupolu rannych zostało 17 osób, w tym dzieci, kobiety i lekarze, a trzy osoby zmarły, wśród nich dziecko - dziewczynka.
Zdjęcia ze zbombardowanego szpitala udostępnił także szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. "Ukraina apeluje do całego cywilizowanego świata: zamknijcie niebo! Resztą zajmie się armia ukraińska" - napisał.
Więcej informacji w poniższym tekście:
Bezmiar tragedii. Obrazy ze zbombardowanego Mariupola. "Barbarzyńskie użycie siły" [ZDJĘCIA]
Rosyjskie wojska zbombardowały w środę Mariupol, w tym szpital położniczy. "Jakim krajem jest Rosja, że boi się szpitali położniczych i je niszczy? Czy tam byli mali banderowcy? Czy ktoś w szpitalu położniczym prześladował osoby rosyjskojęzyczne?" - komentował wstrząśnięty prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski oznajmił na Twitterze, że informacje o bombardowaniu szpitala położniczego w Mariupolu to "fake news", ponieważ placówka dawno została przekształcona w "obiekt wojskowy". Przypomnijmy, że Rosjanie wciąż atakują obiekty cywilne, a zarzut dot. rozpowszechniania fałszywych informacji jest elementem propagandowej narracji Kremla. Poniżej kilka zdjęć z bombardowania Mariupola:
fot. AP
W polskich szkołach jest już 11,5 tysięcy dzieci, które przyjechały w ostatnich dniach z Ukrainy. Polskie szkoły organizują dla nich klasy przygotowawcze. - Dzieci ukraińskie, które nie mówią w języku polskim, jeśli miałyby być zapisane do klasy polskiej, z polskimi dziećmi, to dla nich dodatkowy stres. Oszczędźmy im tego stresu - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Wywiad Wielkiej Brytanii podkreśla, że w ostatnich dniach zauważono spadek aktywności lotniczej Rosjan.
Brytyjski wywiad informuje, że Rosjanie przez tydzień poczynili niewielkie postępy w rejonie Kijowa.
W rejonie browarskim w obwodzie kijowskim Ukraińcy odpierają atak Rosjan.
#Brovarsky district. The Armed Forces of #Ukraine and volunteer batallions are repelling #Russian occupiers. pic.twitter.com/H52EkwtwlT
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Heraszczenko podkreśla, że w ciągu ostatnich dwóch dni Ukraińcy zniszczyli cztery samoloty szturmowe Su-25 i dwa śmigłowce Rosji. Jak dodaje, rosyjskie wojsko zmniejszyło tempo ofensywy, a morale żołnierzy jest niskie. "Liczba przypadków dezercji znacznie wzrosła" - twierdzi.
"Rozpoczął się piętnasty dzień bohaterskiego sprzeciwu narodu ukraińskiego wobec rosyjskiej inwazji wojskowej. Siły obronne Ukrainy nadal powstrzymują ofensywę rosyjskich sił zbrojnych w Doniecku, bronimy Charkowa, Ochtryki, Mariupola i Czernihowa" - pisze przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko. "Podejmowane są działania mające na celu powstrzymanie wroga przed przesuwaniem się w kierunku Kijowa. Obrona miasta jest stale gotowa do odparcia ofensywy nieprzyjaciela" - dodaje.
"Nikt nie liczy strat wrogiej piechoty. Ludzie wierzą w obrońców: wielu nie chce wyjechać z miasta. (...) Okupanci codziennie niszczą miasto. Nie ma dla nich zasad i moralności. Czy to droga, punkt kontrolny czy szpital..." - pisze MSW w porannym komunikacie.
Ukraińskie MSW informuje, że obrońcy Mariupola zniszczyli cztery rosyjskie czołgi, jeden bojowy wóz piechoty oraz unieszkodliwili 11 pojazdów opancerzonych, w tym wóz dowodzenia.
"W nocy Charków przeżył kilka potężnych nalotów. Wróg nadal niszczy infrastrukturę i dzielnice mieszkalne. W wyniku licznych ataków naziemnych i powietrznych zniszczono ponad 280 domów, 26 szkół i 23 przedszkola. Wśród ludności cywilnej są ofiary" - informuje MSW Ukrainy, dodając, że "Charków się nie poddaje".
- Noc była dość trudna, ale armia ukraińska kontratakowała pod Kijowem i zniszczyła pięć czołgów wroga - przekazał przedstawiciel MSZ Ukrainy, cytowany przez Ukraińską Prawdę.
Nocny atak w obwodzie charkowskim. Zginęły dwie kobiety i dwoje dzieci - podaje NEXTA.
Night strike on #Slobozhansky, #Kharkiv region. Two women and two children were killed. pic.twitter.com/n7h1O7W3xa
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Rosyjski atak powietrzny trwa. Dwa szpitale i elektrownia uszkodzone podczas nocnych nalotów na Żytomierz, na zachód od Kijowa - pisze Sky News.
Premier Kanady Justin Trudeau będzie w Warszawie rozmawiał z Andrzejem Dudą oraz Mateuszem Morawieckim. Politycy mają przede wszystkim omówić dalszą pomoc dla Ukrainy oraz wsparcie Kanady dla Polski i innych krajów, do których przyjeżdża teraz najwięcej ukraińskich uchodźców.
NEXTA publikuje zdjęcie mężczyzny, który miał stracić całą rodzinę wskutek nalotu rosyjskich wojsk na obszar mieszkalny. Przeżył tylko jego kot.
#Markhalivka. A man lost his entire family to a #Russian airstrike on residential houses. Only his cat survived. pic.twitter.com/ctven2D365
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wylądował już w Turcji. Rosjanin spotka się dziś w Antalyi ze swoim ukraińskim odpowiednikiem - Dmytro Kułebą.
W czwartek Kamala Harris spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Głównym punktem wizyty Kamali Harris w Warszawie będą rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze. Prezydencki minister Jakub Kumoch podkreślał w TVP, że politycy mają przede wszystkim zastanawiać się, jak doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. - Jeżeli ta wojna trwa, to dla Ukrainy jest tragedią, a dla nas jest wielkim obciążeniem. Jeśli natomiast zakończy się porażką, to grozi to unicestwieniem Ukrainy i wielkimi problemami dla bezpieczeństwa Polski - stwierdził.
Amerykańska wiceprezydentka Kamala Harris przyleciała wieczorem do Warszawy. To najwyższa rangą polityczka Stanów Zjednoczonych, która odwiedza Polskę od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę.
W ostatnim czasie rosyjskie media kilkukrotnie zarzucały Stanom Zjednoczonym, że opracowują broń biologiczną w ukraińskich laboratoriach. Wczoraj wieczorem taki zarzut powtórzyło rosyjskie MSZ. Resort twierdzi, że rosyjskie wojska na Ukrainie odnalazły dokumenty, które potwierdzają te oskarżenia. Sprawę skomentowała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Napisała, że rosyjskie oskarżenie to dezinformacja i sianie spiskowych teorii. Jej zdaniem takie zarzuty mają posłużyć Rosjanom do stworzenia pretekstu do ataku na Ukrainę. Jednocześnie przestrzegła ukraińskie władze przed atakami chemicznymi lub biologicznymi ze strony Rosji. "Jeżeli Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie" - napisała. Również strona ukraińska stanowczo zaprzeczyła rosyjskimi zarzutom.
Biały Dom ostrzega Ukrainę przed ataki chemicznymi lub biologicznymi ze strony Rosji. USA odniosły się w ten sposób do zarzutów ze strony rosyjskiej, że współpracują z Ukrainą przy tworzeniu tego typu broni.
W środę rosyjskie wojska zbombardowały Mariupol, w tym szpital położniczy. - Dziecięcy szpital. Szpital położniczy. Czym one zagroziły Rosji? Jakim krajem jest Rosja, że boi się szpitali położniczych i je niszczy? Czy tam byli mali banderowcy? Czy ktoś w szpitalu położniczym prześladował osoby rosyjskojęzyczne? Co to było? Denazyfikacja szpitala? Dzisiejszy dzień definiuje wszystko. Definiuje, kto jest po której stronie. Rosyjskie bomby spadły na szpital i oddział położniczy w Mariupolu - powiedział Wołodymyr Zełenski.
W wyniku nocnego ostrzału Ochtyrki życie stracił 13-letni chłopiec oraz dwie kobiety - poinformowały lokalne władze.
Poprzednia relacja dostępna pod linkiem: